kpb

hEduOferta

POKAZY “NA ŻYCZENIE”


Zapraszamy grupy zorganizowane do organizacji pokazów w indywidualnie ustalanych terminach.


Lista filmów posiadających wyjątkowe walory edukacyjne, znajduje się PONIŻEJ.
Jeśli chcieliby Państwo obejrzeć z grupą film, którego nie ma na liście, zachęcamy do kontaktu. Sprawdzimy jego dostępność.


By zamówić pokaz, prosimy o wypełnienie FORMULARZA.


BILETY: ok. 19 zł*
*Ostateczna cena biletu zależy od wybranego filmu oraz liczebności grupy.


Za dodatkową opłatą istnieje możliwość uzupełnienia pokazu o prelekcję i dyskusję, prowadzoną przez filmoznawcę.


Mogą Państwo również zorganizować pokaz na życzenie odbywający się online, za pośrednictwem platformy E-Kino Pod Baranami.

 

Dodatkowe informacje: Wojciech Drąg
wojtek@kinopodbaranami.pl, tel. 690 572 555 (w godzinach 9.00-18.00)----------------------------------------- 


BASIA. JESTEM W SAM RAZ
(Marcin Wasilewski) PL 2024, 45’
Film polecany dla grup przedszkolnych.Rezolutna pięciolatka i jej przyjaciele powracają z nowymi przygodami!   

Postać doskonale znana z książek Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak w opracowaniu graficznym Doroty Nowackiej ponownie pojawi się na dużym ekranie. W zestawie Basia. Jestem w sam raz znalazły się odcinki: Basia i plac zabaw, Basia i urodziny w muzeum, Basia i alergia, Basia i moda.

Film dostępny od 7 czerwca.

ZWIASTUN FILMU:LEONARDO. ODKRYWCA
(Jim Capobianco, Pierre-Luc Granjon) FR 2023, 100’
Film polecany dla uczniów klas 1-3 szkół podstawowych.Przepiękna lalkowa animacja poklatkowa, nawiązująca do życia szesnastowiecznego odkrywcy.
    
Humorystyczna opowieść dla całej rodziny, inspirowana życiem i twórczością Leonardo da Vinci. Artysta opuszcza Włochy, aby zamieszkać na francuskim dworze, gdzie może swobodnie eksperymentować wymyślając maszyny latające, niesamowite pojazdy oraz badając ludzkie ciało. To właśnie we Francji, wspólnie z żądną przygód i zuchwałą księżniczką Marguerite, znajdzie odpowiedź na najważniejsze pytanie: Jaki jest sens tego wszystkiego?

Eksperci z Zespołu Edukatorów Filmowych (ZEF): Leonardo. Odkrywca to fantastyczna pozycja dla nauczycieli, która przekonuje, że nauka jest super! Film może stać się inspiracją do przeprowadzania własnych badań czy eksperymentów. Pokazuje, że nauka i wiedza nie są nudnymi kategoriami szkolnymi, lecz pobudzają kreatywność, poszerzają światopogląd i mogą stać się prawdziwą pasją.

Pełna treść rekomendacji ZEF: TUTAJ
Dostępny od 31 maja.

ZWIASTUN FILMU:AZYL
(Niki Caro) US 2017, 126’
Film polecany dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych.Poruszająca filmowa opowieść, która wydarzyła się naprawdę. Film powraca na ekrany z okazji 50. rocznicy śmieci Jana Żabińskiego.

Główną bohaterką Azylu jest Antonina Żabińska, w którą w filmie wciela się dwukrotnie nominowana do Oscara aktorka Jessica Chastain (Marsjanin, Interstellar, Wróg numer jeden). Podczas wojny Żabińska wspólnie z mężem Janem, ratowała przez zagładą Żydów: osobiście wydostawała ich z getta i pomagała przetrwać w opustoszałych murach ogrodu zoologicznego. W 1965 roku małżonkowie zostali odznaczeni przez Instytut Jad Waszem tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

W rolę Jana Żabińskiego wcielił się flamandzki aktor Johan Heldenbergh (Belgica, Zupełnie Nowy Testament), a na ekranie towarzyszy mu Daniel Brühl (Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów, Wyścig, Bękarty wojny) jako zoolog Lutz Heck, oddelegowany przez III Rzeszę do kierowania ogrodem.

Film ponownie dostępny jest na seanse dla grup zorganizowanych z okazji obchodzonej w tym roku 50. rocznicy śmierci Jana Żabińskiego – człowieka wielkiego serca, który miał ogromny wpływ na rozwój stołecznego ogrodu zoologicznego.

ZWIASTUN:GARFIELD
(Mark Dindal) US 2024, 101’
Film polecany dla uczniów klas 1-6 szkół podstawowych.Jego pasją jest jedzenie i spanie. Prawdziwą miłością - lasagna. Znany z komiksów Jima Davisa kocur Garfield wraca na kinowe ekrany!
    
Garfield jest najbardziej znanym kotem na świecie. Jest leniuchem, który uwielbia lasagne i nie cierpi poniedziałków. Po nieoczekiwanym spotkaniu z zaginionym ojcem Garfield i jego psi przyjaciel Odie zmuszeni są porzucić swoje leniwe życie i dołączyć do ekipy rabusiów.

Reżyserem filmu jest Mark Dindal (Kurczak Mały, Nowe szaty króla), a autorem scenariusza nominowany do Oscara za Gdzie jest Nemo David Reynolds. W oryginalnej wersji językowej głównemu bohaterowi głosu użyczył aktor Chris Pratt (Strażnicy Galaktyki, Jurassic World). W filmie słychać też Samuela L. Jacksona, Hannah Waddingham, Nicholasa Houlta i Snoop Dogga.

