kpb

na erkanach

A to mój przyjaciel robot

A to mój przyjaciel robot

Film Isabelli Wilinger bada relacje między ludźmi i robotami. Przedstawia przeplatające się ze sobą historie: m.in. amerykańskiego mężczyzny i jego seksualnego robota Harmony oraz japońskiej kobiety i zaprojektowanym przez jej syna robota Pepper.

Ad Astra

Ad Astra

Astronauta Roy McBride (Brad Pitt) wyrusza na wyprawę poza granice Układu Słonecznego, aby odnaleźć swego zaginionego ojca i odkryć tajemnicę, która zagraża przetrwaniu naszej planety. W czasie swej podróży odkryje sekrety, które postawią pod znakiem zapytania sens ludzkiej egzystencji i nasze miejsce we wszechświecie.

Ada, to nie wypada

Ada, to nie wypada

Przezabawna komedia muzyczna z napisanymi przez Jerzego Jurandota (słowa) i Zygmunta Wiehlera (muzyka) piosenkami: Nie kochać w taką noc to grzech oraz Ada, to nie wypada. W roli tytułowej Ady wystąpiła utalentowana Loda Niemirzanka.

Antek policmajster

Antek policmajster

Pierwszy polski film, wprowadzony na ekrany radzieckie, gdzie cieszył się ogromnym powodzeniem. Po premierze został jednogłośnie okrzyknięty „najlepszą z dotychczasowych komedii”, a jednym z jego głównych atutów była doskonała kreacja mistrza komików, Adolfa Dymszy.

Antropocen: epoka człowieka

Antropocen: epoka człowieka

Tworzony przez cztery lata z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik i wysokiej jakości sprzętu film dokumentuje formy i przejawy dominacji człowieka nad Ziemią. Narratorką jest Alicia Vikander.

Apollo 11

Apollo 11

APOLLO 11 to fascynujący dokument, który dzięki dotąd niepublikowanym materiałom daje unikalne doświadczenie uczestnictwa w najsłynniejszej misji NASA. Przy akompaniamencie hipnotyzującej muzyki zanurzycie się w ten niezwykły, doniosły czas 1969 roku: gdy ludzkość wykonała wielki krok ku przyszłości.

Bellingcat: Truth In a Post-Truth World

Bellingcat: Truth In a Post-Truth World

Film poświęcony kolektywowi Bellingcat, wykorzystującemu media społecznościowe, crowdsourcing i narzędzia cyfrowe do analizy katastrofy lotu MH17, wojny domowej w Syrii i innych globalnych konfliktów. W ciągu trzech lat od momentu powstania, Bellingcat zyskał reputację innowacyjnej i pionierskiej grupy dziennikarskiej.

Będzie lepiej

Będzie lepiej

Wyjątkowa komedia z udziałem Szczepka (Kazimierz Wajda) i Tońka (Henryk Vogelfänger) - gwiazd niezwykle popularnej, przedwojennej audycji radiowej Wesoła Lwowska Fala. Dwaj przyjaciele zostają pozbawieni pracy w fabryce zabawek. W parku znajdują porzucone niemowlę, które biorą pod opiekę i nazywają Bajbus.

Black to Techno + Stabat Mater Dolorosa

Black to Techno + Stabat Mater Dolorosa

Skonstruowany z archiwalnych materiałów zdjęciowych, BLACK TO TECHNO Jenn Nkiru bada związek techno z czarną sceną muzyczną Detroit. Musical oparty o płytę Siksy STABAT MATER DOLOROSA to performatywna realizacja marzenia o robieniu kina

Boże Ciało (Corpus Christi)

Boże Ciało (Corpus Christi)

BOŻE CIAŁO to inspirowana prawdziwymi zdarzeniami historia chłopaka, który po wyjściu z zakładu poprawczego postanawia udawać księdza. W jego rolę brawurowo wciela się uznawany za jedno z największych odkryć aktorskich ostatnich lat – Bartosz Bielenia.

Ból i blask

Ból i blask

BÓL I BLASK to kilka dni z życia wybitnego reżysera – jego namiętności, zwątpienia i tajemnice. Bez upiększeń, tylko szczerość i prawda. Autobiograficzne arcydzieło Pedro Almodóvara z udziałem Penélope Cruz i Antonio Banderasa, nagrodzonego za tę rolę w Cannes.

Cały świat Romy

Cały świat Romy

Ciepła i wzruszająca opowieść o więzi między najstarszym a najmłodszym pokoleniem. Nastoletnia Roma z trudnością odnajduje siebie samą w patchworkowej rodzinie. Jednak z dnia na dzień, za sprawą postępującej demencji babci, to ona staje się dla dziewczynki najbliższą towarzyszką codzienności; tym bliższą, im mniej samodzielną.

