kpb

hEduOferta

POKAZY “NA ŻYCZENIE”


Zapraszamy grupy zorganizowane do organizacji pokazów w indywidualnie ustalanych terminach.


Lista filmów posiadających wyjątkowe walory edukacyjne, znajduje się PONIŻEJ.
Jeśli chcieliby Państwo obejrzeć z grupą film, którego nie ma na liście, zachęcamy do kontaktu. Sprawdzimy jego dostępność.


By zamówić pokaz, prosimy o wypełnienie FORMULARZA.


BILETY: ok. 17 zł*
*Ostateczna cena biletu zależy od wybranego filmu oraz liczebności grupy.


Za dodatkową opłatą istnieje możliwość uzupełnienia pokazu o prelekcję i dyskusję, prowadzoną przez filmoznawcę.


Mogą Państwo również zorganizować pokaz na życzenie odbywający się online, za pośrednictwem platformy E-Kino Pod Baranami.

 

Dodatkowe informacje: Wojciech Drąg
wojtek@kinopodbaranami.pl, tel. 509 082 149 (w godzinach 9.00-18.00)



----------------------------------------- 


TRZEJ MUSZKIETEROWIE: D'ARTAGNAN
(Martin Bourboulon) FR 2023, 121’
Film polecany dla szkół ponadpodstawowych.



Widowiskowa, świetnie zrealizowana francuska produkcja oparta na jednej z najsłynniejszych powieści przygodowych w historii literatury autorstwa Alexandra Dumasa.

Duży budżet, dobre filmowe rzemiosło, lekkość - to cechy nowej ekranizacji jednej z najsłynniejszych powieści przygodowych w historii literatury. Widowiskowy film Trzej muszkieterowie: D'Artagnan to zrealizowana z wielkim rozmachem francuska produkcja oparta na słynnej powieści Alexandra Dumasa.

W obsadzie filmu znaleźli się m.in.: François Civil (Sponsoring, Miłość po francusku), Eva Green (Casino Royale, Królestwo niebieskie), Vincent Cassel (Czarny łabędź, Moja miłość), Romain Duris (Smak życia, Nowa dziewczyna) i Vicky Krieps (W gorsecie).

Film – podobnie jak powieść Dumasa – podkreśla znaczenie ponadczasowych wartości. Honor, współdziałanie, lojalność to zasady, którym hołdują muszkieterowie niezależnie od tego, z jak trudnymi sytuacjami przychodzi im się mierzyć. Film podkreśla również znaczenie braterstwa i przyjaźni, których ucieleśnieniem jest słynne hasło: Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego! Awanturnicze przygody, wartka akcja, imponujące sceny pojedynków i gwiazdorska obsada to elementy, które z pewnością przypadną do gustu młodym widzom.

Materiały dydaktyczne dla szkół TUTAJ.

‍ZWIASTUN FILMU:



VERMEER. BLISKO MISTRZA
(Suzanne Raes) DK 2023, 79’
Film polecany dla szkół ponadpodstawowych.



Nakręcony z iście detektywistyczną pasją dokument, pozwalający odkryć dzieła słynnego malarza na nowo.

Johannes Vermeer, jeden z największych malarzy w historii, jak nikt inny umiał uchwycić i uwiecznić ulotne, intymne chwile. To właśnie o nim - i jego sztuce - opowiada dokument Vermeer. Blisko mistrza Suzanne Raes. Film wnikliwie przygląda się dziełom mistrza, zabiera je nawet do laboratorium, by odkryć co kryje się pod warstwami farby.

Dokument Raes jest też intrygującym portretem zbiorowym muzealników, kuratorów, konserwatorów, kolekcjonerów, handlarzy sztuką – ekspertów i pasjonatów. Film Vermeer. Blisko mistrza opowiada więc i o tych, którzy swoje życie związali z artystą, pragnąc być jak najbliżej jego dzieł, geniuszu i tajemnicy, jaką pomimo najbardziej zaawansowanych badań, pozostaje zarówno jego historia, jak i malarstwo.  

ZWIASTUN FILMU:



RYŚ. KRÓL PUSZCZY
(Laurent Geslin) FR/CH 2021, 82’
Film polecany dla klas 7-8 szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych.



Dokumentalny film przyrodniczy, a jednocześnie liryczna i osobista opowieść o tropieniu rysia euroazjatyckiego.

Ryś euroazjatycki to gatunek zagrożony wyginięciem. Wytępiony w XIX wieku zniknął z Europy Zachodniej. Powrócił do jej lasów 50 lat temu by ponownie żyć w swoim naturalnym środowisku. Laurent Geslin, światowej sławy fotograf dzikiej przyrody, spędził ponad 9 lat swojego życia na obserwacji tych tajemniczych i dzikich kotów. Efektem jego ciężkiej pracy jest dokument Ryś. Król puszczy.  

Narratorką filmu jest słynna lektorka, Krystyna Czubówna!

Ryś. Król puszczy to dokument o tradycyjnej formie, przypominający chwilami audiowizualną medytację. Opowieść o rysiach jest w nim punktem wyjścia do szerokiej refleksji na temat roli drapieżników w ekosystemie, wpływu człowieka na przyrodę oraz kręgu życia, w którym znajduje się każdy przedstawiciel flory i fauny. Reżyser filmu nawiązuje szczególną relację z obserwowanymi zwierzętami, które są dla niego czymś więcej, niż tylko obiektem badań.

Wypowiadający się zza kamery narrator nie jest ekspertem, biologiem ani przyrodnikiem, lecz uważnym obserwatorem życia. Zamiast serwować widzowi suche fakty i encyklopedyczną wiedzę, zachęca do uważności, wrażliwości, zwracania uwagi na otaczający nas świat i wypełniające go niesamowitości – zwracają uwagę eksperci z Zespołu Edukatorów Filmowych.

