kpb

hEduOferta

OFERTA EDUKACYJNA

Organizujemy specjalne pokazy dla szkół w indywidualnie ustalonych terminach.
Zapraszamy wszystkich uczniów wraz z nauczycielami.

Specjalna cena biletu dla grup zorganizowanych*:
- powyżej 15 osób - od 15 zł
- filmy 3D: od 16 zł
*ostateczne ceny biletów zależne od filmu

Istnieje możliwość wygłoszenia prelekcji przed filmem za dodatkową opłatą.

Proponujemy Państwu organizowanie w Kinie Pod Baranami specjalnych pokazów dla Państwa uczniów dowolnego filmu, korespondującego z realizowanym przez Państwa szkołę programem edukacyjnym.
Poszerzamy naszą ofertę dla szkół o filmy trójwymiarowe.  
 
Informacje i zgłoszenia:
Wojciech Drąg
wojtek@kinopodbaranami.pl
509 082 149


----------------------------------------- 

Zima 2020

MAŁE KOBIETKI | LITTLE WOMEN
(Greta Gerwig) US 2019, 134’
Film polecany dla uczniów szkół licealnych.


Nowy film Grety Gerwig, twórczyni fenomenalnej Lady Bird. Wypełniona współczesną energią adaptacja powieści Małe kobietki z gwiazdorską obsadą.


Adaptacja klasycznej książki Louisy May Alcott, stworzona przez Gretę Gerwig (Lady Bird) to osadzona w XIX-wiecznych Stanach Zjednoczonych historia czterech różniących się od siebie sióstr, które łączy pragnienie niezależności i życia na własnych warunkach. Na ekranie m.in. Saoirse Ronan (Lady Bird), Emma Watson (seria Harry Potter), Florence Pugh (Midsommar. W biały dzień), Laura Dern (Dzikość serca), Timothée Chalamet (Tamte dni, tamte noce) i Meryl Streep (Żelazna Dama).


Podobnie jak wydany w 1868 roku literacki pierwowzór, film Gerwig jest przede wszystkim uniwersalną opowieścią o miłości, ambicji oraz wewnętrznym życiu, w którym nie istnieją żadne granice. Stanowi także niezwykły portret młodych osób, zadających sobie fundamentalne pytania. Co wybrać? Pieniądze czy sztukę? Miłość czy satysfakcję? Ideały czy rzeczywistość? Wolę rodziny czy własną życiową drogę?


ZWIASTUN:


Małe kobietki to znakomity punkt wyjścia do rozmowy na temat adaptacji filmowej oraz sytuacji kobiet na przestrzeni wieków. Warto jednak zaznaczyć, że wbrew swojemu tytułowi, Małe kobietki to film nie tylko dla kobiet. Jego ciepła, serdeczna atmosfera oraz zniuansowani bohaterowie z krwi i kości, przekonają do siebie każdego, niezależnie od płci, wieku czy filmowych upodobań. Wśród dodatkowych zalet Małych kobietek należy wymienić również niezwykłą malarskość, lekkość oraz wskroś współczesną energię.

 

PROXIMA | PROXIMA
(Alice Winocour) FR/DE 2019, 107'
Film polecany dla uczniów szkół licealnych.


Kameralne i subtelne spojrzenie na macierzyństwo. Eva Green w roli astronautki starającej się pogodzić zawodowe ambicje z życiem prywatnym.
 

Proxima to poruszająca historia astronautki Sary marzącej o locie w kosmos. Prawdziwym wyzwaniem dla głównej bohaterki nie jest jednak wyczerpujące szkolenie, ale konieczność rozstania z ukochaną, 7-letnią córeczką. Wyprawa w kosmos okazuje się w jej przypadku mniejszym wyzwaniem niż zwykłe życie na Ziemi.


Proxima została stworzona przez francuską reżyserkę Alice Winocour, współautorkę scenariusza do znakomitego Mustanga. W głównej roli, poniekąd na przekór swojego emploi, wystąpiła Eva Green, a towarzyszą jej m.in. Matt Dillon (Dom, który zbudował Jack) i Sandra Hüller (Toni Erdmann).


ZWIASTUN:


Film Winocour stanowi doskonały punkt wyjścia do dyskusji na szereg niezwykle uniwersalnych tematów, takich jak poszukiwanie życiowej równowagi, godzenie kariery zawodowej z życiem prywatnym czy relacje międzypokoleniowe. Proxima w zupełnie nowy sposób podchodzi do modnego ostatnio tematu podboju kosmosu. Gwiezdna podróż jest tu jedynie punktem wyjścia do refleksji nad samotnością, szowinizmem, narodowymi stereotypami oraz oczywiście macierzyństwem i związanymi z nim wyzwaniami.

 

JOJO RABBIT | JOJO RABBIT
(Taika Waititi) CZ/NZ/US 2019, 108’
Film polecany dla uczniów szkół licealnych.


Ekscentryczne i pełne humoru spojrzenie na II wojnę światową. Antywojenne i antydyskryminacyjne przesłanie, ubrane w komediowy kostium. 


Wyróżniony Nagrodą Publiczności na Festiwalu w Toronto Jojo Rabbit, to satyryczny obraz II wojny światowej stworzony na podstawie powieści Christine Leunens "Niebo na uwięzi". Film ukazuje wojenną rzeczywistość oczami naiwnego, idealistycznego dziecka, zafascynowanego nazistowskimi symbolami, militariami oraz poczuciem wspólnoty, jakie daje przynależność do Hitlerjugend. Na ekranie m.in. Scarlett Johansson, Sam Rockwell, Rebel Wilson, Stephen Merchant oraz sam reżyser wcielający się w rolę… Adolfa Hitlera!


ZWIASTUN:


Taika Waititi, twórca Co robimy w ukryciu, Thor: Ragnarok oraz Dzikich łowów, o absurdalnej wojennej rzeczywistości opowiada w sposób daleki od powagi. Jego czarna komedia pełna jest slapstickowych żartów, rozśmieszających dialogów oraz humoru sytuacyjnego. Komediowy nastrój w Jojo Rabbit nie jest jednak kpiną z mrocznych czasów, lecz raczej sposobem na podkreślenie antywojennej i antydyskryminacyjnej wymowy filmu.

 

1917 | 1917
(Sam Mendes) GB/US 2019, 118’
Film polecany dla uczniów szkół licealnych.


Film wojenny, jakiego jeszcze nie było. Skrajnie immersyjna wizja I wojny światowej, stworzona przez reżysera Sama Mendesa we współpracy z legendarnym autorem zdjęć, Rogerem Deakinsem.


Pełne rozmachu 1917 to osadzona w realiach I wojny światowej opowieść o trudnej kurierskiej misji, jakiej podejmują się dwaj młodzi brytyjscy szeregowcy. Stawka jest niezwykle wysoka: jeśli chłopakom nie uda się wypełnić zadania, niechybna śmierć czeka ponad 1600 żołnierzy.


