kpb

hEduOprog

IDEA PROGRAMU

Kino Pod Baranami oraz Stowarzyszenie Nowe Horyzonty zapraszają do udziału w programie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej w roku szkolnym 2016/2017. Naszą ofertę kierujemy do krakowskich i podkrakowskich szkół na wszystkich poziomach kształcenia.
Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to projekt umożliwiający dzieciom i młodzieży spotkanie z kinem (zarówno klasyką, jak i twórczością współczesną), pogłębienie ich wiedzy na temat sztuki filmowej, rozwijający ich wrażliwość i przygotowujący do samodzielnego i świadomego obcowania z kulturą. Poprzez Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej chcemy zaznajomić i rozkochać młodych widzów w sztuce filmowej, uzupełniając jednocześnie ich szkolną edukację. 

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to autorski program o wieloletniej tradycji, który powstał z myślą o edukacji filmowej Młodych Widzów. Od lat cieszy się uznaniem publiczności – Uczniów i Nauczycieli, gdyż łączy w sobie szczególne wartości merytoryczne z atrakcyjnością formy.
Patronują mu: Minister Edukacji Narodowej, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Rzecznik Praw Dziecka. Popierają go m.in. Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Jan Jakub Kolski, Andrzej Maleszka oraz Agnieszka Odorowicz.

Honorowym Ambasadorem programu w Krakowie jest prof. Jerzy Stuhr!


    Nie ukrywajmy. Widownią kina dzisiaj w Polsce jest   
    młodzież.
    To jest ich forum informacji o świecie, o kondycji człowieka,
    wyborach moralnych.
    Muszą przyjść na to spotkanie z filmem przygotowani.
    Muszą się dowiedzieć i przeżyć jak o tym świecie myśleli
    wielcy artyści kina. Muszą się nauczyć z ekranem
    dyskutować, a nie tylko przed nim wypoczywać.
    Dlatego tak bardzo wierzę w celowość programu Nowe
    Horyzonty Edukacji Filmowej i przyjąłem funkcję
    Ambasadora tego programu.

    (Jerzy Stuhr)
 

Ósma edycja Nowych Horyzonty Edukacji Filmowej w Kinie Pod Baranami w roku szkolnym 2014/2015 otrzymała Certyfikat Filmoteki Narodowej dla programu edukacji filmowej.


SZCZEGÓŁY OFERTY

Program filmowy projektu podzielony jest na pięć grup wiekowych: przedszkole, szkoła podstawowa I-III, szkoła podstawowa IV-VI, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna. W ramach każdej przygotowane zostały różne cykle filmowe, na które nauczyciel może zapisać swoich uczniów. Łącznie proponujemy 14 cykli tematycznych. Najmłodsi widzowie przeżyją z nami Filmowe przygody, uczniowie z klas I-III szkoły podstawowe zwykłe zajęcia zastąpią Filmowymi podróżami oraz poznawaniem Filmowych sekretów. Ich starsi koledzy przyjrzą się Młodym w obiektywie oraz najważniejszym dziełom Kina współczesnego dla młodych widzów, poznają również tajniki kultury audiowizualnej dzięki cyklowi Świat filmu. Gimnazjalistów – w zależności od zainteresowań – zapraszamy do filmowych spotkań Między kulturami i poznawania Świata współczesnego. Pierwszoklasiści będą mogli wziąć udział w Filmowych lekcjach. Szczególnie bogatą ofertę przygotowaliśmy dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, ponieważ nowa formuła egzaminu dojrzałości wymaga od nich umiejętności zrozumienia środków, jakimi operują teksty kultury, oraz otwartości na związki intertekstualne. Te umiejętności rozwija Analiza filmu, cykle Między tekstami kultury korespondują z podstawą programową poszczególnych etapów kształcenia. Kino polskie pozwala pogłębić wiedzę na temat rodzimej kultury i historii, ale uczniowie mają również szansę zapoznać się z Wielokulturowością w filmie.

