kpb

hEduOprog

IDEA PROGRAMU

Kino Pod Baranami oraz Stowarzyszenie Nowe Horyzonty zapraszają do udziału w programie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej w roku szkolnym 2020/2021. Naszą ofertę kierujemy do krakowskich i podkrakowskich szkół na wszystkich poziomach kształcenia.


Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to projekt umożliwiający dzieciom i młodzieży spotkanie z kinem (zarówno klasyką, jak i twórczością współczesną), pogłębienie wiedzy na temat sztuki filmowej, a także rozwój wrażliwości oraz przygotowanie do samodzielnego i świadomego obcowania z kulturą. Poprzez Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej chcemy zaznajomić i rozkochać młodych widzów w sztuce filmowej, uzupełniając jednocześnie ich szkolną edukację.

 
Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to autorski program o wieloletniej tradycji, który powstał z myślą o edukacji filmowej Młodych Widzów. W Kinie Pod Baranami w roku szkolnym 2020/2021 rusza już jego czternasta edycja! Od lat cieszy się uznaniem publiczności – Uczniów i Nauczycieli, gdyż łączy w sobie szczególne wartości merytoryczne z atrakcyjnością formy.

 

 

Honorowym Ambasadorem programu w Krakowie jest prof. Jerzy Stuhr!


    Nie ukrywajmy. Widownią kina dzisiaj w Polsce jest   
    młodzież.
    To jest ich forum informacji o świecie, o kondycji człowieka,
    wyborach moralnych.
    Muszą przyjść na to spotkanie z filmem przygotowani.
    Muszą się dowiedzieć i przeżyć jak o tym świecie myśleli
    wielcy artyści kina. Muszą się nauczyć z ekranem
    dyskutować, a nie tylko przed nim wypoczywać.
    Dlatego tak bardzo wierzę w celowość programu Nowe
    Horyzonty Edukacji Filmowej i przyjąłem funkcję
    Ambasadora tego programu.

    (Jerzy Stuhr)
 SZCZEGÓŁY OFERTY

Program filmowy projektu podzielony jest na pięć grup wiekowych:

• Przedszkole
• Szkoła podstawowa I-III
• Szkoła podstawowa IV-VI
• Szkoła podstawowa VII-VIII
• Szkoła ponadpodstawowa

W ramach każdej przygotowane zostały różne cykle filmowe, na które nauczyciel może zapisać swoich uczniów. Łącznie proponujemy 11 cykli tematycznych.


Przedszkolaki zaprosimy do udziału w Filmowych przygodach – pełnych filmów aktorskich i animacji przeznaczonych właśnie dla najmłodszych kinomanów. Uczniowie z klas I-III szkoły podstawowej wybiorą się w Filmowe podróże oraz będą mogli poznać różnorodnych Filmowych bohaterów. Ich starsi koledzy z klas IV-VI przyjrzą się pełnemu niezwykłych historii Kinu współczesnemu oraz poznają problemy Młodych w obiektywie. Uczniowie z klas VII i VIII szkół podstawowych spojrzą na trudny okres dojrzewana od zupełnie nowej strony w ramach cyklu Dojrzewanie w kinie oraz przekonają się jaką rolę w życiu człowieka pełni Świat wartości.


Szczególnie bogatą ofertę przygotowaliśmy dla uczniów szkół ponadpodstawowych, ponieważ obecna formuła egzaminu dojrzałości wymaga od nich umiejętności zrozumienia środków, jakimi operują teksty kultury oraz otwartości na związki intertekstualne. Te umiejętności rozwijają cykle Między tekstami kultury oraz Analiza filmu. W ofercie dla tej grupy wiekowej znalazł się także cykl Trudne tematy, mierzący się z najbardziej palącymi problemami współczesnego świata oraz zamieszkujących go ludzi. Ponadto od zbliżającego się roku szkolnego zapraszamy także na zupełnie nowy cykl dla szkół ponadpodstawowych – Plastyka w filmie – przybliżający życie i twórczość artystów oraz przełomowe kierunki w sztuce współczesnej.

 

LISTA FILMÓW

W ramach poszczególnych cyklów zostaną zaprezentowane następujące filmy:


Przedszkole
- Filmowe przygody (filmy: Basia 2, Pettson i Findus – najlepsza gwiazdka, Magiczne święta Kacpra i Emmy, Wielka wyprawa Molly, Wiking Tappi, Ella Bella Bingo, Kacper i Emma na safari)

Szkoła podstawowa kl. I-III
- Filmowe podróże (filmy: Jakub, Mimmi i gadające psy, Jak ukraść psa?, Szybcy i śnieżni, Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię, Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai: Tajemnica pociągu, Nawet myszy idą do nieba)
- Filmowi bohaterowie (filmy: Halvdan – prawie wiking, Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai: Cienie nad Valleby, Małpia afera, Zestaw filmów krótkich: różnimy się!, Villads, Operacja człowiek w czerni, Kapitan Morten i Królowa Pająków)