1917, zrealizowane przez Sama Mendesa - reżysera pamiętnych Bondów (Skyfall i Spectre), poruszającej Drogi do szczęścia i kultowego American Beauty - to pełne rozmachu widowisko, sprawnie łączące imponujące sceny akcji z klaustrofobicznymi, intymnymi, a nawet wyciszonymi sekwencjami. O fenomenalny wygląd filmu - sprawiającego wrażenie jednego, długiego ujęcia - zadbał operatorski mistrz Roger Deakins, autor zdjęć do Blade Runnera 2049 i Sicario. Na ekranie plejada gwiazd, m.in. Colin Firth, Benedict Cumberbatch, Richard Madden, Andrew Scott i Mark Strong.


ZWIASTUN:


1917 bywa nazywany „filmem wojennym, jakiego jeszcze nie było”. Dzieło Sama Mendesa oferuje nie tyle pogłębienie czy uzupełnienie wiedzy o I wojnie światowej, co raczej odczucie jej na własnej skórze. Ten skrajnie immersyjny film, wciąga widza w sam środek wojennej zawieruchy, pozwalając mu doświadczyć przerażającej atmosfery okopów, deszczu pocisków, strachu i nieprzemijającego napięcia.
 

Do filmu przygotowano zestaw materiałów dydaktycznych, dostępny pod adresem: http://www.kinoklasa.pl/1917_materialy-edukacyjne.pdf


SOKÓŁ Z MASŁEM ORZECHOWYM | THE PEANUT BUTTER FALCON
(Tyler Nilson, Michael Schwartz) US 2019, 97’
dla uczniów klas 7 i 8 szkoły podstawowej oraz szkół licealnych.


Osadzona w realiach amerykańskiego Południa, czarująca komedia o niesamowitej przyjaźni, walce o marzenia i pragnieniu wolności. Na ekranie m.in. Dakota Johnson, Bruce Dern i ShiaLaBeouf.


Sokół z masłem orzechowym opowiada historię Zaka – młodego mężczyzny z zespołem Downa, który zrobi wszystko, by spełnić swoje niezwykłe marzenie: chce podbić świat amerykańskiego wrestlingu. Na swojej drodze przypadkiem spotyka Tylera, drobnego złodziejaszka o wielkim sercu, który wbrew wszystkiemu i wszystkim decyduje się mu pomóc. Zak i Tyler wyruszają w pełną przygód podróż, która stanie się początkiem prawdziwej przyjaźni.


Zdobywca nagród i wyróżnień na festiwalach filmowych na całym świecie, Sokół z masłem orzechowym jest debiutanckim dziełem reżyserskiego duetu: Tylera NilsonaMichaela Schwartza, a zarazem świetnym przykładem amerykańskiego kina niezależnego. Tworzone w opozycji do Hollywood filmy, kameralne i szczere, ukazują zupełnie inne oblicze USA i ludzkiej natury. W główne role w filmie wcielił się, znany z American Honey i Słodziaka, Shia LaBeouf oraz fenomenalny Zack Gottsagen, którego życie stało się inspiracją dla twórców filmu.


ZWIASTUN:


Sokół z masłem orzechowym to prosta, a jednocześnie poruszająca opowieść o trudnościach życia z niepełnosprawnością oraz przyjaźniach, zawieranych ponad podziałami. Przepełniające Zaka pragnienie wolności i chęć znalezienia własnego miejsca w świecie sprawiają, że jest on bohaterem bliskim każdemu z nas, o podobnych marzeniach i ambicjach. Ponadto, film Nilsona i Schwartza w delikatny i bezpretensjonalny sposób porusza szereg niezwykle trudnych zagadnień, takich jak utrata bliskiej osoby, żałoba czy radzenie sobie ze stratą.


Jesień 2019

BASIA 3 | BASIA 3
(Marcin Wasilewski, Łukasz Kacprowicz, Robert Jaszczurowski) PL 2019, 45’
dla przedszkolaków


Trzecia odsłona przygód ulubienicy przedszkolaków. Tym razem Basia, z właściwym sobie urokiem i energią, stawi czoła wyzwaniom codzienności. Na jej drodze staną m.in. wielki bałagan, domowe obowiązki oraz przygotowania do Świąt.


Basia ma 5 lat i tak zwany charakterek. Mieszka w mieście z rodzicami, dwójką braci, żółwiem Kajetanem oraz pluszowym przyjacielem Miśkiem Zdziśkiem. Czasami Basia, jak każdy przedszkolak, napotyka wielkie problemy, z którymi musi sobie poradzić.


Basia to adaptacja książek z kultowej już serii stworzonej przez Zofię Stanecką i Mariannę Oklejak. Gdy książeczki o Basi trafiły do rąk reżyserów z gdańskiego Studia Animacji „Grupa Smacznego” – Marcina Wasilewskiego i Łukasza Kacprowicza – ci od razu zobaczyli rezolutną dziewczynkę w roli bohaterki nowej animowanej serii. W jej stworzeniu pomogły pomysłowe, bezpretensjonalne i zabawne ilustracje Marianny Oklejak, które okazały się świetną inspiracją.


Partnerem filmu jest wydawnictwo Egmont Polska, od 10 lat wydające serię o przygodach rezolutnej Basi, która jest pierwszą na polskim rynku próbą wypromowania na szeroką skalę polskiego współczesnego bohatera dziecięcego.


ZWIASTUN:


Basia pokazuje świat z perspektywy pełnej ciekawości pięciolatki, dla której każdy poranek jest początkiem niezwykłej przygody. Odcinki serialu zapraszają widzów do  radosnego świata dziewczynki, która codziennie uczy się czegoś nowego. W ramach pokazu filmowego prezentowane są cztery odcinki serialu: Basia i bałagan, Basia i Mama w pracy, Basia i Titi oraz Basia i Boże Narodzenie.

 

OBYWATEL JONES | MR. JONES
(Agnieszka Holland) PL/UK/GB 2019, 119’
dla uczniów szkół licealnych


Nagrodzony Złotymi Lwami najnowszy film Agnieszki Holland. Niezwykła historia młodego dziennikarza, który odkrywa przerażającą prawdę o radzieckim reżimie.


Obywatel Jones to thriller polityczny przedstawiający historię Garetha Jonesa – walijskiego dziennikarza, który w 1933 roku wyrusza do Związku Radzieckiego, by odkryć pilnie strzeżoną tajemnicę reżimu Józefa Stalina – klęskę głodu na Ukrainie. Mimo poważnych konsekwencji i zagrożenia własnego życia, Jones walczy o prawdę i stara się przekazać ją światu. Jego doniesienia, choć nie zawsze padają na podatny grunt, stają się inspiracją do powstania jednej z najsłynniejszych powieści XX wieku – Folwarku zwierzęcego George'a Orwella.


Nagrodzony na Festiwalu w Gdyni Obywatel Jones to najnowsze dzieło Agnieszki Holland (Pokot, W ciemności, Aktorzy prowincjonalny, Kobieta samotna), reżyserki filmowej docenianej zarówno w Polsce, jak i za granicą. W tytułowej roli wystąpił znany z seriali Wojna i pokój oraz Saga Wikingów James Norton, a na dalszym planie partnerują mu m.in. Peter Sarsgaard (Jackie, Blue Jasmine, Pakt z diabłem), Vanessa Kirby (Szybcy i wściekli: Hobbs i Shaw, serial The Crown) oraz Krzysztof Pieczyński (Ziarno prawdy, Jack Strong).


