kpb

51. Krakowski Festiwal Filmowy: 26 maja

51. KRAKOWSKI FESTIWAL FILMOWY

PROGRAM projekcji w Kinie Pod Baranami
:

C - Sala Czerwona
N - Sala Niebieska


czwartek, 26 maja

C
  14.30  GDZIEŚ W EUROPIE 3 (95’)
Szyb nr 8 | Pit no. 8, reż. Marianna Kaat, Estonia/Ukraina 2010, 95’ (dok.) 

W sercu kwitnącego niegdyś regionu kopalnianego na Ukrainie, prawie wszyscy wydobywają węgiel: emeryci, bezrobotni, a nawet dzieci. Zdesperowane władze postanowiły zakazać tego procederu, co ma wpływ na życie większości mieszkańców. 15-letni Yura pracuje w nielegalnym szybie, by utrzymać dwie siostry, za które czuje się odpowiedzialny. Jego marzeniem jest własna kawiarnia, gdzieś daleko od domu. Niestety, warunki ekonomiczne odsuwają marzenia chłopca w odległą przyszłość.

N  15.30  PANORAMA FILMU POLSKIEGO 3 (93’)

(Czekając na sobotę)
Snępowina, reż. Marta Pajek, Polska 2011, 13’ (anim.)
Wieloznaczny, zachęcający do kilkukrotnej lektury film, w którym główną rolę odgrywa sen. Narysowany charakterystyczną kreską i rozegrany w trzech przestrzeniach - abstrakcyjnej, sennej i realistycznej - film Marty Pajek zwodzi widza i nieustannie prowokuje do szukania odpowiedzi na pytanie o wzajemne związki przedstawionych rzeczywistości. Narzucający skojarzenia z pępowiną tytuł filmu może sugerować, że to sen jest naszym jedynym łącznikiem z niedostępną naszym oczom realnością.
Królowa śniegu, reż. Klara Kochańska, Polska 2010, 9’ (dok.)
Dokument jest impresją na temat życia nowoczesnej, dobrze sytuowanej singielki z dużego miasta. Jej codzienność na pierwszy rzut oka wydaje się perfekcyjnie poukładana - regularne ćwiczenia, sterylne mieszkanie, odpowiedzialna praca. Jednak jest w niej jakaś rysa, która uniemożliwia jej doświadczanie szczęścia. Królowa Śniegu z baśni Andersena była niezdolna do ciepła i uczuć. Czy jej współczesnej odpowiedniczce uda się pokonać brak bliskości i poczucie wyobcowania?
Czekając na sobotę, reż. Jerzy Morawski, Irena Morawska, Polska 2010, 70’ (dok.) 
Ten dokument to niepowtarzalna okazja spojrzenia na świat, który dla wielu jest obcy i zapomniany. Film ukazuje mniej atrakcyjną twarz Polski - współczesną prowincję. Na żyjących tu ludziach swoje piętno wyciskają wszechobecna nuda i brak perspektyw. Bohaterowie, nie mając nic lepszego do roboty, żyją sobotą: dniem, w którym spotykają się na dyskotece. Mogą wtedy się odstresować, napić i pooglądać erotyczny show. Czekanie na kolejną sobotę, wspominanie minionych imprez i bójek - to właśnie wyznacza teraz ich sens życia.

C  17.00  SPOJRZENIE NA HOLANDIĘ 3 (90’)
Pożegnanie | Farewell, reż. Ditteke Mensink, 2009, 90’ (dok.) 

W 1929 roku dziennikarka lady Grace Drummond-Hay została zaproszona do wzięcia udziału w pierwszym locie dookoła świata na sterowcu LZ-127 Graf Zeppelin. Niedawno owdowiała i znudzona pisaniem o damskiej modzie lady Grace skorzystała z okazji, aby zostać jedyną kobietą na pokładzie, co wzbudziło zrozumiałą sensację. Powróciła do Ameryki jako gwiazda, ale jej sprawozdania z podróży publikowane na pierwszych stronach gazet Hearsta opowiadały tylko część historii. W swoim pamiętniku zanotowała o wiele bardziej intymną relację z podróży - zmagania o przerwanie romansu z żonatym towarzyszem podróży. Film jest spektakularnym połączeniem archiwalnych zdjęć z podróży przez Nowy Jork, Syberię, Tokio i Pacyfik oraz opowieści z artykułów i pamiętników lady Drummond.

N  18.15  PANORAMA FILMU POLSKIEGO 4 (112’)
Bossak. Kronika wypadków filmowych, reż. Małgorzata Burzyńska-Keller, Polska, 68’ (dok.)
Film dokumentalny o Jerzym Bossaku, wielkim autorytecie polskiego kina, który nadał kształt rodzimej kinematografii po II wojnie światowej. Ceniony za wszechstronność i przenikliwość rozumienia materii filmu, jako założyciel zespołu filmowego Kamera kierował produkcjami takich twórców jak Has, Munk, Wajda, Polański czy Skolimowski. Film powstał z okazji setnych urodzin Bossaka - wybitnego człowieka i mentora twórców filmowych.
Alfred Schreyer z Drohobycza, reż. Marcin Giżycki, Polska 2010, 44’ (dok.) 

