kpb

7. LGBT Film Festival


23 - 28 maja 2016

| May 23 - 28, 2016
(click here for English version)
W dniach 23-28 maja zapraszamy na krakowską odsłonę 7. LGBT Film Festival, największego w Polsce święta kina lesbijek, gejów, osób biseksualnych i trans. W programie znalazło się 5 filmów pełnometrażowych, w tym laureat berlińskiej nagrody Teddy - Kocur, głośny dokument Oriented oraz wybór 12 izraelskich krótkich metraży.

LGBT Film Festival prezentuje najnowsze i najlepiej przyjęte tytuły na międzynarodowych festiwalach filmowych. W repertuarze znalazły się produkcje różnorodne pod względem tematycznym i formalnym - ze szczególnym uwzględnieniem kinematografii Izraela - które prowokowały do dyskusji widzów na całym świecie.
Podczas krakowskiej edycji wydarzenia zostanie zaprezentowany austriacki dramat Kocur, który triumfował na tegorocznym Berlinale, gdzie został uhonorowany nagrodą Teddy (przyznawaną od 1987 roku filmom o tematyce LGBT); dostrzeżony na Los Angeles Film Festival 2015 izraelsko-brytyjski dokument Oriented, opowiadający historię trzech palestyńskich przyjaciół odkrywających swoją tożsamość narodową i seksualną w Tel Awiwie podczas konfliktu izraelsko-palestyńskiego w 2014 roku; czy turecki film Jesteśmy gotowi? w reżyserii Çağana Irmaka, wielokrotnie nagradzanego twórcy filmowego i telewizyjnego. Program uzupełni wybór 12 krótkich metraży z Izraela, przyglądających się sytuacji mniejszości seksualnych w tym kraju z wielu perspektyw.

Wszystkie filmy zostaną wyświetlone
w wersji oryginalnej z polskimi i angielskimi napisami.

| All films will be screened in original version
with both Polish and English subtitles.
(click here for English version)


PROGRAM:

poniedziałek, 23 maja
19.00  KOCUR
| KATER | TOMCAT
reż. Klaus Händl, Austria 2016, 114’

wtorek, 24 maja
19.00  ORIENTED
| ORIENTED
reż. Jake Witzenfeld, Izrael/Wielka Brytania 2015, 86’

środa, 25 maja
19.00 
IZRAEL – BLOK FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH I
| ISRAEL – SELECTION OF SHORT FILMS I, 89’

czwartek, 26 maja
19.30
 JESTEŚMY GOTOWI? | TAMAM MIYIZ? | ARE WE OK?
reż. Çağan Irmak, Turcja 2013, 92’

piątek, 27 maja
19.00  
ZAGUBIENI W BIAŁYM MIEŚCIE | LOST IN THE WHITE CITY
reż. Tanner King Barklow, Gil Kofman, USA 2014, 91’
20.45  IZRAEL – BLOK FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH II
| ISRAEL – SELECTION OF SHORT FILMS II, 97’

sobota, 28 maja
19.00  
THE 10 YEAR PLAN | THE 10 YEAR PLAN
reż. J.C. Calciano, USA 2015, 90’


BILETY:
16 zł
(normalny // regular)
14 zł (ulgowy // discount)
Karnet (7 seansów): 70 zł
Aby zakupić karnet online - prosimy o kontakt: kasa@kinopodbaranami.pl .


O FILMACH:

THE 10 YEAR PLAN
| THE 10 YEAR PLAN
reż. J.C. Calciano, USA 2015, 90’

Myles i Brody to najlepsi przyjaciele o skrajne różnych charakterach. Pierwszy to niepoprawny romantyk poszukujący “tego jedynego”. Drugi to seksowny flirciarz, którego interesują wyłącznie jednorazowe przygody. Mężczyźni postanawiają związać się ze sobą, jeśli za 10 lat nadal będą singlami. Gdy od wyznaczonego terminu dzielą ich dwa miesiące, gotowi są zrobić wszystko, byle nie skończyć jako para.


IZRAEL – BLOK FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH I
(łączny czas trwania: 89’)


HOW TO BE ALONE | HOW TO BE ALONE
reż. Erez Eisenstein, Izrael 2015, 22’
"Istnieje życie bez miłości. Nikogo nie potrzebujesz. Przestań szukać, przestań się łudzić, przestań marzyć. Dopiero wtedy nauczysz się, jak żyć samotnie."

LIGHT MY FIRE, TEL AVIV | LIGHT MY FIRE, TEL AVIV
reż. Alessandra Chillaron, Ychaï Gassenbauer, Izrael 2014, 14’
Długość jednego papierosa wystarczy, aby przywrócić płomienną namiętność. Dwaj kochankowie spotykają na obrzeżach miasta, aby ponownie "zerwać owoc miłości".

NEGLIGEE | NEGLIGEE
reż. Danielle Shvalboym, Izrael 2014, 14’
Młodego, żonatego mężczyznę intryguje nowy sąsiad, którego przypadkiem poznał na schodach. Jest ciekawy, ma tylko jedno wyjście...

HAIRCUT | HAIRCUT
reż. Amir Stolar, Izrael 2015, 22’
W dniu 29. urodzin Omera ze ściany spada zdjęcie, na którym jest on i jego były. Omer waha się, czy powiesić je ponownie. Rozpoczyna chaotyczną podróż po wspomnieniach.