Materiały dydaktyczne dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych.  
Szczegółowy opis walorów edukacyjnych TUTAJ.

‍ZWIASTUN FILMU:



SUZUME
Makoto Shinkai) JP 2022, 122’
Film polecany dla szkół ponadpodstawowych.



Wizjonerskie anime opowiadające o dojrzewaniu, współczesnym świecie i pięknie ulotnych chwil.

Suzume to niesamowita opowieść o dojrzewaniu nastoletniej bohaterki, rozgrywająca się w różnych miejscach Japonii. Podróż tytułowej Suzume rozpoczyna się w spokojnym miasteczku w Kyushu, gdzie spotyka chłopaka, poszukującego tajemniczych drzwi, które ściągają na kraj zniszczenie.

Ten imponujący rozmachem, wysmakowany film to pierwsza od dwóch dekad animacja z Japonii, która znalazła się w Konkursie Głównym Festiwalu w Berlinie. Jej reżyser - Makoto Shinkai - zasłynął w 2016 roku filmem Your Name (jap. Kimi no Na wa), który stał się międzynarodową sensacją i społecznym fenomenem, bijąc rekordy japońskiego box office'u.

Makoto Shinkai, nazywany czasami „nowym Miyazakim”, uznawany jest za mistrza przedstawiania ulotnego piękna codzienności. Ukazany w jego filmach realistyczny, współczesny świat wypełniony jest ogromną ilością detali, a jego skonfliktowani wewnętrznie bohaterowie zostali wzbogaceni o psychologiczną głębię. Ich problemy i emocje, oddane na ekranie niezwykle wiernie, są czymś, z czym widzowie mogą się identyfikować – pisała na łamach Czasopisma Ekrany Agnieszka Kamrowska.

Suzume to przepiękna wizualnie, nieoczywista opowieść o dojrzewaniu, z mocnym komponentem ekologicznym. Reżyser Makoto Shinkai opowiada o świecie będącym na skraju katastrofy, który uratować może wyłącznie aktywność młodych ludzi.

‍ZWIASTUN FILMU:



ERNEST I CELESTYNA: MISJA MUZYKA
(Julien Chheng, Jean-Christophe Roger) FR/LX 2022, 80’
Film polecany dla uczniów klas 1-6 szkół podstawowych.



Urzekająca francuska animacja, w której każda nuta jest na wagę złota, a każdy uśmiech może zburzyć mur!

Niedźwiedź Ernest i myszka Celestyna podróżują do rodzinnej krainy misia, aby naprawić zepsute skrzypce. Gdy docierają na miejsce, okazuje się, że granie jakiejkolwiek muzyki zostało zakazane. Dzielni bohaterowie spróbują przywrócić muzykę i szczęście pozbawionej wolności krainie.

Twórcy filmu Ernest i Celestyna: Misja muzyka mają w swoim dorobku pracę przy takich  produkcjach jak Smerfy, Lassie i przyjaciele, Pszczółka Maja czy Miraculous: Biedronka i Czarny Kot.

Ernest i Celestyna: Misja muzyka to kontynuacja nominowanego do Oscara tytułu, który urzeka piękną animacją i szczerymi emocjami. Młodzi widzowie znajdą w filmie wartką akcję, humor i ciekawe, zachęcające do refleksji przesłanie. Ernest i Celestyna: Misja muzyka to przede wszystkim film o wolności. Jej znaczenie zostało ukazane przez trudy życia w opresyjnym systemie krainy niedźwiedzi, gdzie zakazana jest niemal każda muzyka. Bohaterowie muszą zawalczyć o pełną swobodę ekspresji – dojrzeć do buntu i wykazać się obywatelskim nieposłuszeństwem. Ernest i Celestyna: Misja muzyka to również opowieść o przyjaźni, która może połączyć nawet całkowicie różniące się od siebie istoty.

Materiały dydaktyczne dla szkół TUTAJ.

ZWIASTUN FILMU:



KICIA KOCIA MÓWI: DZIEŃ DOBRY!
(Marta Stróżycka) PL 2023, 45'
Film polecany dla przedszkolaków.
Doskonały na pierwszą wizytę w kinie!



Animowana wersja przygód Kici Koci - ulubienicy polskich dzieci, znanej z książek Anity Głowińskiej.

Kicia Kocia mówi: Dzień dobry! to zestaw wybranych odcinków serialu, opartego na książkach Anity Głowińskiej. Dzieci będą miały okazję zobaczyć na dużym ekranie Kicię Kocię, Packa, Adelkę i Julianka oraz przeżyć wraz z nimi wiele wspaniałych przygód. Nie zabraknie również wyzwań, związanych z codziennymi sprawami, takimi jak: mycie się, gotowanie, jazda pociągiem czy radzenie sobie z chorobą.


Materiały edukacyjne dostępne TUTAJ.


Film dostępny od 28 kwietnia.

‍ZWIASTUN FILMU:



GŁOWA PEŁNA CIEBIE
(Caroline Cowan) SE 2022, 82'
Film polecany dla klas 4-6 szkół podstawowych.



Film o ważnych dla młodych ludzi sprawach: akceptacji, przyjaźni, pierwszych zauroczeniach i życiowych niepowodzeniach, których jednak nie należy brać zbyt serio.

Ekranizacja książki pochodzącej z popularnej serii dla dzieci autorstwa Mansa Ghartona i Johana Unenge. W szkole pojawia się nowy chłopiec Adam i w swojej klasie poznaje Evę. U obojga dochodzą do głowy nieznane wcześniej uczucia. Czy to jest miłość? Emocje targają nastolatkami, którzy nie za bardzo wiedzą, co z tym wszystkim zrobić.


