kpb

hEduOferta

POKAZY “NA ŻYCZENIE”


Zapraszamy grupy zorganizowane do organizacji pokazów w indywidualnie ustalanych terminach.


Lista filmów posiadających wyjątkowe walory edukacyjne, znajduje się PONIŻEJ.
Jeśli chcieliby Państwo obejrzeć z grupą film, którego nie ma na liście, zachęcamy do kontaktu. Sprawdzimy jego dostępność.


By zamówić pokaz, prosimy o wypełnienie FORMULARZA.


BILETY: ok. 17 zł*
*Ostateczna cena biletu zależy od wybranego filmu oraz liczebności grupy.


Za dodatkową opłatą istnieje możliwość uzupełnienia pokazu o prelekcję i dyskusję, prowadzoną przez filmoznawcę.


Mogą Państwo również zorganizować pokaz na życzenie odbywający się online, za pośrednictwem platformy E-Kino Pod Baranami.

 

Dodatkowe informacje: Wojciech Drąg
wojtek@kinopodbaranami.pl, tel. 690 572 555 (w godzinach 9.00-18.00)----------------------------------------- 


W NICH CAŁA NADZIEJA
(Piotr Biedroń) PL 2023, 89’
Film polecany dla uczniów szkół ponadpodstawowych.Polski, postapokaliptyczny film science-fiction! Bogactwo wątków i tematów podane w nieoczywistej formie filmu gatunkowego.
    
W postapokaliptycznej rzeczywistości Ewa (Magdalena Wieczorek) walczy nie tylko o przetrwanie, ale i zmaga się̨ z dotkliwą samotnością̨. Długotrwałe uczucie izolacji nie jest jednak jej jedynym problemem. Prawdziwy dramat zaczyna się̨, kiedy przez absurdalną sytuację wchodzi w konflikt ze swoim jedynym towarzyszem, Robotem (głos: Jacek Beler), którego oprogramowanie staje się większym zagrożeniem niż pełen zanieszczyszczeń, zrujnowany świat.

Eksperci z Zespołu Edukatorów Filmowych (ZEF): W kostiumie kina gatunkowego science-fiction otrzymujemy ciekawy traktat o samotności oraz zmaganiach ze sztuczną inteligencją, która mając służyć do obrony głównej bohaterki, staje się największym jej zagrożeniem. Wątek relacji z robotem i dialogów z maszyną operującą sztuczną inteligencją, tak samo jak informacja o wojnach klimatycznych, zbliżają film do współczesności i pozwolą na dyskusje nad bardzo ważnymi uniwersalnymi problemami, tworząc płaszczyznę do refleksji nad przyszłością człowieka, jego otoczenia, czy w szerszym ujęciu Ziemi.

Pełna treść rekomendacji ZEF: TUTAJ

ZWIASTUN FILMU:
NAJPIĘKNIEJSZE ŚWIĘTA
(Mikal Hovland) NO 2023, 95’
Film polecany dla klas 1-3 szkół podstawowych.    Ciepła, zabawna i poruszająca świąteczna opowieść o poszukiwaniu swojego miejsca w świecie oraz ogromnej mocy przyjaźni.
    
To pierwsze Boże Narodzenie po wojnie. 9-letnia Stine przyjeżdża pociągiem do niewielkiej, górskiej wioski w poszukiwaniu schronienia. Spotyka tam szewca Andersena - zgorzkniałego, samotnego mężczyznę. Spotkanie tej dwójki na zawsze odmienia ich życie. Mała, urocza dziewczynka wprowadza magię świąt do osady i uświadamia wszystkim, że życie jest najpiękniejsze, kiedy można je dzielić z innymi.

Eksperci z Zespołu Edukatorów Filmowych (ZEF): Scenografia, kostiumy i muzyka pomagają dziecięcym odbiorcom poczuć powojenny klimat, a świąteczna atmosfera skłania do refleksji i obserwowania wewnętrznej przemiany bohaterów. Film daje okazję do omówienia uniwersalnych wartości takich jak przyjaźń, empatia, budowanie relacji rodzinnych i rówieśniczych, poszukiwanie własnego miejsca, chęć przynależności, utrata kogoś bliskiego, dążenie do naprawy relacji między ludźmi.

Pełna treść rekomendacji ZEF: TUTAJ

ZWIASTUN FILMU:
KICIA KOCIA POD CHOINKĘ
(Marta Stróżycka) PL 2023, 42’
Film polecany dla grup przedszkolnych.   Najnowsza część przygód rezolutnej kotki znanej z książek Anity Głowińskiej.

W życiu Kici Koci ciągle coś się dzieje! Kiedy nie lepi bałwana i nie rzuca się śnieżkami z Packiem, Adelką i Juliankiem, rusza z tatą w wielką podróż i przekonuje się, że kolej to świetna sprawa. Innego dnia zajrzy do biblioteki, przyrządzi smaczną zupę, upiecze ciasteczka i odkurzy cały pokój. Jak wpłyną na nią te wszystkie wrażenia?

