kpb

hEduOferta

OFERTA EDUKACYJNA

Organizujemy specjalne pokazy dla szkół w indywidualnie ustalonych terminach.
Zapraszamy wszystkich uczniów wraz z nauczycielami.

Specjalna cena biletu dla grup zorganizowanych*:
- powyżej 15 osób, od poniedziałku do czwartku - od 13 zł
- powyżej 15 osób, od piątku do niedzieli - od 14 zł
- filmy 3D: od 14 zł
*ostateczne ceny biletów zależne od filmu

Istnieje możliwość wygłoszenia prelekcji przed filmem za dodatkową opłatą.

Proponujemy Państwu organizowanie w Kinie Pod Baranami specjalnych pokazów dla Państwa uczniów dowolnego filmu, korespondującego z realizowanym przez Państwa szkołę programem edukacyjnym.
Poszerzamy naszą ofertę dla szkół o filmy trójwymiarowe.  
 
Informacje i zgłoszenia:
Wojciech Drąg
wojtek@kinopodbaranami.pl
509 082 149


----------------------------------------- 

Jesień 2018

303. BITWA O ANGLIĘ | HURRICANE. SQUADRON 303
reż. David Blair, Polska/Wielka Brytania 2018, 107’

Pełna rozmachu i emocjonujących podniebnych walk superprodukcja opowiadająca niesamowitą historię Dywizjonu 303 imienia Tadeusza Kościuszki – legendarnych polskich lotników, którzy stali się najskuteczniejszymi pilotami podczas bitwy o Anglię w czasie II wojny światowej.

Film 303. Bitwa o Anglię rozpoczyna się w roku 1940. Władze i ludność Wielkiej Brytanii z rosnącym przerażeniem patrzą na inwazję niemieckiej armii na Europę. Rozpoczyna się bitwa o Anglię, w której doskonale wyszkoleni i doświadczeni piloci Luftwaffe zaciekle atakują alianckie samoloty RAFu. Z pomocą przybywają doborowi polscy lotnicy: Jan Zumbach, Witold Urbanowicz, Mirosław Ferić i Witold „Tolo” Łokuciewski. W głównych rolach w filmie 303. Bitwa o Anglię występują m.in. znany z serialu Gra o tron Iwan Rheon, Milo Gibson (Przełęcz ocalonych), Marcin Dorociński (Jack Strong, Pitbull. Ostatni pies) i Filip Pławiak (Listy do M. 3). 

 

ZWIASTUN:

 

Do filmu przygotowano materiały edukacyjne.

 

BIAŁY KIEŁ | CROC-BLANC
reż. Alexandre Espigares, Francja/Luksemburg/USA 2018, 85’
dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych

(polski dubbing)

Pełna mądrości, przygód i wzruszeń opowieść o sympatycznym czworonogu, w którego żyłach płynie zarówno krew psa, jak i wilka. Pierwsza animowana adaptacja przetłumaczonej na 89 języków ponadczasowej książki Jacka Londona.

Biały Kieł rozgrywa się na przełomie XIX i XX wieku na terytorium północno-zachodniej Kanady. Tytułowy bohater to rezolutny i bardzo nietypowy szczeniak – mieszanka wilka i psa. Po rodzicach odziedziczył najlepsze cechy obu ras, więc szybko uczy się jak przetrwać w mroźnych i nieprzyjaznych krainach dzikiej północy. Niestety szczeniak gubi się. Z pomocą przychodzi mu szef indiańskiego plemienia, który przygarnia go do swojej wioski. Pośród nowych przyjaciół, Biały Kieł szybko dorasta i uczy się współpracy z innymi psami i członkami wspólnoty. Niestety na skutek nieszczęśliwego splotu wydarzeń Biały Kieł dostaje się w niepowołane ręce i zaczyna grozić mu niebezpieczeństwo.

Reżyserią Białego Kła zajął się nagrodzony Oscarem Alexandre Espigares – współtwórca animacji Happy Feet: Tupot małych stóp 2 i serialu Gwiezdne wojny: Wojny klonów. Nad scenariuszem pracował m.in.: Dominique Monfery, który ma na swoim koncie nominację do Oscara oraz pracę przy hicie Sekretne życie zwierzaków domowych. Biały Kieł jest dostępny w polskiej wersji językowej, w której bohaterom głosu użyczyli m.in. Michał Żebrowski, Sławomir Pacek i Jakub Wieczorek.

 

ZWIASTUN:

 

 

Materiały edukacyjne do pobrania TUTAJ.

 

Historia dumnego i odważnego Białego Kła jest doskonałą okazją do rozmowy z uczniami na temat relacji ludzi ze światem zwierząt oraz roli natury w życiu człowieka. Film inspiruje także do dyskusji o takich uniwersalnych wartościach jak miłość, przyjaźń, rodzina, wolność, dobro, mądrość i piękno. Biały Kieł zachęca również do zapoznania się z treścią książki Jacka Londona oraz namysłu nad zjawiskiem filmowych adaptacji dzieł literackich.

