kpb

hEduOferta

POKAZY “NA ŻYCZENIE”


Zapraszamy grupy zorganizowane do organizacji pokazów w indywidualnie ustalanych terminach.


Lista filmów posiadających wyjątkowe walory edukacyjne, znajduje się PONIŻEJ.
Jeśli chcieliby Państwo obejrzeć z grupą film, którego nie ma na liście, zachęcamy do kontaktu. Sprawdzimy jego dostępność.


By zamówić pokaz, prosimy o wypełnienie FORMULARZA.


BILETY: ok. 16 zł*
*Ostateczna cena biletu zależy od wybranego filmu oraz liczebności grupy.


Za dodatkową opłatą istnieje możliwość uzupełnienia pokazu o prelekcję i dyskusję, prowadzoną przez filmoznawcę.


Mogą Państwo również zorganizować pokaz na życzenie odbywający się online, za pośrednictwem platformy E-Kino Pod Baranami.

 

Dodatkowe informacje: Wojciech Drąg
wojtek@kinopodbaranami.pl, tel. 509 082 149 (w godzinach 9.00-18.00)----------------------------------------- 

DETEKTYW BRUNO | DETEKTYW BRUNO
(Magdalena Nieć, Mariusz Palej) PL 2022, 110’
Film polecany dla uczniów klas 1-6 szkoły podstawowej.

Pełna przygód, humoru i wzruszeń opowieść o przyjaźni popularnego gwiazdora filmowego z jego największym, choć bardzo młodym fanem.


Oskar najbardziej na świecie lubi rozwiązywać zagadki i oglądać serial Detektyw Bruno. Kiedyś chciałby być taki jak jego bohater, na razie jednak ma osiem lat i mieszka w rodzinnym domu dziecka. Jest mu tu dobrze, ale oczywiście tęskni za rodzicami. Dlatego, gdy odkrywa przygotowaną przez nich zabawę w poszukiwanie urodzinowego skarbu, koniecznie chce ruszyć na poszukiwania. Zagadka nie jest łatwa, postanawia więc wynająć najlepszego detektywa na świecie… czyli Bruna! Chłopiec nie przyjmuje do wiadomości, że Bruno Księski to tylko aktor, w dodatku niezbyt sympatyczny.


ZWIASTUN FILMU:

 

Detektyw Bruno przekonuje, że zabawa w poszukiwanie skarbów czasem może prowadzić do niespodziewanego, ale bezcennego odkrycia: nie ma większego skarbu niż prawdziwy przyjaciel. Film Magdaleny Nieć i Mariusza Paleja to ciepła, pogodna historia, której forma i treść zostały dostosowane do potrzeb dzieci i wczesnej młodzieży. Przygody Oskara i Bruna stanowią filmową propozycję, która pozwoli na wytchnienie, oderwanie na chwilę myśli od problemów oraz wspólne przeżycie emocji.


Film dostępny od 17 czerwca 2022.


Materiały dydaktyczne do filmu: TUTAJ

 

KSIĄŻĘ | THE DUKE
(Roger Michell) GB 2020, 96’
Film polecany dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

Oparta na niesłychanych, lecz prawdziwych wydarzeniach komedia o zwykłym człowieku, który, niczym Robin Hood, ośmieszył brytyjskie władze dokonując zuchwałej kradzieży pewnego arcydzieła w szczytnym celu.


Wielką Brytanią wstrząsa szokująca wiadomość o zuchwałym skoku na Galerię Narodową. Policja twierdzi, że za kradzieżą bezcennego portretu Księcia Wellingtona pędzla Goyi, stoi prawdopodobnie potężna międzynarodowa szajka. Czytając te wiadomości skromny taksówkarz Kempton Bunton (Jim Broadbent) nie może powstrzymać śmiechu. Bezcenny Książę ukryty jest bowiem w jego własnej szafie w skromnym domu w Newcastle.


Mężczyzna proponuje władzom zwrot dzieła, pod warunkiem wprowadzenia pewnych świadczeń na rzecz najbiedniejszych. Gdy policja wpada na jego trop, Robin Hood z Newcastle będzie musiał zmierzyć się z brytyjskim wymiarem sprawiedliwości oraz, co gorsze, z gniewem własnej żony (Helen Mirren).


ZWIASTUN FILMU:

 

Pełen humoru i dystansu Książę oprócz opowieści o zuchwałej kradzieży, jest także portretem niezwykłego człowieka, nieznoszącego wszelkich niesprawiedliwości. Poprzez wyniesienie bezcennego obrazu z muzeum, główny bohater walczy z problemami społecznymi i nierównościami, które zauważa również w swoim bezpośrednim otoczeniu. Film może stanowić punkt wyjścia do dyskusji na temat aktywizmu oraz jego rozmaitych form, sprawiedliwości społecznej, a także konwencji heist movie, z której dzieło Rogera Michella wielokrotnie korzysta.

 

DOGTANIAN. PSI MUSZKIETERIER
(Toni Garcia) ES 2021, 89’
Film polecany dla uczniów klas 1-3 szkół podstawowych

Dogtanian. Psi muszkieterier – Charlie Monroe Kino Malta

Film dla najmłodszych widzów, inspirowany klasyczną powieścią Aleksandra Dumasa, oparty na serialu animowanym, który pokochały dzieci na kilku kontynentach.


Młody Dogtanian marzy, by pójść w ślady ojca i dołączyć do straży króla. W poszukiwaniu przygód, wraz z koniem Ptysiem wyrusza do Paryża. Towarzyszy mu Pic, sprytna i gadatliwa mysz, która świetnie się sprawdza w roli giermka. Po brawurowym pokazie swoich umiejętności Dogtanian zyskuje szacunek i zaufanie trzech słynnych muszkieterierów: Atosa, Portosa i Aramisa. Ta dzielna psia czwórka będzie musiała obronić króla przed spiskiem nikczemnego kardynała Richelieu, który chce przejąć władzę. Czy Dogtanianowi uda się zostać muszkieterierem i zdobyć serce pięknej Juliette?


‍ZWIASTUN FILMU:

 

Klasyczna powieść Aleksandra Dumasa Trzej muszkieterowie, która zainspirowała autorów, była natchnieniem filmowców od początku historii kina. Najpopularniejsi animowani muszkieterowie pojawili się w latach 80. za sprawą japońsko-hiszpańskiego serialu, który zdobył wierną widownię w 150 krajach świata. Film Dogtanian. Psi muszkieterier stanowi odświeżoną wersję serialu.


Reżyser o filmie: Mam nadzieję, że widzowie, którzy polubili serial jako dzieci lub nastolatkowie, z radością obejrzą teraz film z własnymi dziećmi. Chciałem się odnieść z maksymalnym szacunkiem do oryginału. Usunęliśmy postaci z dalekiego planu, których nie było w powieści, a występowały w serialu. Serial potrzebował więcej fabuły i więcej postaci – film nie.


Film prezentowany w polskiej wersji językowej (dubbing PL).
Do filmu przygotowano zestaw kolorowanek, które zostaną rozdane małym widzom po seansie. Są one dostępne również online:
TUTAJ.

 

MAŁA MAMA | PETITE MAMAN
reż. Céline Sciamma, Francja 2021, 72’
Film polecany dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

Czy potrafilibyśmy zaprzyjaźnić się ze swoim rodzicem, gdyby nasze wspólne drogi przecięły się w czasie, kiedy oboje byliśmy dziećmi?


Taka sytuacja przytrafia się ośmioletniej Nelly, która spotyka rówieśniczkę łudząco podobną do swojej matki. To niecodzienne wydarzenie staje się punktem wyjścia do opowieści o przyjaźni, potrafiącej przekroczyć pokoleniowe bariery i zarazem błyskotliwego studium potęgi dziecięcej wyobraźni.