 
Szkoła podstawowa kl. IV-VI
- Młodzi w obiektywie (Łowcy czarownic, Na linii wzroku, Mamo, kocham cię, Sekrety wojny, 199 małych bohaterów, Przygoda Nelly, Szczęściara)
- Kino współczesne (Cały świat Romy, Rabarbar, Supa Modo, Mirai, Binti, Fritzi – przyjaźń bez granic, Blanka)


Szkoła podstawowa kl. VII-VIII
- Dojrzewanie w kinie (Żałuję!, Królowie lata, Old Boys, Była sobie dziewczynka, Wallay, Życie animowane, Offline)
- Świat wartości (Lek na całe zło, Operacja hip-hop, Nowy, Powrót do Brundibara, Miss Impossible, Marona – psia opowieść, 4. piętro)


Szkoła ponadpodstawowa
- Analiza filmu (Twój Vincent, Syn Szawła, Deerskin, Control, Slow West, Pokot, Ida)
- Między tekstami kultury (Dekalog I, Siódma pieczęć, Makbet, Co robimy w ukryciu + Świteź + Świtezianka, Dług, Ziemia obiecana, Jeszcze dzień życia)
- Trudne tematy (Komunia, Green Book, Amy, Mój piękny syn, Cały ten cukier, Lato 1993, Córka trenera)
- Plastyka w filmie (Salvador Dali – w poszukiwaniu nieśmiertelności, Camile Claudel 1915, Wyjście przez sklep z pamiątkami, Szukając Vivian Maier, Performer, Duch Bauhausu, Van Gogh. U bram wieczności)

 

SPOTKANIA

Spotkania w ramach programu NHEF składają się z trzech elementów:


1. Prelekcji wygłoszonej przez filmoznawcę
2. Projekcji filmu
3. Dyskusji po seansie


Ponadto do wyświetlanych filmów przygotowaliśmy interdyscyplinarne materiały dydaktyczne dla nauczycieli, które są dostępne online na stronie https://nhef.pl/materialy-dydaktyczne


Naszymi prelegentami są przede wszystkim filmoznawcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego.


Terminy spotkań ustalane są na cały rok z góry. Na tydzień przed każdym kolejnym spotkaniem nauczyciele biorący udział w programie otrzymują wiadomość mailową z przypomnieniem o pokazie.

 
 
CENY

Projekt w dużej mierze opiera się na wsparciu finansowym instytucji publicznych, stąd ceny biletów są znacznie niższe niż na repertuarowe seanse.

Karnet na cykl (7 spotkań) kosztuje 77 zł.
Opiekunowie klas uczestniczą w spotkaniach nieodpłatnie.

Istnieje również opcja wykupywania biletów indywidualnych osobno na każdy z seansów – koszty wynoszą wtedy 14 zł.

Nasze kino korzysta z systemu rabatowego dla uczniów w trudnej sytuacji finansowej. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u Koordynatorki programu.

 
 
DLA NAUCZYCIELI

Nauczycieli zapraszamy do Klubu Filmowego, którego członkowie upoważnieni są do darmowych wejść na repertuarowe pokazy w Kinie Pod Baranami.


Nauczyciele, których uczniowie zakupią karnety na pełen cykl 7 filmów otrzymają specjalny identyfikator umożliwiający darmowy wstęp na pokazy repertuarowe od wtorku do czwartku.


Również uczniowie, którzy zakupią karnety na pełen cykl 7 filmów są upoważnieni do dodatkowych zniżek w naszym Kinie (bilety od wtorku do czwartku: 13 zł, bilety od piątku do niedzieli: 15 zł).


O KINIE POD BARANAMI

Założenia programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej wpisują się w charakter działalności Kina Pod Baranami, którego główną ideą jest prezentacja dzieł dobrych, ciekawych, często odważnych i kontrowersyjnych; przybliżanie klasyki filmowej, ale także produkcji niezależnych i awangardowych. Nasze Kino, prawdziwy art-house, działające od 1969 roku, znane jest z kameralnej atmosfery oraz dobrego programu, który proponuje swoim Widzom.

 

ZAPISY

Serdecznie zapraszamy na czternastą edycję Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej w Kinie Pod Baranami w roku szkolnym 2020/2021.


Formularz zgłoszeniowy do programu wraz z regulaminemTUTAJ

ZAPISY przyjmujemy do 5 października 2020!

SPOTKANIA INFORMACYJNE

Planujemy specjalny pokaz filmowy dla Nauczycieli, podczas którego zostaną zaprezentowane szczegóły programu. Termin pokazu zależny jest od sytuacji epidemiologicznej w kraju.


Darmowe spotkanie będzie złożone z krótkiej prezentacji programu oraz pokazu premierowego filmu. Informacja o spotkaniu zostanie umieszczona około dwa tygodnie wcześniej na naszej stronie internetowej. Obowiązują wcześniejsze zgłoszenia, ilość miejsc ograniczona.

 


W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu z Koordynatorką programu:


Kaja Łuczyńska
kaja@kinopodbaranami.pl
604 708 839


Więcej informacji:
www.nhef.pl

 

 

Bookmark and Share