Kicia Kocia pod choinkę to zestaw siedmiu odcinków animowanych przygód tytułowej bohaterki, dobrze znanej z książek Anity Głowińskiej. Przygody Kici Koci odzwierciedlają dziecięcą wrażliwość oraz ukazują pełną ciepła i radości codzienność. Przedstawiają również rozmaite wyzwania, z którymi mierzą się dzieci w wieku przedszkolnym.

W zestawie odcinki: Kicia Kocia – zima, Kicia Kocia gotuje, Kicia Kocia w pociągu, Kicia Kocia sprząta, Kicia Kocia w bibliotece, Kicia Kocia nie może zasnąć oraz Kicia Kocia i świąteczna niespodzianka.

ZWIASTUN FILMU:
20 000 GATUNKÓW PSZCZÓŁ
(Estibaliz Urresola Solaguren) ES 2023, 125’
Film polecany dla uczniów szkół ponadpodstawowych.Metaforyczna opowieść o akceptacji, zderzeniu świata ludzi ze światem przyrody oraz dziecięcym buncie.

20 000 gatunków pszczół to poruszający portret relacji rodzinnych – choć nieidealnych to czułych i dążących do zrozumienia. Główną bohaterką filmu jest mała Lucía - dziecko, które kwestionuje zastane normy, zasady i tradycje oraz sprawia, że na jaw wychodzą od lat skrywane tajemnice. Jej dziecięcy bunt przypomni dorosłym, że prawdę o sobie można manifestować na wiele sposobów. W postać Lucíi wcieliła się dziesięcioletnia Sofia Otero, która zdobyła za swoją rolę Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie, stając się najmłodszą laureatką tej prestiżowej nagrody.

Debiut Estibaliz Urresoli Solaguren to wzruszający portret rodziny, która jest jak rój: każdy ma tu swoją rolę, wszyscy chronią się nawzajem. Jest tu miejsce dla zagubionych matek, odważnych córek, ciotek-outsiderek i strzegących rodzinnych sekretów babć. A choć w tym ulu huczy od emocji, zderzają się pokolenia i doświadczenia, to każda z jego mieszkanek ma prawo chcieć dla siebie całego życia.

Eksperci z Zespołu Edukatorów Filmowych (ZEF): To film zbudowany na przeciwieństwach. Zinstytucjonalizowana religia ściera się tu z niemal pogańską, zanurzoną w naturze duchowością. Różnorodność świata przyrody zderza się z wąskimi kategoriami stosowanymi przez ludzi. Skonfliktowany świat dorosłych kontrastuje ze szczerą przyjaźnią obecną wśród dzieci, które potrafią wznieść się ponad podziały. Te wspaniałe kontrasty mogą stanowić niezwykle wdzięczny temat do wspólnej analizy i dyskusji.

Pełna treść rekomendacji ZEF: TUTAJ

ZWIASTUN FILMU:
PATI I KLĄTWA POSEJDONA
(David Alaux) FR 2023, 95’
Film polecany dla uczniów klas 1-3 szkół podstawowych.  Wielka przygoda małych bohaterów! Nawiązującą do greckich mitów animacja o przygodach nieustraszonej myszy Pati i jej kociego przyjaciela.

Najnowszy film twórców hitu Nel i tajemnica Kurokota to zachwycająca i przezabawna przygodowa animacja dla całej rodziny! Mysz Pati i jej koci przyjaciel Sam wyruszają w pełną przygód podróż po starożytnej Grecji. Wraz ze swoimi przyjaciółmi przemierzą burzliwe morza i zmierzą się z mitologicznymi stworami, podejmując wyzwanie samego Posejdona.

Dzięki Jazonowi, bardziej śmiesznym niż przerażającym cyklopom, szczurom ninja i wielu innym postaciom i scenom, film Pati i klątwa Posejdona w zabawny sposób pozwala na ponowne odwiedzenie starożytnego świata, który nadal zajmuje tak ważne miejsce w naszej wyobraźni. Pojawiające się w filmie postacie oraz poruszane tematy nie tylko bawią, ale dają także szansę na dowiedzenie się więcej o mitologii oraz historii starożytnej Grecji.

Materiały edukacyjne do filmu: TUTAJ

‍ZWIASTUN FILMU:DELEGACJA
(Asaf Saban) PL/IL/DE 2022, 101’
Film polecany dla uczniów szkół ponadpodstawowych.  Nieoczywista opowieść o małych i wielkich dramatach. Intrygujący przyczynek do dyskusji na temat pamięci o przeszłości, polityki historycznej oraz młodych ludziach, zagubionych w gąszczu emocji i informacji.