Film dostępny w wersjach z polskimi napisami i polskim dubbingiem.
Dostępny od 31 maja.

ZWIASTUN FILMU:JEDNO ŻYCIE
(James Hawes) GB 2023, 110’
Film polecany dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych.Prawdziwa historia zwykłego człowieka, który przeciwstawił się hitlerowskiej machinie zagłady. W roli głównej: Anthony Hopkins.
    
Jest rok 1938, gdy młody Brytyjczyk Nicholas Winton podczas wizyty w Pradze odkrywa, że tysiące rodzin zbiegłych przed hitlerowcami z Niemiec i Austrii, żyją tu w dramatycznych warunkach, często bez dachu nad głową i żywności. Niemiecka inwazja na Czechosłowację jest kwestią najbliższych tygodni, a wtedy los uchodźców będzie już przesądzony. Nicholas postanawia zrobić wszystko, co w jego mocy by ocalić jak najwięcej potrzebujących.

Eksperci z Zespołu Edukatorów Filmowych (ZEF): Jedno życie to film, który ukazuje sprawczość człowieka przepełnionego empatią i życzliwością do innych. Jest jak przechowywany przez bohatera album ze zdjęciami, wycinkami z gazet i nazwiskami uratowanych dzieci. Pokazuje coś, o czym się powinno stale  przypominać – jak ważne jest człowieczeństwo i czynna postawa.

Pełna treść rekomendacji ZEF: TUTAJ
Materiały edukacyjne do filmu: TUTAJ
Film dostępny od 31 maja.  

‍ZWIASTUN FILMU:MONSTER
(Hirokazu Koreeda) JP 2023, 126’
Film polecany dla uczniów szkół ponadpodstawowych.
Pełna zaskoczeń, doskonale skonstruowana opowieść o dziecięcych tajemnicach. Nagrodzony na festiwalu w Cannes, najnowszy film Hirokazu Koreedy (Złodziejaszki).    

Chłopiec dręczony w szkole przez nauczyciela. Zaniepokojona matka. Dziecko oskarżane o znęcanie się nad kolegą. W swoim najnowszym filmie, Hirokazu Koreeda tworzy szkatułkową opowieść o niezrozumieniu, bezsilności, skomplikowanych relacjach, a także japońskim systemie edukacji. Lawirując między gatunkowymi kliszami zastanawia się: kto jest tytułowym potworem?

Monster to historia opowiedziana z kilku różnych perspektyw - niczym Rashomon Akiry Kurosawy. Utytułowany japoński reżyser układa swoje filmowe puzzle z chirurgiczną precyzją, umiejętnie odsłaniając przed widzami kolejne sekrety bohaterów.

Eksperci z Zespołu Edukatorów Filmowych (ZEF): Monster uczy głębokiego, wieloaspektowego myślenia o sytuacjach, w których odnajdzie się wielu nastolatków – dzieje się głównie w szkole i traktuje o trudnych relacjach młodych ludzi: nie tylko z kolegami, ale także z dorosłymi, szczególnie nauczycielami i rodzicami, wreszcie z samym sobą. Spowijająca cały film atmosfera tajemnicy doskonale oddaje skomplikowanie ludzkiej psychiki, które powinniśmy zawsze mieć na uwadze.

Pełna treść rekomendacji ZEF: TUTAJ

‍ZWIASTUN FILMU:STREFA INTERESÓW
(Jonathan Glazer) GB/PL/US 2023, 105’
Film polecany dla uczniów szkół ponadpodstawowych.Porażające studium banalności zła, które po mistrzowsku operuje obrazem i dźwiękiem.
    
W Strefie interesów brytyjski reżyser Jonathan Glazer przygląda się domowej idylli w czasach nazistowskich Niemiec. Rudolf (Christian Friedel) wraz z żoną Hedwig (Sandra Hüller) oraz czwórką dzieci i psem mieszkają w przestronnym, pedantycznie czystym domu z wypielęgnowanym ogrodem i szklarnią. Jednak zza ścian ich domu często dobiegają niepokojące odgłosy, ponieważ Rudolf Höss jest komendantem obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Strefa interesów to film o Zagładzie, w którym nigdy nie jesteśmy świadkami ludobójstwa ani obozowej rzeczywistości. Wszystko, co brutalne, od czego chce się odwrócić wzrok, zostaje wypchnięte poza dom głównych bohaterów i hermetycznie zamknięte poza ich codziennym życiem. Rodzinną sielankę, którą widz obserwuje na ekranie, tylko od czasu do czasu zakłóca dym z pobliskich kominów obozu.

Eksperci z Zespołu Edukatorów Filmowych (ZEF): Strefa interesów udziela odpowiedzi na pozornie nierozstrzygalne pytanie: jak przedstawić nieprzedstawialne? Znajduje nowy sposób reprezentacji, przypominający o zjawisku banalności zła. Po mistrzowsku operuje dźwiękiem, tworząc fonosferę silnie oddziałującą na wyobraźnię widza. Zastosowany przez Strefę interesów dystans i brak wizualnej dosłowności wpływają na odbiorcę mocniej niż drastyczne sceny przemocy.

Pełna treść rekomendacji ZEF: TUTAJ    
Dystrybutor filmu przygotował trzy scenariusze lekcji z przedmiotów: JĘZYK POLSKI, HISTORIA, GODZINA WYCHOWAWCZA.

‍ZWIASTUN FILMU:


Bookmark and Share