kpb

13. Festiwal AfryKamera || 13th African Film Festival

13. FESTIWAL AFRYKAMERA
16-22 kwietnia 2018
Kino Pod Baranami

|| 13. AFRICAN FILM FESTIVAL
April 16-22, 2018
Kino Pod Baranami

(for English version click HERE)

 

 

W dniach 16-22 kwietnia zapraszamy na 13. edycję Festiwalu AfryKamera - niezwykłego przeglądu filmowego, który pozwala polskim widzom spojrzeć na Afrykę z perspektywy jej mieszkańców. W programie oryginalne produkcje fabularne, fascynujące dokumenty oraz luzofońskie krótkie metraże.

 

Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest hasło #BlackFilmsMatter, nawiązujące do zapoczątkowanego przez Afro-Amerykanów międzynarodowego ruchu społecznego zwalczającego dyskryminację i przemoc motywowaną rasowo. Wybór sloganu nie jest przypadkowy. Misją festiwalu jest bowiem nie tylko popularyzacja afrykańskiej kinematografii w Polsce, ale również poruszanie aktualnych kwestii społeczno-politycznych ważnych zarówno dla Afryki, jak i dla całego świata.

 

O znaczeniu wolności słowa i wyzwalającej sile poczucia humoru opowiada Sara Taksler w znakomitym dokumencie Łaskotanie olbrzymów. To historia dr. Bassema Youssefa, nazywanego “egipskim Jonem Stewartem”, który - na wzór legendarnego prowadzącego The Daily Show - komentuje sytuację polityczną w swoim kraju w autorskim telewizyjnym programie satyrycznym, narażając się tym samym nowym władzom Egiptu. Działaniom na rzecz demokratycznych standardów Youssef zawdzięcza nie tylko oficjalny nakaz aresztowania, ale i miejsce na liście "100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie" magazynu TIME. W oryginalny sposób egipską rzeczywistość komentuje także Khaled Diab w komediodramacie Poród indukowany. To pełna ironii historia pary ubiegającej się o wizę na wyjazd do Stanów Zjednoczonych. Pod wpływem desperacji barykadują się w amerykańskiej ambasadzie i aranżują przyspieszone narodziny swojego dziecka, licząc na to, że ich syn uzyska w ten sposób amerykańskie obywatelstwo.

Bohater poruszającego dokumentu Dzięki za deszcz w reżyserii Julii Dahr również nie pozostaje bierny. Jako jeden z wielu kenijskich rolników boryka się ze skutkami globalnego ocieplenia. Zamiast bezczynnie przyglądać się zmianom klimatycznym, mobilizuje okolicznych mieszkańców do działania i jedzie na międzynarodową konferencję do Paryża szukać dla nich ratunku.

 

Podczas festiwalu mocno wybrzmią również głosy z Republiki Południowej Afryki, jak we wstrząsającym, inspirowanym prawdziwymi wydarzeniami dramacie Ellen. Reżyser Daryne Joshua, twórca prezentowanego w zeszłym roku filmu Mów mi złodziej, obnaża ograniczenia wymiaru sprawiedliwości w RPA, brak pomocy dla najbiedniejszych i wyniszczającą moc narkotykowego uzależnienia. Jenna Bass w filmie High Fantasy wystawia przekonania swoich bohaterów na próbę, zamieniając ich ciałami. Łącząc czarną komedię z filmem science-fiction udowadnia, że tolerancja dla odmienności jest powierzchowna w społeczeństwie systemowej nierówności. Debiut Michaela Matthewsa Pięć palców dla Marsylii to zrealizowana w konwencji westernu opowieść o mężczyźnie, który za czasów apartheidu trafił do więzienia za zabicie dwóch skorumpowanych policjantów. Dwadzieścia lat później wraca w rodzinne strony i na własnej skórze odkrywa, że choć role się odwróciły, mechanizm opresji nie uległ zmianie.

