kpb

AfryKamera 2012

AFRYKAMERA 2012
23 - 29 kwietnia 2012


SZCZEGÓŁOWY PROGRAM
:

poniedziałek, 23 kwietnia

21.00
AFRYKA KOBIET
ASMA’A | ASMA’A
reż. Amr Salama, Egipt 2011, 94’ - polska premiera!
(with PL and ENG subtitles)

2011: MFF Abu Dhabi 2011 (najlepszy reżyser arabski, najlepsza aktorka - Hend Sabri), MFF Palm Springs, MFF Londyn
Dramat społeczny, będący drugim filmem młodego Amr Salamy (dokument Tahrir: Dobry, zły i polityk pokazywany był w Wenecji w 2011 roku), należy do nowej fali egipskiego kina. Opowiada prawdziwą historię walki o godność i prawo do życia kobiety chorej na AIDS. Asmaa po śmierci męża przeniosła się do Kairu wraz z nastoletnią córką. Obawiając się społecznego ostracyzmu i całkowitego zepchnięcia na margines, zataiła swoją chorobę nawet przed najbliższą rodziną. Dopiero wobec odmowy leczenia ze strony lekarzy decyduje się na wyjście z cienia, aby rozpocząć walkę o siebie i godność swojego dziecka. Tajemnice Asma’a nie ograniczają się tylko do samego statusu bycia chorą na AIDS. Są rzeczy, o których nie chce mówić nawet własnej córce... Film oparty na prawdziwych wydarzeniach.


wtorek, 24 kwietnia
19.00
KOUYATÉ
KEITA! DZIEDZICTWO GRIOTA | KEITA! L'HERITAGE DU GRIOT
reż. Dani Kouyaté Francja, Burkina Faso 1995, 94’

1995: MFF Cannes, MFF Amiens (Nagroda OCIC), MFF Mannheim (Nagroda FIPRESCI), FESPACO (Nagroda Oumara Gandy Najlepszy Debiut)
W filmie odżywa XIII-wieczna malijska epopeja Sundjata. 13-letni Mabo Keïta, mieszkający wraz z rodziną w Wagadugu, spotyka tajemniczego starego griota Djeliba Kouyaté, który pragnie wyjawić mu pochodzenie jego nazwiska. Swą opowieść zaczyna od mitu o powstaniu świata ludu Mandeng. Wraz z młodym Mabo przenosimy się do królestwa Mande i poznajemy mityczną przeszłość zamieszkującego go ludu.

21.00 RYTMY AFRYKI
AFRIKAAPS | AFRIKAAPS
reż. Dylan ValleY, RPA, 2010, 52’ - polska premiera!
(with PL and ENG subtitles)

2010: MFF Dokumentalnych Encounters w Kapsztadzie (II miejsce, Nagroda Publiczności)
2011: MFF Cape Winelands (najlepszy dokument południowoafrykański), MFF Babel (najlepszy film)
2012: Południowoafrykańskie nagrody filmowe SAFTA (nominacja - najlepszy reżyser)
Muzyczna wędrówka, która prowadzi nas przez historię języka afrykanerskiego i jego kreolskiego pochodzenia. W Afrikaaps odkrywamy przeszłość kolorowej społeczności Przylądka oraz ich dążenia do odzyskania języka „oprawcy” (języka afrykanerskiego) i uczynienia z niego języka wyzwolenia oraz samookreślenia. Społeczność Przylądka wykorzystuje w tym celu hip-hop, komizm i sporą dawkę osobistej perspektywy. Film śledzi losy lokalnej grupy artystów, którzy na etapie produkcji przedstawienia teatralnego dochodzą do historycznych korzeni języka i losów afrykańskich czy malajskich niewolników na Przylądku. W rolach głównych, uważani za najlepszych muzyków RPA, m.in.: Jitsvinger, Kyle Shepard, Emile (z legendarnej ekipy „Black Noise”), śpiewający komik Moenier Parker czy poetycki geniusz Jethro Louw.

oraz:

NIEDZIELA W BRAZZAVILLE
| DIMANCHE Á BRAZZAVILLE
reż. Enric Bach, Adrià Mon, Kongo, Hiszpania 2011, 51’ - polska premiera!
(with PL and ENG subtitles)