 

DYWIZJON 303. HISTORIA PRAWDZIWA | DYWIZJON 303. HISTORIA PRAWDZIWA
reż. Denis Delić, Polska 2018, 100’

Prawdziwa historia Dywizjonu 303 inspirowana bestsellerem Dywizjon 303 Arkadego Fiedlera. Losy legendarnego oddziału i jego pilotów, bez których zwycięstwo nad Niemcami w Bitwie o Anglię nie byłoby możliwe.

Film Dywizjon 303. Historia prawdziwa to opowieść o polskich asach przestworzy, którzy w ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii (RAF-u) stworzyli elitarną jednostkę, Dywizjon 303, który nie miał sobie równych. Film opowiada zarówno o spektakularnych akcjach, w których lotnicy brali udział, jak również ich życiu prywatnym: kogo kochali, kogo stracili i za kim tęsknili. W postacie legendarnych lotników wcielają się m.in. Maciej Zakościelny, Piotr Adamczyk, Jan Wieczorkowski oraz Antoni Królikowski.  

 

ZWIASTUN:

 

Zachęcamy do skorzystania z materiałów edukacyjnych.

 

ŻONA | THE WIFE
reż. Björn Runge, Szwecja/USA/Wielka Brytania 2018, 100'
dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych

Intrygująca opowieść o literaturze, geniuszu, istocie twórczości i relacjach międzyludzkich. Adaptacja powieści Meg Wolitzer w gwiazdorskiej obsadzie!

Po prawie 40 latach małżeństwa, Joan i Joe Castlemanowie stanowią uzupełniający się wzajemnie duet. On lubi brylować, jest nieco próżny i cieszy się publiczną rolą jednego z Wielkich Amerykańskich Powieściopisarzy. Ona jest nieśmiała, skromna, dzieli się swoim intelektem w prywatnym życiu, spełniając się jako Żona Wielkiego Pisarza. Jednak kiedy małżonkowie wyruszają do Sztokholmu, by odebrać przyznaną Joemu literacką Nagrodę Nobla, wszystko zaczyna się zmieniać.

Żona to adaptacja powieści Meg Wolitzer w reżyserii laureata Srebrnego Niedźwiedzia Björna Runge. W rolach głównych wystąpili: Glenn Close (Albert Nobbs, Niebezpieczne związki, 101 dalmatyńczyków), Jonathan Pryce (serial Gra o tron, Człowiek, który zabił Don Kichota), Max Irons (Intruz, Klub dla wybrańców) i Christian Slater (serial Mr. Robot, Wywiad z wampirem).

 

ZWIASTUN:

 

Żona w mistrzowski sposób zestawia historię pary z ich niezwykłą młodzieńczą pasją i ambicjami oraz portretem tych samych ludzi trzydzieści lat później. Równocześnie jednak opowiada także o samej literaturze i jej tworzeniu w świecie rządzonym przez mężczyzn. W subtelny, ale niepozbawiony siły sposób prowokuje widza do zadania sobie serii pytań na temat literatury, zawodu pisarza, a także płynnej kategorii geniuszu, która bywa czasem przyznawana zbyt pochopnie.

 

Wiosna 2018

BASIA
reż. Marcin Wasilewski, Łukasz Kacprowicz, Polska 2018, 50’ dla przedszkolaków

Basia – bohaterka znana z książek Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak – wreszcie na dużym ekranie. Skrzące się humorem i urzekające wnikliwym spojrzeniem przygody pięcioletniej dziewczynki i jej przyjaciół pokazują świat bliski każdej rodzinie.

Basia ma 5 lat i tak zwany charakterek. Mieszka w mieście z rodzicami, dwójką braci, żółwiem Kajetanem oraz pluszowym przyjacielem Miśkiem Zdziśkiem. Czasami Basia, jak każdy przedszkolak, napotyka wielkie problemy, z którymi musi sobie poradzić.

Basia to adaptacja pięciu książek z kultowej już serii stworzonej przez Zofię Stanecką i Mariannę Oklejak. Gdy książeczki o Basi trafiły do rąk reżyserów z gdańskiego Studia Animacji „Grupa Smacznego” – Marcina Wasilewskiego i Łukasza Kacprowicza – ci od razu zobaczyli rezolutną dziewczynkę w roli bohaterki nowej animowanej serii. W jej stworzeniu pomogły pomysłowe, bezpretensjonalne i zabawne ilustracje Marianny Oklejak, które okazały się świetną inspiracją.

 

ZWIASTUN:

 

Basia pokazuje świat z perspektywy pełnej ciekawości pięciolatki, dla której wyprawa do zoo, biwak, dzień w przedszkolu, a nawet pobyt w domu z katarem są początkiem niezwykłej przygody. Każdy z odcinków zaprasza widzów do radosnego świata dziewczynki, która codziennie uczy się czegoś nowego. W ramach pokazu filmowego prezentowanych jest pięć odcinków serialu: Basia i upał w zoo, Basia i Anielka, Basia i biwak, Basia i dziadkowie oraz niepokazywany dotąd odcinek Basia i nowy braciszek.