Bycie nastolatkiem jest trudne. Bycie nastolatkiem z Izraela jest nawet trudniejsze, szczególnie jeśli akurat jesteś na wycieczce szlakiem miejsc pamięci Holocaustu, a jedyne o czym jesteś w stanie myśleć zwiedzając komorę gazową, to dziewczyna, która stoi obok ciebie. Bohaterami Delegacji jest troje przyjaciół: Nitzan, Frisch i Ido, którzy właśnie stoją u progu dorastania. Film opowiada o wielkiej przepaści, jaka dzieli wielkie dramaty historii i małe dramaty codzienności.

Eksperci z Zespołu Edukatorów Filmowych (ZEF):
W Delegacji sercowe problemy nastolatków nie wchodzą w konflikt z patosem komentowania zagłady; paradoksalnie to zestawienie nadaje filmowi wiarygodności i autentyczności. Dzięki scenariuszowi, decyzjom obsadowymi i świetnej reżyserii powstaje znakomita przestrzeń do wielowymiarowej edukacji. Jest to tym ważniejsze, że dla każdego kolejnego dorastającego pokolenia opowieść o tamtych czasach jest coraz bardziej odległa i abstrakcyjna. Przy słuchaniu o przeszłości oczekuje się wzruszenia, głębokiego doznania, ale najczęściej jest to reakcja na tu i teraz, natomiast życie młodych ludzi toczy się swoim rytmem, co jest całkowicie naturalne. A ten film pozwala postawić pytania o formę, jaką powinno przybierać dbanie o pamięć minionych doświadczeń, aby stały się one ważne dla młodego pokolenia.

Pełna treść rekomendacji ZEF: TUTAJ
Film dostępny od 10 listopada 2023.


‍ZWIASTUN FILMU:
CHŁOPI
(DK Welchman, Hugh Welchman) PL/XS/LV 2023, 115'
Film polecany dla uczniów szkół ponadpodstawowych.Niezwykła animacja od twórców Twojego Vincenta, oparta na powieści Władysława Reymonta. Malarskie kadry, przejmująca historia i świetne aktorstwo.

Film Chłopi został zrealizowany w tej samej technice animacji malarskiej, co wielki przebój z 2017 roku - Twój Vincent. Pracowało nad nim ponad 100 malarzy w 4 studiach – w Polsce, Serbii, Ukrainie i na Litwie – przez ponad 3 lata. Łącznie malarze poświęcili ponad 230 000 godzin na namalowanie i zużyli ponad 1300 litrów farby.

Styl wizualny filmu jest inspirowany malarstwem Młodej Polski – w tym dziełami Józefa Chełmońskiego, takimi jak Bociany, Burza czy Babie lato. Muzykę do filmu Chłopi stworzy wielokrotnie nagradzany producent Łukasz L.U.C. Rostkowski, który w ramach międzynarodowej Rebel Babel Film Orchestra tworzy specjalny słowiański kolektyw muzyków folkowych.

W kluczowych dla opowieści rolach Jagny, Antka i Boryny wystąpili: Kamila Urzędowska, Robert Gulaczyk i Mirosław Baka. Ponadto w obsadzie filmu znaleźli się m.in.: Ewa Kasprzyk, Cezary Łukaszewicz, Dorota Stalińska, Andrzej Konopka, Małgorzata Kożuchowska i Sonia Bohosiewicz.

Zestaw materiałów edukacyjnych dostępny jest TUTAJ.
Film dostępny od 13 października.


ZWIASTUN FILMU:NENEH: GWIAZDA BALETU
(Ramzi Ben Sliman) FR 2022, 97’
Film polecany dla uczniów z klas 6-8 szkoły podstawowej.Pasja, tolerancja, rodzicielstwo, relacja z rówieśnikami. Niezwykła opowieść o uczennicy prestiżowej szkoły baletowej, która mierzy się z uprzedzeniami.

Niezwykle utalentowana 12-letnia Neneh trafia do elitarnej szkoły baletowej Opery Paryskiej. Pomimo entuzjazmu, będzie musiała dużo ciężej ćwiczyć, aby się tam odnaleźć i zyskać przychylność dyrektor szkoły. Na jej drodze stanie Marianne Bellage - była gwiazda tańca, która skrywa tajemnicę łączącą ją z małą baletnicą.

Neneh: gwiazda baletu to pełen muzyki i tańca film, który poruszy serca widzów w każdym wieku, odkrywając niezwykłe kulisy środowiska baletowego. Wspaniale pokazuje, że dzięki determinacji można pokonać wszelkie przeciwności i zrealizować nawet największe marzenia.

Film Neneh: gwiazda baletu otrzymał znak jakości Zespołu Edukatorów Filmowych. Eksperci podpowiadają: Film prowokuje także do zastanowienia nad statusem sztuki baletowej. Jaka jest jej historia? Dlaczego cieszy się taką renomą? Czy trudno jest zostać profesjonalnym tancerzem/tancerką? – to niektóre z pytań, na które można wspólnie poszukać odpowiedzi po seansie.