ZWIASTUN FILMU:


Céline Sciamma, autorka nagrodzonego w Cannes Portretu kobiety w ogniu, w swoim najnowszym filmie porusza motyw przepracowywania żałoby (bohaterów poznajemy w momencie odejścia nestorki rodziny), jednak na pierwszy plan wydobywa niezwykłą czułość rodzinnych relacji i celebruje ciekawość świata, którą zaraża widzów młodziutka Nelly. Mała mama to historia baśniowa, pełna dyskretnego ciepła, a także list miłosny do tego okresu w życiu, kiedy rzeczywistość poznaje się przede wszystkim sercem.


Film dostępny od 20 maja.

 

RYTMY CASABLANKI | HAUT ET FORT
(Nabil Ayouch) FR/MA 2021, 101’
Film polecany dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

Najbardziej pozytywny film ubiegłorocznego festiwalu w Cannes. Wzruszająca, pełna empatii opowieść o młodości, szukaniu własnej drogi oraz rodzinnych sekretach.


Anas to były raper, który podejmuje pracę w domu kultury w robotniczej dzielnicy największego miasta Maroka - Casablanki. Prowadzone przez niego zajęcia z hip-hopu mają ośmielić jego młodych podopiecznych, by odważniej mówili o swoich problemach. Z ich tekstów stopniowo wyłania się obraz codziennego życia ograniczanego przez konserwatywną tradycję, religię i ortodoksyjny model wychowania.


ZWIASTUN FILMU:

 

Film Nabila Ayoucha wykorzystuje siłę muzyki, by opowiedzieć o problemach, z jakimi borykają się młodzi ludzie w Casablance. Konfrontuje tradycję z rzeczywistością cyfrową, która całkowicie zmieniła sposoby komunikacji. Mimo wyraźnie nakreślonego społecznego tła i politycznego przesłania, Rytmy Casablanki zarażają optymizmem i pozytywną energią. 


Film dostępny od 13 maja.

 

SZALONY ŚWIAT LOUISA WAINA
| THE ELECTRICAL LIFE OF LOUIS WAIN
(Will Sharpe) GB 2021, 115’
Film polecany dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych.


Intrygujący portret niezrozumianego artysty o ogromnych ambicjach, który zasłynął wyjątkowymi, „kocimi” obrazami.
 
 
Kanwą filmu Szalony świat Louisa Waina są losy tytułowego ekscentrycznego geniusza, który zaraził swoją miłością do kotów cały świat. Dzieło Willa Sharpe’a skupia się na życiu rodzinnym i uczuciowym brytyjskiego artysty, który swoim zachowaniem, odbiegającym od norm i konwenansów, co rusz wywoływał obyczajowy skandal.

 
W głównej roli wystąpił Benedict Cumberbatch (Doktor Strange, serial Sherlock), któremu partneruje znana z serialu The Crown Claire Foy. Na ekranie pojawiają się także: Andrea Riseborough, Toby Jones, Aimee Lou Wood, Taika Waititi oraz muzyk Nick Cave. Całość komentarzem z offu opatrzyła zdobywczyni Oscara, Olivia Colman.


ZWIASTUN FILMU:

Szalony świat Louisa Waina to przejmująca opowieść o przełomie XIX i XX wieku: czasach pełnych innowacji, nowych wynalazków, a jednocześnie wciąż konserwatywnych i skrajnie patriarchalnych. Obok choroby psychicznej, to właśnie ówczesny system społeczny jest źródłem cierpienia głównego bohatera. Film Willa Sharpe’a to dzieło bardzo empatyczne. Widz poznaje życie wewnętrzne tytułowego bohatera, wkracza w jego wyobraźnię i stara się spojrzeć na świat jego oczami. To niezwykła, a zarazem niespokojna wizja, wciąż rozedrgana i pędząca przed siebie.


Szczegółowy opis walorów edukacyjnych filmu: TUTAJ

 

FILM BALKONOWY | FILM BALKONOWY
(Paweł Łoziński) PL 2021, 100’
Film polecany dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

Uznany dokumentalista Paweł Łoziński stworzył miejsce dialogu, przy którym każdy może się zatrzymać i opowiedzieć o sobie. I prowokuje do zastanowienia: może wystarczy się zatrzymać, żeby zobaczyć więcej?


Mieszkańcy dzielnicy, przypadkowi goście, zwyczajni przechodnie. Autor zaczepia, zadaje pytania, rozmawia o tym jak radzą sobie z życiem. Stojąc na swoim balkonie z kamerą przez ponad 2 lata stworzył miejsce dialogu, świecki konfesjonał, przy którym każdy może się zatrzymać i opowiedzieć o sobie innym ludziom. Bohaterowie niosą w sobie zagadki i tajemnice, nie dają się łatwo zaszufladkować.


ZWIASTUN FILMU:

 

Film balkonowy to głęboko humanistyczne dzieło, zachęcające do uważnego spotkania z drugim człowiekiem. Paweł Łoziński pokazuje, jak niezwykłą wartość może mieć zwykła rozmowa oraz chwila zatrzymania w codziennym biegu. W jego filmie przegląda się całe polskie społeczeństwo: ze swoimi obawami, marzeniami, problemami.

 

 

GDZIE JEST ANNE FRANK | WHERE IS ANNE FRANK
(Ari Folman) FR/BE/NL/LU/IL 2021, 99’
Film polecany dla uczniów powyżej 10 roku życia.

Najnowszy film Ariego Folmana, twórcy nominowanego do Oscara Walca z Baszirem. Animowany, pacyfistyczny manifest i pełen emocji apel o solidarność z prześladowanymi.


Punktem wyjścia animacji Ariego Folmana jest Dziennik Anne Frank, jedno z najważniejszych świadectw Holokaustu. Anne, ukrywająca się w Amsterdamie trzynastoletnia żydowska dziewczynka, kierowała swoje notatki do niewidzialnej przyjaciółki, Kitty. W filmie Folmana Kitty opuszcza karty książki, by w Amsterdamie z niedalekiej przyszłości odnaleźć Anne. I odkrywa, że choć co drugi szpital, most czy szkoła nosi tu imię autorki wojennych pamiętników, to miasto wciąż pełne jest uprzedzeń i ludzi, którzy muszą się ukrywać. W swojej niezwykłej podróży przez miejskie zaułki i historię rodziny Franków Kitty spotyka Petera, chłopca pomagającego uchodźcom. Łączy ich wspólna misja – wskrzeszenia ducha Anne Frank i przebudzenia sumień.


ZWIASTUN FILMU:


Ari Folman, syn polskiej Żydówki, która przetrwała Holokaust, w swoim najnowszym filmie powraca do tematu pamięci i traumy. Gdzie jest Anne Frank to animacja „żarliwa, przejmująca, zachwycająca wizualnie” – jak określił ją krytyk „The Guardian” – oraz idealnie trafiająca w swój czas. Na jej ostateczny kształt i przesłanie wpłynął kryzys uchodźczy z 2015 roku, który rozwiał złudzenie, że wojna, ucieczka i wykluczenie to doświadczenia na zawsze zamknięte w muzeach i na kartach podręczników historii. To głęboko humanistyczny film wzywający do pomocy słabszym, tolerancji i solidarności z każdym człowiekiem w potrzebie.

 

Film prezentowany jest z dodatkową prelekcją wideo (12 minut), przygotowaną przez dystrybutora Gutek Film.


Film prezentowany w polskiej wersji językowej (dubbing PL), w której bohaterom głosów użyczyli m.in.: Maja Ostaszewska i Maciej Stuhr.
Scenariusze lekcji inspirowane filmem: Język polski / Historia / Godzina wychowawcza

 

 

BIGGER THAN US | BIGGER THAN US
(Flore Vasseur) FR 2021, 95’
Film polecany dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

Poruszający, zachęcający do aktywności film dokumentalny, opowiadający o walce młodego pokolenia o lepsze jutro.