Film porusza bardzo ważne kwestie relacji rówieśniczych oraz tych panujących w domu. Młody bohater Adam, zmieniając miejsce zamieszkania, musi zmierzyć się z nowymi sytuacjami, co wiąże się z doświadczaniem różnych emocji. Poznając Evę, koleżankę z klasy, zauważa u siebie nieznane dotąd uczucie. Śledząc losy nastolatków, równocześnie obserwujemy, jak wyglądają relacje rodzinne w domach młodych przyjaciół. Ważnym wątkiem pokazanym w filmie są pielęgnowane przez bohaterów wartości – dbałość o zwierzęta, rozwijanie umiejętności sportowych, wspólne spędzanie czasu z rówieśnikami, wspólne posiłki z rodzicami, celebrowanie urodzin.

Głowa pełna ciebie uczy asertywności i szczerości, uświadamia, że zawsze powinniśmy sobie odpowiedzieć na pytanie czego naprawdę chcemy i postępować zgodnie z tym przekonaniem – napisali w swojej rekomendacji eksperci Zespołu Edukatorów Filmowych.

Materiały dydaktyczne dla szkół TUTAJ.
Szczegółowy opis walorów edukacyjnych TUTAJ.



‍ZWIASTUN FILMU:




BLUEBACK
(Robert Connolly) AUS 2022, 102'
Film polecany dla klas 4-8 szkół podstawowych.



Inspirująca opowieść o dojrzewaniu, z zachwycającym różnorodnością oceanem w tle. Świetny punkt wyjścia do rozmowy o ekologii, relacjach ze zwierzętami oraz zrównoważonym rozwoju.

Abby mieszka w Australii, nad przepiękną zatoką o wyjątkowym ekosystemie. Jako wielka miłośniczka nurkowania, od dzieciństwa przyjaźni się z niezwykłą rybą – niebieskim grouperem, któremu nadała imię Blueback. Jej idealne z pozoru życie zostaje jednak zakłócone. Abby i jej mama muszą walczyć nie tylko o ocalenie Bluebacka i rafy koralowej, ale i o to, by cała okolica zachowała swój unikatowy charakter, zagrożony przez bezwzględny biznes.

Nastoletnią Abby zagrała debiutująca w kinie Ilsa Fogg. W dorosłą bohaterkę wcieliła się Mia Wasikowska (Alicja w Krainie Czarów, Jane Eyre).


Główna bohaterka, Abby, dostrzega głęboki sens w bliskości z przyrodą. Przyrodnicza pasja i malarski talent pozwalają jej przekonać do ochrony rafy koralowej jedną z lokalnych polityczek, a w dalszej perspektywie – ocalić wybrzeże. Film zachęca młodych widzów do poszukiwania własnej pasji i zastanowienia się nad kierunkiem, jaki można nadać życiu. Jednocześnie jego proekologiczne przesłanie pozbawione jest agitacyjnego charakteru.

Materiały dydaktyczne dla szkół TUTAJ.



‍ZWIASTUN FILMU:




BEZMIAR
(Emanuele Crialese) IT/FR 2022, 97'
Film polecany dla szkół ponadpodstawowych.



Osobista opowieść o włoskiej rodzinie, ograniczanej przez konserwatywne wartości i społeczne konwenanse. Intrygujące, na poły autobiograficzne dzieło, kształtujące empatyczne postawy wobec osób dotkniętych wykluczeniem lub dyskryminacją.


Akcja Bezmiaru rozgrywa się w Rzymie lat 70. W tej rzeczywistości pełnej nakazów, norm i konserwatywnych zasad nie potrafi odnaleźć się 12-letnia Adriana (Luana Giuliani), deklarująca światu że jest chłopcem, oraz jej tkwiąca w nieszczęśliwym związku matka Clara (Penélope Cruz).


W filmie Crialese świat dorosłych i świat dzieci przeplatają się i ścierają. Łączniczką między nimi pozostaje Clara – matka i żona, która zachowała w sobie energię i figlarność dziecka. Kobieta nudzi się w towarzystwie innych dorosłych, znacznie swobodniej czuje się wśród dzieci. Zwykłe śniadanie przemienia w muzyczne show, tańczy w deszczu i chowa się pod stołem w trakcie wystawnej kolacji.

Film stanowi dobry punkt wyjścia do rozmów na następujące tematy: relacje międzypokoleniowe, otwartość wobec odmiennych perspektyw, przemiany obyczajowe, postawy wobec osób dotkniętych wykluczeniem lub dyskryminacją.

Materiały dydaktyczne dla szkół TUTAJ.



‍ZWIASTUN FILMU:




CZARODZIEJSKI FLET
(Florian Sigl) USA/DE 2022, 120'
Film polecany dla uczniów klas 6-8 szkół podstawowych oraz młodszych klas szkół ponadpodstawowych.



Nietypowy film o dojrzewaniu, nawiązujący do konwencji operowego widowiska.


Akcja filmu rozpoczyna się w bardzo trudnym dla głównego bohatera momencie – Tim stracił ojca, który od dłuższego czasu zmagał się z ciężką chorobą. W tych smutnych okolicznościach chłopiec rozpoczyna naukę w nowej, prestiżowej szkole muzycznej, gdzie zamierza uczyć się klasycznego śpiewu. Początki nie są łatwe, ale Tim znajduje siłę by zawalczyć o swoje marzenia. Odkrywa także coś więcej – z pomocą jednego ze szkolnych zegarów, o godzinie trzeciej każdej nocy, przenosi się do świata z libretta Czarodziejskiego fletu Wolfganga Amadeusza Mozarta.


Film może stać się pretekstem do rozmowy o problemach wieku dojrzewania: pierwszej miłości, przyjaźni, próbach sprostania oczekiwaniom rodziców, prześladowaniu przez grupę, pasji i marzeniach. Może też posłużyć do rozważań na temat roli sztuki w życiu człowieka, a także zainspirować młodych widzów do własnych, muzycznych poszukiwań.