‍ZWIASTUN FILMU:ŚWIĘTO OGNIA
(Kinga Dębska) PL 2022, 99’
Film polecany dla uczniów szkół ponadpodstawowych.Inkluzywna opowieść o wchodzeniu w dorosłość. Najnowszy film ulubionej reżyserki Polaków, Kingi Dębskiej.

Kinga Dębska, zdobywczyni rekordowej liczby nagród i wyróżnień przyznawanych przez krajową publiczność, powraca z lekko magicznym, pełnym humoru i wzruszeń projektem, który – jak sama mówi – jest najbardziej czułym i delikatnym z jej filmów.

Podnoszące na duchu Święto ognia powstało w oparciu o uhonorowany nagrodą literacką im. Norwida książkowy bestseller, autorstwa Jakuba Małeckiego. W głównych rolach w filmie można zobaczyć debiutującą studentkę Akademii Teatralnej Paulinę Pytlak oraz tancerkę Baletu Narodowego Joannę Drabik. Na ekranie towarzyszą im m.in.: Tomasz Sapryk, Kinga Preis, Karolina Gruszka, Katarzyna Herman i Mariusz Bonaszewski.

Portal edukacyjny Filmwszkole.pl: Święto ognia to film, który pozwala nam spojrzeć na świat z perspektywy bohaterki z niepełnosprawnością. Dzięki temu seans uczy otwartości na ludzi, którzy się od nas różnią. Ma także szansę uwrażliwić młodego widza na problemy, z którymi mogą spotykać się takie osoby. Jednocześnie hart ducha bohaterki, jej samozaparcie i odwaga w dążeniu do celu pokazują, że niepełnosprawność nie musi być barierą w realizowaniu własnych aspiracji.

ZWIASTUN FILMU:SEKRETY MOJEGO TATY
(Véra Belmont) FR/BE 2022, 74’
Film polecany dla uczniów z klas 7-8 szkoły podstawowej.Mądra i wzruszająca animacja, która opowiada o rodzinie żyjącej w cieniu Holokaustu. To obraz o ocalałych i triumfie ludzkiego ducha.

Michel i jego młodszy brat Charly dorastają w Belgii w latach 60-tych. Obaj wiedzą, że ich tata skrywa tajemnicę, o której nie chce nikomu powiedzieć. To milczenie rzuca cień na szczęśliwe życie rodzeństwa. Chłopcy wiedzą tylko, że ich ojciec przyjechał do Belgii, kiedy miał 20 lat i tu założył rodzinę. Michel i Charly czują jednak, że muszą poznać problemy, z którymi ich tata zmagał się w dzieciństwie, aby móc wyrosnąć na silnych i niezależnych ludzi. Nadszedł czas, aby uwolnić się od przeszłości.

Film powstał na podstawie autobiograficznej powieści graficznej izraelskiego pisarza i znanego rysownika Michela Kichki. Głównym producentem Sekretów mojego taty jest Marc Jousset – dyrektor artystyczny nominowanego do Oscara i Złotego Globu oraz nagrodzonego Nagrodą Jury na międzynarodowym festiwalu filmowym w Cannes Persepolis.

Aneta Korycińska (znana również jako Baba od polskiego) o filmie: Kluczem do lekcji o zagładzie jest na pewno utożsamienie wojny ze złem, nie ma znaczenia, kto ją wywołał i z jakiego powodu, na pewno nie powinno się też wprowadzać narracji, w której byłaby ona utożsamiana z bohaterstwem, przygodą czy miłością do ojczyzny — a niestety szkolne analizy mają takie zabarwienie. Dzięki filmowi Sekrety mojego taty młodzież może rozważyć, jakie skutki dla następnych pokoleń ma Shoah, jak wpływa na ludzi i dostrzec czym jest trauma wojenna, bez idealizowania, bez ofiarności.

Film dostępny od 15 września, w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami.

‍ZWIASTUN FILMU:MRU I JA: WIELKA PRZYGODA NA CZTERY ŁAPY
(Guillaume Maidatchevsky) FR/CH 2023, 83’
Film polecany dla uczniów z klas 1-3 szkoły podstawowej.Wędrujący własnymi ścieżkami kotek Mru i jego wyjątkowa ekipa: dziesięcioletnia Cleo, szalona sąsiadka i pies Rambo wyruszają na wspólną wyprawę pełną zabawy.

Dziesięcioletnia Cleo wraz z kotkiem Mru i rodzicami jadą do domku w górach spędzić leniwe wakacje. Zawadiacki Mru nie zamierza się jednak nudzić: wyrusza w podróż, aby odnaleźć swoją dziką naturę. Cleo, wraz z szaloną sąsiadką i psem Rambo, podążają jego tropem, a beztroskie lato okazuje się pełne wrażeń! Cleo i Mru połączy wyjątkowa przyjaźń oraz zadzieją się niezwykłe rzeczy. To będzie wielka przygoda na cztery łapy!

W polskiej wersji językowej głosów bohaterom użyczyli Małgorzata Socha, Piotr Adamczyk i Danuta Stenka.