 

BÓG NIE UMARŁ: ŚWIATŁO W CIEMNOŚCI | GOD'S NOT DEAD: A LIGHT IN THE DARKNESS
reż. Michael Mason, USA 2018, 105’

Trzecia odsłona religijnej serii Bóg nie umarł. Wyjątkowa opowieść o wierze, nadziei i miłości. O tolerancji i przebaczeniu, ale także o wątpliwościach i porażce.

Wokół kościoła Św. Jakuba narasta coraz więcej sporów. Przeciwnikom wiary przeszkadza fakt, że świątynia stoi na terenie uniwersytetu. Gdy pewnej nocy pożar pustoszy kościół, władze uczelni postanawiają wykorzystać okazję, by usunąć parafię ze swojego terenu. Wielebny Dave zmaga się z pogróżkami i szykanami. Mimo poparcia parafian, zaczyna rozważać przeniesienie świątyni. Prawdziwe wątpliwości w jego sercu zasieje pojawienie się jego dawno niewidzianego brata, który niespodziewanie włączy się w konflikt wokół kościoła. Gorzkie wspomnienia powrócą, otworzą się dawne rany, a bracia będą musieli zmierzyć się z trudnymi pytaniami z przeszłości.

Bóg nie umarł: Światło w ciemności to trzecia część z serii filmów religijnych, umieszczających uniwersalne i ponadczasowe pytania we współczesnych, amerykańskich realiach. Czy fakt, że większość nie wierzy, oznacza że jako wierzący jesteśmy w błędzie? Czy można zakazać wiary, miłości i nadziei? Z tymi i innymi wątpliwościami zmagają się bohaterowie filmu, w których wcielają się m.in. laureatka Oscara Tatum O’Neal (Papierowy księżyc, 40 lat minęło, Dziewczyna warta grzechu), Jennifer Taylor (Z ust do ust, serial Dwóch i pół), John Corbett (Moje wielkie greckie wesele, serial Przystanek Alaska) oraz Ted McGinley (Czy naprawdę wierzysz?, serial Mad Men).

 

ZWIASTUN:

 

Dotychczasowe produkcje z serii Bóg nie umarł zachęcały widzów, aby mimo odmienności wyznawanych poglądów, znaleźli między sobą nić porozumienia i jednoczyli się we wspólnym działaniu. Tym razem, zamiast ośmielać ludzi by głosili swoją wiarę, twórcy filmu namawiają ich żeby w sytuacjach konfliktowych naśladowali Chrystusa. – W naszym społeczeństwie i kulturze mamy teraz dużo ciemności – wyjaśnia David A.R. White, odtwórca roli wielebnego Dave’a i zarazem producent filmu. – Jest dużo gniewu; dużo walki. Nie można włączyć wiadomości nawet przez sekundę, żeby nie zobaczyć czegoś, co głęboko niepokoi. To jest czas w naszym społeczeństwie, kiedy wydaje się, że mamy tak wiele napięć: mamy lewicę, mamy prawicę i nikt nie może się z nikim zgodzić. Ten film to potwierdza. To film o nadziei, o miłości, o uzdrowieniu i ostatecznie o przebaczeniu.

Film prezentowany jest w wersji z napisami lub lektorem.

 

DUŻA RYBA I BEGONIA | DA HAI
reż. Xuan Liang, Chun Zhang, Chiny 2016, 103’

dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz klas VII szkół podstawowych


Chińska odpowiedź na kultowe produkcje japońskiego studia Ghibli. Zapierająca dech w piersiach animacja o dorastaniu i moralnych dylematach zanurzona w mitologii Państwa Środka.

Główną bohaterką filmu jest nastoletnia Chun, żyjąca w mistycznej krainie zamieszkałej przez magiczne istoty. Gdy kończy szesnaście lat zostaje przeniesiona do świata ludzi, gdzie pod postacią czerwonego delfina musi spędzić siedem dni. Nowa rzeczywistość okazuje się jednak pełna niebezpieczeństw. Od śmierci ratuje ją młody chłopak, który niestety sam traci życie. Chun za wszelka cenę postanawia przywrócić chłopca do świata żywych.

Duża ryba i begonia to oszałamiająca wizualnie historia osadzona w świecie chińskich legend i folkloru. Niezwykła opowieść o dorastaniu, poświęceniu, miłości, a także metafizyczna wizja natury życia i śmierci. Film szturmem zdobył lokalne kina i zarobił ponad 90 milionów dolarów, stając się drugą najbardziej kasową animacją w historii chińskiej kinematografii.