przedszkole 
- filmowe przygody 
szkoła podstawowa kl. I-III
- filmowe podróże 
- filmowe sekrety 
szkoła podstawowa kl. IV-VI
- kino współczesne 
- świat filmu 
- młodzi w obiektywie
gimnazjum 
- między kulturami  
- świat współczesny
- filmowe lekcje – klasa I 
szkoła ponadgimnazjalna 
- analiza filmu  
- między tekstami kultury – klasa II 
- między tekstami kultury – klasa III
- kino polskie
- wielokulturowość w filmie

Spotkania NHEF składają się z prelekcji wygłoszonej przez zaproszonego gościa, projekcji filmu oraz dyskusji po seansie. Ponadto do wyświetlanych filmów przygotowaliśmy interdyscyplinarne materiały dydaktyczne dla nauczycieli

Naszymi prelegentami są filmoznawcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego, dziennikarzeanimatorzy kultury oraz psychologowie.

 

CENY

Projekt w dużej mierze opiera się na wsparciu finansowym instytucji publicznych, stąd ceny biletów są znacznie niższe niż na repertuarowe seanse.
Karnet na cykl (7 spotkań) kosztuje 77 zł. 
Opiekunowie klas uczestniczą w spotkaniach nieodpłatnie.

 

Istnieje również opcja wykupywania biletów indywidualnych osobno na każdy z seansów – koszty wynoszą wtedy 13 zł.
Nasze kino korzysta z systemu rabatowego dla uczniów w trudnej sytuacji finansowej.

 

DLA NAUCZYCIELI

Nauczycieli zapraszamy do Klubu Filmowego, którego członkowie upoważnieni są do darmowych wejść na repertuarowe pokazy w Kinie Pod Baranami.
Karnet Uczestnika w Programie upoważnia uczniów do zniżek w naszym Kinie.


O KINIE POD BARANAMI

Założenia programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej wpisują się w charakter działalności Kina Pod Baranami, którego główną ideą jest prezentacja dzieł dobrych, ciekawych, często odważnych i kontrowersyjnych; przybliżanie klasyki filmowej, ale także produkcji niezależnych i awangardowych. Nasze Kino, prawdziwy art-house, działające od 1969 roku, znane jest z kameralnej atmosfery oraz dobrego programu, który proponuje swoim Widzom.

Za swoją działalność Kino Pod Baranami w ostatnim czasie wielokrotnie nagrodzono:
- w październiku 2009 r. Kino zostało uhonorowane ekskluzywną nagrodą Europa Cinemas za najlepszy program filmowy w Europie. Europa Cinemas to elitarna sieć kin europejskich, do której Kino należy od kilku lat.
- w lutym 2010 r. Kino Pod Baranami zostało docenione przez krakowskich Widzów. Czytelnicy Gazety Wyborczej przyznali mu tytuł Kulturalnego Odlotu w kategorii Miejsce Roku 2009.
- w maju 2010 r. Kino otrzymało nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za najlepsze kino w Polsce.


ZAPISY

Serdecznie zapraszamy na dziesiątą edycję Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej w Kinie Pod Baranami w roku szkolnym 2016/2017.

Formularz zgłoszeniowy do programu wraz z regulaminem -
TUTAJ.

Katalog z programem NHEF:
wersja do przeglądania online.
(w razie problemów z wyświetlaniem katalogu w przeglądarce internetowej, zalecamy wyłączenie oprogramowania blokującego reklamy)


ZAPISY przyjmujemy do 30 września 2016!Informacje i zgłoszenia:
Kaja Łuczyńska
kaja@kinopodbaranami.pl
604 708 839


Więcej informacji:
www.nhef.pl


spot NHEF 2015/2016 - PRZEDSZKOLE:
spot NHEF 2015/2016 - SZKOŁA PODSTAWOWA:
spot NHEF 2015/2016 - GIMNAZJUM:
NOWE HORYZONTY EDUKACJI FILMOWEJ - SPOT:

Bookmark and Share