Filmowe perypetie uroczego kotka Mru to świetny punkt wyjścia do rozmowy z młodymi widzami na temat odpowiedzianej opieki nad zwierzętami. Film Mru i ja: wielka przygoda na cztery łapy rozwija empatyczną i wrażliwą postawę wobec świata i zachęca do podejmowania aktywności na rzecz poprawy losu zwierząt.  

Zestaw materiałów edukacyjnych dostępny jest TUTAJ.
Film dostępny od 15 września.


‍ZWIASTUN FILMU:GEORGIE MA SIĘ DOBRZE
(Charlotte Regan) GB 2022, 84’
Film polecany dla uczniów szkół ponadpodstawowych.Kipiąca energią, zabawna i wzruszająca opowieść o relacji ojca i córki. Debiutancki film Charlotte Regan, który triumfował na tegorocznym festiwalu Sundance.

Chociaż Georgie (debiutantka Lola Campbell) ma dopiero 12 lat, potrafi poradzić sobie w każdych warunkach. Po śmierci matki postanowiła udawać, że mieszka z wujkiem. Zarabia na życie, kradnąc rowery z najbliższym kumplem. Mieszkając na przedmieściach Londynu, nikomu nie może w pełni zaufać. Kiedy nagle w jej życiu pojawia się ojciec (gwiazda W trójkącie, Harris Dickinson), Georgie nie wita go z otwartymi ramionami. Dopiero z czasem, dziewczynka zaczyna oswajać się z jego obecnością.  

Myślę, że zawsze możemy się czegoś nauczyć od dzieci. Sposobu, w jaki radzą sobie z problemami. Ich magicznego spojrzenia na świat. Wydaje mi się, że znalazłam coś w naszej głównej bohaterce, Georgie, wtedy, gdy najbardziej tego potrzebowałam. Gdy żegnałam się z niektórymi z osób, które najbardziej kochałam na świecie. Dlatego uważam, że podążanie za dzieciakami dla tego magicznego spojrzenia, to coś, co zawsze warto nam przypominać - opowiada w wywiadach reżyserka, Charlotte Regan.

Georgie ma się dobrze to wzruszająca historia o trudnym budowaniu relacji między dzieckiem i rodzicem, opowiedziana z humorem i szczerością. Charlotte Regan z lekkością i formalną odwagą portretuje dobrze jej znaną klasę pracującą ze wschodniej części Londynu.

Film dostępny od 22 września.

‍ZWIASTUN FILMU:O PSIE, KTÓRY JEŹDZIŁ KOLEJĄ
(Magdalena Nieć) PL 2023, 95’
Film polecany dla uczniów z klas 1-3 szkoły podstawowej.

Zuzia i pies Lampo, bohaterowie filmu „O psie, który jeździł koleją"

Przeniesiona we współczesne czasy opowieść znana z książki Romana Pisarskiego. Poruszająca historia przyjaźni dziecka i niezwykłego psa-podróżnika.

Życie Zuzi (Liliana Zajbert), której tata Piotr (Mateusz Damięcki) pracuje na kolei, zmienia się nie do poznania, kiedy wkracza w nie Lampo – niezwykły pies-podróżnik. Wyjątkowy owczarek, którego wyprawy pociągiem są sensacją i hitem internetu, z miejsca zostaje najlepszym przyjacielem mającej problemy z sercem dziewczynki. Niestety, zazdrosny o sławę Lampo Dyrektor (Adam Woronowicz) robi wszystko, żeby pozbyć się psa ze swojej stacji. Kiedy mu się to udaje, rozdzielona z ukochanym pupilem Zuzia zaczyna chorować. Chociaż wszyscy starają się jej pomóc, szybko staje się jasne, że tylko bliskość i przyjaźń czworonoga mogą być lekarstwem, którego dziewczynka tak bardzo potrzebuje.

Losy tytułowego czworonoga to okazja do poruszenia wielu ważnych tematów, takich jak: wrażliwość na potrzeby zwierząt, zasady odpowiedniej opieki nad pupilem, mądre korzystanie z internetu i mediów społecznościowych, empatia wobec słabszych.

Film O psie, który jeździł koleją to adaptacja nietypowa, bo z akcją osadzoną we współczesności oraz… ze zmienionym, szczęśliwym zakończeniem! Można być pewnym, że cała klasa opuści kino w doskonałych humorach.

Zestaw materiałów edukacyjnych dostępny jest TUTAJ.
Film dostępny od 8 września.


‍ZWIASTUN FILMU:KOMPAS SZKIELETORA
(Sandra L. Martin) US 2022, 81’
Film polecany dla uczniów z klas 4-6 szkoły podstawowej.

Kompas Szkieletora

Pełna emocji i przygód wyprawa w poszukiwaniu zaginionego skarbu.