Celebration. Animacje japońskie z Uniwersytetu Sztuki w Kyoto

Celebration. Animacje japońskie z Uniwersytetu Sztuki w Kyoto

Pokaz animacji stanowi część projektu „Celebration – pomiędzy krytyką a estetyką”, będącego częścią obchodów 100-lecia nawiązania przez Polskę stosunków dyplomatycznych z Japonią. Autorami prezentowanych filmów są młodzi artyści - studenci lub absolwenci Kyoto City University of Arts w Japonii, uniwersytetu sztuki ze 132-letnią historią.

Chasing Trane: Historia Johna Coltrane'a

Chasing Trane: Historia Johna Coltrane'a

Bogaty, wielowarstwowy i zmuszający do refleksji portret wielkiego artysty, ukazujący najważniejsze wydarzenia, pasje, doświadczenia i wyzwania, które ukształtowały życie i rewolucyjną twórczość Johna Coltrane’a. CHASING TRANE to film dla każdego, kto docenia moc muzyki jako siły przekazu, inspiracji i wielkich zmian.

Czy Lucyna to dziewczyna?

Czy Lucyna to dziewczyna?

Brawurowa komedia pełna przebieranek i pomyłek, którą wyróżnia wielki kunszt realizacyjny oraz znakomite aktorstwo. Gwiazdy przedwojennego kina, Jadwiga Smosarska, Eugeniusz Bodo, a na dalszym planie także Mieczysława Ćwiklińska dają tutaj prawdziwy aktorski popis.

Downton Abbey

Downton Abbey

Serial DOWNTON ABBEY śledził losy rodziny Crawley’ów oraz ich służby na przestrzeni lat. Film kontynuuje ich historię. Jest rok 1927. Ponownie znajdziemy się w niezwykłym domostwie, jeszcze bardziej niż dotąd pełnym przepychu. Zobaczymy rodzinę oraz służbę w czasie przygotowań do największego zaszczytu, jaki można sobie wyobrazić – wizyty królewskiej.

Dzięki Bogu

Dzięki Bogu

Opary na faktach nowy film François Ozona odbił się głośnym echem na festiwalu w Berlinie, gdzie otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia. Bohaterami są trzej mężczyźni, którzy postanawiają zmierzyć się z demonami przeszłości i próbują postawić przed wymiarem sprawiedliwości księdza, który molestował ich w dzieciństwie.

Hail Satan?

Hail Satan?

Dokument HAIL SATAN? śledzi powstanie Świątyni Szatana, która choć ma zaledwie sześć lat, jest już jednym z najbardziej kontrowersyjnych ruchów religijnych w historii Ameryki.

Honeyland

Honeyland

Kręcony przez ponad trzy lata, na grodzony m.in. na Festiwalu Sundance HONEYLAND skupia się na życiu jednej z ostatnich nomadycznych pszczelarek z Macedonii oraz jej kruchych relacjach z pszczołami i ulami.

Jadzia

Jadzia

Filmowa komedia o przedwojennej Radwańskiej z królową srebrnego ekranu Jadwigą Smosarską w roli głównej. Tytułowa JADZIA uosabia zmiany obyczajowe dokonujące się w ówczesnej Polsce. Miejsce gorącej patriotki, szlachetnej panny ze dworu zajmuje nowoczesna, niezależna kobieta, która z odwagą podejmuje wyzwanie mężczyzny z konkurencyjnej firmy.

Jakub, Mimmi i gadające psy

Jakub, Mimmi i gadające psy

Oryginalna animacja będąca adaptacją powieści łotewskiej pisarki Luize Pastore. Jakub i Mimmi to para kuzynów, którzy niezbyt się lubią. Wkrótce jednak pojawia się szansa, by to zmienić. Dzieci zaprzyjaźniają się z gangiem gadających psów. Przed nimi bardzo ważne wyzwanie.

Kobieta idzie na wojnę

Kobieta idzie na wojnę

Przebojowa opowieść, która zelektryzowała publiczność festiwalu filmowego w Cannes i zdobyła aż dziesięć islandzkich Oscarów. W tej nieco buntowniczej historii główna bohaterka udowadnia, że jedna kobieta wystarczy, żeby wywrócić do góry nogami świat rządzony przez mężczyzn.

