kpb

na erkanach

Anioł zagłady

Anioł zagłady

Zjadliwa satyra na elitaryzm i uporczywe fetyszyzowanie społecznego statusu. Buñuel przerysowuje mechanizm konserwatywnego trzymania się norm, obnażając tym sztuczność reguł i absurdalność hierarchicznych struktur społecznych.

Chleb

Chleb

Bohaterem Chleba jest zdemobilizowany żołnierz Armii Czerwonej, który wraca do swojej wsi. Decyzja o obsianiu kułackiego pola skonfiskowanym zbożem oburza jego ojca - człowieka o tradycyjnym światopoglądzie, który nie wierzy, że zrabowane ziarno wykiełkuje na zrabowanej ziemi.

Chrzciny (The Christening)

Chrzciny (The Christening)

Grudzień, 1981 rok. Marianna, gorliwa katoliczka, postanawia wykorzystać rodzinną uroczystość - chrzciny najmłodszego wnuka, do pojednania swoich skłóconych od lat dzieci.

Do ostatniej kości

Do ostatniej kości

Najnowszy film Luci Guadagnino to opowieść o pierwszej miłości między Maren (Taylor Russell), młodą kobietą, uczącą się, jak przetrwać na marginesie społeczeństwa, a Lee (Timothée Chalamet), porywczym wyrzutkiem i włóczęgą.

Double Trouble: Timothée Chalamet - noc filmowa

Double Trouble: Timothée Chalamet - noc filmowa

Timothée Chalamet - jeden z najciekawszych aktorów młodego pokolenia - będzie głównym bohaterem nocy filmowej. W ramach tej specjalnej odsłony SMAKu – zaprezentowane zostaną dwa filmy z jego udziałem: DO OSTATNIEJ KOŚCI i MÓJ PIĘKNY SYN.

Duch roju

Duch roju

W 1940 r. w miasteczku kastylijskiej mesety odbywa się projekcja filmu o Frankensteinie. Wśród widzów są dwie dziewczynki - młodsza Ana pyta starszą Isabel dlaczego potwór zabija i na końcu umiera. Isabel uruchamia wyobraźnię i odpowiada, że jeśli jest się przyjacielem potwora można go zawołać.

Dyktator

Dyktator

Pierwszy film dźwiękowy Chaplina, a także niezwykły filmowy apel do świata. Ostra satyra na Hitlera i niemiecki narodowy socjalizm, która wywarła wielki wpływ na amerykańską debatę w sprawie przystąpienia do II wojny światowej.

Francuska awangarda filmowa - zestaw filmów

Francuska awangarda filmowa - zestaw filmów

Trzy krótkie metraże zrealizowane przez czołowych twórców francuskiej awangardy filmowej: Fernanda Légera, Germaine Dulac i Jeana Vigo. Intrygujące, niejednoznaczne, pełne formalnych eksperymentów filmy są dowodem na artystyczną śmiałość realizatorów.

Janko Muzykant

Janko Muzykant

Krakowska re-premiera jednego z pierwszych polskich pełnometrażowych filmów dźwiękowych. Zrekonstruowana, odrestaurowana cyfrowo i wzbogacona o oryginalną ścieżkę dźwiękową opowieść o dalszych losach Janka Muzykanta - bohatera noweli Sienkiewicza.

Jednym głosem

Jednym głosem

W 2017 światem wstrząsnęła informacja o wielkim skandalu w Hollywood. Reporterki New York Times, Megan Twohey i Jodi Kantor, przedstawiają historię, która skruszyła milczenie wokół tematu molestowania seksualnego przez najpotężniejszego producenta Hollywood- Harveya Weinsteina.

Kobieta na dachu (Woman on the Roof)

Kobieta na dachu (Woman on the Roof)

Mira to zbliżająca się do emerytury położna, matka dorosłego syna i żona męża, który o niej zapomniał. Kilka drobnych decyzji kompletnie przemebluje jej rzeczywistość: domową, zawodową, psychiczną.

Linia życia

Linia życia

Mercedes właśnie pochowała swojego męża. Po wielu latach spędzonych na prowincji w towarzystwie jego zrzędliwych krewnych w końcu może wrócić do rodzinnego Madrytu. W pociągu spotyka tajemniczą damę, która potrafi czytać „przepowiadać” przeszłość, która mogła się wydarzyć.

Maya Deren - Filmy eksperymentalne

Maya Deren - Filmy eksperymentalne

Zestaw awangardowych filmów w reżyserii Mai Deren - urodzonej w Kijowie pionierki amerykańskiego kina eksperymentalnego, legendarnej postaci wśród niezależnych filmowców lat 40. i 50.

Menu

Menu

Młoda para wybiera się na odległą wyspę, do ekskluzywnej restauracji. Okazuje się jednak, że nie wszystko jest takie jakim się wydaje a w menu czekają zaskakujące niespodzianki.

Moonage Daydream

Moonage Daydream

Opowiedziana za pomocą wysublimowanych, kalejdoskopowych, nigdy wcześniej niewidzianych materiałów filmowych, pełnometrażowa, doświadczalna odyseja filmowa Bretta Morgena zgłębia twórczą, muzyczną i duchową podróż Davida Bowiego. Film jest prowadzony przez narrację samego Davida Bowiego.