ZWIASTUN:


Obywatel Jones to poruszająca opowieść o nadal słabo pamiętanym, tragicznym epizodzie z historii XX wieku. Film Agnieszki Holland to bolesna lekcja, prowokująca do zastanowienia nad powtarzalnością pewnych historycznych procesów. Jak dzisiejszy świat reaguje na krzywdę zepchniętych na margines narodów? Jaką rolę pełnią w tym przypadku środki masowego przekazu ery postprawdy? Obywatel Jones to także interesująca propozycja dla uczniów zainteresowanych mediami, jest bowiem okazją do zadania frapujących pytań dotyczących dziennikarskiej etyki, powinności dziennikarzy oraz ich (nie)zależności.

 

I MŁODZI POZOSTANĄ | THEY SHALL NOT GROW OLD
(Peter Jackson) NZ/GB 2018, 99’
dla uczniów szkół licealnych


Niezwykły film dokumentalny poświęcony I wojnie światowej w reżyserii Petera Jacksona (Władca pierścieni, Hobbit). Złożona z odnowionych cyfrowo materiałów archiwalnych opowieść o młodych ludziach, dorastających w trudnej, wojennej rzeczywistości.


I młodzi pozostaną to stworzony w całości z oryginalnych materiałów ze zbiorów londyńskiego Imperial War Museum film dokumentalny, prezentujący niezwykłe spojrzenie na żołnierzy i wydarzenia I wojny światowej. Widz może na własne oczy przekonać się jak żołnierze jedli, spali i przyjaźnili się, a także jak wyglądało ich życie z dala od okopów. Twórcą tego niezwykłego projektu filmowego (przypominającego poniekąd nietypowy dokument Jana Komasy Powstanie Warszawskie z 2014 roku) jest Laureat Oscarów Peter Jackson, reżyser słynnych serii Władca pierścieni oraz Hobbit.


Materiały archiwalne przeszły na potrzeby filmu I młodzi pozostaną prawdziwą cyfrową przemianę. Setki godzin materiału zostało zdigitalizowane, wyczyszczone, przyśpieszone (z prędkości 18 klatek/sekundę, w której były kręcone, do 24 klatek/sekundę, w których filmy są obecnie odtwarzane), a ich braki zrekonstruowane za pomocą nowoczesnych technologii komputerowego generowania obrazów (CGI). Te pracochłonne zabiegi sprawiły, że widz właściwie przenosi się w czasie, wnika w ekranową rzeczywistość, a także dobitnie przekonuje się, jak bardzo ci młodzi żołnierze żyjący 100 lat temu są do nas podobni.
 

ZWIASTUN:


I młodzi pozostaną skupiają się na całym pokoleniu młodych Brytyjczyków walczących na zachodnim froncie Wielkiej Wojny, którzy wyruszali do walki marząc o życiowej przygodzie, jednak z czasem odzierani byli ze swoich marzeń i ideałów. Film patrzy na I wojnę światową oczami zwykłych szeregowców, którzy mając po kilkanaście lat zaciągnęli się do armii i dla których wojna była pierwszym doświadczeniem w dorosłym życiu. Dzieło Petera Jacksona nie dostarcza podręcznikowych informacji o tym przerażającym konflikcie – zamiast tego koncentruje się na przekazaniu istoty wojennego doświadczenia oraz oddaniu przedziwnej atmosfery tamtych czasów.

 

VAN GOGH. U BRAM WIECZNOŚCI | AT ETERNITY'S GATE
(Julian Schnabel) US 2018, 110’
dla uczniów szkół licealnych


Nominowana do Oscara wizja ostatnich lat życia słynnego Vincenta Van Gogha z fenomenalnym Willemem Dafoe w tytułowej roli.


Film Van Gogh. U bram wieczności rozpoczyna się od wyjazdu Van Gogha z Paryża do Arles w Prowansji. To właśnie tam, zafascynowany feerią barw i grą świateł artysta, tworzy swoje najsłynniejsze obrazy. Jest to jednak także miejsce, w którym błąkając się po malowniczych polach, niosąc sztalugę, pędzle i farby, wielki malarz stopniowo popada w obłęd. Van Gogh. U bram wieczności - najnowsze dzieło malarza-reżysera Juliana Schnabla (Basquiat – Taniec ze śmiercią, Zanim zapadnie noc, Motyl i skafander) zachwyca zmysłowością i głębokim zrozumieniem twórczości słynnego holenderskiego artysty. To opowieść o szaleństwie, skrajnym oddaniu sztuce oraz o tajemnicy, jaka aż po dziś dzień osnuwa śmierć malarza.
 

W roli Van Gogha wystąpił nominowany do Oscara Willem Dafoe (The Florida Project, Grand Budapest Hotel), który zdaniem wielu stworzył w filmie Schnabla jedną ze swoich najwybitniejszych kreacji. Na dalszym planie towarzyszą mu m.in. Mads Mikkelsen (Doktor Strange, serial Hannibal), Emmanuelle Seigner (Prawdziwa historia, Wenus w futrze), Mathieu Amalric (Niezatapialni, Grand Budapest Hotel), Oscar Isaac (Gwiezdne wojny, Co jest grane, Davis?) i Rupert Friend (Śmierć Stalina).


ZWIASTUN:


Film Juliana Schnabla to zrealizowany z wielką wrażliwością portret człowieka starającego się zrozumieć znaczenie sztuki. Van Gogh jest tu pełnym rozterek i wątpliwości bohaterem tragicznym, który niezrozumiany przez otaczający go świat, coraz bardziej zatraca się w swoim szaleństwie. Van Gogh. U bram wieczności to fascynujący punkt wyjścia do dyskusji na temat roli sztuki i artysty, a także intrygujące uzupełnienie niedawnego hitu Twój Vincent.

 

BOŻE CIAŁO | BOŻE CIAŁO
(Jan Komasa) PL 2019, 115’
Film prezentowany z angielskimi napisami.
dla uczniów klas II i III szkół licealnych

Doceniona na międzynarodowych festiwalach i inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia fałszywego księdza. Najnowszy film Jana Komasy (Miasto 44, Sala samobójców).


Boże Ciało to nagrodzona na Festiwalu w Wenecji historia chłopaka, który po wyjściu z zakładu poprawczego trafia na polską prowincję, gdzie zaczyna udawać księdza. Jego niekonwencjonalne metody, choć początkowo budzą zdziwienie, z czasem coraz bardziej trafiają do mieszkańców małej – jakby zastygłej w czasie – miejscowości.


Reżyser Bożego Ciała, Jan Komasa, twórca głośnych filmów Sala samobójców i Miasto 44, w głównej roli samozwańczego duchownego obsadził Bartosza Bielenię (Kler, Na granicy), uznawanego za jedno z największych odkryć aktorskich ostatnich lat. Na pierwszym planie pojawiają się także inni utalentowani aktorzy młodego pokolenia, tacy jak Tomasz Ziętek (Cicha Noc, Konwój) oraz Eliza Rycembel (Obietnica, Carte Blanche). Towarzyszą im bardziej doświadczeni koledzy po fachu, m.in. znana z Ostatniej rodziny Aleksandra Konieczna, Łukasz Simlat (Kamerdyner, Fuga) i Leszek Lichota (serial Wataha).