 

ZWIASTUN:

 

PRASA O FILMIE:

Animacja powstawała ponad 10 lat. Efekt jest tak wspaniały, że warto było czekać.
David Ehrlich, IndieWire

Duża ryba i begonia to baśń o podwodnym świecie, która zaleje was falą czystej przyjemności.
Sheri Linden, The Hollywood Reporter

Piękna i stylowa opowieść o życiu, śmierci i miłości.
Jared Mobarak, The Film Stage

 

Duża ryba i begonia całymi garściami czerpie z chińskich legend i kultury, a największą inspiracją dla twórców były mity z taoistycznej księgi Zhuangzi, (Księgi Gór i Mórz). Animacja stanowi doskonałą okazję do zagłębienia się w historii i kulturze Chin, prowokuje do dalszych poszukiwań oraz zdobywania dodatkowej wiedzy. Jest nietypową propozycją filmową (rzadko bowiem do polskich kin docierają produkcje z Państwa Środka) przez staje się niezwykle atrakcyjnym materiałem do dyskusji, rozszerzającym horyzonty młodych widzów.

 

Film prezentowany w wersji z dubbingiem lub z polskimi napisami.

 

HAMLET | HAMLET
reż. Lyndsey Turner, Wielka Brytania 2015, 205’ (1 przerwa)

dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych

Teatr na wielkim ekranie: zarejestrowany w Barbican Theatre w Londynie spektakl Hamlet z Benedictem Cumberbatchem w roli tytułowej.

Nominowany do Oscara Benedict Cumberbatch (serial BBC Sherlock, Gra tajemnic, Doctor Strange) wciela się w tytułową rolę w wielkiej tragedii Szekspira. Hamlet z jego udziałem już stał się najszybciej sprzedającym się wydarzeniem w historii teatru w Londynie. Wszystkie bilety na przewidywane przedstawienia rozeszły się zanim przystąpiono do prób czytanych w teatrze. Uwspółcześniona wersja szekspirowskiej tragedii, którą dotąd obejrzało ponad 750 000 widzów, pojawi się także na ekranie Kina Pod Baranami.

 

ZWIASTUN:

 

Spektakl wyreżyserowała Lyndsey Turner, współpracująca z londyńskim West Endem, Royal National Theatre, Royal Shakespeare Company i teatrami Broadwayu, a scenografię przygotowała Es Devlin, znana m.in z pracy przy przedstawieniach w nowojorskiej Metropolitan Opera. Cumberbatchowi na scenie towarzyszą Ciarán Hinds (serial Gra o Tron), Sian Brooke (serial Sherlock), Kobna Holdbrook-Smith (Doktor Strange), Anastasia Hille (Królewna Śnieżka i Łowca) oraz Jim Norton (Chłopiec w pasiastej piżamie).

Zapis spektaklu prezentowany jest z polskimi napisami. 

 

MARIA MAGDALENA | MARY MAGDALENA
reż. Garth Davis, Wielka Brytania/USA/Australia 2018, 120'

(polski dubbing)

Historia Marii Magdaleny – jednej z najbardziej tajemniczych kobiet wszech czasów, zwanej przez niektórych jawnogrzesznicą, a przez innych, równą apostołom.

Maria Magdalena to głęboko ludzkie spojrzenie na jedną z najbardziej tajemniczych i zarazem najbardziej niezrozumianych kobiet wszech czasów. Biblijna biografia opowiada historię Marii, młodej kobiety, szukającej nowej drogi życia. Skrępowana hierarchią i obyczajowością swoich czasów, przeciwstawia się konserwatywnej rodzinie i dołącza do nowego ruchu społecznego kierowanego przez Jezusa z Nazaretu. Wkrótce odnajdzie tam dla siebie miejsce, znajdując się w sercu podróży do Jeruzalem.

 

ZWIASTUN:

 

Poprzedni film Gartha DavisaLion. Droga do domu – jednogłośnie uznano za światową sensację. Maria Magdalena ma szansę powtórzyć ten sukces, opowiada bowiem niezwykłą historię kobiety, która szukając swojego miejsca na ziemi sprzeciwia się zwyczajom i tradycji. Poświęca dotychczasowe życie dla wiary i  decyduje się pójść za Jezusem. Ogromną zaletą filmu jest jego wyjątkowa obsada, w której znaleźli się m.in. nominowana do Oscara Rooney Mara (A Ghost Story, Dziewczyna z tatuażem) oraz trzykrotny pretendent do tej nagrody Joaquin Phoenix (Mistrz, Spacer po linie, Gladiator).

 

PAWEŁ, APOSTOŁ CHRYSTUSA | PAUL, APOSTLE OF CHRIST
reż. Andrew Hyatt, USA 2018, 108’

(polski dubbing)

Dwóch walczących ze słabościami ludzi, oddanych służbie Bogu, sprzeciwia się wszechwładnemu imperatorowi. Wielka biblijna opowieść o skazańcach, którzy nawet spętani więziennymi łańcuchami oddają cześć Chrystusowi.

