kpb

hEduOprog

IDEA PROGRAMU

Kino Pod Baranami oraz Stowarzyszenie Nowe Horyzonty zapraszają do udziału w programie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej w roku szkolnym 2019/2020. Naszą ofertę kierujemy do krakowskich i podkrakowskich szkół na wszystkich poziomach kształcenia.

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to projekt umożliwiający dzieciom i młodzieży spotkanie z kinem (zarówno klasyką, jak i twórczością współczesną), pogłębienie ich wiedzy na temat sztuki filmowej, rozwijający ich wrażliwość i przygotowujący do samodzielnego i świadomego obcowania z kulturą. Poprzez Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej chcemy zaznajomić i rozkochać młodych widzów w sztuce filmowej, uzupełniając jednocześnie ich szkolną edukację.

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to autorski program o wieloletniej tradycji, który powstał z myślą o edukacji filmowej Młodych Widzów. W Kinie Pod Baranami w roku szkolnym 2019/2020 rusza już jego trzynasta edycja! Od lat cieszy się uznaniem publiczności – Uczniów i Nauczycieli, gdyż łączy w sobie szczególne wartości merytoryczne z atrakcyjnością formy.
Patronują mu: Minister Edukacji Narodowej, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Rzecznik Praw Dziecka.

Honorowym Ambasadorem programu w Krakowie jest prof. Jerzy Stuhr!


    Nie ukrywajmy. Widownią kina dzisiaj w Polsce jest   
    młodzież.
    To jest ich forum informacji o świecie, o kondycji człowieka,
    wyborach moralnych.
    Muszą przyjść na to spotkanie z filmem przygotowani.
    Muszą się dowiedzieć i przeżyć jak o tym świecie myśleli
    wielcy artyści kina. Muszą się nauczyć z ekranem
    dyskutować, a nie tylko przed nim wypoczywać.
    Dlatego tak bardzo wierzę w celowość programu Nowe
    Horyzonty Edukacji Filmowej i przyjąłem funkcję
    Ambasadora tego programu.

    (Jerzy Stuhr)
 SZCZEGÓŁY OFERTY

Program filmowy projektu podzielony jest na pięć grup wiekowych: przedszkole, szkoła podstawowa I-III, szkoła podstawowa IV-VI, szkoła podstawowa VII-VIII, szkoła ponadpodstawowa. W ramach każde, przygotowane zostały różne cykle filmowe, na które nauczyciel może zapisać swoich uczniów. Łącznie proponujemy 10 cykli tematycznych.

Przedszkolaki rozpoczną swoją filmową przygodę od cyklu Chodzę do kina, który pełen jest filmów aktorskich i animacji przeznaczonych właśnie dla najmłodszych kinomanów. Uczniowie z klas I-III szkoły wybiorą się w Filmowe podróże oraz będą mogli poznać Filmowe sekrety. Ich starsi koledzy z klas IV-VI przyjrzą się pełnemu tajemnic Światu filmu oraz poznają problemy Młodych w obiektywie. Uczniowie z klas VII i VIII szkół podstawowych spojrzą na trudny okres dojrzewana z zupełnie nowej strony w ramach cyklu Dojrzewanie w kinie oraz przekonają się, jaką rolę w życiu człowieka pełni Świat wartości.

Szczególnie bogatą ofertę przygotowaliśmy dla uczniów szkół ponadpodstawowych, ponieważ obecna formuła egzaminu dojrzałości wymaga od nich umiejętności zrozumienia środków, jakimi operują teksty kultury oraz otwartości na związki intertekstualne. Te umiejętności rozwijają cykle Między tekstami kultury oraz Analiza filmu. Ponadto od zbliżającego się roku szkolnego zapraszamy także na zupełnie nowy cykl dla szkół ponadpodstawowych – Filmową historię Polski – utrwalającego i poszerzającego wiedzę historyczną o naszym kraju.

 

LISTA FILMÓW

W ramach poszczególnych cyklów pokazujemy następujące filmy:

Przedszkole
- Chodzę do kina (filmy: Basia, Kacper i Emma – najlepsi przyjaciele, Zimowe przygody Jill i Joy, Gordon i Paddy, Pettson i Findus – wielka wyprowadzka, Opowieści świnki, Klara Muu!)

Szkoła podstawowa kl. I-III
- Filmowe podróże (filmy: Alfie mały wilkołak, Jakub, Mimmi i gadające psy, Szybcy i śnieżni, Jak ukraść psa, Wyspa niedźwiedzi, Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Stella Nostra, Solan i Ludwik - wielki wyścig z serem)
- Filmowe sekrety (filmy: Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Sekret rodziny Von Broms, Solan i Ludwik – Misja Księżyc, zestaw filmów krótkich: bohaterowie dnia codziennego, Nowe przygody dzieci z Bullerbyn, Superagentka, Sonia, Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica
 
Szkoła podstawowa kl. IV-VI
- Młodzi w obiektywie (Superbrat, Łowcy czarownic, Na linii wzroku, Przygoda Nelly, Sekrety wojny, 199 małych bohaterów, Mamo, kocham Cię)
- Świat filmu (Zestaw filmów krótkich: kino nieme, Syn Winnetou, Mirai, Storm. Opowieść o odwadze, Labirynt, Jestem William, Niezwykłe lato z Tess)