2011: MiradasDoc (najlepszy dokument hiszpański), MFF Tarapaca, Chile (najlepszy dokument), DocsBarcelona (Nagroda Publiczności), MFF Santa Barbara
Weekend. Brazzaville, Kongo. Młody DJ radiowy, Carlos La Menace, przedstawia trzy ekscentryczne osobistości z życia miasta: „Saper” Yves Saint Laurent, otoczony biedą, rozpadem i wyblakłymi kolorami życia codziennego, każdego dnia orzeźwia wizerunek Brazzaville swoją elegancją i nienagannym szykiem; z kolei Cheriff Bakala to nowe brzmienie miasta - miesza hip-hop z kongijskim folkiem i lokalnymi instrumentami zrobionymi z baniaków na wodę. Jego muzyka rozbrzmiewa i inspiruje. Na koniec mamy Palmas Yaya, mistrza zapasów w stylu „wolnej afrykanki”, który opiera swoją potęgę na czarach, amuletach i żywych wężach. Wszystko po to, by pozostać niezwyciężonym. Euforyczny, nakręcony z przymrużeniem oka, dokument udowadniający, że przy odpowiednim usposobieniu nawet w jednym najbiedniejszych krajów na świecie nie trzeba poddawać się szarości dnia codziennego.


środa, 25 kwietnia

19.00 KOBIECE SPRAWY - pokaz filmów krótkometrażowych
, 89'
| WOMEN MATTERS - short film screening
(with PL and ENG subtitles

SILNE KOŚCI | NDOTO ZA ELIBIDI 
reż. Dowelani Nenzhelele, RPA 2011, 9’ - polska premiera! 
W malutkiej wiosce Bungeni w prowincji Limpopo nawet babcie grają w piłkę nożną. Babcia Joyce i jej drużyna straciła jednak boisko treningowe (zamienione w myjnię samochodową), a do pojedynku na szczycie ligi babcinej pozostał zaledwie tydzień. 

RADIO AMINA 
reż. Orlando van Einsiedel, Wielka Brytania, Nigeria 2011, 7’ 

Historia Aminy Dibir, 12-latki z Kano (Nigeria) i jej wyimaginowanej radiostacji, w której Amina mówi wszystko, co chciałaby powiedzieć. Pięknie nakręcony film, który zaciera granicę między dokumentem a fabułą, pokazuje marzenia, problemy i frustracje dziewczynki. Radio Amina w sposób zabawny i wzruszający pokazuje rozdźwięk między nadziejami a rzeczywistością, w której przyszło żyć młodej Nigeryjce.

ATROFIA
reż. Palesa Shongwe, RPA 2010, 8’ - polska premiera!

Obraz, poezja i muzyka wkomponowane w kontemplacyjny krótki metraż o ulotnych wspomnieniach z młodości, utraconej spontaniczności oraz lęku przed dojrzewaniem. Wykorzystując taniec jako metaforę, reżyserka próbuje ukazać, jak proces dorastania potrafi zniewolić i ograniczyć samorealizację.

JAZZ MAMA
reż. Petna Ndaliko Katondolo, DRK, Uganda 2010, 30’ - polska premiera!

Krótki dokument mówiący o odwadze i determinacji kongijskich kobiet. Walczą o siebie i swoją rodzinę, często podejmując pracę należącą do mężczyzn. To one opłacają pobyt dzieci w szkole i zapewniają chleb. Sprzedają kikwembe na targowisku, naprawiają elektronikę na rogu ulicy, są projektantkami, nauczycielkami czy ministrami... Wykazują ogromną siłę i wiarę we własne możliwości - stanowią opokę dla całego społeczeństwa, pomimo przemocy, której są obiektem.

CAFÉ REGULAR, CAIRO
reż. Ritesh Batra, Egipt, Indie 2011, 11’ - polska premiera!

W kawiarence w Kairze młoda para znienacka zaczyna rozmawiać o sprawach dotychczas pomijanych milczeniem. Okazuje się, że świat oparty na starym modelu zaczyna zgrzytać...

UKRYTE ŻYCIE
reż. Vincent Moloi, RPA 2011, 24’ - polska premiera!

Kapsztad. Brenda Noordien samotnie wychowuje córkę, Aki. Kiedy dziewczyna znika ze szkoły, matka rozpoczyna poszukiwania. Próba odnalezienia córki zmusza Brendę do konfrontacji z minionym życiem, kiedy pracowała jako gejsza.