Paweł, apostoł Chrystusa to historia dwóch mężczyzn: Łukasz ryzykuje życiem, by dostać się do Rzymu, w którym czeka na wykonanie wyroku Paweł. Skazany na śmierć przez Nerona, przebywa w najciemniejszej celi słynącego z okrucieństwa więzienia. Jednak zanim wyrok zostanie wykonany, mężczyźni spisują księgę opisującą początek tego, co dziś nazywamy Kościołem.

Reżyserem filmu jest Andrew Hyatt, twórca filmowej opowieści o Maryi Łaski pełna z 2015 roku. – Paweł fascynował mnie właściwie od zawsze – opowiada w wywiadach. – Kiedy myślę o łasce Boga i jego miłosierdziu oraz o tym, kto jest tego wcieleniem, zawsze powraca do mnie postać Pawła. Kogoś, kto był największym prześladowcą chrześcijan, a zamienił się w największego ewangelistę w historii Kościoła. W tytułowej roli apostoła Pawła zobaczymy Jamesa Faulknera (seria Bridget Jones, Atomic Blonde, serial Gra o Tron), a towarzyszą mu Olivier Martinez (Niewierna) i Jim Caviezel (Pasja). Autorem muzyki do filmu jest zdobywca Oscara, Jan A.P. Kaczmarek (Marzyciel, Mój przyjaciel Hachiko, Tajemnica Westerplatte).

 

ZWIASTUN:

 

Film Paweł, apostoł Chrystusa koncentruje się na ostatnich dniach życia bohatera, który przebywa w więzieniu i oczekuje na egzekucję. Mimo tematu przesyconego okrucieństwem, film nie epatuje brutalnością, choć zalecany najniższy wiek widzów to 12 lat. – Zależało mi przede wszystkim na tym, by widzowie wyszli z kina z przekonaniem, że pierwsi chrześcijanie zachowali wiarę w czasach mroku i brutalnych, straszliwych prześladowań. Że siła ich wiary przeprowadziła ich przez ten dramat, że się nie ulękli – przyznaje reżyser.

Materiały dydaktyczne można pobrać TUTAJ.

 

PLAYER ONE | READY PLAYER ONE
reż. Steven Spielberg, USA 2018, 138'

dla uczniów szkół gimnazjalnych, klas VII szkół podstawowych oraz szkół ponadgimnazjalnych

Rok 2045 nie nastraja optymistycznie. Świat znajduje się na skraju upadku i pogrążenia w chaosie. Jedyną ucieczką jest OASIS — wirtualna rzeczywistość, w której większość ludzi spędza całe dnie. Ekscentryczny geniusz i twórca OASIS, James Halliday, szuka godnego następcy. W tym celu organizuje trzyetapowy konkurs, w którym nagrodą jest olbrzymia fortuna i całkowita kontrola nad uniwersum. Wśród miliona pretendentów do tytułu władcy OASIS jest Wade Watts, który zdaje się znać życie i poglądy Hallidaya jak własną kieszeń. Czy ta wiedza oraz wsparcie nowych przyjaciół pomogą mu odnieść zwycięstwo?

Filmy Stevena Spielberga, takie jak Jurassic Park czy kolejne odsłony przygód Indiany Jonesa, stanowią podwaliny współczesnego rozrywkowego kina. W Player One reżyser odnosi się do współtworzonej przez siebie popkultury w ramach wirtualnej rzeczywistości. W jej stworzeniu pomagał mu stały współpracownik – operator Janusz Kamiński, z którym Spielberg zrealizował dotychczas aż 18 filmów. Stronę muzyczną produkcji, pełną nawiązań do kina lat 70. i 80., opracował kompozytor Alan Silverstri. Główne role w Player One zagrali Tye Sheridan (X-Men: Apocalypse), znana z serialu Bates Motel oraz hitu Earl i ja, i umierająca dziewczyna Olivia Cooke, a także Ben Mendelson (Czas mroku, Łotr 1), Simon Pegg (Star Trek, Hot Fuzz) i Mark Rylance (Dunkierka, Most szpiegów).

 

ZWIASTUN:

 

Player One eksploruje niezwykle popularne współcześnie zjawisko nostalgii za latami 80. – wręcz kipi od intertekstualnych nawiązań i motywów przeszczepionych z klasycznych produkcji tego okresu. Wśród postaci sprzed lat, młodzi widzowie wypatrzą zapewne także bohaterów najnowszych tekstów kultury: komiksów, anime czy gier komputerowych. Jednak Player One to nie tylko świetna rozrywka – to także swoisty podręcznik zachowań odpowiedzialnego użytkownika internetu. Film ostrzega bowiem m.in. przed nieopatrznym ujawnianiem swoich danych osobowych i przygodnymi znajomościami z sieci. Skutecznie przekonuje, że nigdy nie wiemy, kto tak naprawdę kryje się za wirtualnym awatarem.