Na pełny etat

Na pełny etat

Przejmująco prawdziwa opowieść o życiu w czasach kryzysu. Zniuansowany portret silnej kobiety staje się tym samym uniwersalną historią o życiu pod ciągłą presją i ciemnych stronach kapitalizmu. W głównej roli wystąpiła gwiazda francuskiego kina, laureatka Cezara, Laure Calamy.

Nitram

Nitram

Hipnotyczny thriller psychologiczny z fenomenalną rolą nagrodzonego w Cannes Caleba Landry’ego Jonesa. Film inspirowany życiem Martina Bryanta, sprawcy największej masowej strzelaniny w historii Australii w 1996 roku.

Nosferatu - symfonia grozy

Nosferatu - symfonia grozy

Adaptacja powieści Brama Stokera Drakula zrealizowana przez wybitnego przedstawiciela niemieckiego ekspresjonizmu filmowego, Friedricha Wilhelma Murnaua. Reżyser, nie posiadając oficjalnej zgody od spadkobierców brytyjskiego pisarza, wprowadził zmiany do opowieści.

Ojciec chrzestny

Ojciec chrzestny

Jest rok 1945, II wojna światowa właśnie się skończyła. Don Vito Corleone jest głową jednej z pięciu rodzin nowojorskiej mafii i sprawuje swoje rządy żelazną ręką.

Ojciec chrzestny II

Ojciec chrzestny II

W mistrzowskiej kontynuacji OJCA CHRZESTNEGO widzimy historię dwóch pokoleń rodu Corleone. Reżyser przedstawił losy młodego Don Vito, zaczynając od dzieciństwa we Włoszech, po ucieczkę z Sycylii po śmierci rodziców.

Ojciec chrzestny III

Ojciec chrzestny III

Michel Corleone starzeje się i pragnie zerwać z mafijną tradycją, zalegalizować interesy i zostać szanowanym biznesmenem wspierającym szczytne cele. Chce także doprowadzić do ponownego zjednoczenia się rodziny.

Paryż pani Harris

Paryż pani Harris

W Londynie po II wojnie światowej Ada Harris zarabia na życie sprzątając domy. Pewnego dnia dostrzega niewyobrażalnie piękną suknię Christiana Diora wiszącą w sypialni bogatej klientki. Posiadanie czegoś tak pięknego, prawdziwego dzieła sztuki - ach, to mogłoby naprawdę zmienić życie człowieka.

Polowanie

Polowanie

Czterech przyjaciół spędza dzień na polowaniu. Obserwujemy powoli rozkręcającą się machinę kompleksów, wzajemnych pretensji i uraz, które wraz z rozwojem akcji przeistaczają polowanie na króliki w krwawą rozgrywkę między bohaterami.

Prawdziwy Charlie Chaplin

Prawdziwy Charlie Chaplin

Wciągające studium życia i twórczości wielkiej ikony kina. Zawiera szereg materiałów archiwalnych, fragmentów filmów oraz wypowiedzi samego Charlesa Chaplina pochodzących z wywiadu udzielonego magazynowi Life w 1966 roku.

Przytul mnie. Poszukiwacze miodu

Przytul mnie. Poszukiwacze miodu

Mały Miś marzy o urodzinowym miodowym torcie. Niestety, Tatuś Miś nie może spełnić życzenia – wszystkie ule w lesie są już puste! Trzeba wyruszyć do Złotej Krainy, aby zdobyć najważniejszy składnik ciasta.

Skrzydła

Skrzydła

Melodramat opowiadający o miłości, przyjaźni, rywalizacji, bohaterstwie i poświęceniu. Kiedy rozpoczyna się I wojna światowa, pochodzący z klasy średniej Jack Powell i znacznie bogatszy David Armstrong, trafiają do lotnictwa, a rodząca się między nimi przyjaźń splata się z rywalizacją i miłością.

Słoń (Elephant)

Słoń (Elephant)

Bartek prowadzi gospodarstwo na Podhalu. Kiedy opuścił ich ojciec, matka się załamała, a on musiał zostać głową rodziny. W każdej wolnej chwili zajmuje się ukochanymi końmi. Pewnego dnia umiera ich sąsiad i jego syn Dawid przyjeżdża na pogrzeb. Bartek jest zafascynowany mężczyzną i jego beztroską.

Szantaż

Szantaż

Film zrealizowany na podstawie sztuki Charlesa Bennetta z 1928 roku. Główna bohaterka Alice White (Anny Ondra), broniąc się przed gwałtem, zabija napastnika i ucieka. Po pewnym czasie świadek morderstwa zaczyna ją szantażować.

Szkice z Polski

Szkice z Polski

Film belgijskiego dokumentalisty Maurice'a Bekaerta to jeden z najciekawszych i unikatowych obrazów życia w przedwojennej Polsce. Nagrania stworzone przez filmowca-amatora przy okazji służbowych wizyt są bezcennym i wzruszającym portretem przedwojennej Polski.

Złamana lilia

Złamana lilia

Historia zakazanej miłości młodej Angielki i chińskiego imigranta osadzona w Londynie. Złamana lilia to jeden z najbardziej kameralnych filmów D. W. Griffitha znanego z drogich, wystawnych produkcji takich jak NARODZINY NARODU czy NIETOLERANCJA.