Czarodziejski flet to atrakcyjne wizualnie wprowadzenie młodego widza w konwencję operowego widowiska. To nietypowy – a przez to zapadający w pamięć i skłaniający do dyskusji – musical o młodych ludziach, w którym przeplata się film o dojrzewaniu, opera i high fantasy – napisali w swojej rekomendacji eksperci Zespołu Edukatorów Filmowych.

Materiały dydaktyczne dla szkół TUTAJ.
Szczegółowy opis walorów edukacyjnych TUTAJ.

Film dostępny od 21 kwietnia.



‍ZWIASTUN FILMU:




WIKING TAPPI
(Andrzej Piotr Morawski) PL 2018, 54'
Film polecany dla przedszkolaków.



Pogodna i kolorowa opowieść o nietypowym wikingu, który zawsze spieszy z pomocą każdemu, kto jej potrzebuje.


Tappi to niezwykle pogodny, uśmiechnięty i pomysłowy mieszkaniec magicznego Szepczącego Lasu. Nie jest typowym wikingiem, stroni od walk, nie posługuje się mieczem i znany jest ze swojej ogromnej życzliwości. Jego przygody - znane również z książek Marcina Mortki - są inspiracją do działań pełnych empatii, czułości i altruizmu, bowiem Tappi spieszy z pomocą każdemu, kto jej potrzebuje.


Wiking Tappi to film dostosowany do wrażliwości przedszkolnego widza. Spokojna narracja oraz prezentowanie teoretycznie groźnych postaci bez podkreślania ich mrocznych cech, pozwala sądzić, że dzieci bez lęku wejdą w świat animacji, wynosząc z seansu wiele pozytywnych emocji i inspiracji.


Film stwarza okazję do omówienia z małymi widzami takich tematów jak: wzajemna pomoc, negatywna rola stereotypów, ochrona środowiska czy właściwe zachowanie w lesie.



‍ZWIASTUN FILMU:




WIELORYB
(Darren Aronofsky) US 2022, 117'
Film polecany dla uczniów starszych klas szkół ponadpodstawowych.



Nominowany do trzech Oscarów, przejmujący dramat egzystencjalny, w którym wstyd, smutek i ból splatają się z wiarą oraz nadzieją na odkupienie.


Główny bohater, zmagający się z otyłością nauczyciel angielskiego, szansę na naprawę dawnych krzywd widzi w odbudowaniu relacji z nastoletnią córką (znana z serialu Stranger Things Sadie Sink). Myślę, że ten film może naprawdę zmienić coś w ludzkich sercach, umysłach i w sposobie, w jaki troszczymy się o siebie nawzajem - komentuje Wieloryba wcielający się w postać protagonisty Brendan Fraser.


Nauczyciel szkoły średniej odnajdzie w Wielorybie sporo wątków, które są ważne w wychowaniu i edukacji nastolatków. Ta rozpisana na ledwie kilku bohaterów opowieść, pomieściła w sobie zaskakująco wiele, a jej najważniejszym tematem jest… miłość. Do dziecka, do rodzica, do przyjaciółki i do byłego partnera, która rzuca się cieniem na całe późniejsze życie.


Seans Wieloryba może posłużyć za punkt wyjścia do dyskusji na takie tematy jak zaburzenia odżywania, trudne relacje rodzinne czy nastoletni bunt. Film w ciekawy sposób nawiązuje do słynnej powieści Hermana Melville'a Moby Dick, skłania do zastanowienia nad budowaniem zdrowych więzi oraz empatii (a także jej braku) wobec osób otyłych.


Materiały dydaktyczne dla szkół TUTAJ.


‍ZWIASTUN FILMU:




SZKOŁA MAGICZNYCH ZWIERZĄT
(Gregor Schnitzler) DE/AU 2021, 89’
Film polecany dla uczniów klas 1-6 szkół podstawowych.



Przywracająca wiarę w siebie i w przyjaźń, pełna niezwykłych przygód adaptacja książki Margit Auer.


Ida nie czuje się pewnie w nowej klasie. Jej wychowawczyni wie jednak, jak sprawić, żeby dziewczynka poczuła się lepiej w szkolnej ławce. Pomoże w tym trochę magii – Ida zaprzyjaźnia się z lisem, a kompanem jej nieśmiałego kolegi Benniego staje się żółw. Zwierzęta są obdarzone niezwykłymi zdolnościami: mówią ludzkim głosem, wykonują sztuczki i są chętne do zabawy. Tymczasem na szkolnych korytarzach zaczyna dochodzić do tajemniczych kradzieży. Znakiem charakterystycznym ich sprawcy jest duży, żółty uśmiech. Dziewczynka wraz z nowymi kolegami próbuje ustalić, kim jest złodziej.


Film zrealizowany na podstawie serii książek Margit Auer to pełna werwy i zwrotów akcji opowieść o dziewczynce, która musi odnaleźć się w nowym miejscu. Szkoła magicznych zwierząt uczy solidarności i wspólnego działania, a obecność fantastycznych bohaterów – tytułowych magicznych zwierząt – rozwija dziecięcą wyobraźnię i zachęca do zastanowienia, jacy powinni być przyjaciele oraz jakie role w życiu człowieka spełniają.


Szkoła magicznych zwierząt podejmuje ważne zagadnienia, które dotyczą prawie każdego dziecka. Pozwala poradzić sobie dzieciom z trudnymi emocjami, związanymi z przebywaniem w grupie rówieśniczej m.in. z lękiem, zazdrością i złością, uczy budowania pozytywnych relacji z przyjaciółmi, przekonuje, że w relacjach warto być autentycznym – napisali w swojej rekomendacji eksperci Zespołu Edukatorów Filmowych.


Materiały dydaktyczne dla szkół TUTAJ.
Szczegółowy opis walorów edukacyjnych TUTAJ.



‍ZWIASTUN FILMU:





SZCZĘŚCIE MIKOŁAJKA
(Amandine Fredon, Benjamin Massoubre) FR/LX 2022, 82’
Film polecany dla uczniów klas 1-6 szkół podstawowych.