 

PRZY PLANTY 7/9 | PRZY PLANTY 7/9
reż. Michał Jaskulski, Lawrence Loewinger, Polska/USA 2016, 86’ dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych

Od pogromu kieleckiego minęło już ponad siedemdziesiąt lat, ale związana z nim walka jeszcze się nie skończyła. O historii pogromu, jego postrzeganiu w Polsce i niestrudzonych zmaganiach o poszanowanie drugiego człowieka opowiada film dokumentalny Przy Planty 7/9.

4 lipca 1946 roku, rok po drugiej wojnie światowej, milicja, żołnierze i zwykli Kielczanie zabijają ponad 40 ocalałych z Holocaustu Żydów, mieszkających w komitecie żydowskim w centrum miasta. Ranią około 80 osób w całych Kielcach. Pogrom kielecki staje się symbolem polskiego powojennego antysemityzmu w świecie żydowskim. W Polsce jest tematem zakazanym przez władze ludowe. Z upadkiem komunizmu, Bogdan Białek, polski katolik, z wykształcenia psycholog, otwiera puszkę Pandory: zaczyna publicznie mówić o tym, co wydarzyło się w 1946 roku. Przebija się przez teorie spiskowe i utrwalane przez lata wzajemne stereotypy Polaków i Żydów.

Reżyserzy filmu dokumentalnego Przy Planty 7/9, polski katolik Michał Jaskulski i amerykański Żyd Lawrence Loewinger, przez blisko dziesięć lat realizacji filmu uczyli się wspólnego spojrzenia na historię pogromu. Głównym bohaterem opowiadanej przez nich historii został kielecki działacz Bogdan Białek, który wyrasta w filmie na postać większą niż życie – niestrudzoną, pełną energii i determinacji, by szukać porozumienia ponad podziałami. – Przez 10 lat tworzenia tego filmu zdałem sobie sprawę, że należę do pierwszego pokolenia, które jest wolne od bólu wojny i czasów komunizmu. Możemy z empatią spojrzeć w przeszłość na ludzi i okoliczności w jakich żyli oraz zobaczyć, dlaczego ich dobre i złe wybory wpływają na nasze życie – mówi o filmie Michał Jaskulski.

 

ZWIASTUN:

 

W filmie dokumentalnym Przy Planty 7/9 pogrom kielecki staje się punktem wyjścia do niezwykle ciekawej i aktualnej dyskusji na temat pamięci narodowej, wolności słowa, języka przestrzeni publicznej, a także wstydu, który może prowadzić do wyparcia win. To również cenna lekcja wychowania obywatelskiego przypominająca o sile ruchów społecznych oraz oddolnych inicjatyw.

 

PRZYTUL MNIE - zestaw bajek
reż. Mateusz Jarmulski, Polska 2016, 40’

dla przedszkolaków oraz uczniów klas I i II szkół podstawowych

Ujmująca animacja, przedstawiająca przygody Taty Misia i jego małego synka, ucząca nawiązywania pozytywnych relacji z innymi oraz uwrażliwiająca najmłodszych widzów na znaczenie gestów i wypowiadanych słów.

Tata Miś i Mały Miś żyją w lesie, w którym nigdy się nie nudzą. Charyzmatyczny, a przy tym nieco niezdarny Tatuś oraz czuły i energiczny Miś rozbawią, rozśmieszą i wyciągną pomocną łapę do wielu leśnych zwierząt. Razem odkryją, czym jest przyjaźń, otwartość oraz odpowiedzialność. Przede wszystkim jednak nauczą się, że dzieląc się z innym sami stajemy się bogatsi.

 

ZWIASTUN:

 

Podnoszący na duchu serial dla dzieci, pokazujący wyjątkową relację między ojcem i synem, zrealizowany na podstawie bestsellerowej książki Proszę mnie przytulić Przemysława Wechterowicza z ilustracjami Emilii Dziubak. W zabawny, a jednocześnie prawdziwy sposób portretuje wyjątkową więź między Tatą Misiem, a jego małym synkiem. Animacja uczy dzieci i rodziców uważności na małe gesty i słowa, dzięki którym tworzymy i utrzymujemy dobre relacje z innymi. Autorem scenariusza jest Bartosz Wierzbięta -  twórca kultowych dialogów do polskich wersji językowych takich animacji, jak Shrek, Madagaskar czy Sing.

Odcinki: TEN WYJĄTKOWY DZIEŃ | OPERACJA WEEKEND | CAŁA NAPRZÓD | NOWY SĄSIAD | TRUDNA SPRAWA | TAMA | POTWORY | BEKSA LALA 

Istnieje możliwość uzupełnienia pokazu o prelekcję i dyskusję prowadzoną w formie zabawy edukacyjnej przez doświadczonych w pracy z dziećmi filmoznawców.   