ZWIASTUN:


Wybrane na polskiego kandydata do Oscara Boże Ciało to niezwykle oryginalny i odważny filmowy projekt, nie bojący się tematów tabu oraz drażliwych kwestii społecznych. Film, świetnie przyjęty przez widownię Festiwalu w Toronto, pełen jest niepokojącej energii oraz trafnych pytań o charakter współczesnej duchowości oraz miejsce Kościoła w codziennym życiu. Stanowi także intrygujący portret współczesnej młodzieży, który może stać się punktem wyjścia do wielu inspirujących dyskusji.


Film Boże Ciało dotyka spraw trudnych wychowawczo i psychologicznie (m.in. agresji fizycznej i słownej, przemocy, kłamstwa, oszustwa). Zalecany jest dla młodzieży dojrzałej i gotowej do dyskusji.


Do filmu przygotowano zestaw materiałów dydaktycznych, dostępnych na stronie: http://www.kinoswiatedukacji.pl/filmy/boze-cialo

 

WOJNA O PRĄD | THE CURRENT WAR
(Alfonso Gomez-Rejon) US 2017, 108’
dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych

 


Porywająca, nakręcona z epickim rozmachem historia wyścigu dwóch wielkich umysłów: Thomasa Edisona i Nikoli Tesli.


Wojna o prąd to osadzona w latach 80. XIX wieku i oparta na faktach historia rywalizacji pomiędzy wynalazcą żarówki Thomasem Edisonem, przedsiębiorcą Georgem Westinghousem oraz niedocenianym geniuszem Nikolą Teslą. Wszyscy ci innowatorzy, pragną odnieść sukces opracowując i wdrażając w młodych Stanach Zjednoczonych system praktycznego oświetlenia. Film przedstawia zapomniane starcie tych wielkich odkrywców, ich motywacje, a także nieczyste zagrywki po jakie sięgali by odnieść ostateczne zwycięstwo.


Reżyserem Wojny o prąd jest pochodzący z Teksasu Alfonso Gomez-Rejon – twórca ujmującego młodzieżowego filmu Earl i ja, i umierająca dziewczyna, pracujący także przy wielu głośnych produkcjach serialowych takich jak Glee czy American Horror Story. W głównych rolach w Wojnie o prąd pojawia się plejada aktorskich gwiazd, m.in. Benedict Cumberbatch (Doktor Strange, seriale Patrick Melrose, Sherlock), Nicholas Hoult (Faworyta, X-Men: Apocalypse, Mad Max: Na drodze gniewu), Michael Shannon (Kształt wody, Zwierzęta nocy) oraz Tom Holland (Spider-Man: Daleko od domu).


ZWIASTUN:


Film Wojna o prąd to narzędzie wsparcia lekcji języka polskiego czy historii, trafnie obrazujące burzliwe czasy rewolucji przemysłowej. To także ciekawe wprowadzenie do tematyki prądu stałego i zmiennego, poruszanej podczas zajęć z fizyki oraz punkt wyjścia do dyskusji na temat strategii działania współczesnych nam wielkich korporacji.


Do filmu przygotowano materiały edukacyjne dostępne pod adresem: http://forumfilm.pl/pressbook/WOPedu.pdf

 

OSTATNIA GÓRA | OSTATNIA GÓRA
(Dariusz Załuski) PL 2019, 83’
Film prezentowany z angielskimi napisami.
dla uczniów szkół licealnych


Dokumentalny zapis zmagań polskich wspinaczy ze szczytem K2. Inne spojrzenie na głośną wyprawę pod wodzą Krzysztofa Bieleckiego oraz akcję ratunkową na Nanga Parbat.


Dokument Ostatnia góra proponuje zupełnie inne spojrzenie na relacjonowaną w mediach wyprawę grupy polskich wspinaczy na K2 – ostatni z ośmiotysięczników niezdobyty zimą. Rozpoczęta w styczniu 2018 roku ekspedycja, od początku cieszyła się wielkim zainteresowaniem - wszak udział brali w niej prawdziwi weterani himalaizmu, m.in. Krzysztof Wielicki, Adam Bielecki oraz Denis Urubko. Jednakże w pewnym momencie, zainteresowanie nią sięgnęło zenitu za sprawą spektakularnej akcji ratowniczej, jakiej podjęli się wspinacze, która ocaliła życie Élisabeth Revol – uwięzionej w pobliżu szczytu Nanga Parbat wraz z Tomaszem Mackiewiczem.


Ostatnia góra to przejmujący film dokumentalny prezentowany na tegorocznej edycji Millenium Docs Against Gravity oraz Krakowskim Festiwalu Filmowym. To także zapis  wspinaczki polskiej ekipy, pełen prawdziwego życia, dyskusji, sporów i nerwów. Zrealizowany przez Dariusza Załuskiego, alpinistę, himalaistę i taternika, oferuje świeże, dalekie od taniej sensacji spojrzenie na niezwykłe wyczyny polskich wspinaczy.


ZWIASTUN:


Ostatnia góra daje możliwość zajrzenia za kulisy głośnej wyprawy. Pokazuje ją oczami uczestników, oddaje im głos i pozwala stać się bohaterem swojej własnej historii. Film Dariusza Załuskiego skłania do refleksji na temat polskiego alpinizmu, roli mediów we współczesnym świecie oraz prowokuje do zadania sobie pytania: Po co w ogóle wspinać się na niegościnne szczyty w rodzaju K2?

PAVAROTTI | PAVAROTTI
(Ron Howard) GB/US 2019, 110’


Poruszająca historia ukochanego śpiewaka operowego wszech czasów, opowiedziana przez zdobywcę Oscara, Rona Howarda.


Pavarotti to dogłębny i szczery portret życia, kariery i dziedzictwa pozostawionego przez ikonę sceny muzycznej. Pavarotti był nazywany „tenorem zwykłych ludzi”, ponieważ łączył w sobie osobowość geniusza i celebryty. Potrafił wykorzystywać swoje talenty, aby szerzyć dobrą nowinę i przekonywać, że opera może być rozrywką dającą radość wszystkim miłośnikom muzyki. W trakcie trwania swojej kariery Pavarotti zawładnął wielkimi scenami na całym świecie i podbił serca słuchaczy z najodleglejszych zakątków globu.


Pavarotti to cieszący się popularnością wśród polskiej widowni film dokumentalny, poświęcony postaci najsłynniejszego tenora wszech czasów. Zawiera nagrania niezapomnianych występów, w tym fragmenty oglądanego na całym świecie koncertu Trzech Tenorów. Przedstawia także szereg wcześniej niepublikowanych materiałów archiwalnych oraz wypowiedzi rodziny i przyjaciół muzyka, m.in. żony Nicoletty, Jose Carrerasa, Placido Domingo i frontmana U2 Bono. Reżyserem Pavarottiego jest Ron Howard, twórca Pięknego umysłu oraz Apollo 13.


ZWIASTUN:


Pavarotti to inspirujący punkt wyjścia do dyskusji na godzinie wychowawczej, lekcjach Wiedzy o kulturze oraz Muzyki. Ponadto, może stanowić intrygujące uzupełnienie zajęć w szkołach muzycznych (np. z przedmiotu Literatura muzyczna oraz Historia muzyki z literaturą muzyczną). Ponadto film porusza także niezmiennie aktualny temat sławy (oraz jej wysokiej ceny), a także uwrażliwia na piękno muzyki klasycznej.
 