Prezentowany na Festiwalu w Cannes i nagrodzony w Annecy film animowany o przygodach jednego z najpopularniejszych dziecięcych bohaterów oraz perypetiach jego twórców: Rene Goscinnego i Jean-Jacquesa Sempe.


Wiele lat temu w Paryżu, w pewnej sympatycznej rodzinie przyszedł na świat mały chłopiec o imieniu Mikołajek. Niewiele wiadomo o jego najmłodszych latach, ale o czasach szkolnych usłyszał cały świat! Razem z paczką zwariowanych kumpli Mikołajek do perfekcji opanował niełatwą sztukę doprowadzania do szaleństwa nie tylko nauczycieli, ale także kochanych rodziców, sąsiadów, a nawet sklepikarzy.


Mikołajek ma dryg do przygody i niekończącą się ciekawość. To właśnie ona pewnego dnia każe mu zakraść się do pracowni swoich twórców Rene Goscinnego i Jean-Jacquesa Sempe, którzy opowiedzą mu o swojej przyjaźni, dzieciństwie i o tym jak pewnego dnia go wymyślili.


Szczęście Mikołajka to intrygujące połączenie animacji i filmu biograficznego, które dosłownie wciąga widza do środka kolorowego świata swojego małego bohatera. Stylowa animacja ożywia na ekranie niezrównane rysunki autorstwa Sempégo, dobrze znane z wydanych przed laty książek.


Szczęście Mikołajka to ciepły, zabawny, przesycony miłością do animacji i rozbudzający ciekawość film. […] W tym - zaskakująco momentami poważnym i wzruszającym filmie - humor i refleksja, fikcja i rzeczywistość idą ze sobą w parach – napisali w swojej rekomendacji eksperci Zespołu Edukatorów Filmowych.


Materiały dydaktyczne dla szkół TUTAJ.
Szczegółowy opis walorów edukacyjnych TUTAJ.



‍ZWIASTUN FILMU:




FILIP
(Michał Kwieciński) PL 2022, 125’
Film polecany dla uczniów starszych klas szkół ponadpodstawowych.



Pulsujący energią i gęsty od emocji portret młodego mężczyzny, oparty na książce Leopolda Tyrmanda pod tym samym tytułem. Inne spojrzenie na temat II wojny światowej: pragmatyczne, dalekie od patosu, a jednocześnie przejmujące i bardzo uniwersalne.


Tytułowy Filip (Eryk Kulm), jest kosmopolitą i niezdolnym do głębszych uczuć uwodzicielem. W Polsce stracił całą rodzinę. Ukrywając swoje żydowskie pochodzenie pracuje jako kelner w restauracji ekskluzywnego hotelu we Frankfurcie. Gdy wojna zaczyna zbierać krwawe żniwo wśród najbliższych mu osób, jego misternie budowany świat rozsypuje się jak domek z kart.


Reżyser stawia w centrum opowieści bohatera bardzo nietypowego dla polskiego kina wojennego: zniechęconego oportunistę i obywatela świata, który jedynie prześlizguje się przez życie. Jednak pod płaszczykiem cwaniaka, cynika i podrywacza, kryje się wrażliwy młody człowiek, który próbuje poradzić sobie z traumą - piszą o filmie eksperci z Zespołu Edukatorów Filmowych.


Materiały dydaktyczne dla szkół TUTAJ.
Szczegółowy opis walorów edukacyjnych TUTAJ.



‍ZWIASTUN FILMU:





RZEKA
(Jennifer Peedom) AU 2021, 72’
Film polecany dla uczniów szkół ponadpodstawowych.



Refleksyjne spojrzenie na związek ludzkości z rzekami. Ten pełen imponujących zdjęć dokument zabiera widzów w podróż w czasie i przestrzeni, pokazując rzeki w niespotykanej skali i z niezwykłej perspektywy.


Film Rzeka składa się z zachwycających obrazów z 39 krajów, które oddają hołd rzekom zasilającym naszą planetę. Nagrania z sześciu kontynentów, często prezentowane w zwolnionym tempie, ukazują teksturę wody, prędkość z jaką poruszają się rzeki, a także niebezpieczeństwa, nieprzewidywalność i ekscytujące piękno, które trudno dostrzec z normalnej perspektywy. Dokumentują również negatywny wpływ człowieka, związany z fragmentacją rzek i ich kontrolowaniem, a także skutki tych krótkowzrocznych prób rządzenia naturą.


Wspaniałe obrazy uzupełnia poetycki komentarz napisany przez pisarza i wykładowcę Uniwersytetu w Cambridge Roberta Macfarlane’a, czytany przez aktora Willema Dafoe. W ścieżce dźwiękowej wykorzystano m.in. klasyczne utwory Bacha, Vivaldiego i G. Mahlera wykonywane przez Australijską Orkiestrę Kameralną oraz muzykę zespołu Radiohead.


Rzeka zachęca do zatrzymania i refleksji. To wnikliwa, filmowo-muzyczna medytacja na temat piękna i znaczenia rzek oraz sposobu, w jaki ukształtowały one zarówno wyrafinowane krajobrazy naszej planety, jak i całą ludzką egzystencję. Trudno wyobrazić sobie lepszy punkt wyjścia do rozmowy na temat ochrony przyrody czy sposobów wpływania człowieka na naturę.


Dystrybutor filmu przygotował 5 scenariuszy lekcji dla szkół ponadpodstawowych: Co w rzece szumi; Podejmij eko-wyzwanie; Ekopatrol; Łowcy rzek; Sieć powiązań.


Wszystkie scenariusze dostępne są TUTAJ.



‍ZWIASTUN FILMU:




BIURO DETEKTYWISTYCZNE LASSEGO I MAI.
TAJEMNICA SKORPIONA

(Tina Mackic) SE 2022, 83'
Film polecany dla uczniów klas 1-6 szkół podstawowych.