Nastoletnia Melati od kilku lat walczy z zanieczyszczeniem plastikiem, z którym zmaga się jej rodzima Indonezja. Podobnie jak ona, całe pokolenie mobilizuje się, żeby naprawić świat. Melati wyrusza w podróż, by poznać innych młodych ludzi, którzy walczą o prawa człowieka, klimat, wolność słowa, sprawiedliwość społeczną, dostęp do edukacji lub żywności.


ZWIASTUN FILMU:

 

REŻYSERKA O FILMIE: Moim zdaniem, aktualnie wyzwaniem dla młodych ludzi jest, aby chcieli żyć, coś osiągać, podzielać wartości i marzenia całej grupy – całego ich plemienia. Życie nie wymaga ciągłych bodźców, jak nam się często wydaje w Europie. Zewsząd otaczają nas ekrany, zewnętrzne bodźce, tenisówki, które musimy kupić, wszystkie te rzeczy, które są super i którymi bombardujemy nastolatków, żeby zaspokoić własne ambicje, jakby byli naszymi zabawkami… Moim zdaniem powinniśmy im przekazywać coś innego, i właśnie dlatego zrobiłam ten film.

 

Zestaw materiałów edukacyjnych do filmu: TUTAJ.

 


Film dostępny od 22 kwietnia.

 

 

YAKARI I WIELKA PODRÓŻ | YAKARI, LE FILM
(Xavier Giacometti, Toby Genkel) FR/DE/BE 2020, 83'
Film polecany dla uczniów klas 1-3 szkół podstawowych.

Rozgrywająca się na tle niesamowitych krajobrazów i dzikiej natury, opowieść o przyjaźń, odwadze i pogoni za przygodą.


Yakari z plemienia Siuksów ma jedno marzenie: wskoczyć na grzbiet najszybszego dzikiego mustanga Małego Pioruna. Do tej pory nie udało się to jeszcze nikomu! Kiedy okazuje się, że jego plemię musi uciekać przed nadciągającym tornadem, chłopiec ma ostatnią szansę, by odnaleźć niedoścignionego konia. Ciąg emocjonujących przygód zapoczątkuje spotkanie z Wielkim Orłem, który obdarza chłopca niezwykłą umiejętnością rozmawiania ze zwierzętami. Czy bohater odpowiednio wykorzysta ten niezwykły dar?


ZWIASTUN FILMU (w języku angielskim):

 

Film skłania do refleksji nad życiem w zgodzie z naturą i jego korzyściach. Zrealizowana z ogromnym wyczuciem formy i koloru animacja, wskazuje na pozytywne wzorce współdziałania z przyrodą i rozumienia jej oddziaływania na ludzi. Główny bohater, mały Yakari, bywa samolubny. Skupia się na sobie, nie dostrzega potrzeb innych lub je lekceważy. Z czasem jednak uczy się troski o drugą istotę oraz poznaje wartość prawdziwej przyjaźni. Jego historia to doskonały przykład tego, jak trudno jest pozbyć się wygodnego, egoistycznego myślenia, poznać własne słabości oraz rozpocząć niełatwą walkę z nimi. 


Film prezentowany w polskiej wersji językowej (dubbing PL).
Zestaw materiałów edukacyjnych do filmu: TUTAJ.

 

 

NAWET MYSZY IDĄ DO NIEBA | I MYSI PATRÍ DO NEBE
(Jan Bubeniček, Denisa Grimmova) CZ/FR/PL/SK 2021, 87'
Film polecany dla uczniów klas 1-3 szkół podstawowych.

 

Porywająca animacja o odwadze i z pozoru niemożliwej przyjaźni między odwiecznymi wrogami: myszką i lisem, których los niespodziewanie rzuca w wir przygód i zaświaty.


Czmyszka – mała myszka, niepoważnie traktowana przez rodzeństwo i przyjaciół, czuje, że powinna wszystkim udowodnić swoją odwagę. Wie, jak to zrobić! Wypowie pojedynek lisowi. Nie spodziewa się jednak, że utarczka z Rudeuszem zakończy się w zupełnie nieoczekiwany sposób. Zwierzęta trafiają do zwierzęcego nieba. Razem wyruszają w podróż, podczas której zżywają się ze sobą, zapominając, że na ziemi myszy i lisy są zwykle zaciekłymi wrogami.


Nawet myszy idą do nieba to adaptacja powieści czeskiej pisarki – Ivy Procházkovej – pod tym samym tytułem. Animacja lalkowa, w której zadbano o każdy detal, powstawała przy współpracy polskich lalkarzy i animatorów.


ZWIASTUN FILMU (w języku angielskim):

 

Animacja Nawet myszy idą do nieba to niezwykle bogata w konteksty opowieść o przezwyciężaniu własnego strachu i uprzedzeń. Mimo różnic, pomiędzy Czmyszką i Rudeuszem rodzi się prawdziwa przyjaźń, która daje im siłę do stawiania czoła nawet największym trudnościom.


Film prezentowany w polskiej wersji językowej (dubbing PL).
Zestaw materiałów edukacyjnych do filmu: TUTAJ

 

DUCH ŚNIEGÓW | THE VELVET QUEEN
(Marie Amiguet, Vincent Munier) FR 2021, 92’
Film polecany dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

Epicka, fascynująca i kojąca duszę opowieść o niedostępnym dla ludzkiego oka, magicznym miejscu, którego tajemnic strzeże panująca tam prawdziwa bogini – śnieżna pantera.


Spokojny i refleksyjny dokument Duch śniegów powstał w trakcie wyprawy fotografa Vincenta Muniera i pisarza Sylvaine’a Tessona, którzy wyruszyli na Wyżynę Tybetańską by odnaleźć spokrewnionego z tygrysem irbisa śnieżnego - mistrza kamuflażu, nazywanego przez lokalne społeczności Duchem Gór. Duch śniegów przenosi widza do dzikiej krainy o imponujących krajobrazach, zamieszkiwanych przez fascynujące stworzenia. Zjawiskowe ujęcia dopełnia ścieżka dźwiękowa skomponowana przez kultowych muzyków: Nicka Cave’a i Warrena Ellisa.


ZWIASTUN FILMU:

 

Duch śniegów to propozycja o ogromnym potencjale edukacyjnym, wyróżniająca się na tle większości tytułów polecanych szkołom. Oferuje młodym widzom chwilę ciszy, relaksu i wytchnienia pośród codziennego stresu. Film prowokuje do refleksji na temat dzikiej przyrody, zachęca do traktowania jej z szacunkiem oraz ograniczania ludzkiej ingerencji. To świetna, proekologiczna propozycja filmowa, która może dopełnić np. szkolne obchody Dnia Ziemi (22 kwietnia). 


Do filmu przygotowano zestaw materiałów edukacyjnych, który dostępny jest pod linkiem: TUTAJ

 

BELLE | BELLE
(Mamoru Hosoda) JP 2021, 121'
Film polecany dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych.


Porywająca wizualnie opowieść dla nastoletnich widzów, która może stać się ciekawą lekcją odkrywania siebie, pokonywania życiowych trudności i dokonywania właściwych wyborów.

 

17-letnia Suzu, półsierota, wraz ze swoim ojcem mieszka w prowincjonalnej prefekturze Kochi. Porzuciła śpiew, który był jej wielką pasją w dzieciństwie, ponieważ po śmierci matki przywoływał bolesne wspomnienia z przeszłości. Aby uporać się z bólem związanym ze stratą i nie najlepszą relacją z ojcem, nastolatka coraz więcej czasu spędza w sieci. Pocieszenie odnajduje w wirtualnym świecie U, pośród 5 miliardów innych użytkowników, gdzie rozkwita i zostaje światowej sławy piosenkarką – Belle.


Belle, będąca twórczym przetworzeniem klasycznej opowieści o Pięknej i Bestii, została stworzona przez kultowego japońskiego reżysera, Mamoru Hasodę (Mirai, Wilcze dzieci).