Książę i dybuk (The Prince and the Dybbuk)

Książę i dybuk (The Prince and the Dybbuk)

Nagrodzona na festiwalu w Wenecji dokumentalna podróż śladami jednego z najbardziej fascynujących polskich filmowców, Michała Waszyńskiego – człowieka, który własne życie zamienił w nieprawdopodobny filmowy scenariusz.

Legiony (The Legions)

Legiony (The Legions)

W czasach zapomnienia pamiętali. W czasach nienawiści kochali. W czasach niewoli walczyli. Młodzi ludzie z pokolenia lat 1914-1916, które dało Polsce Niepodległość. To właśnie o nich opowiadają LEGIONY – imponujący rozmachem film o wchodzących w dorosłość chłopakach i dziewczynach, którzy w imię zasad rzucili się w wir walki przeciwko europejskim tyranom.

Midnight Traveller

Midnight Traveller

Nagrodzony w Berlinie nagrany telefonami komórkowymi poruszający dokument o ucieczce reżysera Hassana Fazili i jego rodziny z Afganistanu i próbie ubiegania się o azyl w Niemczech.

Mój kraj taki piękny + Dobra zmiana

Mój kraj taki piękny + Dobra zmiana

Pierwszy polski film dokumentalny o... dobrej zmianie. Jego bohaterkami są dwie kobiety, reprezentujące przeciwne strony politycznego podziału naszego kraju. Krótkometrażowy film Grzegorza Pieprzycy MÓJ KRAJ TAKI PIĘKNY odnosi się do zaostrzenia radykalnych nastrojów w Polsce ostatnich kilku lat.

Niezwykłe lato z Tess

Niezwykłe lato z Tess

10-letni Sam spędza z rodziną wakacje nad morzem. Wkrótce poznaje nieco ekscentryczną Tess. Spotkanie to okaże się źródłem nie tylko letnich przygód, ale i refleksji o tym, co w życiu najważniejsze.

Operacja Człowiek w Czerni

Operacja Człowiek w Czerni

Tiril i Olivier to para młodych detektywów. Wraz z wiernym psim przyjacielem, Ocho, rozwiążą każdą zagadkę. Pewnego dnia przyjaciele natrafiają na tajemnicze dziury w ziemi. Coś, co wydaje się zagrożeniem dla rowerzystów, w rzeczywistości jest początkiem bardziej skomplikowanej sprawy.

Parasite

Parasite

Nagrodzona Złotą Palmą w Cannes mistrzowska i trzymająca w napięciu opowieść, w której czworo ludzi bez przyszłości wpada na pomysł przekrętu doskonałego. Kierowca bez pracy, gospodyni bez domu, student bez kasy i dziewczyna bez perspektyw wspólnie stworzą perfekcyjny plan: jak w najkrótszym czasie stać się kimś i zająć miejsce bogaczy.

Parasite (SMAK - dla licealistów)

Parasite (SMAK - dla licealistów)

PARASITE to nagrodzony Złotą Palmą pełen dzikiego humoru i nieoczekiwanych zwrotów akcji thriller o ludziach, którzy nigdy nie mieli się spotkać – biednych i bogatych, tych naprawdę uprzywilejowanych i tych zepchniętych do rynsztoków.

Pettson i Findus - wielka wyprowadzka

Pettson i Findus - wielka wyprowadzka

Kolejne przygody starego Pettsona i jego kota Findusa. Czy tym razem uda się wyjść obronną ręką z trudnej sytuacji? Mały kot Findus zaczyna dorastać i wszystko się zmienia. Początkowo chce tylko większego łóżka, ale wkrótce potem wpada na pomysł wyprowadzki od swojego opiekuna Pettsona!

Pewnego razu... w Hollywood

Pewnego razu... w Hollywood

Dziewiąty film Quentina Tarantino, to wycieczka do Los Angeles 1969 roku, gdzie wszystko zaczyna się zmieniać. Gwiazda TV Rick Dalton (Leonardo DiCaprio) i jego wieloletni dubler/kaskader Cliff Booth (Brad Pitt) przyglądają się biznesowi, w którym spędzili lata, z trudem go rozpoznając.

Piętro wyżej

Piętro wyżej

Ostatni, a zarazem najbardziej kasowy film w dorobku wytwórni Urania-Film, której współwłaścicielem był Eugeniusz Bodo. Gra on zakochanego w uroczej sąsiadce (Helena Grossówna) spikera radiowego, który toczy spór z sąsiadem - miłośnikiem muzyki poważnej.