21.00 MADE IN AFRICA
CIEMNE SPRAWY | MATIÈRE GRISE
reż. Kivu Ruhorahoza, Australia, Rwanda 2011, 110’
(with PL and ENG subtitles)

2011: MFF Tribeca (najlepszy aktor - Ramadhan Bizimana), MFF Warszawa (Nagroda Jury Ekunemicznego), MFF Toronto
Balthazar, młody filmowiec, jest o krok od zrealizowania debiutanckiego filmu. Chce opowiedzieć historię młodej kobiety, ofiary wielu okrucieństw, która trafia do szpitala psychiatrycznego. Potencjalni sponsorzy mówią, że temat jest zbyt mroczny i stawiają na optymistyczny projekt z przesłaniem. Reżyser nie ustępuje. Po pierwszych próbach rzeczywistość ulega rozmyciu, a wydarzenia ze scenariusza zaczynają się materializować. Ciemne sprawy to przełomowy debiut Ruhorahoza o wyobraźni i szaleństwie z elementami autobiograficznymi. To pierwszy pełnometrażowy film nakręcony w Rwandzie przez rwandyjskiego filmowca.


czwartek, 26 kwietnia

19.00 ODMIENNE PERSPEKTYWY - pokaz filmów krótkometrażowych
, 84’
| DIFFERENT PERSPECTIVES - short film screening
(with PL and ENG subtitles)

AFRICA LIGHT: GRAY ZONE
reż. Tino Schwanemann, Namibia, Niemcy 2010, 10’ - polska premiera!

Afryka to niezwykle kolorowe doświadczenie dla turysty, ale prawdziwa wędrówka po kontynencie oznacza zagłębienie się w jej szarości. Liryczna i piękna etiuda na temat Namibii, jej kontrastów i wspaniałości, ale też o rzeczywistości kryjącej się pod iluzją turystycznego raju. Film utrzymany w stylistyce dokumentów jak Koyaanisqatsi.

DIRTY LAUNDRY
reż. Stephen Abbott, RPA 2011, 16’

1:08 w nocy. Roger jak zwykle pierze swoje rzeczy w pralni Wishy Washy. W pewnym momencie dostrzega coś dziwnego w wodzie za szybą pralki. Nim noc się skończy, Roger doświadczy szeregu przedziwnych zdarzeń.

FARAX
reż. Ahmed Abdullahi, Szwecja, Somalia 2011, 18’ - polska premiera!

Film o kontrowersyjnym narkotyku "khat" oraz jego wpływie na grupę somalijskich mężczyzn, ich życie rodzinne i adaptację do życia na obczyźnie.

HASAKI YA SUDA
reż. Cedric Ido, Francja, Burkina Faso 2011, 24’

Jest rok 2100. W świecie ogarniętym przez chaos i wojnę, którego mieszkańców trawi okrutny głód, ostatnie żyzne ziemie stały się przedmiotem zaciętych walk. Trzech wojowników: szlachetny Wurubenba, pragnący pomścić śmierć ojca Shandaru i złakniony władzy Kapkaru staną naprzeciw siebie w pojedynku na śmierć i życie. Film Cédrica Ido jest dynamiczną przypowieścią o chciwości, z imponującym rozmachem realizacyjnym przywołującą ikonografię gatunkową jidai-geki.

MOKHTAR
reż. Halima Ouardiri, Maroko, Kanada 2010, 16’ - polska premiera!

Film przedstawia historię chłopca o imieniu Mokhtar, który opiekuje się kozami w marokańskiej wiosce. Pewnego dnia odnajduje ranną sowę, którą postanawia uratować. Zwierzę w wiosce uważane jest za zły omen. Wzruszająca i przepiękna opowieść, która zostaje na długo w pamięci. Film inspirowany prawdziwym wydarzeniem.

21.00 AFRYKA KOBIET
MĘŻCZYZNA IDEALNY | LE MEC IDEAL
reż. Owell Brown, Wybrzeże Kości Słoniowej 2011, 110’ - polska premiera!

2011: MF Afrykański FESPACO (III miejsce), MFF Khourigba (najlepszy aktor komediowy - Mike Danon, najlepsza aktorka komediowa - Emma Lohoues)
Estelle, przedsiębiorcza młoda kobieta, wbrew woli rodziców założyła własny biznes - salon fryzjerski. Niestety w miłości nie ma tyle szczęścia i nie spotkała jeszcze mężczyzny, który doceniłby jej urodę, inteligencję i czystość. W tym samym mieście w firmie prasującej ubrania pracuje Marcus. Codziennie przemierza ulice Abidżanu na rowerze, nie ma samochodu ani pieniędzy i nieśmiało podkochuje się w Estelle. Z kolei Nina i Rébecca, koleżanki Estelle, postanowiły znaleźć dla niej "idealnego faceta" i organizują casting... Komedia romantyczna, która czerpie z komedii pomyłek. Na premierze podczas FESPACO jeden z twórców odpowiadając na zarzuty krytyków powiedział: „Afryka też ma przecież prawo się śmiać”. Widzowie przyjęli film entuzjastycznie.