 

W programie AfryKamery znalazły się również inne błyskotliwe produkcje początkujących twórców, często doświadczonych w innych dziedzinach, ale po raz pierwszy stających za kamerą. Wśród nich film kenijskiego reżysera krótkich metraży i spektakli teatralnych, Likariona Wainainy. Supa Modo to wzruszająca historia chorej dziewczynki, która najbardziej na świecie chciałaby wystąpić w filmie jako superbohaterka. Wkrótce cała wioska mobilizuje siły, żeby pomóc jej spełnić największe marzenie. O niełatwym procesie dorastania i odkrywania własnej tożsamości opowiada Berni Goldblat w swoim pierwszym filmie fabularnym Wallay. Głównym bohaterem jest urodzony we Francji zbuntowany nastolatek, który trafia pod opiekę dalszej rodziny w Burkina Faso, gdzie wśród pięknych krajobrazów uczy się odpowiedzialności i odkrywa swoje korzenie. W roli surowego, choć kochającego kuzyna chłopca wystąpił znakomity Ibrahim Koma, który pojawi się ponownie na ekranie w politycznym thrillerze Wùlu. W pełnometrażowym debiucie Daoudy Coulibaly, aktor wcielił się w postać mężczyzny, który w zawrotnym tempie z uczciwego obywatela zmienia się w sprytnego przemytnika, a ostatecznie w prawdziwego narkotykowego bossa. Ali, koza i Ibrahim to zaledwie drugi pełnometrażowy film egipskiego reżysera Sharifa El-Bindari. To prawdziwie surrealistyczna opowieść o człowieku, który - wierząc, że dusza jego dziewczyny została uwięziona w kozie - wyrusza w podróż po Egipcie, żeby ją uwolnić.

 

Oprócz często zachwycającej warstwy wizualnej, afrykańskie kino oferuje widzom prawdziwą ucztę dla ucha. W Kinie Pod Baranami zabrzmią m.in. poruszające pieśni bohaterki nagrodzonego Srebrnym Niedźwiedziem filmu Félicité Alaina Gomis. Obraz przedstawia losy samotnej matki śpiewającej w miejscowym barze, która w poszukiwaniu funduszy na operację syna zderza się z korupcją i wrogością swojego otoczenia. Oprócz Grand Prix Jury w Berlinie, film zdobył m.in. nagrodę FIPRESCI i został senegalskim kandydatem do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

Dźwięki współczesnej muzyki, łączącej tradycyjne instrumenty z nowoczesną elektroniką czy hip-hopem, będzie można usłyszeć w dokumencie Kwiat na nowo rozkwita autorstwa Quino Piñero. Reżyser zabiera widzów w podróż do etiopskiej stolicy udowadniając, że tamtejsi twórcy potrafią z muzycznego dziedzictwa tego kraju wyłuskać coś dla siebie i stworzyć nowe brzmienia. Po seansie odbędzie się pokaz mody krakowskiej marki KOKOworld, tworzącej ubrania i akcesoria inspirowane afrykańską kulturą. Wszystkie produkty marki powstają zgodnie z ideą Fair Trade.

Wszystkim chcącym zapoznać się z fenomenem etiopskiego jazzu z epoki cesarza Haile Selassie, polecamy pokazy filmu Ethiopiques - Muzyka duszy - niezwykłego dokumentu Macieja Bochniaka, który zaprezentowany zostanie w sekcji DocFilmMusic podczas zbliżającego się 58. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

 

Fanów filmów krótkometrażowych Kino Pod Baranami zaprasza na pokaz pod hasłem Tajemnice luzofonii. W programie sześć filmów krótkich, pełnych emocji portretów ludzi zamieszkających portugalskojęzyczną część Afryki. Uczestnicy pokazu poznają kobietę tworzącą biżuterię z rybich łusek, będą mogli obserwować tamtejsze zwyczaje związane ze śmiercią i towarzyszyć bohaterom opuszczającym rodzinne strony w poszukiwaniu lepszego życia.

 

Najmłodsi uczestnicy festiwalu spotkają się na pokazie animowanej serii Tydzień przygód w Afryce w ramach specjalnej odsłony cyklu Baranki Dzieciom. Po seansie maluchy wezmą udział w energetycznych warsztatach bębniarskich.

 

W ramach wprowadzenia do festiwalu, w siedzibie marki KOKOWorld (ul. Starowiślna 19) odbędzie się pokaz dokumentalnego filmu Niedziela w Brazzaville, fascynującej opowieści o mieszkańcach stolicy Konga, którzy podążają za marzeniami o lepszym życiu. Film składa się z portretów ludzi, którzy mimo wszechobecnej biedy biorą los w swoje ręce w mieście uznawanym za najgorsze miejsce do życia na świecie. Wstęp na ten pokaz jest wolny.

 

Wszystkie filmy prezentowane będą w oryginalnych wersjach językowych, z polskimi i angielskimi napisami.