Do filmu przygotowano zestaw materiałów edukacyjnych dostępnych pod adresem: edukacja.bestfilm.pl/film/pavarotti/

 

LEGIONY | THE LEGIONS
(Dariusz Gajewski) PL 2019, 139’
Film prezentowany z angielskimi napisami.
dla szkół licealnych


Imponujący rozmachem film historyczny o wchodzących w dorosłość chłopakach i dziewczynach, którzy w imię zasad, wyznawanych wartości i ideałów nie wahali rzucić się w wir walki przeciwko europejskim tyranom.


Legiony to uniwersalna opowieść o przyjaźni, marzeniach, gorącym uczuciu i dorastaniu w trudnych czasach. Wielka historia jest tu tłem dla rozgrywającego się na pierwszym planie love story, w które uwikłani są: Józek – dezerter z carskiego wojska, agentka wywiadu I Brygady – Ola oraz Tadek, narzeczony Oli, ułan i członek Drużyn Strzeleckich. Ich spotkanie rozpocznie burzliwy romans, który wystawi relacje bohaterów na wielką próbę.


Obok postaci fikcyjnych, których historie wzorowano na życiorysach prawdziwych legionistów, w filmie pojawia się szereg osobistości znanych z kart historii. Wśród nich: brygadier Józef Piłsudski, porucznik Stanisław Kaszubski ps. „Król”, rotmistrz Zbigniew Dunin-Wąsowicz, porucznik Jerzy Topór-Kisielnicki i wielu innych.


Na planie Legionów, reżyser Dariusz Gajewski (Obce niebo, Warszawa, Lekcje pana Kuki) zgromadził prawdziwą plejadę gwiazd, z których wiele należy do młodego pokolenia polskich aktorów: Sebastian Fabijański (Kamerdyner, Mowa ptaków), Bartosz Gelner (Powrót, Płynące wieżowce) oraz zajmująca się dubbingiem Wiktoria Wolańska (Spider-Man: Daleko od domu, Auta 3). Towarzyszą im bardziej doświadczeni koledzy z branży, wśród których znaleźli się m.in. Jan Frycz (Kurier, Różyczka), Borys Szyc (Piłsudski, Zimna wojna), Mirosław Baka (Zabawa, zabawa, Jack Strong) i Antoni Pawlicki (Papusza, Jutro idziemy do kina).


ZWIASTUN:


Film Legiony stara się uchwycić wyjątkową atmosferę nietypowych oddziałów stworzonych przez Józefa Piłsudskiego, będących wojskiem ochotniczym i inteligenckim. Wszak wśród legionistów było wielu młodych pisarzy, artystów, inżynierów oraz lekarzy, a w legionowych plecakach oprócz konserw i amunicji znajdowały się książki Żeromskiego i Sienkiewicza. Legiony, najdroższa krajowa superprodukcja od czasów Miasta 44, to stara jak świat opowieść o miłości, młodości, walce i zwycięstwie, ujęta w ramy polskiej historii i zrealizowana przy użyciu nowoczesnych technik filmowych.

 

PIŁSUDSKI | PIŁSUDSKI
(Michał Rosa) PL 2019, 107’
Film prezentowany z angielskimi napisami
dla szkół licealnych

Znalezione obrazy dla zapytania piłsudski film

Prawdziwa historia legendarnego Marszałka Józefa Piłsudskiego z brawurową rolą Borysa Szyca.
 
 
Piłsudski - nowy film Michała Rosy, reżysera Rysy i Szczęścia świata - to przykład prawdziwego kina awanturniczego, w którym prywatne życie słynnego Marszałka przeplata się z wielką historią walczącej o niepodległość Polski.


Akcja filmu rozpoczyna się w roku 1901. Józef Piłsudski (w tej roli Borys Szyc) po brawurowej ucieczce ze szpitala psychiatrycznego ponownie staje na czele polskiego podziemia niepodległościowego. Nieugięty na polu walki, w życiu prywatnym poddaje się namiętności, rozdarty między dwiema kobietami – żoną (Magdalena Boczarska) i kochanką (Maria Dębska). Przez zachowawczych członków Polskiej Partii Socjalistycznej uważany za terrorystę, Piłsudski wraz z najbliższymi współpracownikami nie cofnie się przed niczym – zamachami na carskich urzędników i najwyższych oficerów, szmuglowaniem bomb, zuchwałym napadem na pociąg – by tylko osiągnąć swój cel: niepodległą Polskę.
 

ZWIASTUN:


Piłsudski to film wpisujący się w ważne dla młodego pokolenia dyskusje o patriotyzmie, szacunku dla bohaterów narodowych oraz poszukiwaniu autorytetów. Pokazuje ludzką twarz słynnego Marszałka - rozdartego między powinnościami wobec ojczyzny a problemami codziennego życia. Jest także niezwykłą, audiowizualną lekcją historii, która pozwala na własnej skórze odczuć skomplikowaną atmosferę początków XX wieku oraz poznać meandry polskiej drogi do niepodległości. 


Do filmu przygotowano materiały edukacyjne dostępne pod adresem: https://bit.ly/2maKndV

 

O ZWIERZĘTACH I LUDZIACH | O ZWIERZĘTACH I LUDZIACH
(Łukasz Czajka) PL 2019, 56’
dla uczniów szkół licealnych.

Znalezione obrazy dla zapytania o zwierzętach i ludziach


Dokumentalna opowieść o warszawskim Zoo i kierującym nim małżeństwie Żabińskich, którzy w czasie wojny ukrywali na terenie ogrodu około 300 osób. Zbudowane z archiwaliów, bliskie rzeczywistości uzupełnienie niedawnego filmu fabularnego Azyl z Jessicą Chastain.


Niedawno na ekranach kin gościł amerykański film Azyl w reżyserii Niki Caro, w którym w rolę Antoniny Żabińskiej wcieliła się wielka gwiazda kina, Jessica Chastain. Hollywoodzka produkcja, uproszczona i złagodzona, przeznaczona przede wszystkim dla zagranicznej widowni, nie opowiada pełnej historii małżeństwa Żabińskich i kierowanej przez nich instytucji. Dokument O zwierzętach i ludziach debiutanta Łukasza Czajki stara się uzupełnić te braki. Dzięki zgromadzonym materiałom archiwalnym, dodaje historii wiarygodności i autentyzmu. Nie cofa się też przed ukazaniem piekła wojny, które dosięgnęło nawet mieszkających w zoo zwierząt. Widok zabitych stworzeń, być może jeszcze mocniej działa na widzowską wyobraźnię, nieco zobojętniałą po tak często oglądanych obrazach ludzkiego cierpienia i śmierci.


Film O zwierzętach i ludziach zaczyna się na kilka lat przed wojną, gdy ogród zoologiczny tętni egzotycznym życiem. Pośród zwierząt mieszkają w nim ludzie - rodzina Żabińskich, których willa znajduje się w samym sercu placówki. Żyją w zgodzie z czworonogami, zapraszając ich na salony, a nawet do łóżek. Ten sielankowy krajobraz zostaje jednak brutalnie zniszczony wraz z wejściem wojsk niemieckich. Bomby niszczą nie tylko zabudowę zoo, ale też brutalnie rozprawiają się z podopiecznymi Żabińskich – tygrysami, lwami, żyrafami.