piątek, 27 kwietnia

19.00
GLOBAL AFRYKA
KINYARWANDA | KINYARWANDA
reż. Alrick Brown, Rwanda, USA, Jamajka 2011, 96’ - polska premiera!
(with PL and ENG subtitles)

2011: MFF Sundance (Nagroda Publiczności)
2012: Afrykański Nagrody Filmowe AMAA (nominacja za najlepszy film diaspory)
Podczas ludobójstwa w 1994 roku mufti Rwandy, najważniejszy lider społeczności muzułmańskiej w kraju, wydał fatwę zakazującą wyznawcom islamu współuczestnictwa w mordowaniu Tutsi. Kiedy kraj zamienił się w rzeźnię, meczety stały się miejscem schronienia dla muzułmanów i chrześcijan, Hutu i Tutsi. Do tych wydarzeń odnosi się film oparty na prawdziwych historiach osób, które znalazły schronienie w Wielkim Meczecie w Kigali oraz odważnych imamów, którzy otworzyli drzwi i serca dla wszystkich potrzebujących.
Jest to wielowątkowa opowieść, trzymająca w ciągłym napięciu. To również historia miłości kobiety z plemienia Tutsi oraz mężczyzny z Hutu, którzy rozwijają swój związek mimo konfliktu. Jest ksiądz, który w obliczu otaczającego horroru, traci wiarę we własne przekonania i Boga. Jest też młody żołnierz, który z dala od domu stara się nie zgubić siebie, ale też działać w imię większego dobra. Sześć historii tworzy obraz życia i ludzkiej wytrwałości podczas wydarzeń z kwietnia 1994 roku.

21.00 KOUYATÉ
GENEZA | LA GENÈSE
reż. Cheick Oumar Sissoko, Francja, Mali 1999, 102’

Biblijna opowieść o Jakubie i Ezawie przeniosiona do Afryki (w tych rolach odpowiednio wielcy grioci Sotigui Kouyaté i Salif Keita). Opowieść zaczyna się porwaniem córki Jakuba, Diny, przez kananitę Sychema. Ojciec Sychema, Chamor, próbując pogodzić dwa rody proponuje małżeństwo swego syna i Diny. Synowie Jakuba stawiają jednak warunek: wyrażają zgodę, ale by tak się stało, potomkowie Chamora muszą się obrzezać. Chamor przystaje na to, jednak na trzeci dzień po obrzezaniu synowie Jakuba zdradziecko wdzierają się do bezbronnego miasta, mordując wszystkich mężczyzn, a kobiety i dzieci uprowadzają w niewolę. To wzbudza wściekłość brata bliźniaka Jakuba, Esawa, który rozkazuje jego rodzinie opuścić tereny Izraela i wyjechać w stronę Egiptu.
Akcja umiejscowiona jest w rozwlekłych suchych stepach zachodniego Sahelu i skalistych górach Bandiagara w kraju ludu Dogon. Sissoko wtapia biblijną opowieść w tradycje griocką ludu Mande, tworząc film niezwykły i alegoryczny.


sobota, 28 kwietnia
19.00
GLOBAL AFRYKA
BESOURO | BESOURO
reż. João Daniel Tikhomiroff, Brazylia 2010, 93’ - polska premiera!

2010: Cinema Brazil (Najlepszy Film oraz 4 inne nagrody), MFF Berlinale
Mesmeryzujący Besouro odkrywa przed widzami afrykańskie niewolnicze korzenie sztuki walki capoeira i jej historyczne znaczenie dla Brazylii. Opowiada o historycznej postaci Manoel Henrique Pereira, przezywanego Besouro (Żuk), który stanął na czele ruchu oporu przeciwko wyzyskowi na początku lat 20-tych XX wieku. Rzuca najpierw wyzwanie prawom fizyki za pomocą akrobatycznych skoków, po czym postanawia złamać system społecznego i rasistowskiego ucisku, który po latach uczynił z niego postać o wymiarze historycznym, jak i legendarnym.
Filmowi znacznie bliżej do mistycznej pasji chińskich produkcji, jak Przyczajony tygrys, ukryty smok niż amerykańskim filmom o sztuce walki. Besouro zapiera dech w piersiach scenami walki, ale jednocześnie angażuje widza emocjonalnie i nie unika konfrontacji ze społecznym wymiarem wydarzeń.