Trzynastoletni Champ Brown wkrótce wyprowadzi się wraz z rodzicami ze swojego miasteczka. Oznacza to pożegnanie z przyjaciółmi z dzieciństwa. Tymczasem okazuje się, że grupę młodych poszukiwaczy przygód czekają jeszcze niemałe tarapaty i niesamowita wyprawa – znajoma okolica skrywa bowiem pewien sekret. Chłopiec znajduje w lesie szkielet poszukiwacza złota z XIX wieku, tajemniczy kompas i pożółkły ze starości dziennik. Odważni badacze są gotowi rozwiązać zagadkę i podążyć śladami zaginionego skarbu. Nie odstraszy ich nawet ryzyko, jakie niesie podróż w czasie!

Film w polskiej wersji językowej (dubbing PL).

ZWIASTUN FILMU:KICIA KOCIA NA PIKNIKU
(Marta Stróżycka) PL 2023, 45’
Film polecany dla dzieci w wieku przedszkolnym (3+).Przygody Kici Koci ponownie na dużym ekranie! Kicia Kocia na pikniku to urocza animacja o przygodach bystrej kotki i jej przyjaciół, oparta na bestsellerowych książkach Anity Głowińskiej.

W filmie Kicia Kocia na pikniku główna bohaterka udaje się na basen, plażę i oczywiście – piknik. Poznaje też nowego kolegę, zdobywa cenną lekcję w trakcie zabawy w sklep i odwiedza wujka na wsi. Podczas seansów, na małych widzów czekają: świetna zabawa, nowe wyzwania i niesamowite odkrycia!

W filmie Kicia Kocia na pikniku będzie można przeżyć radosne momenty i odkryć na nowo uroki miejsc odwiedzanych nie tylko w czasie wakacji. Animacja zachęca najmłodszych do aktywności. Pokazuje, jak przełamywać własne ograniczenia, po to, by wspólnie budować świat, w którym każdy czuje się bezpiecznie – opowiada o produkcji reżyserka nadzorująca, Marta Stróżycka.

‍ZWIASTUN FILMU:CICHA DZIEWCZYNA
(Colm Bairéad) IR 2022, 95’
Film polecany dla uczniów szkół ponadpodstawowych.Nominowany do Oscara, nastrojowy debiut Colma Bairéada, który pokazuje, że czasami najmniejsze historie poruszają najbardziej.

Cicha dziewczyna to opowieść o 9-letniej Cáit, która mieszka w wielodzietnej, ubogiej rodzinie. Po tym jak jej matka kolejny raz zachodzi w ciążę, dziewczynka trafia do swoich krewnych na wsi. Dotąd zamknięta, nieco przygaszona Cáit zaczyna otwierać się na świat i zgłębiać tajemnice nowego domu.

Nagrodzony na Berlinale i nominowany do Oscara film w niezwykły sposób kreuje atmosferę, znakomicie operuje niedopowiedzeniem i hipnotyzuje pracą kamery. Jest to ciepła, przejmująca opowieść o nieoczywistych, budujących się więzach między dzieckiem i dorosłymi, a także o niewinności dzieciństwa.

Film dostępny od 1 września.

ZWIASTUN FILMU:SIŁA NASZYCH MARZEŃ
(Christian Duguay) FR 2022, 111’
Film polecany dla uczniów z klas 7-8 szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych.Wzruszająca opowieść o więzi człowieka ze zwierzęciem i pokonywaniu przeciwności losu.

Siła naszych marzeń to świetnie zrealizowana, poruszająca opowieść o dorastaniu, rodzinie i podnoszeniu się po doznanym nieszczęściu. Akcja filmu rozgrywa się we francuskiej stadninie, należącej do rodziny Zoe. Dziewczynie od najmłodszych lat towarzyszą konie, które traktowane są z jednej strony jako członkowie rodziny, z drugiej - jako sportowcy, biorący udział w prestiżowych wyścigach. Marzenia Zoe o byciu dżokejką stają jednak pod znakiem zapytania po wydarzeniach pewnej feralnej, burzowej nocy.

W rolach rodziców Zoe wystąpiły dwie gwiazdy francuskiego kina: Pio Marmaï (Trzej Muszkieterowie: D’Artagnan) i Mélanie Laurent (Bękarty wojny, Debiutanci).

Siła naszych marzeń to z jednej strony emocjonujący film sportowy. Świetnie zrealizowany, z widowiskowymi sekwencjami wyścigów konnych, które trzymają widza w napięciu – od startu, aż do samej mety. Jednakże film Christiana Duguaya to także bardzo pouczająca, interesująca opowieść o pokrzyżowanych życiowych planach, gniewie, depresji oraz trudnym i długim procesie powracania do zdrowia.

Film dostępny w wersjach z napisami lub polskim lektorem.

ZWIASTUN FILMU:NAJLEPSZE URODZINY KRÓLIKA KAROLA
(Michael Ekblad) DE/NL/SE 2021, 75’
Film polecany dla dzieci w wieku przedszkolnym.Kolorowy film animowany opowiadający o trudnych emocjach, związanych z pojawieniem się nowego członka rodziny.