Szkoła podstawowa kl. VII-VIII
- Dojrzewanie w kinie (Offline, Żałuję!, Królowie lata, Old Boys, Była sobie dziewczynka, Wallay, Życie animowane)
- Świat wartości (Chłopiec i świat, Lek na całe zło, Operacja hip-hop, Nowy, Powrót do Brundibara, Miss Impossible, 4. piętro)

Szkoła ponadpodstawowa
- Analiza filmu (Twój Vincent, Syn Szawła, Sól ziemi, Control, Slow West, Pokot, Ida)
- Filmowa historia Polski (Szwadron, Wizja lokalna 1901, Kamerdyner, Sprawiedliwy, Ułaskawienie, Jack Strong, Bogowie)
- Między tekstami kultury (Dekalog I, Siódma pieczęć, Makbet, Co robimy w ukryciu + Świteź + Świtezianka, Dług, Ziemia obiecana, Jeszcze dzień życia)

 

SPOTKANIA

Spotkania w ramach programu NHEF składają się z trzech elementów:

1. Prelekcji wygłoszonej przez filmoznawcę.
2. Projekcji filmu
3. Dyskusji po seansie

Ponadto do wyświetlanych filmów przygotowaliśmy interdyscyplinarne materiały dydaktyczne dla nauczycieli, które są dostępne online na stronie https://nhef.pl/materialy-dydaktyczne

Naszymi prelegentami są przede wszystkim filmoznawcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Terminy spotkań ustalane są na cały rok z góry. Na tydzień przed każdym kolejnym spotkaniem nauczyciele biorący udział w programie otrzymują wiadomość mailową z przypomnieniem o pokazie.


 
CENY

Projekt w dużej mierze opiera się na wsparciu finansowym instytucji publicznych, stąd ceny biletów są znacznie niższe niż na repertuarowe seanse.

Karnet na cykl (7 spotkań) kosztuje 77 zł.
Opiekunowie klas uczestniczą w spotkaniach nieodpłatnie.

Istnieje również opcja wykupywania biletów indywidualnych osobno na każdy z seansów – koszty wynoszą wtedy 14 zł.

Nasze kino korzysta z systemu rabatowego dla uczniów w trudnej sytuacji finansowej. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u Koordynatorki programu.


 
DLA NAUCZYCIELI

Nauczycieli zapraszamy do Klubu Filmowego, którego członkowie upoważnieni są do darmowych wejść na repertuarowe pokazy w Kinie Pod Baranami.

Nauczyciele, których uczniowie zakupią karnety na pełen cykl 7 filmów otrzymają specjalny identyfikator umożliwiający darmowy wstęp na pokazy repertuarowe od wtorku do czwartku.

Również uczniowie, którzy zakupią karnety na pełen cykl 7 filmów są upoważnieni do dodatkowych zniżek w naszym Kinie (bilety od wtorku do czwartku: 13 zł, bilety od piątku do niedzieli: 15 zł).


O KINIE POD BARANAMI

Założenia programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej wpisują się w charakter działalności Kina Pod Baranami, którego główną ideą jest prezentacja dzieł dobrych, ciekawych, często odważnych i kontrowersyjnych; przybliżanie klasyki filmowej, ale także produkcji niezależnych i awangardowych. Nasze Kino, prawdziwy art-house, działające od 1969 roku, znane jest z kameralnej atmosfery oraz dobrego programu, który proponuje swoim Widzom.

Za swoją działalność Kino Pod Baranami wielokrotnie nagradzano. M.in.:

- w październiku 2009 r. Kino zostało uhonorowane ekskluzywną nagrodą Europa Cinemas za najlepszy program filmowy w Europie. Europa Cinemas to elitarna sieć kin europejskich, do której Kino należy od kilku lat.
- w lutym 2010 r. Kino Pod Baranami zostało docenione przez krakowskich Widzów. Czytelnicy Gazety Wyborczej przyznali mu tytuł Kulturalnego Odlotu w kategorii Miejsce Roku 2009.
- w maju 2010 r. Kino otrzymało nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za najlepsze kino w Polsce.

 

ZAPISY

Serdecznie zapraszamy na trzynastą edycję Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej w Kinie Pod Baranami w roku szkolnym 2019/2020.

Formularz zgłoszeniowy do programu wraz z regulaminem - TUTAJ.
ZAPISY przyjmujemy do 4 października 2019!

SPOTKANIA INFORMACYJNE

W czerwcu oraz wrześniu planujemy dwa, specjalne pokazy filmowe dla Nauczycieli, podczas których zostaną zaprezentowane szczegóły programu.

Spotkania są darmowe i składają się z krótkiej prezentacji programu oraz pokazu premierowego filmu. Informacja o nich zostanie umieszczona na naszej stronie internetowej. Obowiązują wcześniejsze zgłoszenia, ilość miejsc ograniczona.

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu z Koordynatorką programu:
Kaja Łuczyńska
kaja@kinopodbaranami.pl
604 708 839


Więcej informacji:
www.nhef.pl

 

SPOT NHEF 2019/2020:


Bookmark and Share