21.00 MADE IN AFRIKA
LUCKY | LUCKY
reż. Avie Luthra, RPA 2011, 100’ - polska premiera!
(with PL and ENG subtitles)

2011: MFF Abu Dhabi (najlepsza aktorka - Jayashree Basavaraj), MFF Bangalore (najlepszy film), MFF Toronto, MFF Busan
2012: MFF Santa Barbara, MFF Palm Springs
Wzruszający dramat, który jest rozwinięciem krótkiego metrażu o tej samej nazwie (nominowany do BAFTA w 2006 roku). Chłopiec o imieniu Lucky po śmierci matki wyrusza do Durbanu w poszukiwaniu wujka, który obiecał się nim zająć. Ze strony krewnego spotyka go tylko obojętność i egoizm. Chłopiec, pozostawiony własnemu losowi, szuka oparcia w starej sąsiadce, Hindusce Padmie. Lucky, oszołomiony po śmierci matki i Padma, którą paraliżuje strach przed Afrykanami, tworzą niezwykły niemy duet. Ich współistnieniu nie przeszkadza fakt, że nie rozumieją nawzajem języków, którymi się posługują.
Przejmujący portret życia osieroconego dziecka i zalęknionej staruszki. Film nie ucieka się do tanich chwytów, tylko wznosi wysoko ponad standard produkcji o podobnej tematyce. Poza wszystkim, to ciekawe studium wielokulturowości Południowej Afryki.


niedziela, 29 kwietnia
11.00 BARANKI W AFRYCE

- pokaz bajek dla dzieci oraz warsztaty plastyczne i zabawy

O MAŁYM LWIĄTKU

reż. Lechosław Marszałek, Polska 1958, 8’
Małe lwiątko zawiera przyjaźń z sympatycznym Murzynkiem.

WIELKA PODRÓŻ BOLKA I LOLKA: PECHOWY STATEK
reż. Marian Cholerek, Polska 1978, 11’
Jeremiasz dociera na statek, którym płyną Bolek i Lolek i zostaje kucharzem okrętowym. Chłopcy pełnią funkcje majtków pokładowych. Jeremiasz, chcąc udaremnić chłopcom podróż, powoduje zatonięcie statku. Na szczęście cała załoga wychodzi cało z katastrofy i dociera do brzegów Czarnego Lądu.

SŁOŃ I STRUSIĄTKO
reż. Jan Hoder, Zdzisław Kudła, Polska 1974, 10’
Słoń broni małego strusia przed lampartem. Zaprzyjaźnia się z ptakiem, który przy olbrzymie czuje się bezpiecznie. Strusia mama odnajduje swoje dziecko, śpiące pod wielkim uchem słonia.

BOLEK I LOLEK WYRUSZAJĄ W ŚWIAT: POLOWANIE NA GORYLA
reż. Władysław Nehrebecki, Leszek Mech, Polska 1968, 10’
Bolek i Lolek znajdują się w Afryce i wraz z małym Murzynkiem polują niezbyt skutecznie na goryla.

W DŻUNGLI
reż. Witold Giersz, Polska 1957, 8’
Przyrodnik zbierający motyle zostaje zaatakowany przez tygrysa. Z pomocą przychodzą mu małe małpki.

19.00 RYTMY AFRYKI
TWÓRCY | THE CREATORS
reż. Laura Gamse, Jacques de Villiers, RPA 2011, 83’ - polska premiera!
(with PL and ENG subtitles)

2011: MFF National Geographic All Roads (najlepszy dokument), MFF Muzycznych i Niezależnych (najlepszy dokument), MFF Zanzibar, MFF Dokumentalnych Encounters
Film opowiadający historię muzyków z RPA, którzy poprzez swoją twórczość starają oswoić trudną rzeczywistość. Bohaterami są niezwykli artyści, niecodzienne historie oraz kraj, w którym spotykają się i mieszają różne kultury i języki. Jednocześnie w RPA odnotowuje się niemalże najwyższy odsetek morderstw i gwałtów na świecie. Przewodnikami po Południowej Afryce i jej multikulturowej rzeczywistości są performerzy z różnych światów muzycznych: Faith47 (grafitti street art), Warongx (Afro-blues), Emile Jansen (hip hop), Mthetho Mapoyi (opera), Blaq Pearl (poezja śpiewana) i Sweat.X (glam rap). Artyści, wychowywani w skrajnie różnych warunkach, redefiniują swoje miejsce w nowym RPA. Zatapiamy się tym samym w szaloną mieszankę kulturową, która przeplata się i przeistacza, tworząc ekscentryczne środowisko muzyczne charakterystyczne dla Kapsztadu.