Najnowsza odsłona przygód małych detektywów, znanych z książek Martina Widmarka i Heleny Willis.


Przed parą detektywów kolejny twardy orzech do zgryzienia. Komuś najwyraźniej bardzo zależy na tym, żeby impreza z darmowymi słodyczami, na którą czekają wszyscy mieszkańcy Valleby, nie doszła do skutku. Z Akademii Nauki ginie teleskop, fajerwerki przygotowane na pokaz przedwcześnie błyskają, a ze sklepu z biżuterią ginie żywy skorpion. Maja i Lasse mają kilku podejrzanych.


W książkowej serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai Martina Widmarka i Heleny Willis ukazało się już ponad 20 książek. Mali detektywi doczekali się również kilku filmów o swoich przygodach. Najnowszy z nich – Tajemnica Skorpiona – zapewnia widzom ciekawą intrygę, pomysłowo nawiązuje do konwencji kryminału i zachęca do refleksji nad znaczeniem międzyludzkich relacji oraz problemem samotności.


Materiały dydaktyczne do filmu: TUTAJ


ZWIASTUN FILMU:





YUKU I MAGICZNY KWIAT
(Rémi Durin, Arnaud Demuynck) BE/FR 2022, 65’
Film polecany dla uczniów klas 1-3 szkół podstawowych.



Przepiękna wizualnie, europejska animacja opowiadająca o przemijaniu i radości życia. Magia, wzruszenia i wspaniała muzyka, uzupełniająca treść filmu.


Główną bohaterką filmu jest mała Myszka Yuku, mieszkająca z rodziną w piwnicach zamku. Pewnego dnia dowiaduje się o tym, że jej babcia potrzebuje magicznego kwiatu z Himalajów. Zwierzątko szybko podejmuje decyzję – trzeba ruszyć w drogę i go znaleźć!  


Czarująca animacja Yuku i magiczny kwiat została wyróżniona nagrodą Jury Stowarzyszenia Kin Studyjnych oraz wyróżnieniem Jury Zespołu Edukatorów Filmowych na 9. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Kino Dzieci”.


Yuku i magiczny kwiat  porusza trudny temat odchodzenia (i radzenia sobie ze stratą) w niezwykle subtelny i dostosowany do dziecięcej wrażliwości sposób. Film zwraca również uwagę na takie zagadnienia jak rola rodzinnych relacji czy znaczenie przyjaźni dla życia człowieka. Przestrzega przed pochopnym ocenianiem innym oraz uproszczonym spojrzeniem na świat wyłącznie przez pryzmat stereotypów.


Dodatkowe materiały (propozycja warsztatów i wprowadzenie reżysera): TUTAJ
Opis szczegółowych walorów edukacyjnych filmu: TUTAJ



ZWIASTUN FILMU:





PIMI Z KRAINY TYGRYSÓW
(Brando Quilici) IT 2022, 94’
Film polecany dla uczniów klas 4-6 szkół podstawowych.

Pimi z Krainy Tygrysów - kadr 2

Familijny film przygodowy z proekologicznym przesłaniem, szczyptą humoru, wspaniałymi zdjęciami i wartką akcją.


Główny bohater filmu, mieszkający w domu dziecka Balmani, ratuje małą tygrysicę przed bezlitosnymi kłusownikami. Zwierzęco-ludzki duet wyrusza w długą i niebezpieczną podróż do magicznej świątyni zwanej Tygrysim Gniazdem, gdzie, jak wierzy Balmani, będą bezpieczni.


W polskiej wersji językowej głosów bohaterom użyczyli: Maja Ostaszewska, Otar Saralidze, Paweł Szymański i Piotr Tołoczko. Każdy bilet na film wspiera działalność  „Azylu dla Nieumarłych” przy poznańskim ZOO – miejsca, w którym tygrysy i inne egzotyczne stworzenia znajdą bezpieczny dom.


Film Pimi z Krainy Tygrysów to okazja do wspaniałej, filmowej wyprawy na koniec świata. Młodzi widzowie na własne oczy przekonają się o pięknie dzikich zwierząt oraz poznają wpływ, jaki człowiek wywiera na ich środowisko.


Materiały dydaktyczne do filmu: TUTAJ



‍ZWIASTUN FILMU:






MECZ O WSZYSTKO
(Camiel Schouwenaar) NL/DE 2022, 90’
Film polecany dla uczniów klas 4-6 szkół podstawowych.



Rozgrywająca się na piłkarskim boisku opowieść o walce o marzenia i życiowych trudnościach.


Życie głównego bohatera filmu Mecz o wszystko dotychczas kręciło się wokół biegania i strzelania goli. Dopingowali go w tym ulubiony youtuber i tata, który trenował jego drużynę. Rezolutny napastnik nie potrafi pogodzić się z tym, że nagle musi zacząć poruszać się na wózku inwalidzkim.


Mecz o wszystko to znakomity punkt wyjścia do rozmów o niepełnosprawności, dyskryminacji i radzeniu sobie w trudnych sytuacjach. Film w przejmujący sposób prezentuje walkę o marzenia (na przekór wszystkiemu i wszystkim) oraz ukazuje siłę motywacji do osiągania zamierzonych celów.


Propozycje tematów do poruszenia po seansie: TUTAJ
Opis szczegółowych walorów edukacyjnych filmu: TUTAJ



ZWIASTUN FILMU:




LUNANA. SZKOŁA NA KOŃCU ŚWIATA
(Pawo Choyning Dorji) BT/CN 2019, 110’
Film polecany dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych.



Filozoficzna przypowieść o mądrości, cierpliwości i dokonywaniu życiowych wyborów. Pierwszy w historii Bhutanu film nominowany do Oscara.


Główny bohater filmu Lunana. Szkoła na końcu świata marzy o emigracji do Australii, jednak zanim wyjedzie, musi przez rok pracować jako nauczyciel w odciętej od świata wiosce w Bhutanie. Choć początkowo myśli o ucieczce, z czasem zaczyna zmieniać swoją opinię o tym wyjątkowym miejscu.