Najlepsze urodziny królika Karola to film animowany zrealizowany na podstawie książek uwielbianej Rotraut Susanne Berner. Tytułowy bohater filmu kończy wreszcie 5 lat. Spotkanie z przyjaciółmi, łowienie ryb z tatą i jedzenie tortu marchewkowego – to wszystko planował Królik Karol w swój wielki dzień. W końcu piąte urodziny obchodzi się raz w życiu! Jednak nie wszystko idzie po jego myśli, zwłaszcza, że rodzice są zajęci opieką nad jego młodszą siostrą. Bohater postanawia więc uczcić urodziny po swojemu.

Eksperci z Zespołu Edukatorów Filmowych (ZEF): Film opowiada o tym, jakie odczucia mogą towarzyszyć dzieciom w momencie kiedy na świat przychodzi ich rodzeństwo, do jakich zmian to prowadzi oraz czego wówczas oczekują od nich bliscy. Sytuacja, kiedy rodzice muszą zająć się chorą córeczką, jest doskonałym punktem wyjścia do rozmowy o tym, że powinniśmy uczyć się określać priorytety w rodzinie i wartościować swoje potrzeby, biorąc pod uwagę potrzeby innych. Film przekonuje, że pozycja żadnego członka rodziny nie jest zagrożona w momencie kiedy rodzina się powiększa.

Pełen opis walorów filmu: TUTAJ
Materiały edukacyjne: TUTAJ

‍ZWIASTUN FILMU:

 KICIA KOCIA MÓWI: DZIEŃ DOBRY!
(Marta Stróżycka) PL 2023, 45'
Film polecany dla przedszkolaków.
Doskonały na pierwszą wizytę w kinie!Animowana wersja przygód Kici Koci - ulubienicy polskich dzieci, znanej z książek Anity Głowińskiej.

Kicia Kocia mówi: Dzień dobry! to zestaw wybranych odcinków serialu, opartego na książkach Anity Głowińskiej. Dzieci będą miały okazję zobaczyć na dużym ekranie Kicię Kocię, Packa, Adelkę i Julianka oraz przeżyć wraz z nimi wiele wspaniałych przygód. Nie zabraknie również wyzwań, związanych z codziennymi sprawami, takimi jak: mycie się, gotowanie, jazda pociągiem czy radzenie sobie z chorobą.


Materiały edukacyjne dostępne TUTAJ.


Film dostępny od 28 kwietnia.

‍ZWIASTUN FILMU:GŁOWA PEŁNA CIEBIE
(Caroline Cowan) SE 2022, 82'
Film polecany dla klas 4-6 szkół podstawowych.Film o ważnych dla młodych ludzi sprawach: akceptacji, przyjaźni, pierwszych zauroczeniach i życiowych niepowodzeniach, których jednak nie należy brać zbyt serio.

Ekranizacja książki pochodzącej z popularnej serii dla dzieci autorstwa Mansa Ghartona i Johana Unenge. W szkole pojawia się nowy chłopiec Adam i w swojej klasie poznaje Evę. U obojga dochodzą do głowy nieznane wcześniej uczucia. Czy to jest miłość? Emocje targają nastolatkami, którzy nie za bardzo wiedzą, co z tym wszystkim zrobić.


Film porusza bardzo ważne kwestie relacji rówieśniczych oraz tych panujących w domu. Młody bohater Adam, zmieniając miejsce zamieszkania, musi zmierzyć się z nowymi sytuacjami, co wiąże się z doświadczaniem różnych emocji. Poznając Evę, koleżankę z klasy, zauważa u siebie nieznane dotąd uczucie. Śledząc losy nastolatków, równocześnie obserwujemy, jak wyglądają relacje rodzinne w domach młodych przyjaciół. Ważnym wątkiem pokazanym w filmie są pielęgnowane przez bohaterów wartości – dbałość o zwierzęta, rozwijanie umiejętności sportowych, wspólne spędzanie czasu z rówieśnikami, wspólne posiłki z rodzicami, celebrowanie urodzin.

Głowa pełna ciebie uczy asertywności i szczerości, uświadamia, że zawsze powinniśmy sobie odpowiedzieć na pytanie czego naprawdę chcemy i postępować zgodnie z tym przekonaniem – napisali w swojej rekomendacji eksperci Zespołu Edukatorów Filmowych.

Materiały dydaktyczne dla szkół TUTAJ.
Szczegółowy opis walorów edukacyjnych TUTAJ.‍ZWIASTUN FILMU:SZKOŁA MAGICZNYCH ZWIERZĄT
(Gregor Schnitzler) DE/AU 2021, 89’
Film polecany dla uczniów klas 1-6 szkół podstawowych.Przywracająca wiarę w siebie i w przyjaźń, pełna niezwykłych przygód adaptacja książki Margit Auer.