W doświadczeniach życiowych urodzonego przed II wojną światową tytułowego bohatera odbija się niezwykła historia Kresów. Alfred Schreyer, śpiewak i skrzypek, opowiada o atmosferze przedwojennej koegzystencji Polaków, Żydów i Ukraińców oraz czasach szkolnych, gdy jego nauczycielem był Bruno Schulz. Ten świat definitywnie zakończyły okrucieństwa wojny i późniejsze czasy Związku Radzieckiego. Mimo to Schreyer do dziś pozostał wierny rodzinnym stronom, nosząc w sobie świadectwo niezwykłych losów tej części Europy.

C  19.30  KRAKOWSKIE PREMIERY DOKUMENTALNE 3 (68’)
Solartaxi | Solartaxi - Around the World With the Sun, reż. Erik Schmitt, Niemcy 2010, 68’

Louis Palmer rozpoczął swoją pełną niespodzianek przygodę w lecie 2007 roku. Wtedy to stworzył prototyp pojazdu napędzanego energią słoneczną. W ciągu 18 miesięcy odwiedził nim 40 krajów udowadniając, że samochód o zerowej emisji spalin, zasilany wyłącznie przez słońce, to nie sen. Przekonywał do tej idei wszystkich, których spotkał w swej podróży: gwiazdy filmowe, polityków, naukowców, ale również zwykłych ludzi. W tym swoistym kinie drogi widzimy, jak dawne dziecięce marzenia dziś stają się rzeczywistością.

N  20.45  NOC ETIUD STUDENCKICH 4 (64’)
Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy

(Przyrzeczona)
Przesłuchanie | Interrogation, reż. Adam Palenta, Polska 2010, 9’ (dok.)
Poruszająca opowieść żołnierza AK, skazanego w czasach stalinowskich. Mężczyzna opowiada o okrutnym traktowaniu w ubeckich kazamatach, wielogodzinnych torturach i poniżaniu. Wyjątkowy w swej formie film o woli życia i okrucieństwie totalitaryzmu.
Czarna córka | Black Daughter, reż. Anna Skorupa, Polska 2011, 24’ (dok.)
Filmowane w pięknych plenerach spotkanie ze starą Cyganką, która w dzieciństwie wędrowała ze swoją rodziną. Dziś wraca na pewną leśną polanę na Mazurach, gdzie 50 lat temu obozował jej tabor. Las i woda otwierają jej pamięć. Dzieli się dumą z tego, że jest Cyganką.
Viva Maria!, reż. Agnieszka Smoczyńska, Polska 2010, 17’ (dok.)
Dokument poświęcony Marii Fołtyn, wybitnej polskiej śpiewaczce i reżyserce operowej, założycielce Towarzystwa Miłośników Muzyki Moniuszki. To właśnie z miłości do opery, a przede wszystkim Moniuszki śpiewała niegdyś przed Józefem Stalinem czy Fidelem Castro. Dzisiaj, gdy najlepsze lata kariery scenicznej ma już za sobą, koncentruje się na pracy dydaktycznej, z wielką pasją i niespotykaną energią wychowując swoją następczynię. To także symboliczna historia przekazywania głosu.
Przyrzeczona | Little Bride, reż. Leszek Dobrucki, Polska 2010, 14’ (dok.) 
Jesteśmy świadkami szokującej historii młodej Turczynki wysłanej do Niemiec i wydanej za mąż w wieku zaledwie trzynastu lat. Okazało się jednak, że najgorsze było dopiero przed nią, bowiem niedługo po ślubie rozpoczęła się prawdziwa gehenna dziewczynki, która była regularnie bita i maltretowana. Po kilku latach szczęśliwie udało jej się uciec, jednak do dziś musi się ukrywać. Film zrealizowany został w ramach programu „Jerozolima-Warszawa-Kolonia. Dialog w trójkącie”.

C  22.00  DŹWIĘKI MUZYKI 4 (90’)
Rockman z Korsyki | Rock’n’Roll…Of Course!, reż. Lionel Guedj, Stéphane Bébert, Francja 2010, 90’

Pirat z Korsyki, który podgrzewał mleko dla syna Stinga, a w londyńskich barach nie miał godnego siebie przeciwnika. Francuski gitarzysta algierskiego pochodzenia, członek The Police, Henry Padovani jest bohaterem i narratorem filmu. Prowadzi widza przez meandry rock’n’rolla lat 70. i 80. ubiegłego wieku, zaś jego sławni przyjaciele - Sting czy Kim Wilde - oprowadzają nas po życiu człowieka, którego niezwykle cenią za oddanie i lojalność. A wszystko przy wtórze gitar The Clash, The Who, The Pretenders i The Police.

Filmy prezentowane w ramach 51. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

ZAPRASZAMY!

Bookmark and Share