Piłsudski

Piłsudski

To nie miało prawa się stać! Jest rok 1901. Józef Piłsudski „Ziuk” po brawurowej ucieczce ze szpitala psychiatrycznego ponownie staje na czele polskiego podziemia niepodległościowego. Nieugięty na polu walki, w życiu prywatnym poddaje się namiętności, rozdarty między dwiema kobietami jego życia – żoną i kochanką.

Polityka

Polityka

Są filmy, które wstrząsają widzami, stając się wydarzeniami daleko wykraczającymi poza świat kina i bezpowrotnie zmieniającymi rzeczywistość… POLITYKA Patryka Vegi z pewnością jest jednym z nich. Utrzymywane na etapie produkcji w całkowitej tajemnicy portretuje środowisko wzbudzające w kraju powszechne i skrajne emocje.

Push

Push

Zjadliwy, żywiołowy dokument, który bada szkodliwy wpływ globalnej finansjery na życie miejskie. Szwedzki reżyser Fredrik Gertten podąża za Leilani Farhą, sprawozdawczynią ONZ ds. warunków mieszkalnych, aby ujawnić zepsuty system

Słynna inwazja niedźwiedzi na Sycylię

Słynna inwazja niedźwiedzi na Sycylię

Adaptacja książki autorstwa Dino Buzattiego opowiadająca historię grupy niedźwiedzi, które podczas ostrej zimy decydują się zejść do doliny i zaatakować Wielkie Księstwo Sycylii, w poszukiwaniu pożywienia i możliwości przetrwania.

Solan i Ludwik - misja Księżyc

Solan i Ludwik - misja Księżyc

Solan – energiczna sroka i Ludwik – nieśmiały jeż postanawiają spełnić swoje marzenie o locie na Księżyc. Wyprawa w kosmos to nie lada wyzwanie, zwłaszcza jeśli po drodze czekają na bohaterów niespodzianki.

Solidarność według kobiet (Solidarity According to Women)

Solidarność według kobiet (Solidarity According to Women)

Dokument opowiadający historię kilkunastu odważnych Polek, których mądrość, determinacja i zaangażowanie w opozycję lat 80. wpłynęły na zmianę realiów politycznych w Polsce. Tym, co spaja dwie płaszczyzny filmu, jest postać współreżyserki i narratorki - Marty Dzido. Urodzona w 1981 roku symboliczna córka Solidarności próbuje odzyskać dla kobiet miejsce w narracji historycznej.

Sportowiec mimo woli

Sportowiec mimo woli

Komedia pomyłek z pewną psią intrygą w roli głównej. Perypetie bohaterów, śmieszą do dziś. Ostatni film zrealizowany przez kinematografię II Rzeczypospolitej, SPORTOWIEC MIMO WOLI miał swoją oficjalną premierę 31 maja 1940 roku.

Symfonia fabryki Ursus (Symphony of the Ursus Factory)

Symfonia fabryki Ursus (Symphony of the Ursus Factory)

Polska Fabryka Ursusa była jednym z największych producentów maszyn rolniczych w Europie, ale została zamknięta po upadku komunizmu. Film Jaśminy Wójcik to hybryda dokumentu, choreografii i pamięci ciała z muzyką Dominika Strycharskiego.

Świadkowie Putina

Świadkowie Putina

Na podstawie materiałów z lat 1999-2000, relacji świadków wydarzeń, jakie miały miejsce po grudniu 1999 roku oraz własnych refleksji i doświadczeń z tamtego okresu, Witalij Manski tworzy filmowy portret Władimira Putina i przełomowego okresu w historii Rosji.

The Brink

The Brink

Film THE BRINK podąża za Stevem Bannonem, rzucając światło na jego wysiłki na rzecz zmobilizowania i zjednoczenia skrajnie prawicowych partii w celu zdobycia mandatów w wyborach do Europejskiego Parlamentu w maju 2019 roku.

W deszczowy dzień w Nowym Jorku

W deszczowy dzień w Nowym Jorku

Nowa komedia romantyczna Woody'ego Allena opowiada o zakochanej parze, Gatsby’m (Timothée Chalamet) i Ashleigh (Elle Fanning), którzy postanawiają spędzić romantyczny weekend w Nowym Jorku - jednak ich plany ulegają zmianie równie szybko jak pogoda.

What Is Democracy

What Is Democracy

Pasjonująca filmowa opowieść o demokracji, poszukująca jej współczesnej definicji, a także odpowiedzi na pytanie, dlaczego w XXI wieku demokracja wydaje się być nieskuteczna. Elegancki, erudycyjny dokument Astry Taylor odwołuje się między innymi do działalności ruchu Occupy Wall Street, inicjatywy Rolling Jubilee.