Ida nie czuje się pewnie w nowej klasie. Jej wychowawczyni wie jednak, jak sprawić, żeby dziewczynka poczuła się lepiej w szkolnej ławce. Pomoże w tym trochę magii – Ida zaprzyjaźnia się z lisem, a kompanem jej nieśmiałego kolegi Benniego staje się żółw. Zwierzęta są obdarzone niezwykłymi zdolnościami: mówią ludzkim głosem, wykonują sztuczki i są chętne do zabawy. Tymczasem na szkolnych korytarzach zaczyna dochodzić do tajemniczych kradzieży. Znakiem charakterystycznym ich sprawcy jest duży, żółty uśmiech. Dziewczynka wraz z nowymi kolegami próbuje ustalić, kim jest złodziej.


Film zrealizowany na podstawie serii książek Margit Auer to pełna werwy i zwrotów akcji opowieść o dziewczynce, która musi odnaleźć się w nowym miejscu. Szkoła magicznych zwierząt uczy solidarności i wspólnego działania, a obecność fantastycznych bohaterów – tytułowych magicznych zwierząt – rozwija dziecięcą wyobraźnię i zachęca do zastanowienia, jacy powinni być przyjaciele oraz jakie role w życiu człowieka spełniają.


Szkoła magicznych zwierząt podejmuje ważne zagadnienia, które dotyczą prawie każdego dziecka. Pozwala poradzić sobie dzieciom z trudnymi emocjami, związanymi z przebywaniem w grupie rówieśniczej m.in. z lękiem, zazdrością i złością, uczy budowania pozytywnych relacji z przyjaciółmi, przekonuje, że w relacjach warto być autentycznym – napisali w swojej rekomendacji eksperci Zespołu Edukatorów Filmowych.


Materiały dydaktyczne dla szkół TUTAJ.
Szczegółowy opis walorów edukacyjnych TUTAJ.‍ZWIASTUN FILMU:BIURO DETEKTYWISTYCZNE LASSEGO I MAI.
TAJEMNICA SKORPIONA

(Tina Mackic) SE 2022, 83'
Film polecany dla uczniów klas 1-6 szkół podstawowych.Najnowsza odsłona przygód małych detektywów, znanych z książek Martina Widmarka i Heleny Willis.


Przed parą detektywów kolejny twardy orzech do zgryzienia. Komuś najwyraźniej bardzo zależy na tym, żeby impreza z darmowymi słodyczami, na którą czekają wszyscy mieszkańcy Valleby, nie doszła do skutku. Z Akademii Nauki ginie teleskop, fajerwerki przygotowane na pokaz przedwcześnie błyskają, a ze sklepu z biżuterią ginie żywy skorpion. Maja i Lasse mają kilku podejrzanych.


W książkowej serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai Martina Widmarka i Heleny Willis ukazało się już ponad 20 książek. Mali detektywi doczekali się również kilku filmów o swoich przygodach. Najnowszy z nich – Tajemnica Skorpiona – zapewnia widzom ciekawą intrygę, pomysłowo nawiązuje do konwencji kryminału i zachęca do refleksji nad znaczeniem międzyludzkich relacji oraz problemem samotności.


Materiały dydaktyczne do filmu: TUTAJ


ZWIASTUN FILMU:

YUKU I MAGICZNY KWIAT
(Rémi Durin, Arnaud Demuynck) BE/FR 2022, 65’
Film polecany dla uczniów klas 1-3 szkół podstawowych.Przepiękna wizualnie, europejska animacja opowiadająca o przemijaniu i radości życia. Magia, wzruszenia i wspaniała muzyka, uzupełniająca treść filmu.


Główną bohaterką filmu jest mała Myszka Yuku, mieszkająca z rodziną w piwnicach zamku. Pewnego dnia dowiaduje się o tym, że jej babcia potrzebuje magicznego kwiatu z Himalajów. Zwierzątko szybko podejmuje decyzję – trzeba ruszyć w drogę i go znaleźć!  


Czarująca animacja Yuku i magiczny kwiat została wyróżniona nagrodą Jury Stowarzyszenia Kin Studyjnych oraz wyróżnieniem Jury Zespołu Edukatorów Filmowych na 9. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Kino Dzieci”.


Yuku i magiczny kwiat  porusza trudny temat odchodzenia (i radzenia sobie ze stratą) w niezwykle subtelny i dostosowany do dziecięcej wrażliwości sposób. Film zwraca również uwagę na takie zagadnienia jak rola rodzinnych relacji czy znaczenie przyjaźni dla życia człowieka. Przestrzega przed pochopnym ocenianiem innym oraz uproszczonym spojrzeniem na świat wyłącznie przez pryzmat stereotypów.


Dodatkowe materiały (propozycja warsztatów i wprowadzenie reżysera): TUTAJ
Opis szczegółowych walorów edukacyjnych filmu: TUTAJZWIASTUN FILMU:
Bookmark and Share