Lunana. Szkoła na końcu świata to świetnie oceniony przez krytyków film pełen zapierających dech w piersiach krajobrazów, subtelnego humoru oraz pozytywnych emocji, nakręcony w Bhutanie - kraju, który uchodzi za najszczęśliwszy na świecie.


‍ZWIASTUN FILMU:





FABELMANOWIE
(Steven Spielberg) US 2022, 151’
Film polecany dla uczniów szkół ponadpodstawowych.



Pełną autobiograficznych i autoironicznych odniesień opowieść o magii kina, stworzona przez słynnego reżysera Stevena Spielberga.


Bohaterem filmu jest Sammy Fabelman (Gabriel LaBelle) - zafascynowany kinem chłopiec wychowywany przez kreatywnych rodziców: pianistkę Mitzi (Michelle Williams) i naukowca Burta (Paul Dano), których wizje świata czasem mocno się różnią. Przeglądając materiał z wakacji, Sammy dokonuje odkrycia, które podzieli jego rodzinę.


Fabelmanowie to najbardziej osobisty film Stevena Spielberga opowiadający o dorastaniu w powojennej rzeczywistości USA. Słynny reżyser zawarł w nim wiele własnych wspomnień z dzieciństwa, przedstawił swoje relacje z rodzicami oraz ogromną miłość do kina, która towarzyszyła mu od najmłodszych lat. Fabelmanowie wypełnieni są mieszanką goryczy i melancholii, zawierają także wiele nawiązań do słynnych filmów Spielberga.


Materiały dydaktyczne do filmu: TUTAJ


ZWIASTUN FILMU:




 

ŚUBUK
(Jacek Lusiński) PL 2022, 112’
Film polecany dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

Trafiające prosto w serce polskie kino społecznie zaangażowane. Pełna energii historia młodej matki walczącej o dostęp do edukacji dla syna w spektrum autyzmu.


Śubuk to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia młodej matki autystycznego chłopca. Wyreżyserowany przez Jacka Lusińskiego (Carte Blanche) film to poruszająca opowieść o odmiennym postrzeganiu świata i ukrytym potencjale, który drzemie w każdym z nas.


W roli głównej, po raz pierwszy w swojej karierze, występuje Małgorzata Gorol (Twarz, Magnezja), a ekranie wspierają ją Andrzej Seweryn (Ostatnia rodzina) i Aleksandra Konieczna (Ostatnia Rodzina, Boże Ciało).


Śubuk to film który wciąga, angażuje i edukuje. Pokazuje zmieniające się postrzeganie autyzmu na przestrzeni lat oraz zwiększającą się wrażliwość na potrzeby osób z tym zaburzeniem. Dzieło Jacka Lusińskiego jednocześnie uczy akceptacji inności i pokazuje przykłady instytucjonalnej dyskryminacji, z którymi niezłomnie walczy główna bohaterka. To świetna lekcja obywatelskiej odpowiedzialności, zachęcająca do aktywnego wpływania na otaczającą nas rzeczywistość.


Zestaw materiałów edukacyjnych do filmu: TUTAJ


 


‍ZWIASTUN FILMU:


 

 

HOPPER. AMERYKAŃSKA LOVE STORY
(Phil Grabsky) GB 2022, 95’
Film polecany dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

Słynny amerykański artysta Edward Hopper, nazywany również malarzem samotności, to główny bohater dokumentu Hopper. Amerykańska love story zrealizowanego przez Phila Grabsky’ego.


Kim był Edward Hopper, walczący o sławę młody nowojorski ilustrator? Jaki wpływ na jego twórczość miała żona Josephine Nivison, która zrezygnowała z obiecującej kariery artystycznej, by zostać jego menedżerką? Na te i inne pytania odpowiada film dokumentalny Hopper. Amerykańska love story, przyglądający się bliżej twórczości słynnego artysty. Dokument powstał przy okazji przygotowywanej przez Whitney Museum of American Art w Nowym Jorku wystawy Nowy Jork Edwarda Hoppera (19.10.2022–05.03.2023).


Obraz Edwarda Hoppera Nocne marki (znany również jako Nocne jastrzębie) należy do najbardziej rozpoznawalnych obrazów olejnych wszechczasów. Artysta często portretował współczesne sobie amerykańskie miasta i ich mieszkańców. W niezwykły sposób przedstawiał ich zagubienie, samotność, obojętność i odrębność. Prace Hoppera często inspirowały twórców filmowych, takich jak Terrence Malick, Wim Wenders, Jim Jarmusch czy Alfred Hitchcock. Film zdobywcy nagrody BAFTA Phila Grabsky’ego potwierdza, że Hopper to wyjątkowy artysta, którego twórczość jest zarazem przystępna i niezwykle intrygująca. Jest też świetnym materiałem do wspólnej nauki analizy dzieła sztuki.


 


‍ZWIASTUN FILMU:

 

 

 

PRZYTUL MNIE. POSZUKIWACZE MIODU
(Anna Błaszczyk) PL/CX 2022, 70’
Film polecany dla przedszkolaków i uczniów klas I-III szkół ponadpodstawowych.

Historia Małego Misia, który w dniu urodzin chce przeżyć pierwszą w życiu przygodę i wyruszyć do legendarnej Złotej Krainy, aby zdobyć miód na swój tort.  Animacja jest kontynuacją serialu Przytul mnie opartego na książce Proszę mnie przytulić Przemysława Wechterowicza z ilustracjami Emilii Dziubak


Ulewa zniszczyła wszystkie słoiki z zapasami złotego przysmaku. Nic nie uchowało się także w owadzich kryjówkach. Po podsłuchaniu rozmowy pszczół Mały Miś wie, że mnóstwo miodu znajdzie w tajemniczej Złotej Krainie, na skraju lasu. Choć jego tata najchętniej zostałby w jaskini  i uciął sobie drzemkę, niedźwiadek przekonuje go do wspólnego ruszenia ku przygodzie. To ma być jego pierwsza w życiu dłuższa wycieczka, dzięki której udowodni, że jest samodzielny i odważny!