 

TWÓJ SIMON | LOVE, SIMON
reż. Greg Berlanti, USA 2018, 109’

dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjalnych oraz klas VII szkół podstawowych

Każdy zasługuje na wielką miłość, jednak historia siedemnastoletniego Simona Spiera jest nieco bardziej skomplikowana. Simon jest gejem, ale nie powiedział o tym jeszcze nikomu ze swego otoczenia, ani rodzicom, ani przyjaciołom. Nie wie także, kim jest anonimowy kolega z klasy, w którym zakochał się, poznając go w internecie. Rozwiązanie tej niezwykłej sytuacji obfitować będzie w wydarzenia zarówno komiczne, jak i przerażające, które na zawsze zmienią życie tytułowego bohatera.

Twój Simon jest adaptacją bestsellerowej powieści Becky Albertalli Simon oraz inni homo sapiens, która zdobyła nagrodę im. Williama C. Morrisa za Debiut Roku w Kategorii Literatury Młodzieżowej. – Pracowałam z wieloma dzieciakami, należącymi do społeczności LGBTQ lub nieutożsamiającymi się z żadną płcią i bez wątpienia jest to grupa najodważniejszych ludzi, jakich znam. Jako psycholog starannie unikam zapożyczania faktów z życia moich klientów na potrzeby moich książek, ale nastolatki, z którymi miałam szczęście zawrzeć znajomość i pracować, niezwykle mnie inspirują – przyznaje pisarka w wywiadach.

 

ZWIASTUN:

 

Reżyserem filmu jest Greg Berlanti, który jest siłą napędową wielu najoryginalniejszych i najbardziej cenionych projektów filmowych i telewizyjnych, a także pionierem wprowadzania homoseksualnych bohaterów i wątków do głównego nurtu w show biznesie. Jest najlepiej znany jako producent wykonawczy i współtwórca seriali stacji CW: Arrow, Flash, Legends of Tomorrow, Supergirl. W obsadzie filmu znaleźli się m.in.: Nick Robinson (Piąta fala, Jurassic World, Królowie lata), gwiazda serialu Trzynaście powodów Katherine Langford, Jennifer Garner (Witaj w klubie, Juno, Złap mnie, jeśli potrafisz) i Josh Duhamel (seria Transformers).

Twój Simon to ciepła opowieść o dorastaniu, podejmowaniu trudnych, życiowych decyzji, a także o poznawaniu samego siebie. Dotyka niełatwych dla młodych widzów tematów homoseksualizmu, coming outu, relacji z grupą rówieśniczą czy zachowań w przestrzeni internetowej. Podobnie jak Cudowny chłopak przedstawia mechanizmy wykluczenia oraz sposoby radzenia sobie z nimi, a swoje wyraźne walory dydaktyczne obudowuje atrakcyjną formą filmową, humorem oraz świetnymi rolami nastoletnich aktorów.

Film wchodzi na ekrany polskich kin 15 czerwca, jednak już teraz zapraszamy do organizacji specjalnych, przedpremierowych pokazów dla grup zorganizowanych w indywidualnie ustalonych terminach.

 

TAM, GDZIE MIESZKA BÓG | BEYOND THE SUN
reż. Graciela Rodriguez Gilio, Charlie Mainardi, Argentyna 2017, 83’ dla uczniów szkół podstawowych

(polski dubbing)

Pierwszy na świecie film kinowy z osobistym udziałem Papieża Franciszka! Oparta na historiach z Biblii, dedykowana dzieciom opowieść o nadziei, wierze i odwadze.

Mały Andrew ucieka z domu, by odszukać położone w górach sanktuarium Jezusa. W ślad za chłopcem wyrusza czwórka jego oddanych, szkolnych przyjaciół. Razem przeżyją wiele niezapomnianych przygód na leśnym szlaku. A przede wszystkim zrozumieją, że z Bożą pomocą są w stanie stawić czoła największym przeciwnościom.

Uroczysta premiera Tam, gdzie mieszka Bóg odbyła się w Watykanie na prośbę samego Papieża, który wierzy, że kino może być znakomitym medium do rozprzestrzeniania katolickich wartości. Ojciec Święty uczestniczył także w pracach nad produkcją oraz sam w niej wystąpił. Tam, gdzie mieszka Bóg jest wspólnym dziełem światowej sławy psycholog Gracieli Rodriguez oraz reżysera i producenta Charliego Mainardiego, autora reklam dla największych firm i marek. W rolach głównych wystąpili Cory Gruter-Andrew (Okja, Fargo), Kyle Breitkopf (Cudowny chłopak), Emma Duke (Lalaloopsy, Dear Santa) oraz Aiden Cumming-Teicher (The Chorus).

 

ZWIASTUN:

 

Tam, gdzie mieszka Bóg to prosta, piękna lekcja nie tylko dla najmłodszych widzów, a przy okazji powtórka ze znajomości Pisma Świętego, która może być pomocna np. w przygotowaniach do Pierwszej Komunii Świętej. Podnosząca na duchu, zachęcająca widzów w każdym wieku do poszukiwania Boga w otaczającym świecie, a do tego przepięknie sfilmowana w malowniczych plenerach Patagonii. „Jezus szuka cię i czeka na ciebie. Znajdź go. Odważ się to zrobić” – oto przesłanie, które za pośrednictwem filmu przekazuje dzieciom Papież Franciszek.