ZWIASTUN:

 

Film Belle, rozgrywający się częściowo w zachwycającej rozmachem przestrzeni wirtualnej, stanowi świetny punkt wyjścia do rozmowy na temat własnej tożsamości oraz jej kreowania. Dzieło Hasody w nieoczywisty sposób zaciera różnice między realnością a wirtualnością: pokazuje przenikanie zjawisk, problemów i tendencji, jednocześnie podkreślając „wyzwoleńczy” potencjał wirtualnego świata. Świat online przedstawiony w filmie to bezpieczna przestrzeń, w której możemy się skryć pod osłoną awatarów, by pokazać swój prawdziwy stan umysłu, różne odcienie naszej osobowości.


Film dostępny w wersjach: oryginalnej z polskimi napisami lub z polskim dubbingiem.
W wersji polskiej głosu głównej bohaterce użyczyła piosenkarka, Daria Zawiałow.


ZA DUŻY NA BAJKI | ZA DUŻY NA BAJKI
(Kristoffer Rus) PL 2021, 108'
Film polecany dla uczniów klas 4-8 szkół podstawowych.

Pełna humoru i błyskotliwych dialogów opowieść o burzliwych losach pewnego 10-latka. Marzenia, pasje i trudne tematy przedstawione w atrakcyjny i zrozumiały dla młodego odbiorcy sposób.


Głównym bohaterem filmu Za duży na bajki jest Waldek - 10-latek marzący o karierze e-sportowca. Droga do sukcesu nie jest jednak łatwa, zwłaszcza, że staje na niej ekscentryczna ciotka Mariolka, która pod nieobecność ukochanej mamy obejmuje opiekę nad chłopcem.


Na ekranie błyszczą dziecięcy aktorzy: Maciej Karaś, Patryk Siemek i Amelia Fijałkowska, a na drugim planie partnerują im starsi koledzy po fachu: Karolina Gruszka, Dorota Kolak i Andrzej Grabowski.


REŻYSER O FILMIE: Cieszę się, że traktujemy młodego widza poważnie. Cały zespół podszedł do tego filmu ze szczerą chęcią zrobienia mądrego i zarazem zabawnego filmu dla dzieci, i nie tylko.


‍ZWIASTUN FILMU:

 

Film Za duży na bajki Kristoffera Rusa to polska produkcja, zdecydowanie wyróżniająca się wśród rodzimych propozycji dla dzieci i młodzieży ostatnich lat. To porywające kino familijne oparte na dowcipnej i inteligentnej intrydze, poruszające problemy aktualne dla współczesnych dzieci, ale też ponadczasowe zagadnienia o uniwersalnej wymowie. Film Za duży na bajki przekonuje, że świat nie jest czarno-biały, zachęca do empatii i bliższego poznawania również tych osób, które na pierwszy rzut oka mogą się wydawać dziecku dziwne, ekscentryczne lub w jakiś sposób inne.


Do filmu przygotowano zestaw materiałów dydaktycznych, które dostępne są pod linkiem: TUTAJ


Film dostępny od 18 marca 2022 r.

 

TO NIE WYPANDA | TURNING RED
(Domee Shi) US 2022, 100'

Film polecany dla uczniów klas 4-8 szkół podstawowych.


Najnowsza produkcja Disneya i Pixara, dodająca do problemów dojrzewania szczyptę niesamowitości.


Bohaterką filmu To nie wypanda jest Mei Lee – pewna siebie trzynastolatka, rozdarta pomiędzy byciem posłuszną córką swojej matki a hormonami i burzliwym dojrzewaniem. Jej opiekuńcza (a nawet natrętna!) rodzicielka jest zawsze u boku córki, co niezmiernie przeszkadza nastolatce. Sytuację dodatkowo pogarszają zmiany w jej własnym ciele oraz… gigantyczna czerwona panda, w którą zamienia się zawsze, gdy odczuwa silne emocje.


‍ZWIASTUN FILMU:

 

Pełna energii i uroku opowieść alegoryczna o dojrzewaniu, skupiona na jego fizycznych przejawach oraz zmianach, zachodzących w psychice młodego człowieka. Tematy te przedstawione są z humorem, wnikliwością i dystansem, do czego z pewności przyczyniła się ekipa kreatywna stojąca za filmem, po raz pierwszy w historii Pixara składająca się w całości z kobiet. To nie wypanda zachęca do samodzielności, szukania własnej drogi w życiu oraz budowaniu nowych, partnerskich relacji z rodzicami.


Film dostępny od 25 marca 2022 r.

 

BELFAST | BELFAST
(Kenneth Branagh) GB 2021, 120’
Film polecany dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

Nominowane do siedmiu Oscarów dzieło uznanego aktora szekspirowskiego, Kennetha Branagha. Poruszające, dziecięce spojrzenie na ogarniętą konfliktami Irlandię Północną.


Aktor Kenneth Branagh, sukcesywnie rozwijający również swoją reżyserską karierę, opowiada w Belfaście historię inspirowaną własnym dzieciństwem w ogarniętej konfliktami Irlandii Północnej. Mimo poważnego tematu, dzieło Branagha pełne jest lekkości i humoru. Zapewnia je główny bohater filmu, 10-letni Buddy, którego oczami widz obserwuje rozkręcające się niepokoje społeczne oraz urokliwe w swej surowości robotnicze osiedla Belfastu.


W obsadzie filmu znaleźli się: znana z serialu Outlander Caitriona Balfe, zdobywczyni Oscara Judi Dench (Zakochany Szekspir), Jamie Dornan (serial Upadek) oraz Ciaran Hinds (Szpieg). W roli Buddy’ego wystąpił fenomenalny debiutant, Jude Hill, wybrany w castingach z grona ponad 300 kandydatów.


ZWIASTUN FILMU:

 

Belfast, w niezwykle trafny sposób, oddaje odbiór społeczno-politycznych zawirowań przez dzieci. Mały Buddy znacznie bardziej niż wojskiem na ulicach, przejmuje się uczuciem do szkolnej sympatii i oglądanymi w kinie filmami. Dzieło Kennetha Branagha nie skupia się na szczegółach irlandzkiego konfliktu między protestantami a katolikami, lecz z czułością opowiada o dziecięcych marzeniach, dojrzewaniu oraz rodzinie.

 

SONATA | SONATA
(Bartosz Blaschke) PL 2021, 118’
Film polecany dla uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych.

Wyróżniony Nagrodą Publiczności na Festiwalu w Gdyni, wzruszający dramat, przedstawiający okupioną ogromnym wysiłkiem walkę młodego muzyka o realizację marzeń.


Oparta na faktach Sonata, opowiada historię błędnie diagnozowanego Grzegorza Płonki, który, uważany za osobę w spektrum autyzmu, żył we własnym hermetycznym świecie. Dopiero po 14 latach okazało się, że Grzegorz nie słyszy, a za jego głuchotą skrywa się wielki talent muzyczny.


W obsadzie filmu Sonata znaleźli się: nagrodzony w Gdyni za najlepszy debiut aktorski Michał Sikorski, Łukasz Simlat, Małgorzata Foremniak, Jerzy Stuhr i Lech Dybik.


REŻYSER O FILMIE: Sonata opowiada prawdziwą historię wyjątkowego muzyka - Grzegorza Płonki z Murzasichla, którego miałem przyjemność poznać kilka lat temu. Na jego historię trafiłem w sposób przypadkowy, pracując nad scenariuszem do serialu fabularnego, który miał dotyczyć osób niepełnosprawnych. Podczas dokumentacji do tej produkcji, która finalnie nie powstała, trafiłem na nagranie, na którym Grzesiek gra Sonatę księżycową (...). Chłopak nie znał słów, więc nie mógł się komunikować, przekazywać prostych, podstawowych informacji. Kiedy usłyszałem, jak gra i kiedy poznałem jego nieprawdopodobną historię, podjąłem decyzję, by poświęcić kilka lat życia i odkryć przed widzami wielobarwny świat człowieka z niepełnosprawnością.


