kpb

51. Krakowski Festiwal Filmowy

51. KRAKOWSKI FESTIWAL FILMOWY
23 - 29 maja 2011

Strona KFF ma przejściowe problemy z serwerem.
W związku z tym program całego KFF możecie znaleźć TU.

Krakowski Festiwal Filmowy jest jedną z najstarszych imprez w Europie poświęconych filmom dokumentalnym, animowanym oraz krótkim fabułom. Podczas 7 festiwalowych dni będzie można obejrzeć około 250 filmów z Polski i z całego świata. Prezentowane są one w sekcjach konkursowych oraz w pokazach specjalnych, takich jak retrospektywy twórców, pokazy tematyczne, projekcje archiwalne. Festiwalowi towarzyszą wystawy, koncerty, pokazy plenerowe oraz spotkania z twórcami. Krakowski Festiwal Filmowy co roku odwiedza ok. 500 polskich i międzynarodowych gości: reżyserów, producentów, programatorów festiwali oraz liczna krakowska publiczność.

Główny punktami tegorocznego Krakowskiego Festiwalu Filmowego będą trzy konkursy: międzynarodowy konkurs filmów dokumentalnych (dwie sekcje: pełnometrażowy, krótkometrażowy), międzynarodowy konkurs filmów krótkometrażowych (trzy sekcje: dokument, animacja, fabuła) oraz konkurs polski (trzy sekcje: dokument, animacja, fabuła). Laureaci każdej z trzech sekcji konkursowych otrzymają statuetki oraz nagrody pieniężne, łączna pula nagród wyniesie ponad 200 000 zł. Filmy konkursowe zostały w tym roku wybrane z rekordowej liczby 2700 zgłoszeń, które napłynęły do organizatorów oraz spośród filmów dostrzeżonych na międzynarodowych festiwalach. Festiwal otworzy film Ridleya Scotta i Kevina MacDonalda Dzień z życia, który stał się jednym z najbardziej ambitnych przedsięwzięć w historii kinematografii. Produkcja powstała przy udziale 80 tys. ludzi ze 197 krajów, którzy przesłali na YouTube nakręcone przez siebie krótkie filmiki relacjonujące, czym był dla nich dzień 24 lipca 2010 roku. Film nie jest tylko "zlepkiem" krótkich materiałów wideo ale próbą głębszej refleksji. Dzień z życia również bierze udział w głównym konkursie pełnometrażowych filmów dokumentalnych.

Tegoroczna, 51. edycja festiwalu obfituje wiele godnych uwagi wydarzeń. Jedną z nich jest bez wątpienia pozakonkursowy cykl „Krakowskie premiery dokumentalne”, podczas którego zostaną poruszone tematy trudne i kontrowersyjne. W cyklu dużo miejsca zostanie poświęcone kobietom i ich problemom we współczesnych świecie. Hiszpański dokument Karla przychodzi na świat (Karla’s Arrival) opowiada o losach dziewiętnastoletniej Sueylin Aguilar, która mieszka w niewielkim parku w Managui, wraz z innymi bezdomnymi. Jej dotychczasowe życie nie zmienia się nawet wtedy, gdy rodzi córeczkę - Karlę. Po pewnym czasie jednak, młoda matka dochodzi do wniosku, iż pragnie dla dziecka lepszego życia, niż sama miała. Kamera towarzyszy matce i jej córce w nierównej walce z kolejami losu.

Pokazy konkursowe uzupełniają sekcje pozakonkursowe:
Spojrzenie na Holandię - przegląd najnowszych holenderskich filmów dokumentalnych, próba przybliżenia najnowszego dorobku tamtejszej kinematografii i zasad funkcjonowania rynku
Panorama filmu polskiego - doroczny przegląd dokonań polskich filmowców, sekcja bardzo doceniana przez zagranicznych selekcjonerów i programatorów
Krakowskie premiery dokumentalne - filmy nowe, intrygujące, nierzadko poruszające kontrowersyjne tematy, dokumenty „z pazurem”
Dźwięki muzyki - wypełnione różnorodnymi rytmami biografie muzyków, zespołów, a nawet całych nurtów muzycznych
Gdzieś w Europie - zwyczajne niezwyczajne historie niezwykłych zwykłych ludzi
Laureaci festiwali - filmy, które odniosły sukcesy i urzekły publiczność m.in. na festiwalach w Lipsku, Amsterdamie, Jihlavie, Jerozolimie, Lizbonie
Przegląd filmów Wojciecha Wiszniewskiego - nagrodzonego pośmiertnie na KFF w 1981 roku - będzie hołdem dla tego wybitnego artysty i dokumentalisty w 30-lecie jego śmierci
Noc Wideoklipów - oryginalne, wyróżniające się sposobem realizacji teledyski

  


PLAN PROJEKCJI w Kinie Pod Baranami:
- program szczegółowy
- program skrótowy

Projekcje w KPB w poniedziałek, 23 maja - wraz z opisami filmów
Projekcje w KPB we wtorek, 24 maja - wraz z opisami filmów
Projekcje w KPB w środę, 25 maja - wraz z opisami filmów
Projekcje w KPB w czwartek, 26 maja - wraz z opisami filmów
Projekcje w KPB w piątek, 27 maja - wraz z opisami filmów
Projekcje w KPB w sobotę, 28 maja - wraz z opisami filmów
Projekcje w KPB w niedzielę, 29 maja - wraz z opisami filmów

Szczegółowy program projekcji festiwalowych - TUTAJ

Na pokazy 51. KFF nie obowiązuje rezerwacja internetowa.


BILETY I KARNETY

KARNET: 120 zł

(karnet ważny na wszystkie pokazy festiwalowe oprócz gali zamknięcia, na którą obowiązują bilety "0" do odbioru w kasie kina Kijów z ważnym karnetem)
KARNET ULGOWY: 70 zł 
(karnet ważny na wszystkie pokazy festiwalowe oprócz gali zamknięcia, na którą obowiązują bilety "0" do odbioru w kasie kina Kijów z ważnym karnetem)
KARNET na cykl: 40 zł 
(karnet na cykl obowiązuje na wszystkie pokazy w ramach jednego cyklu)
KARNET DZIENNY: 40 zł
(karnet dzienny obowiązuje na wszystkie pokazy w danym dniu)

BILET NA SEANSE PO GODZ. 17.00
10 zł

BILET NA SEANSE DO GODZ. 17.00 
5 zł

BILET NA ZAKOŃCZENIE (29 maja w Kijów. Centrum)
25 zł

Oficjalna strona KFF: www.kff.com.pl

Zapraszamy do obejrzenia galerii plakatów 51.KFF: TUTAJ
Autorami identyfikacji wizualnej 51.KFF są Kuba de Barbaro i Kuba Sowiński.

SPOT festiwalowy:
 Autorem spotu festiwalowego 51.KFF jest Łukasz Lawrenz.
Bookmark and Share

archiwum