 

BILETY:

22 zł (normalny)

15 zł (ulgowy)

Baranki w Afryce: 11 zł

Karnet (13 seansów): 104 zł

Niedziela w Brazzaville: wstęp wolny

*Aby zakupić Karnet online, prosimy o kontakt pod adresem kasa@kinopodbaranami.pl

 

PROGRAM:

sobota, 14 kwietnia, KOKOworld (ul. Starowiślna 19) - wstęp wolny
17.00
NIEDZIELA W BRAZZAVILLE
| DIMANCHE À BRAZZAVILLE
reż. Enric Bach, Adrià Monés, Hiszpania 2011, 51' (film dokumentalny)

 

poniedziałek, 16 kwietnia
19.00
ALI, KOZA I IBRAHIM
| ALI MIZAH WA IBRAHIM
reż. Sharif El-Bindari, Egipt/Francja/Katar/ZEA/Niemcy 2016, 92'

 

20.45 ŁASKOTANIE OLBRZYMÓW | TICKLING GIANTS
reż. Sara Taksler, USA 2016, 111' (film dokumentalny)

 

wtorek, 17 kwietnia
19.00 DZIĘKI ZA DESZCZ
| THANK YOU FOR THE RAIN
reż. Julia Dahr, Norwegia/Wielka Brytania/Kenia 2017, 90' (film dokumentalny)

 
(c) Julie Lillesæter 2017

 

20.45 PIĘĆ PALCÓW DLA MARSYLII | FIVE FINGERS FOR MARSEILLES
reż. Michael Matthews, RPA 2017, 120'

 

środa, 18 kwietnia
19.00 HIGH FANTASY
| HIGH FANTASY
reż. Jenna Bass, RPA 2017, 71'

 

czwartek, 19 kwietnia
19.00 KWIAT NA NOWO ROZKWITA
| NEW VOICES IN AN OLD FLOWER
reż. Quino Piñero, Etiopia/Wielka Brytania 2017, 69' (film dokumentalny)

+ pokaz mody KOKOworld

 

21.15  WALLAY | WALLAY
reż. Berni Goldblat, Francja/Burkina Faso 2017, 84'


(c) Nina Robinson

 

piątek, 20 kwietnia
19.00 WÙLU
| WÙLU
reż. Daouda Coulibaly, Francja/Senegal/Mali 2017, 95'

 

20.45 ELLEN | ELLEN: DIE STORIE VAN ELLEN PAKKIES
reż. Daryne Joshua, RPA 2018, 123'

 

sobota, 21 kwietnia
19.00 PORÓD INDUKOWANY
| TALQ SENAEE
reż. Khaled Diab, Egipt 2017, 90'

 

20.45 FÉLICITÉ | FÉLICITÉ
reż. Alain Gomis, Francja/Belgia/Senegal/Niemcy/Liban 2017, 129'

 

niedziela, 22 kwietnia
11.00 BARANKI W AFRYCE
TYDZIEŃ PRZYGÓD W AFRYCE
- zestaw bajek
reż. Piotr Paweł Lutczyn, Adam Łowicki, Polska 1984-86, 40'
+ warsztaty bębniarskie

 

19.00 SUPA MODO | SUPA MODO
reż. Likarion Wainaina, Niemcy/Kenia 2018, 73'

 

20.45 TAJEMNICE LUZOFONII - krótkie metraże
z portugalskojęzycznej Afryki
, 95’

BIŻUTERIA Z RYBICH ŁUSEK
| BIOJOIAS - BIŻUTERIA Z RYBICH ŁUSEK Z WYSP ZIELONEGO PRZYLĄDKA
reż. Edson Silva D, Polska/Wyspy Zielonego Przylądka 2017, 3' (film dokumentalny)

 

DLA MOJEJ ZIEMI | PÁ NHA TÉRA
reż. Rui Manuel da Costa, Gwinea Bissau 2017, 14' (film dokumentalny)

 

MAŁA GOSPOSIA | MINA KIÁ
reż. Ico Costa, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca 2017, 20'

CZAS, BY ODEJŚĆ | HORA DI BAI
reż. Samira Vera-Cruz, Republika Zielonego Przylądka 2016, 24' (film dokumentalny)

 

ŚCIEŻKI | PERCUSOS
reż. Mauro Pereira, Angola 2017, 20' (film dokumentalny)

 

TWOJA RELIGIA | VESTINDO A RELIGIAO
reż. Lisa Persson, Mozambik 2017, 14' (film dokumentalny)

 

SPOT FESTIWALU:

 

ORGANIZATORZY:

Kino Pod Baranami
Fundacja FilmGramm

 

PARTNER:

KOKOWorld

Bookmark and Share

archiwum