ZWIASTUN FILMU:

 

W Sonacie niepełnosprawność głównego bohatera jest tylko tłem dla opowieści o wielkiej determinacji. Marzenie Grzegorza i jego konsekwentne dążenie do celu, przypomina widzom, że nie ma rzeczy niemożliwych. Film zaprasza widza do świata rodziny, która nie tylko żyje z niepełnosprawnością jednego z jej członków, ale przede wszystkim walczy o to, aby ludzie wokół obdarzali go należytym szacunkiem i nie utrudniali normalnego życia. Film sprzyja rozmowom o kwestii niepełnosprawności (w kontekście rozwoju empatii u uczniów oraz refleksji na temat funkcjonowania obrazu osoby z niepełnosprawnością w przestrzeni mentalnej, społecznej i kulturowej) oraz o zagadnieniach związanych z komunikacją (językowym obrazie świata, stygmatyzacji językowej, komunikacji werbalnej i pozawerbalnej).


Do filmu przygotowano zestawy materiałów dydaktycznych: „Niepełnosprawny w pełni sprawny. Jak postrzegam niepełnosprawność?” oraz „Rola języka w budowaniu świata”
 

 

SKARB MIKOŁAJKA | LE TRÉSOR DU PETIT NICOLAS
(Julien Rappeneau) FR 2021, 103'
Film polecany dla uczniów klas 1-6 szkół podstawowych.

Rezolutny bohater ponadczasowych dzieł René Goscinny’ego i Jean-Jacquesa Sempé wyrusza na poszukiwanie zaginionego skarbu.


W życiu Mikołajka najważniejsi są: mama, tata, szkoła i przyjaciele – banda nierozłącznych kumpli, bez których wszystko inne nie ma sensu. Kiedy więc tata chłopca awansuje i ​​rodzina musi przeprowadzić się na dalekie południe, Mikołajek wpada w rozpacz. Bo jak tu wyobrazić sobie świat bez najlepszych przyjaciół? Bez rogalików Alcesta, okularów Ananiasza, wygłupów Kleofasa? Bez wspólnych psot, zabaw i żartów? To po prostu niemożliwe! Dlatego, by zapobiec nieszczęściu i wpłynąć na decyzję rodziców, Mikołajek wraz z ekipą wyrusza na poszukiwanie zaginionego skarbu. Wierzy, że odnalezione bogactwo pozwoli mu pozostać w domu i zatrzymać nieuchronną przeprowadzkę.


W polskiej wersji językowej filmu Skarb Mikołajka głosów użyczyli m.in.: Maja Ostaszewska oraz Tomasz Kot.


‍ZWIASTUN FILMU:

 

Mikołajek to bohater ośmiu książek, ponad dwustu opowiadań i, jak dotąd, dwóch filmów. Książki o jego przygodach przetłumaczono na ponad czterdzieści języków, a na całym świecie rozeszły się one w liczbie przeszło piętnaście milionów egzemplarzy! Od czasu debiutu w 1959 roku już kilka pokoleń wychowało się na jego niesamowitych przygodach. Najnowsza odsłona losów chłopca, Skarb Mikołajka, to pełen pozytywnych wartości film familijny, przekonujący, że współdziałanie i dobre relacje z innymi są kluczem do osiągnięcia sukcesu oraz przezwyciężenia nawet największych trudności.


Film prezentowany w polskiej wersji językowej (dubbing PL).
Do filmu przygotowano zestaw materiałów dydaktycznych, które dostępne są TUTAJ.

 


C’MON C’MON | C’MON C’MON
(Mike Mills) US 2021, 109’
Film polecany dla uczniów szkół ponadpodstawowych.Kameralny, czarno-biały komediodramat uczący wzajemnej troski, okazywania emocji i słuchania siebie nawzajem.


Głównym bohaterem filmu C'mon C'mon jest nowojorski dziennikarz radiowy, który przemierza Amerykę z mikrofonem, pytając dzieciaki i młodzież o ich życie, marzenia, supermoce i plany na przyszłość. Po drodze odwiedza mieszkającą w Los Angeles siostrę, z którą nie rozmawiał od lat, a która teraz potrzebuje jego pomocy. Żeby wesprzeć ją w opiece nad dziewięcioletnim synkiem, Johnny zabiera go ze sobą do Nowego Jorku. Wspólna podróż okaże się lekcją cierpliwości, odpowiedzialności i dorosłości, której dziennikarz dotąd unikał.


Reżyserem C'mon C'mon jest Mike Mills, twórca filmów Debiutanci oraz Kobiety i XX wiek. Na ekranie króluje znakomite aktorskie trio: Joaquin Phoenix, Gaby Hoffman i 12-letni Woody Norman.


ZWIASTUN FILMU:C'mon C'mon to historia bohatera, który uczy się uważnie słuchać, budować trwałe więzi i naprawiać błędy przeszłości. Ten kameralny, przepełniony czułością czarno-biały film buduje mosty pomiędzy pokoleniami, dodaje otuchy i przykleja plastry na najdotkliwsze rany. Skupiony wokół najważniejszych relacji film C'mon C'mon działa terapeutycznie i przekonuje o wartości rozmowy oraz bezpośrednich kontaktów. Dowodzi też, że najmłodsze pokolenie, które tak chętnie oskarżane jest o egoizm, ma do zaoferowania o wiele więcej, niż ktokolwiek podejrzewa.


Do filmu przygotowano zestaw materiałów dydaktycznych, które dostępne są TUTAJ.MOJE ŻYCIE TO CYRK | MON CIRQUE À MOI
(Miryam Bouchard) CA 2020, 100'
Film polecany dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych.Kanadyjski komediodramat o braniu odpowiedzialności za swój los i młodzieńczej emancypacji.


Dwunastoletnia Laura, wychowywana wśród artystów cyrkowych, potajemnie marzy o innym, mniej szalonym życiu. W szkole pojawia się nowa nauczycielka, która dostrzega w dziewczynce potencjał i mocno wierzy w jej talent do nauki. Kobieta pomaga jej podczas egzaminów wstępnych do prywatnej szkoły, jednak tata nie potrafi zrozumieć, dlaczego jego dziecko tak bardzo różni się od niego samego i chce podążać zupełnie inną życiową drogą…


ZWIASTUN FILMU:Moje życie to cyrk – film inspirowany wątkami z życia reżyserki, Miryam Bouchard – to intrygująca opowieść inspirująca do rozmów o różnicach światopoglądowych i wartościach, które mogą podzielić bliskie sobie osoby. Młodzi widzowie mogą czerpać z historii Laury energię i motywację do poszukiwań własnej drogi życiowej. Film Moje życie to cyrk to także pokrzepiająca opowieść o pomaganiu osobom na rozdrożu, byciu dla innych źródłem otuchy, wsparcia i inspiracji.WIKI I JEJ SEKRET | MYSTÈRE
(Denis Imbert) FR 2021, 87'
Film polecany dla uczniów klas 4-6 szkół podstawowych.

Pełna czułości opowieść dla całej rodziny o dziewczynce, która wychowuje wilcze szczenię, oraz o wrażliwości na naturę, która – choć dzika – jest zarazem krucha.


Ośmioletnia Wiki, wraz z tatą, przeprowadza się do małego miasteczka w górach. Choć nowe miejsce jest pełne uroku, Wiki tęskni za dawnym, miejskim życiem. Pewnego dnia dziewczynka dostaje od sąsiada niezwykły prezent – małego, cudownego szczeniaka. W tajemnicy przed tatą zabiera go do domu. Tak zaczyna się historia niezwykłej przyjaźni z wyjątkowym zwierzęciem.


‍ZWIASTUN:


Wiki i jej sekret to pełna czułości opowieść dla całej rodziny, skłaniająca do refleksji na temat relacji pomiędzy ludźmi a zwierzętami. Ekologiczne przesłanie filmu przekonuje do zmiany spojrzenia na wilki – tradycyjnie postrzegane wyłącznie przez pryzmat zagrożenia i strachu.