Producentem filmu jest polskie studio Animoon, które realizuje projekty animowane o wysokiej jakości plastycznej i fabularnej. Przytul mnie. Poszukiwacze miodu to nie tylko pierwszy od wielu lat pełnometrażowy polski film animowany dla młodych widzów, ale też ekranizacja popularnej wśród czytelników książki Proszę mnie przytulić autorstwa Przemysława Wechterowicza oraz Emilii Dziubak, wydawanej przez Wydawnictwo Ezop.



‍ZWIASTUN FILMU:


 

 

BELLA I SEBASTIAN: NOWE POKOLENIE
(Pierre Coré) FR 2022, 96’
Film polecany dla uczniów klas 4-6 szkół podstawowych.

Nowa odsłona jednej z najbardziej popularnych serii dla młodych widzów, która w 60. i 70. cieszyła się wielkim powodzeniem w Europie i Ameryce. Pełna uroku opowieść o chłopcu, który zrobi wszystko by ochronić swoją psią przyjaciółkę.


Dziesięcioletni Sebastian niechętnie spędza wakacje w górach u babci i cioci. Jego głównym obowiązkiem jest pomoc w owczarni, ale takie zadanie mało ekscytuje chłopca wychowanego w dużym mieście. Kiedy jednak poznaje suczkę Bellę, wielkiego, puchatego psa pasterskiego, postanawia uratować ją z rąk podłego właściciela. Sebastian jest gotów zrobić wszystko, aby ochronić swoją psią przyjaciółkę, dzięki czemu przeżyje najbardziej szalone lato w swoim życiu.


Reżyser Pierre Coré o filmie: Chciałem też opowiedzieć o wzajemnych relacjach, o uczeniu się siebie ludzi z różnych pokoleń. Starsza osoba przekazuje zgromadzoną przez lata wiedzę dziecku, a dziecko dzieli się wizją świata młodego pokolenia.


Film kręcony był w Pirenejach, a na ekranie nie brakuje ośnieżonych szczytów, gęstych lasów i nocy wypełnionych odgłosami dzikich zwierząt. Bella i Sebastian: Nowe pokolenie to wspaniały punkt wyjścia do rozmów na temat relacji człowieka z innymi istotami żywymi, ekologii i troski o naturę. 



‍ZWIASTUN FILMU:

 

 

 

MAMA MU WRACA DO DOMU
(Christian Ryltenius) SE 2021, 63’
Film polecany dla przedszkolaków i uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej.

Ile przygód może pomieścić cały świat? A jedna farma? Mama Mu wraca do domu to pełna optymizmu i uroku historia o przyjaźni i odnajdywaniu swojego miejsca na ziemi.


Mama Mu to odlotowa krowa, która nigdy się nie nudzi. Zamiast siedzieć na łące, woli próbować nowych rzeczy – stania na głowie, jazdy na deskorolce, a nawet nurkowania! W codziennych wybrykach towarzyszy jej oddany przyjaciel, Pan Wrona. Kiedy pewnego dnia na farmę przybywa bocian-obieżyświat, uporządkowane życie na farmie wywraca się do góry nogami. Mama Mu zainspirowana historiami o odległych zakątkach świata, postanawia opuścić zagrodę i wyruszyć w daleką podróż. Wokół jest przecież tyle do zobaczenia!


Mama Mu i Pan Wrona to bohaterowie popularnej serii szwedzkich książek autorstwa Jujji i Tomasa Wieslanderów oraz Svena Nordqvista, wydanych w Polsce nakładem Wydawnictwa Zakamarki. Pełen kolorów i przygód film Mama Mu wraca do domu stwarza okazję do omówienia takich tematów jak przyjaźń, dom i jego rola w życiu człowieka oraz podróż, postrzegana jako okazja do rozwoju.



ZWIASTUN FILMU:

 

 

 

PAMIĘTNIKI TATUSIA MUMINKA
(Ira Carpelan) FI/PL 2021, 74’
Film polecany dla dzieci w wieku 5-9 lat.

Pełnometrażowa animacja inspirowana dziełami Tove Jansson. Pełen niezwykłych przygód, polsko-fiński film to znakomita propozycja zarówno dla małych, jak i dużych widzów.


Pamiętniki Tatusia Muminka to polsko-fińska koprodukcja, zrealizowana na podstawie uwielbianych przez miliony czytelników książek Tove Jansson. Ta niezwykła opowieść swoją formą nawiązuje do serii Opowiadania Muminków wyprodukowanej przez łódzkie studio Se-Ma-For. Pozwala to starszym widzom udać się w sentymentalną podróż do przeszłości, a młodszym poznać technikę animacji lalkowej.


Pełnometrażowa animacja Pamiętniki Tatusia Muminka jest nowym filmem twórców Magicznej zimy Muminków: producenta Grzegorza Wacławka, scenarzysty i producenta Piotra Szczepanowicza oraz reżyserki Iry Carpelan. Filmowcy kolejny raz postawili na tradycyjną formę tworzenia animacji w duchu studia Se-Ma-For i wykorzystanie materiałów z serii filmów lalkowych wyprodukowanych w latach 80., co świetnie współgra z fabułą opowiadającą o młodości Tatusia Muminka.


Pamiętniki Tatusia Muminka otwiera piosenka Fale oceanu śpiewana przez Katarzynę Łaskę, czyli wykonawczynię przeboju Mam tę moc z bajki Kraina Lodu.


Film prezentowany w polskiej wersji językowej (dubbing PL).


 


ZWIASTUN FILMU:

 


 

Bookmark and Share