kpb

51. Krakowski Festiwal Filmowy: 29 maja

51. KRAKOWSKI FESTIWAL FILMOWY

PROGRAM projekcji w Kinie Pod Baranami
:

C - Sala Czerwona
N - Sala Niebieska


niedziela, 29 maja

C  12.00  SHORT MATTERS 3
(116’)
Tajne zakłady | Talleres Clandestinos, reż. Catalina Molina, Austria / Argentyna 2010, 40' (fab.)

EFA Short Film Nominee Vila do Conde 2010
Juana, młoda Boliwijka, ma niezwykłe szczęście, że zdobyła posadę szwaczki w Argentynie. Ale wkrótce zdaje sobie sprawę z tego, że autobus do Buenos Aires nie zabierze jej dziecka ani męża i że nic nie można na to poradzić. Po szybkim pożegnaniu Juana zostawia męża i płaczące dziecko. Talleres Clandestinos - tajne zakłady - to film o ludziach, których wybory naprawdę oznaczają brak jakiegokolwiek wyboru.
Hanoi - Warszawa | Hanoi-Warsaw, reż. Katarzyna Klimkiewicz, Polska 2009, 30' (fab.)

Przejmująca historia młodej Wietnamki Mai Anh, która nielegalnie przedostaje się do Polski przez zieloną granicę. Realizacja marzeń, czyli odnalezienie narzeczonego, z którym od jego wyjazdu nie miała żadnego kontaktu, i lepszego życia nabiera dla niej wyjątkowo gorzkiego smaku, bowiem podróż przez Polskę naznaczona jest piętnem upokorzeń i przemocy. Dziewczynie udaje się uciec z rąk brutalnych przewoźników i bez grosza przy duszy, znajomości języka za wszelką cenę próbuje dostać się do stolicy. 
Dwuwładza | Diarchy, reż. Ferdinando Cito Filomarino, Włochy 2010, 20' (fab.) 
EFA Short Film Nominee Locarno 2010
Giano i Luc prawie się nie znają. Jadą przez las z zamiarem schronienia się przed deszczem w ogromnej willi należącej do Luca. Gdy dojdzie do złagodzenia napięcia dzięki rozmowie i sprzeczce, zaczynają dla zabawy się mocować, ale nagle dochodzi do wypadku.
Amor, reż. Thomas Wangsmo, Norwegia 2009, 14' (fab.)

EFA Short Film Nominee Ghent 2010
Pięć minut. Tysiąc dolarów. Wszyscy są szczęśliwi. W mieście, gdzie młodzi, bogaci ludzie wydadzą tyle ile potrzeba, aby dostać to, czego oczekują, Thomas świadczy im usługi, których nikt inny nie wykona.
Ślimaki Josepha | Joseph's Snails, reż. Sophie Roze, Francja 2009, 12' (anim.)

EFA Short Film Nominee Cork 2010
Joseph jest nieśmiałym, zamkniętym w sobie chłopcem, który zbiera ślimaki. Pewnego dnia zostaje połknięty przez swój własny pępek i odkrywa niepokojący świat „obserwatorów pępków” - osób, które tylko poprzez komunikację z własnym pępkiem zwijają się wewnątrz siebie i zamieniają się w ślimaki.

C  14.30  GDZIEŚ W EUROPIE 6 (83’)
Wioska bez kobiet | Village Without Women, reż. Srdjan Šarenac, Francja / Chorwacja, 83’ (dok.)
 
Trzej bracia Janković - Dragan, Zoran i Rodoljub poszukują albańskich kobiet, które zgodzą się ich poślubić i zamieszkać w serbskiej wiosce Zabrdhe. Jednak zadanie nie jest proste - głównie ze względu na nieustający konflikt serbsko-albański, ale odstraszają też skromne warunki, w jakich żyją mężczyźni. Wspólna sypialnia, na ścianach zdjęcia wycięte z pornograficznych gazet - nie jest to wymarzone domostwo dla przyszłych żon...

N  15.30  PANORAMA FILMU POLSKIEGO 11 (74’)
Rachunek szczęścia, reż. Irek Dobrowolski, Polska 2010, 74’ (dok.) 
Żyłam w świecie muzyki - powie po latach bohaterka filmu, wybitna pianistka Stella Czajkowska, wspominając dzieciństwo w Wolnym Mieście Gdańsku w latach 30. XX wieku. Żydówka, uczennica niemieckiego konserwatorium, nie dostrzegała coraz aktywniejszych bojówek Hitlerjugend na ulicach miasta. Do dziś pamięta zapach woskowanych, dębowych podłóg i kubki gorącego kakao, które jej matka przygotowywała zimą dla zmarzniętych córek. Fascynującą biografię Czajkowskiej ilustrują kolaże łączące animację z filmami archiwalnymi i rysunkami.

C  17.00  SPOJRZENIE NA HOLANDIĘ 6 (85’)
Gracz | The Player, reż. John Appel, 2010, 85’ (dok.) 

Hazard stał się dla wielu ludzi nałogiem zdolnym pozbawić zdrowego rozsądku, a nawet zagłuszyć najsilniejszy instynkt samozachowawczy. John Appel portretuje sylwetki trzech graczy, którzy raz wkroczywszy na ścieżkę ryzyka nie mogą już żyć tak jak dotąd. Reżyser w rozmowach z bohaterami szuka wskazówek prowadzących do źródeł hazardowego uzależnienia, a przede wszystkim kręci film poświęcony swojemu ojcu, dla którego ryzyko zawsze było najważniejszym życiowym drogowskazem.

Filmy prezentowane w ramach 51. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

ZAPRASZAMY!

Bookmark and Share