Zdaniem reżysera filmu, Denisa Imberta: Wizerunek wilka, wbrew działaniom oszczerców, zmienia się w mentalności ludzi, również tych żyjących na wsi. We współczesnych baśniach wilk nie odgrywa roli bestii czy żądnego krwi demona pożerającego dzieci… takiego, jakiego znamy z opowieści o Trzech Świnkach czy o Czerwonym Kapturku. Powinniśmy zrozumieć, że nadszedł czas na „dyplomatyczne współistnienie” (o którym mówi Baptiste Morizot – pisarz i filozof, wykładowca na Uniwersytecie Aix-Marseille) z wilkami i na odrzucenie zasady „dominacji udomowienia”.


Film dostępny od 17 stycznia 2022.
Film prezentowany w polskiej wersji językowej (dubbing PL).

 

Zestaw materiałów dydaktycznych do filmu: TUTAJ.
Przed filmem może zostać również wyświetlona bezpłatna prelekcja wideo, przygotowana przez dystrybutora.

 

 

ODKUPIENIE | MASS
(Fran Kranz) US 2021, 110'
Film polecany dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

Poruszający dramat ukazującego niezwykłą siłę rozmowy i osobistego spotkania.


W parafialnej świetlicy dwie pary siadają do stołu. Czeka ich rozmowa. Początkowo nieśmiali, z czasem otwierają się coraz bardziej, dzieląc się głęboko skrywanymi uczuciami.

 
Jaki jest powód tego spotkania? Debiutujący jako reżyser aktor Fran Kranz odsłania karty powoli, umiejętnie dawkując widzom informacje i narastające emocje. W tym niełatwym zadaniu wspierają go występujący na ekranie aktorzy: Jason Isaacs (Śmierć Stalina, seria Harry Potter), Martha Plimpton (Twój na zawsze, Dorastająca nadzieja), Reed Birney (House of Cards) i Ann Dowd (Opowieści podręcznej).


ZWIASTUN FILMU:


Odkupienie to przejmujący dramat o ludziach, którzy doświadczyli wielkiej tragedii. Ich wspólne spotkanie jest okazją do konfrontacji, która być może doprowadzi do tytułowego odkupienia. Reżyser Fran Kranz pokazuje widzom jak wielką siłę może mieć zwykła rozmowa – chwilami może niezręczna i zachowawcza, lecz pozwalająca na dostrzeżenie w rozmówcy człowieka o podobnych obawach, smutkach i lękach. Odkupienie to głęboko humanistyczny film, mogący stać się punktem wyjścia do rozmowy o traumie, procesach terapeutycznych i przebaczeniu.

 

 

TRUFLARZE | THE TRUFFLE HUNTERS
(Michael Dweck, Gregory Kershaw) IT/GR/US 2020, 84'
Film polecany dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

Nieszablonowy dokument będący czarującą impresją na temat życia tytułowych zbieraczy trufli, mieszkających wśród malowniczych krajobrazów włoskiego Piemontu.


Carlo, Enrico, Piero i Sergio mieszkają nieopodal Mediolanu, gdzie od lat razem ze swoimi ukochanymi psami szukają rzadkich i drogich trufli Alba. Ten niezwykły rarytas jest przedmiotem pożądania ludzi na całym świecie, którzy gotowi są zapłacić za niego niemal każdą cenę. Okazuje się jednak, że w niektórych miejscach nie wszystko jest na sprzedaż. Dla grupy uroczych włoskich staruszków trufle to nie żyła złota, a przepis na szczęście, które każdego dnia odnajdują na nowo na szlakach piemonckich lasów.


Truflarze to magiczny i pełen ciepła film o ludziach, którzy znaleźli swój przepis na szczęście. Ten wyjątkowy dokument, wyprodukowany przez Lucę Guadagnino - reżysera Tamtych dni, tamtych nocy, zachwyca widzów i krytyków na całym świecie.


‍ZWIASTUN FILMU:


Truflarze to malarska opowieść o świecie, który przemija oraz o ludziach poszukujących szczęścia w harmonii z naturą. Życie tytułowych bohaterów jest skontrastowane z kapitalistycznym światem, przeliczającym wszystko na pieniądze. Truflarze to także intrygujący nietypową formą portret wyjątkowej relacji człowieka ze zwierzęciem.

 

 

POWRÓT DO TAMTYCH DNI | POWRÓT DO TAMTYCH DNI
(Konrad Aksinowicz) Pl 2021, 104'
Film polecany dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

Zainspirowana wspomnieniami reżysera opowieść o uzależnieniu rodzica oraz wpływach nałogu na najbliższe otoczenie. Wiarygodny portret dzieciństwa, w którym nie brak radości i smutków.


Jest początek lat dziewięćdziesiątych. Czternastoletni Tomek mieszka wraz z matką na jednym z wrocławskich osiedli. Podobnie jak wielu rówieśników wychowuje się bez ojca, który wyemigrował do USA. Jednak pewnego dnia rodzic nieoczekiwanie staje w drzwiach mieszkania. Wraz z nim w życiu Tomka pojawiają się: kolorowy telewizor, klocki Lego, buty Nike i wymarzony magnetowid. Szczęście Malinowskich nie trwa jednak długo. Wszystko przez nałóg ojca, którego ten nie potrafi kontrolować.


Powrót do tamtych dni to nominowana do Złotych Lwów na Festiwalu w Gdyni poruszająca historia o rodzinie i dorastaniu. W obsadzie filmu wystąpili m.in.: Maciej Stuhr, Weronika Książkiewicz, Katarzyna Warnke, Anna Majcher, Sebastian Stankiewicz i debiutujący na dużym ekranie Teodor Koziar.


ZWIASTUN:

Powrót do tamtych dni to film uświadamiający i głęboko terapeutyczny, którego wspólny seans może stać się punktem wyjścia do wartościowych dyskusji w ramach lekcji języka polskiego i godzin wychowawczych.


Reżyser o filmie: Myślę, że ten film będzie ważny dla osób, które przeżyły podobne doświadczenia jak ja. To dobry moment, by im pokazać, że nie są w tym sami. Z kolei tym, którzy mieszkają z osobami DDA, a nie potrafiły rozpoznać pewnych zachowań, może udzieli on odpowiedzi na kilka pytań. Chciałbym, żeby osoby współuzależnione zdały sobie sprawę, że mogą coś zmienić, powiedzieć stop, a nawet odejść. Alkoholik, z uwagi na chorobę, często nie może nic zrobić, ale inni już tak. Myślę, że Powrót do tamtych dni może być początkiem terapii dla osób, które w ogóle boją się tego słowa.


Dystrybutor filmu, we współpracy z Państwową Agencją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, przygotował zestaw materiałów dydaktycznych, które dostępne są na stronie: https://tinyurl.com/2fwf4vy9

 


KING RICHARD: ZWYCIĘSKA RODZINA | KING RICHARD
(Reinaldo Marcus Green) US 2021, 144'
Film polecany dla uczniów klas VII-VIII szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych.


Energetyzujący, fabularny film sportowy przedstawiający początki kariery najsłynniejszych tenisistek wszech czasów: Venus i Sereny Williams.


Richard, dopingowany jasną wizją przyszłości córek i stosujący niekonwencjonalne metody, ma plan, który przeniesie Venus i Serenę Williams z ulic Compton w Kalifornii na najważniejsze korty świata i uczyni je legendami oraz ikonami sportu.

Film King Richard: Zwycięska rodzina opowiada o życiu Richarda Williamsa, niezważającego na żadne przeszkody człowieka, który odegrał kluczową rolę w wychowaniu dwóch najbardziej utalentowanych sportsmenek wszech czasów. W rolę tytułowego bohatera wciela się dwukrotnie nominowany do Oscara Will Smith (Ali, W pogoni za szczęściem, Bad Boys for Life). Reżyserem filmu jest Reinaldo Marcus Green (Monsters and Men).