ZWIASTUN:


O zwierzętach i ludziach to nie tylko film o złu i śmierci – znalazło się w nim również miejsce na dobro i życie. Małżeństwo Żabińskich uratowało w czasie wojny około 300 osób, z których wiele przybyło z warszawskiego getta. Z materiałów archiwalnych, fragmentów inscenizowanych, wypowiedzi świadków oraz ocalonych, powstała w O zwierzętach i ludziach  niezwykła opowieść, w której na pierwszym planie znajduje się odwaga i wielka pasja, a w tle nieco nietypowe spojrzenie na wspólny los ludzi i zwierząt.

 

APOLLO 11 | APOLLO 11
(Todd Douglas Miller) US 2019, 93’
dla uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych oraz szkół licealnych

Apollo 11 to fascynujący dokument, który dzięki dotąd niepublikowanym materiałom archiwalnym daje unikalne doświadczenie uczestnictwa w najsłynniejszej misji NASA.
 
W lipcu tego roku minęło dokładnie pół wieku odkąd załoga statku Apollo 11 wylądowała na powierzchni Księżyca. Wydarzenie to jednoznacznie potwierdziło dominację Stanów Zjednoczonych w kosmicznym wyścigu, ale też dowiodło ludziom na całym świecie, że właściwie nie ma już rzeczy niemożliwych. Dokument Apollo 11 Todda Douglasa Millera oferuje unikalne spojrzenie na te przełomowe wydarzenia. Film składa się z niespodziewanie odnalezionych, dotąd nieprezentowanych archiwaliów nagranych na taśmie 65 mm. Te bezcenne materiały audio i video, ukazują skupienie astronautów oraz specjalistów z centrum dowodzenia NASA, rozmach misji, a także jej szokujące kulisy.

 

ZWIASTUN:

Kosmos od lat pozostaje jednym z naczelnych tematów filmów fabularnych. Niedawno swoją wersję kosmicznego wyścigu zaprezentował zdobywca Oscara, Damien Chazelle w Pierwszym człowieku. Dokument Apollo 11 pozwala skonfrontować hollywoodzkie wizje z prawdziwymi nagraniami, które w najmniejszych szczegółach ukazują kulisy misji na Księżyc. Pełne obaw spojrzenia astronautów, kilogramy uciążliwego sprzętu, napięcie i niepokój – wszystkie te elementy widoczne są w filmie Todda Douglasa Millera. Apollo 11 to wyjątkowa okazja do wspólnej refleksji na temat znaczenia i sensu eksploracji kosmosu, a także wizualna uczta, którą ogląda się z prawdziwym zachwytem.

Wiosna 2019

MILCZĄCA REWOLUCJA | DAS SCHWEIGENDE KLASSENZIMMER
(Lars Kraume) DE 2018, 111’
dla uczniów klas licealnych

Znalezione obrazy dla zapytania milcząca rewolucja

 

Zachwycająca ekranizacja autobiograficznej powieści Dietricha Garstki o powojennych młodzieńczych ideałach, walce z opresyjnym systemem i dążeniu do prawdy.

Oparty na motywach bestsellerowej powieści Dietricha Garstki film Milcząca rewolucja opowiada prawdziwą historię grupy uczniów klasy maturalnej, którzy postanawiają okazać solidarność z ofiarami powstania węgierskiego, organizując minutę ciszy w trakcie każdej lekcji. Ten gest ma być wyrazem szacunku dla tych, którzy zbuntowali się przeciwko systemowi. Jednakże w państwie totalitarnym jakim jedenaście lat po zakończeniu II wojny światowej jest NRD, każdy, nawet najmniejszy, trwający zaledwie minutę protest może zostać potraktowany jako zagrożenie.

 

ZWIASTUN:

 

Nowy film uznanego niemieckiego reżysera Larsa Kraume, autora thrillera Fritz Bauer kontra państwo o pościgu za Adolfem Eichmannem. W głównych rolach w Milczącej rewolucji występuje szereg młodych niemieckich aktorów (m.in. Leonard Scheicher, Tom Gramenz, Lena Klenke, Isaiah Michalski) oraz Jonas Dassler, który został wyróżniony za swój występ Bawarską Nagrodą Filmową dla najlepszego młodego aktora.

Milcząca rewolucja to jednocześnie pasjonujące kino polityczne i na wskroś uniwersalna historia o dojrzewaniu. W nominowanym do czterech Niemieckich Nagród Filmowych filmie wybrzmiewają echa niedokończonej denazyfikacji oraz wciąż żywych prądów narodowosocjalistycznych. Jednak na pierwszy plan wysuwa się przede wszystkim nowe, powojenne pokolenie. To właśnie ci młodzi ludzie buntują się przeciwko pokoleniu swoich rodziców, sprzeciwiają się zakłamanemu systemowi i ponoszą przeraźliwe konsekwencje swoich bohaterskich czynów.

 

SŁOŃCE TEŻ JEST GWIAZDĄ | THE SUN IS ALSO A STAR
(Ry Russo-Young) US 2019, 100’
dla uczniów szkół licealnych

Znalezione obrazy dla zapytania słońce też jest gwiazdą


Osadzona w przepięknych plenerach Nowego Jorku, wzruszająca opowieść o rodzącym się uczuciu. Adaptacja bestsellerowej powieści Nicoli Yoon poruszająca trudny temat emigracji.

Natasha i Daniel pochodzą z różnych środowisk. Ona nie wierzy w nic, czego nie da się udowodnić naukowo. On jest niepoprawnym romantykiem. Spotykają się przypadkiem w Nowym Jorku, kiedy chłopak ratuje dziewczynę przed groźnym wypadkiem. Oczarowany, ma tylko 24 godziny, by przekonać ją o wielkiej sile swego uczucia. Jego przeciwnikiem, oprócz nastawienia dziewczyny, jest także czas, bowiem przebywająca nielegalnie w USA rodzina Natashy ma zostać następnego dnia deportowana.

Film Słońce też jest gwiazdą został oparty na bestsellerowej i wielokrotnie nagradzanej powieści Nicoli Yoon (Ponad wszystko), utalentowanej pisarki specjalizującej się w literaturze adresowanej do młodych dorosłych. Książka zdobyła wiele prestiżowych wyróżnień, m.in. nominację do 2016 National Book Award oraz nagrody Amazon’s Best Book of 2016 w kategorii Young adult i „New York Times” Notable Children’s Books of 2016. W głównych rolach w filmowej adaptacji powieści wystąpili, znana z serialu Czarno to widzę Yara Shahidi oraz występujący w lubianej serii Rivendale Charles Melton.

 

ZWIASTUN:

Słońce też jest gwiazdą należy do popularnego w ostatnich latach gatunku nastoletnich melodramatów, które w dopasowany do upodobań młodej widowni sposób opowiadają o miłości, przyjaźni i trudnych życiowych doświadczeniach. Co szczególnie ciekawe, film porusza trudny, silnie związany ze Stanami Zjednoczonymi temat emigracji, który mocno wpływa także na polską rzeczywistość.