 

ZIEMIA. NIEZWYKŁY DZIEŃ Z ŻYCIA PLANETY | EARTH: ONE AMAZING DAY
reż. Richard Dale, Lixin Fan, Peter Webber, Chiny/Wielka Brytania 2017, 95’

dla klas 4-7 szkół podstawowych, szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych  

 

 

Stworzona przez BBC wyjątkowa podróż, odkrywająca niebywałe tajemnice naturalnego świata. Oto 24 godziny na niezwykłej planecie zwanej Ziemią.

Ziemia. Niezwykły dzień z życia planety to nowy film z popularnego cyklu BBC, odsłaniającego przed nami niezwykłe, cudowne miejsca, o których istnieniu często nie mamy pojęcia. Dzięki nowoczesnym technologiom filmowania zobaczymy je z bliska, widziane okiem natury. Ziemia. Niezwykły dzień z życia planety to zapierająca dech w piersiach podróż przez kontynenty, oceany i przestworza – tym razem pokazane z perspektywy jednego, niezwykłego dnia.

Od wschodu do zachodu słońca. Od najwyższych gór do najdalszych wysp. Od planet do ziarnka piasku. Ziemia. Niezwykły dzień z życia planety oferuje nowe spojrzenie na piękno natury. Przekonuje, że wszystkie zwierzęta połączone są zamieszkiwaną przez siebie planetą oraz rządzącymi nią prawami natury. I dotyczy to także najlepiej nam znanego gatunku – czyli nas samych. 

 

ZWIASTUN:

Ziemia. Niezwykły dzień z życia planety to wspaniałe uzupełnienie lekcji przyrody i biologii, w ramach którego każdy z uczniów na własną rękę może przekonać się o pięknie oraz potędze natury. Film niezwykle silnie oddziałuje na zmysły widza, pokazuje mu świat, o którego istnieniu nie miał pojęcia, a który w każdej chwili może zniknąć bezpowrotnie. Ziemia. Niezwykły dzień z życia planety może więc zostać także połączony z zajęciami z ekologii, ma bowiem wielką moc przekonywania o konieczności troszczenia się o nasze środowisko naturalne.

 

ŻUBR POMPIK | ŻUBR POMPIK
reż. W. Zięba, A.P. Morawski, A. Vetter, P. Garbacz, P. Dębski, M. Kur, Polska 2017

dla przedszkolaków oraz uczniów klas I i II szkół podstawowych

Gdzie swoje mieszkania budują leśne zwierzęta? Czym żywi się ryjówka, a co na śniadanie zjada żubr? Jakie zwierzęta nie śpią nocą? Czego nie wolno robić w lesie? Odpowiedzi na te, i inne pytania najmłodsi widzowie poznają  oglądając przygody żubra Pompika.

Gdzieś w głębinach dzikiej puszczy mieszka żubr Pompik. Właściwie żuberek Pompik, jako że w porównaniu z rówieśnikami jest niewielki, do tego nie tak silny, szybki i skoczny jak oni. Pompik jest jednak najbardziej ciekawskim zwierzęciem w puszczy. Interesuje go wszystko, co dzieje się dookoła niego, chce się wszystkiego dowiedzieć i odkryć każdą leśną tajemnicę. Dzielnie sekunduje mu w tym jego młodsza siostra, mała Polinka, która jest żubrzyczką czynu – zamiast się zastanawiać, jak coś działa, woli biegać, skakać i sama wszystkiego doświadczać. Żuberkami opiekują się troskliwi rodzice, Porada i Pomruk, zawsze gotowi służyć pomocą, wsparciem lub... żartem!

 

ZWIASTUN:

 

Żubr Pompik to serial, stworzony na podstawie książek o tym samym tytule, których autorem jest Tomasz Samojlik. Przez opowieść o licznych przygodach małego żubra, autor zachęca dzieci do poznawania polskiej przyrody, parków narodowych, a także ułatwia przyswajanie wiedzy z zakresu ochrony środowiska. Żubr Pompik może stanowić uzupełnienie zajęć z przyrody i ekologii, a także doskonałe przygotowanie do wypraw na łono przyrody oraz pełnego docenienia jej bogactwa i piękna.

W ramach pokazu, zaprezentowane zostaną wybrane odcinki serii, o łącznym czasie trwania 30 minut. Istnieje możliwość uzupełnienia pokazu o prelekcję i dyskusję, prowadzoną w formie zabawy edukacyjnej przez doświadczonych w pracy z dziećmi filmoznawców. 

Materiały dydaktyczne do filmu można pobrać TUTAJ. 

Bookmark and Share