ZWIASTUN:


King Richard: Zwycięska rodzina to oparty na faktach, pełen emocji film sportowy podkreślający znaczenie ambicji oraz rodzinnego wsparcia. Film Reinaldo Marcus Greena w intrygujący sposób zarysowuje temat różnic społecznych oraz stereotypów, z jakimi musiały zmagać się najsłynniejsze tenisistki wszech czasów. King Richard: Zwycięska rodzina to przejmujący portret początków kariery Venus i Sereny Williams, które odmieniły na zawsze oblicze współczesnego tenisa.

Film dostępny od 3 grudnia.NASZE MAGICZNE ENCANTO | ENCANTO
(Jared Bush, Byron Howard) US 2021, 99’
Film polecany dla uczniów klas I-VI szkoły podstawowej.
Nasze magiczne Encanto

Najnowsza animacja Disneya rozgrywająca się w pewnym magicznym kolumbijskim domostwie. Widowiskowa i rozśpiewana opowieść o akceptacji samego siebie i relacjach z najbliższymi.

Nasze magiczne Encanto, nowy film wytwórni Walt Disney Animation Studios, opowiada o niezwykłej rodzinie Madrigalów mieszkającej daleko w górach Kolumbii i o jej magicznym domu w tętniącym życiem, cudownym miasteczku Encanto. Magia spowijająca tę okolicę obdarzyła wszystkie dzieci nadprzyrodzonymi darami, od nadludzkiej siły po zdolność leczenia chorób. Wszystkie, poza Mirabel. Mimo to, gdy okazuje się, że czarodziejskim mocom Encanto zagraża niebezpieczeństwo, Mirabel dochodzi do wniosku, że właśnie ona, jedyne zwyczajne dziecko, jest ostatnią nadzieją swej nadzwyczajnej rodziny.

ZWIASTUN:Oryginalne piosenki do filmu napisał zdobywca nagród Emmy, Grammy oraz Tony Lin-Manuel Miranda (Hamilton, Vaiana). Reżyserami filmu są Byron Howard (Zwierzogród, Zaplątani), Jared Bush (drugi reżyser Zwierzogrodu) oraz Charise Castro Smith (scenarzystka The Death of Eva Sofia Valdez).

Film dostępny od 10 grudnia.POUFNE LEKCJE PERSKIEGO | PERSISCHSTUNDEN
(Vadim Perelman) RU/DE/BY 2020, 127'
Film polecany dla uczniów szkół licealnych.

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, niewiarygodna historia młodego belgijskiego Żyda, wykraczająca poza zwyczajowe schematy przedstawiania II wojny światowej.


Poufne lekcje perskiego to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, niewiarygodna historia młodego belgijskiego Żyda, który sprytem kupił sobie życie. Gilles poznaje w obozie niemieckiego oficera marzącego o otwarciu po wojnie restauracji w Teheranie. Ponieważ podał się za Persa, musi zacząć uczyć Niemca perskiego – języka, którego nie zna. Wymyśla go więc na poczekaniu – słowo po słowie, zdanie po zdaniu. Lekcje perskiego zaczynają wzbudzać podejrzenia i zazdrość więźniów i innych oficerów. Jeden fałszywy ruch może wiele kosztować…


ZWIASTUN:

Film Vadima Perelmana to świetnie zrealizowana, niebanalna opowieść, o tym, jak zbieg okoliczności i fanaberia ratują życie. Ciekawie przedstawiona relacja Niemiec - Żyd nie powtarza schematu filmów wojennych, a wręcz przeciwnie buduje nowy rodzaj napięcia.


Do filmu przygotowano zestaw materiałów edukacyjnych, który dostępny jest na stronie: TUTAJ


Film dostępny od 29 października 2021.

 

OBŁOKI ŚMIERCI – BOLIMÓW 1915 | OBŁOKI ŚMIERCI – BOLIMÓW 1915
(Ireneusz Skruczaj) PL 2020, 65’
Film polecany dla uczniów szkół licealnych.

Niezależny film dokumentalny skupiający się na pierwszowojennej bitwie pod Bolimowem, gdzie po raz pierwszy w historii doszło do masowych ataków przy użyciu broni chemicznej.
 

Obłoki Śmierci - Bolimów 1915 to pełnometrażowy, fabularyzowany film dokumentalny opowiadający o narodzinach broni chemicznej z polskiej perspektywy. Film relacjonuje przebieg jednych z pierwszych ataków gazowych w dziejach, do których doszło w trakcie I Wojny Światowej, w samym sercu współczesnej Polski - pod Bolimowem.
 

W latach 1914-1915 w bitwie pod Bolimowem zginęło niemal 100 tysięcy ludzi – żołnierzy i cywilów. Państwa Polskiego nie było wówczas na mapie Europy. Na jego ziemiach starły się ze sobą potężne armie trzech zaborczych mocartsw – Imperium Rosyjskiego, Cesarstwa Niemieckiego i Austro-Węgier. Przebieg przedstawionych w filmie wydarzeń jako pierwszy opisał w latach 60. Francuz André Malraux, w powieści Łazarz (uznanej przez ówczesne polskie władze za fikcję).
 

ZWIASTUN:

 

Film Obłoki Śmierci - Bolimów 1915 nie jest kolejnym, suchym dokumentem historycznym. Twórca oparł przekaz dzieła na efektownych scenach batalistycznych, zrealizowanych językiem nowoczesnego kina wojennego. Zabieg ten pozwala widzom przenieść się w samo centrum relacjonowanych wydarzeń i doświadczyć losu polskich żołnierzy, walczących w armii rosyjskiej i niemieckiej, na tle epokowego wydarzenia – narodzin broni masowego rażenia.


Do filmu przygotowano zestaw materiałów edukacyjnych, który dostępny jest: TUTAJ.


Film dostępny od 5 listopada 2021.

 

GUNDA | GUNDA
(Wiktor Kossakowski) NO/US/GB 2020, 93'
Film polecany dla uczniów szkół licealnych.

Niezwykły autorski dokument, ukazujący magiczną codzienność zwierząt mieszkających na farmie. Intymne i czułe spotkanie z istotami, które żyją obok nas.


Tytułowa świnia Gunda mieszka na farmie i właśnie została mamą gromadki prosiąt. Kamera Kossakowskiego obserwuje z bliska pierwsze tygodnie ich życia: niezgrabne wspinaczki po potężnym ciele matki, by sięgnąć do pełnego mleka sutka; przepychanki przy śniadaniu i radosne taplaniny w błocie. Kamera pracuje na wysokości zwierzęcych oczu, więc i my przyjmujemy perspektywę prosiaków i ich mamy, a z czasem także krów i kur, które Kossakowski również filmuje. Jednonogi kogut spoglądający tęsknie za ogrodzenie podwórza, prosiaczek-ciapa, który zawsze zostaje z tyłu, wąchająca liście młodej brzozy krowa – każda z pokazanych tu istot ma swój charakter i temperament; swoją fascynującą historię.


Przepięknie sfilmowana, czarno-biała Gunda tylko pozornie obywa się bez dialogów. Tak naprawdę przez cały czas słyszymy chrumkanie i piski, piania i świergoty, bzyczenie i posapywania. Cały świat ze sobą nieustannie rozmawia, a unikalne dzieło Kossakowskiego pozwala nam to usłyszeć.


ZWIASTUN:

 
Gunda to więcej niż film. To intymne spotkanie z istotami, które żyją obok nas. To także wyraz solidarności ze zwierzętami, świadectwo troski, prośba o wybaczenie i dyskretny apel do widzowskiej wrażliwości.

 

 

ANIMAL | ANIMAL
(Cyril Dion) FR 2021, 120'
Film polecany dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Wyjątkowa opowieść dla wszystkich, którzy troszczą się o przyszłość naszej planety.