- przed seansem odbędzie się recital jednego z bohaterów filmu:
ONGX MONA (Afro-blues, RPA)

| recital by ONGX MONA (Afro-blues, Suth Africa) before the film screening

Ongx Mona (Afroblues, RPA)
Artysta wywodzący się z terenów wiejskich Eastern Cape. W 2007 roku Ongx wygrał pierwsze miejsce w krajowym konkursie muzycznym, dzięki czemu podpisał kontrakt płytowy z największą wytwórnią w kraju. Współpraca jednak nie przyniosła mu sławy, a na co dzień Ongx Mona zarabia na życie grając na ulicach czy w pociągach, gdzie stał się lokalną legendą, a także nielegalnie podłączając prąd w townshipie Khayelitsha (Kapsztad). Jako muzyk grywał też na największych krajowych festiwalach muzycznych, jak Oppikoppi. Ongx Mona wraz z przyjaciełem Wara założyli zespół Warongx w 2008 roku. Odrzucając współczesne trendy muzyczne w RPA Ongx śpiewa wyłącznie w języku Xhosa.Koncert w Polsce to jego pierwszy pobyt poza rodzimym krajem

21.00 ŻYCIE NIECODZIENNE - pokaz filmów krótkometrażowych, 96’

MADE IN MAURITIUS
reż. David Constantine, Mauritius 2010, 7’

Bissoon, emerytowany rolnik, ma problem. Po raz pierwszy od 20 lat jego stare radio przestało działać. Jedzie zatem ze swoim sprzętem do wiejskiego sklepiku prowadzonego przez poczciwego Chińczyka Ah-Yan. Widząc pradawny sprzęt Ah-Yan podejmuje się niewdzięcznej próby przekonania Bissoona, żeby kupił radio „made in China” i wyjaśnia staremu człowiekowi korzyści płynące z globalizacji...

ALAMBAMENTO
reż. Mário Bastos, Angola 2011, 15’

Dzień w dzień chaos i pokój, piękno i brzydota, korupcja i honor stykają się ze sobą w Luandzie. Kiedy Matias próbuje dostarczyć posag ojcu narzeczonej nieszczęśliwy wypadek zmusza go do zastanowienia się nad rzeczywistą siłą jego uczuć.

SAA-IPO
reż. Jean Luc Fils Habyarimana, Rwanda 2011, 21’

Saa-Ipo i jego siostra są sierotami, którzy żyją z dnia na dzień, dorabiając sobie dzięki występom muzycznym. Pewnego dnia młody muzyk spotyka swojego przyjaciela Koko, który żebrze, udając niepełnosprawnego. Zaprasza Koko, żeby wspólnie założyć zespół muzyczny i tym sposobem poszukać drogi ku lepszej przyszłości...

MOJE PODWÓRKO
reż. Ari Kruger, RPA 2011, 13’

Zach stara się napisać scenariusz, który ma być przełomowy i odkrywczy. Po namowie przyjaciela decyduje się opisać „własne podwórko”, czyli poszukać inspiracji w swoim otoczeniu. Rzeczywistość miesza się z podświadomością, a przeszłość z teraźniejszością. Krótki metraż, który skłania do przemyśleń, a zarazem wywołuje salwy śmiechu.

KRÓTKIE ŻYCIE
reż. Adil El Fadil, Hiba Dziri, Maroko 2010, 16’
Przygody młodego chłopca o imieniu Zhar (przezywanego „Szczęściarzem”), przeklętego od urodzenia i bez nadziei na lepsze życie. Mimo to Zahr stara się znaleźć szczęście w swoim życiu...

GARAGOUZ
reż. Abdenour Zahzah, Algieria 2011, 24’

Mokhtar zarabia na życie jako lalkarz. Pomaga mu syn, który uczy się jego zawodu. Starą furgonetką podróżują od szkoły do szkoły rozproszonych w ponurym wiejskim krajobrazie. W drodze spotykają przedziwnych ludzi.

Filmy prezentowane w ramach VII Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera.

Bookmark and Share