SHE AND I | SHE AND I
reż. Zehavit Sabag, Izrael 2016, 5’
"Siedzę z nią na dachu samochodu pośrodku wielkiego, zielonego pola. Ona pali papierosa, ja podziwiam widoki. Ona wycina obrazki z gazety, ja podziwiam widoki…"

WORDS UNSAID
| WORDS UNSAID
reż. Sivan Malca, Izrael 2014, 14’
Podczas wieczoru panieńskiego Danny niespodziewanie przeżywa namiętną noc ze swoją przyjaciółką. Stara się wymazać tę noc z pamięci i utrzymać wieloletnią przyjaźń. Nie jest to jednak łatwe, obie mają wiele do stracenia.


IZRAEL – BLOK FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH II
(łączny czas trwania: 97’)


NO LOCKED DOORS | NO LOCKED DOORS
reż. Shai Blanc, Izrael 2014, 10’
Opiekując się młodszym bratem Benem, Lior po raz pierwszy zaprasza do domu swojego chłopaka, Nira. Obaj nie chcą, aby dzieciak dowiedział się o ich związku. Ukradkiem przemycają spojrzenia, gesty, wszystko pod czujnym okiem Bena.

ONE NIGHT IN JAFFA | ONE NIGHT IN JAFFA
reż. Raz BDV, Izrael 2014, 23’
Młoda, transseksualna Laila mieszka z matką w Jaffie, mieście Żydów i Arabów. Szuka kontaktu z innymi ludźmi, lecz świat nie jest taki, jak sobie wyobrażała.

ZAZALAND | ZAZALAND
reż. Maayan Cohen, Izrael 2014, 13’
Intryga w rodzinie gruzińskiej. Ojciec kombinuje, jak zorganizować ożenek syna z córką swojej kochanki. Nie wie, że syn jest gejem. Czy Gur ukryje swoją tożsamość, aby ratować tradycję?

UNDERWATER | UNDERWATER
reż. Yasmin Harel, Izrael 2014, 34’
Życie dorastającej Amalii w niewielkiej wiosce Izraela obraca się wokół wyczekiwania na jej ukochanego, charyzmatycznego wujka, 35-letniego Nira. Po latach spędzonych w Paryżu chory na tajemniczą chorobę Nir powraca do domu. Między obojgiem nawiązuje się silna nić porozumienia, oparta na wzajemnej pomocy, jako że oboje czują się wyobcowani z otaczającego ich świata.

NO SUCH STREET | NO SUCH STREET
reż. Yonatan Peretz, Izrael 2014, 16’
Między bezdomną Aviyą a Ruth rozwija się szczególna więź po tym, jak Aviya ratuje ją przed próbą gwałtu. W ramach podziękowań, Ruth zaprasza dziewczynę do domu.


JESTEŚMY GOTOWI? | TAMAM MIYIZ?
reż. Çağan Irmak, Turcja 2013, 92’

Lekkoduszny rzeźbiarz, Temmuz prowadzi ekscentryczne, lecz szczęśliwe życie ze swoim psem w Istambule. Jego wiara w przesądy nieustannie utrudnia mu pracę, aż w końcu doprowadza do rozstania z chłopakiem. Temmuz miewa sny, w których młody mężczyzna nieustannie prosi go o pomoc. Pewnego dnia sen staje się jawą, dając impuls do braterskiego wsparcia i wspaniałej relacji między dwoma mężczyznami.


KOCUR | KATER
reż. Klaus Händl, Austria 2016, 114’

Berlinale 2016 - nagroda Teddy dla najlepszego filmu
Andreas i Stefan wraz ze swoim kotem Mosesem prowadzą ekscytujące życie w starym domku w wiedeńskiej winnicy. Są muzykami, kochają swoją pracę, mają liczne grono przyjaciół, z którymi spędzają dużo czasu. Wszystko w ich życiu układa się pomyślnie do momentu, gdy następuje nieoczekiwany i niewytłumaczalny przypływ agresji. Wstrząsa to ich życiem, stawiając związek pod znakiem zapytania.


ORIENTED | ORIENTED
reż. Jake Witzenfeld, Izrael/Wielka Brytania 2015, 86’ (dokument)

Los Angeles Film Festival 2015 – nominacja dla najlepszego dokumentu
Historia trzech palestyńskich przyjaciół odkrywających swoją tożsamość narodową i seksualną w Tel Awiwie podczas konfliktu izraelsko-palestyńskiego w 2014 r. Khader pochodzi z muzułmańskiej, mafijnej rodziny, pragnie zmian w obliczu beznadziejnej sytuacji. Fadi, zagorzały, palestyński nacjonalista ma poczucie winy z powodu miłości żydowskiej. Z kolei Naeem musi zmierzyć się z rodziną, aby ujawnić prawdę o swojej orientacji. Wszyscy trzej należą do grupy oporu „Quambuta”, zaciekle walcząc o równouprawnienie płci i narodów.


ZAGUBIENI W BIAŁYM MIEŚCIE | LOST IN THE WHITE CITY
reż. Tanner King Barklow, Gil Kofman, USA 2014, 91’

Kyle i Eva są studentami amerykańskiej szkoły plastycznej, właśnie przechodzą burzliwe zerwanie. Aby ratować związek i zaczerpnąć artystycznego natchnienia, udają się do Tel Awiwu w trakcie politycznych konfliktów w Izraelu. Na ich drodze pojawia się Avi, żołnierz z izraelskiej armii, który pozwala im całkowicie się zatracić w miłości i sztuce.


// Oficjalna strona Festiwalu
// Fanpage Festiwalu na Facebooku
// Fanpage krakowskiej odsłony Festiwalu na Facebooku


ORGANIZATORZY:
LGBT Film Festival
Kino Pod Baranami
Bookmark and Share

archiwum