 

REŻYSERKA O FILMIE:
Gdy decyduję się robić film, szukam elementów, które wyróżniać go będą wśród innych. W tej historii ujął mnie szczególnie motyw pośpiechu, tykającego bezlitośnie zegara, presja, by w szybkim czasie podjąć ważne życiowe decyzje. Wychowałam się w Nowym Jorku, mieście pełnym zgiełku, w którym ciągle gdzieś się pędzi. Znaleźć tu miłość i nie stracić jej – to także moje doświadczenie. W dodatku jest tu temat emigracji, temat różnic często trudnych do przezwyciężenia, tak charakterystyczny i nieustannie aktualny w Nowym Jorku, gdzie spotyka się wiele kultur.

 


DZIEŃ CZEKOLADY | DZIEŃ CZEKOLADY
(Jacek Piotr Bławut) PL 2019, 87’
dla uczniów klas II-VI szkół podstawowych

Znalezione obrazy dla zapytania DZIEŃ CZEKOLADY film


Opowieść o tęsknocie, miłości i wyobraźni tak potężnej, że nawet zupełnie niemożliwe staje się całkiem możliwe. Filmowa adaptacja książki Anny Onichimowskiej z gwiazdorską obsadą.
 

W Dniu czekolady, dwójkę głównych bohaterów połączy nie tylko przyjaźń, ale też wspólny sekret. Monika i Dawid odkryją świat, w którym żyją zjadacze poniedziałków i wtorków, a pewien stary zegar jest mieszkaniem ekscentrycznego Skoczka Czasu, żądającego za swoją pomoc zapłaty w czekoladzie.
 

ZWIASTUN:


Dzień czekolady to zachwycająca ekranizacja pełnej magii książki pod tym samym tytułem autorstwa Anny Onichimowskiej. Nagrodzony przez Jury Nauczycieli na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! film w przystępny i piękny sposób opowiada o procesie przechodzenia żałoby. Pozwala dzieciom zrozumieć i odreagować trudne przeżycia, a także zabiera je w pełną wdzięku podróż do świata wyobraźni. Reżyser, Jacek Piotr Bławut, znany również jako autor scenariusza do wzruszającego filmu Jeszcze nie wieczór, zgromadził na planie iście gwiazdorską obsadę. W nietypowych wcieleniach pojawią się m.in. Dawid Ogrodnik, Katarzyna Kwiatkowska, Magdalena Cielecka, Tomasz Kot, Marek Bukowski oraz Witold Dębicki.

Do filmu przygotowano zestaw materiałów dydaktycznych, dostępnych na stronie: http://www.dystrybucjamowiserwis.pl/

 

TOLKIEN | TOLKIEN
(Dome Karukoski) US 2019, 112’

Znalezione obrazy dla zapytania tolkien film


Podróż po świecie wyobraźni J.R.R. Tolkiena, twórcy "Władcy pierścieni". Biograficzny film poświęcony życiu legendarnego pisarza.


Film Tolkien ukazuje kluczowe lata życia młodego pisarza, który po śmierci matki trafia do szkoły z internatem, gdzie odnajduje przyjaźń, miłość i artystyczną inspirację wśród podobnych sobie indywidualistów. Wspólnie z kolegami ze studiów zakłada tajne stowarzyszenie, które ma zmienić świat. W przyjaźni i braterstwie Tolkien znajdzie oparcie, które ocali go w mrocznych latach pierwszej wojny światowej i natchnie odwagą, by walczyć o miłość i swoją twórczość.


ZWIASTUN:

W rolę tytułowego bohatera wciela się obiecująca gwiazda kina, Nicholas Hoult (Faworyta, Mad Max: Na drodze gniewu, X-Men: Apocalypse), który przekonująco przestawia głęboką przemianę jakiej podlega przyszły pisarz. W pozostałych rolach wystąpili m.in. Lily Collins (Królewna Śnieżka, Aż do kości), Derek Jacobi (Gladiator, Jak zostać królem), Colm Meaney (Przeklęta liga, Prawo zemsty) i Patrick Gibson (Mroczne umysły, serial OA).


Tolkien opowiada o genezie twórczości słynnego pisarza, jego inspiracjach i wzajemnym przenikaniu się literatury z życiem prywatnym. Film może stanowić intrygujące uzupełnienie lekcji języka polskiego, posłużyć jako punkt wyjścia do dyskusji na temat biograficznego klucza interpretacyjnego słynnych dzieł literackich i wzbogacić wspólne omawianie lektur.
 

REŻYSER O FILMIE:

Dla mnie jednym z największych wyzwań było ubranie w stronę wizualną umysłu geniusza. Zagłębiłem się w opowieści i ilustracje Tolkiena, żeby rozszyfrować jego sposób myślenia, a tym samym postrzegania świata. Chciałem, żeby wielbiciele jego książek mogli zobaczyć, jak wydarzenia z życia artysty trafiły do jego twórczości, lecz na tyle subtelnie, żeby losy Tolkiena były fascynujące same w sobie, bez odniesień do Śródziemia. - Dome Karukoski


SŁODKI KONIEC DNIA | DOLCE FINE GIORNATA
(Jacek Borcuch) PL 2018, 97'
dla uczniów szkół licealnych

Znalezione obrazy dla zapytania słodki koniec dnia

12. Mastercard OFF CAMERA 2019 - Nagroda Główna w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych
FF Sundance: udział w konkursie na najlepszy dramat zagraniczny


Najnowszy film Jacka Borcucha (Nieulotne, Wszystko, co kocham) z nagrodzoną na Festiwalu Sundance Krystyną Jandą. Historia o miłości, tęsknocie i utraconych nadziejach. O lęku przed nieznanym i pasji życia.

Słodki koniec dnia rozgrywa się na włoskiej prowincji w etruskim mieście Volterra. Tu od lat mieszka Maria – polska poetka, laureatka Nagrody Nobla, autorytet moralny, której spokojne życie toczy się w leniwym rytmie toskańskiego miasteczka. Wszystko zmienia się, gdy kobieta angażuje się w romantyczny związek z młodym imigrantem Nazeerem.

Na skrzyżowaniu wolnego ducha i starzejącego się ciała, Maria stara się zdefiniować swoją rolę w szybko zmieniającej się rzeczywistości. Świat bohaterów zostaje wywrócony do góry nogami, gdy otrzymują szokującą wiadomość o zamachu terrorystycznym w Rzymie. Maria wygłasza publicznie kontrowersyjną opinię, oddając Nagrodę Nobla i wzbudzając poruszenie nie tylko w miasteczku, ale w całej Europie. Jej bezkompromisowość i niepoprawność polityczna okazują się mieć dramatyczne konsekwencje – dla Nazeera, jej rodziny, lokalnej społeczności i niej samej.