Bella Lack i Vipulan Puvaneswaran – dwoje nastolatków oddanych sprawie ochrony zwierząt – zabierają widza w podróż po całym świecie, aby zrozumieć, dlaczego zwierzęta giną i co można zrobić by odwrócić tę przerażającą tendencję. W czasie swojej wyprawy spotykają m.in. Jane Goodall – wybitną prymatolog, znaną na całym świecie ze swoich przełomowych badań nad szympansami.


ZWIASTUN:

 

Animal to dokument opowiadający o masowym wymieraniu istot żywych. Film stara się wstrząsnąć widzami poprzez zaproszenie ich do dzikiego świata zwierząt, tak bardzo różnego od coraz bardziej zamkniętych miejskich środowisk. Mimo niepokojącego tematu, dokument Cyrila Diona jest pełen nadziei na zbudowanie lepszego, mniej brutalnego świata, bardziej sprawiedliwego dla wszystkich istot.


UWAGA! W filmie pojawiają się drastyczne sceny, przedstawiające polowania na różne gatunki zwierząt morskich i lądowych oraz warunki życia zwierząt w hodowlach przemysłowych. Film Animal zalecany jest dla młodzieży dojrzałej, o wysokiej świadomości ekologicznej, gotowej do dyskusji na trudne tematy.

 

JESTEM GRETA | I AM GRETA
(Nathan Grossman) SE 2020, 97'
Film polecany dla uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych.

Porywający dokument o Grecie Thunberg, nastoletniej aktywistce działającej w obronie klimatu, w którym wykorzystano nieznane dotąd materiały opisujące jej drogę.


W 2018r. Greta Thunberg, piętnastoletnia szwedzka aktywistka, zorganizowała strajk szkolny przed budynkiem parlamentu w Sztokholmie. Z początku brała w nim udział sama, wydając ulotki i odpowiadając na pytania przechodniów. Stopniowo ludzie zaczęli do niej dołączać, a po kilku miesiącach wydarzenie stało się już ogólnokrajowym ruchem.


Dokument Jestem Greta w reżyserii Nathana Grossmana, to intymny i inspirujący dokument, opisujący drogę bohaterki od pierwszych strajków do międzynarodowego rozgłosu. Dzieło, utrzymane w stylu cinéma vérité, pokazuje spotkania Grety z głowami państw, słynne wystąpienia i organizowane na skalę globalną protesty. Ujawnia także zwykłe momenty z życia bohaterki, z dala od kamer i błysków fleszy – radość z rodzinnych chwil, pisanie płomiennych przemówień, a także codzienny stres związany z ciągłymi podróżami, nieustającą publiczną oceną i byciem światową ikoną walki o klimat. 


Bohaterka filmu, Greta Thunberg: Film naprawdę mi się podoba, uważam, że prawdziwie opisuje moje codzienne życie i mnie samą. Mam nadzieję, że widzowie zobaczą, że my młodzi nie organizujemy strajków dla zabawy. Protestujemy, bo nie mamy wyboru.


ZWIASTUN FILMU:


Greta Thunberg sprawiła, że miliony młodych ludzi stało się słyszalnymi i widzialnymi. Dzięki filmowi Jestem Greta można przyjrzeć się, na czym polega jej fenomen. Dokument Nathana Grossmana jest doskonałym wyjściem do rozmowy na tematy: kryzysu klimatycznego, poznawania podstawowych faktów, uczenia się szukania wiarygodnej wiedzy oraz próby zmiany swoich nawyków poprzez 4 kroki, które zaleca Greta: ograniczenie jedzenia mięsa, podróży lotniczych, zaangażowanie polityczne i udział w protestach aktywistycznych.


Do filmu przygotowano zestaw materiałów edukacyjnych, który dostępny jest na stronie: https://www.akademiadokumentalna.pl/aktualnosci/jestem-greta-dlaczego-warto-i-jak-zabra-klas-na-ten-film

 

 

WSZYSCY ZA JEDNEGO | FLUKTEN OVER GRENSEN
(Johanne Helgeland) NO 2020, 96'
Film polecany dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych.

Wyróżniony Europejską Nagrodą Filmową, poruszający film rozgrywający się w czasach II wojny światowej. Niezwykła opowieść o przyjaźni ponad granicami, bezinteresownej pomocy, lojalności i wielkiej odwadze dzieci.


Grudzień 1942 r. W Norwegii, jak w wielu krajach Europy, Żydzi są prześladowani. Pewnej nocy rodzice Grety i Otta zostają aresztowani przez nazistów. Brat i siostra odkrywają, że w ich domu ukrywa się dwójka żydowskich dzieci – Daniel i Sara. Greta, uwielbiająca opowieść o trzech muszkieterach, natychmiast postanawia pomóc nowym znajomym, którzy chcą przedostać się do wolnej od uprzedzeń Szwecji. Bohaterów czeka trudna wyprawa przez pokrytą śniegiem Norwegię, a każda spotkana osoba może okazać się wrogiem.


Wszyscy za jednego to nagradzana na wielu europejskich festiwalach adaptacja książki Mai Lunde pod tym samym tytułem.


ZWIASTUN FILMU:

 
Film Wszyscy za jednego może zostać wykorzystany jako narzędzie motywujące do działania w słusznej sprawie. Dostarcza także cennych uwag o odwadze, która najlepiej jest dostrzegana w ekstremalnych sytuacjach. Seans filmowy może stać się punktem wyjścia do dyskusji m.in. na temat propagandy, siły wyobraźni, II wojny światowej i kina historycznego.

MISTRZ | MISTRZ
(Maciej Barczewski) PL 2020, 91'
Film polecany dla uczniów szkół licealnych.

Opowieść o losach legendarnego pięściarza Tadeusza "Teddy'ego" Pietrzykowskiego, który trafił do KL Auschwitz, gdzie stoczył kilkadziesiąt zwycięskich pojedynków.


Historia legendarnego pięściarza Tadeusza "Teddy'ego" Pietrzykowskiego, który dzięki walkom na ringu ocalił swoje życie w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau. Oparty na prawdziwych wydarzeniach dramat przedstawia nieznaną historię polskiego sportowca, który w miejscu zagłady stał się symbolem nadziei na zwycięstwo.


W rolach głównych wystąpili: Piotr Głowacki (Bogowie), Grzegorz Małecki (Kurier), Marcin Bosak (W ciemności), Marian Dziędziel (Dom zły), Piotr Witkowski (Proceder), Rafał Zawierucha (Pewnego razu...w Hollywood), Marcin Czarnik (Syn Szawła) i Jan Szydłowski (Planeta Singli).


Mistrz to pełnometrażowy debiut fabularny Macieja Barczewskiego, będącego zarazem autorem scenariusza do filmu. Za zdjęcia odpowiada Witold Płóciennik (Ikar. Legenda Mietka Kosza) nagrodzony podczas 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Scenografię przygotowała laureatka nagrody Emmy - Ewa Skoczkowska (Kamienie na szaniec). Autorem muzyki jest Bartosz Chajdecki (Bogowie).


ZWIASTUN FILMU:


Zgłębiając wiedzę o grozie nazizmu, w tym przejawach zbrodni dokonanych w okresie II wojny światowej, poznajemy również drugą stronę konfliktu: ofiary. Sukcesywnie wydobywając ich sylwetki z mroków przeszłości bądź przypominając o ich losach, nie tylko uzyskujemy dowód unikalności doświadczeń każdego świadka historii, ale również monstrualności totalitarnego systemu; rzeczywistości, w której człowiek, w imię szalonej ideologii, sprowadzony został do roli obozowego numeru lub zapisu w księdze straceń.


Do filmu przygotowano zestaw materiałów edukacyjnych, który dostępny jest na stronie: https://mistrzfilm.pl/edukacja

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bookmark and Share