ZWIASTUN:


Słodki koniec dnia to opowieść o starciu wielkiego, kreatywnego intelektu i kobiecości z widmem rozpadającej się europejskiej demokracji. Od pierwszej do ostatniej sceny Maria ma siłę i odwagę, by walczyć o to, co najbardziej ceni. W postać poetki wcieliła się Krystyna Janda, która została wyróżniona za swoją kreację nagrodą na Festiwalu Sundance. Na ekranie towarzyszy jej robiąca karierę w Italii Kasia Smutniak (Oni, Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie) oraz włoscy aktorzy: Vincent Riotta (Nine - Dziewięć, Pod słońcem Toskanii) i Antonio Catania (Puoi baciare lo sposo, Mam przyjaciół w niebie). Nad scenariuszem filmu Jacek Borcuch pracował z pisarzem, Szczepanem Twardochem („Król”, „Drach”, „Morfina”).


CAŁA PRAWDA O SZEKSPIRZE | ALL IS TRUE
reż. Kenneth Branagh, Wielka Brytania 2018, 101’
dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych

Znalezione obrazy dla zapytania cała prawda o szekspirze


Wizja ostatnich lat życia Williama Szekspira w brawurowej interpretacji brytyjskiego aktora i reżysera, Kennetha Branagh’a.


W 1613 roku, po wielkim pożarze, który strawił budynek Globe Theatre podczas prac nad pierwszą inscenizacją sztuki Szekspira „Życie Henryka VIII”, załamany artysta wraca do Stratford. Pracując przez ostanie dwadzieścia lat w Londynie, nieczęsto miał okazję spotykać swych najbliższych – żonę Annę oraz córki – Judith i Susannę, toteż ich reakcja na jego powrót wcale nie jest entuzjastyczna. Szekspir, zrozpaczony stratami jakie odniósł w swojej twórczości i życiu prywatnym, stara się odnaleźć równowagę w domowym zaciszu.


ZWIASTUN:

Kennetha Branagh w swojej pracy wielokrotnie stykał się z twórczością Williama Szekspira. Oprócz licznych ról teatralnych w sztukach angielskiego dramaturga, Branagh przeniósł na ekrany wiele jego utworów, m.in. Henryka V (1989), Wiele hałasu o nic (1993), Otella (1995) oraz Hamleta (1996).


W filmie Cała prawda o Szekspirze wspólnie ze scenarzystą Benem Eltonem, Branagh rekonstruuje ostatnie trzy lata życia artysty oraz próbuje wypełnić liczne luki w jego biografii. Ponadto aktor wciela się również w tytułowego bohatera, a na ekranie towarzyszą mu m.in. Judi Dench (Skyfall, Zakochany Szekspir, Powiernik królowej), Ian McKellen (Hobbit, Władca Pierścieni) i Jack Colgrave Hirst (serial Terror).

 

BASIA 2 | BASIA 2
reż. Marcin Wasilewski, Łukasz Kacprowicz, Robert Jaszczurowski, Polska 2018, 45’
dla przedszkolaków

Znalezione obrazy dla zapytania BASIA 2

Basia – bohaterka znana z książek Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak – powraca na wielki ekran. Skrzące się humorem i urzekające wnikliwym spojrzeniem przygody pięcioletniej dziewczynki i jej przyjaciół pokazują świat bliski każdej rodzinie.

Basia ma 5 lat i tak zwany charakterek. Mieszka w mieście z rodzicami, dwójką braci, żółwiem Kajetanem oraz pluszowym przyjacielem Miśkiem Zdziśkiem. Czasami Basia, jak każdy przedszkolak, napotyka wielkie problemy, z którymi musi sobie poradzić. Codziennie wymyśla też coś nowego - dziś chce zostać baletnicą, a jutro treserką dzikich zwierząt. Basia nie jest idealnie grzeczna, ale nie sposób jej nie lubić.

Basia jest dobrze znana wielbicielom serii książek Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak, obecnej na rynku wydawniczym od ponad 10 lat, a od zeszłego roku także kinomanom. W kwietniu 2018 na ekranach kin pojawiły się animowane przygody Basi, które podbiły serca młodych widzów.

Gdy książeczki o Basi trafiły do rąk reżyserów z gdańskiego Studia Animacji „Grupa Smacznego” – Marcina Wasilewskiego i Łukasza Kacprowicza – ci od razu zobaczyli rezolutną dziewczynkę w roli bohaterki nowej animowanej serii. Pierwsze odcinki serii był sukcesem frekwencyjnym i uzyskały najlepszy wynik dla polskiego serialu animowanego prezentowanego w kinach.

 

ZWIASTUN:


Basia 2 pokazuje świat z perspektywy pełnej ciekawości pięciolatki, dla której wszystko jest przygodą – nauka piruetów, wspólne gotowanie czy zakupy w supermarkecie. Każdy z odcinków zaprasza widzów do radosnego świata dziewczynki, która codziennie uczy się czegoś nowego.

W ramach filmu Basia 2 pokazywane są cztery odcinki serialu: Basia i taniec, Basia i pieniądze, Basia i telewizor, Basia i gotowanie.

 

ROBACZKI Z ZAGINIONEJ DŻUNGLI | MINUSCULE - LES MANDIBULES DU BOUT DU MONDE
(Thomas Szabo, Hélène Giraud) PL 2018, 92’
dla uczniów szkół podstawowych

Znalezione obrazy dla zapytania ROBACZKI Z ZAGINIONEJ DŻUNGLI

Makro ubaw w pełnym cudów mikrokosmosie robaczków. Robaczki z Zaginionej Doliny powracają gotowe na nowe wyzwania – jeszcze bardziej egzotyczne, zabawne i nieprzewidywalne.

Kiedy mała biedronka zostaje uwięziona w tekturowym pudle i wysyłana na Karaiby, jej tata wyrusza do Gwadelupy, aby ją uratować. Gdy po wielu trudach przybywa na miejsce, z zaskoczeniem odkrywa, że dzielny maluch znalazł sobie nowy dom i znajomych. Niestety wszystkim im zagraża firma budowlana, planująca wycinkę dżungli. Ale od czego są przyjaciele? Z pomocą starych kumpli, którzy przybywają z odsieczą, kolorowa załoga robaczków opracowuje niezwykły plan uratowania lasów deszczowych.
Robaczki z Zaginionej Dżungli to najnowsza kinowa ekranizacja serialu, który odniósł ogromny sukces na całym świecie. W samej tylko Francji pierwszy sezon serii rozszedł się w nakładzie blisko pół miliona płyt DVD, a łączna ilość odsłon pojedynczych epizodów w serwisie Youtube przekroczyła już ćwierć miliarda odsłon!
Robaczki z Zaginionej Dżungli to zapierające dech w piersiach połączenie realistycznych ujęć przyrody z wygenerowaną komputerowo animacją. Efekt pracy międzynarodowego zespołu grafików, kierowanych przez pomysłodawców serii – Thomasa Szabo i Hélène Giraud, urzeka pięknem, zaskakuje akcją oraz ogromną dawką humoru, które sprawiają, że przygody robaczków kochają widzowie w dosłownie każdym wieku.


ZWIASTUN:


Duże walory edukacyjne filmu Robaczki z Zaginionej Dżungli dają możliwość kształtowania postaw proekologicznych, umiejętności mądrego współżycia człowieka z przyrodą, rozwijania poczucia troski i odpowiedzialności za obecną i przyszłą jakość życia na Ziemi. Wszystko to sprawia, że Robaczki z Zaginionej Dżungli  mogą stać się atrakcyjnym uzupełnieniem zajęć dydaktyczno-wychowawczych.


 

Bookmark and Share