kpb

Rozmowa - pokaz specjalny z prelekcją Michała Lesiaka

ROZMOWA (reż. Francis Ford Coppola)
pokaz specjalny z prelekcją Michała Lesiaka
piątek, 5 lipca 2024, godz. 18.00
Kino Pod Baranami


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_14452_0.jpg

W tym roku mija 50 lat od premiery filmu Francisa Forda Coppoli Rozmowa, który był nominowany do Oscara i nagrodzony Złotą Palmą w Cannes. Ten przejmujący dramat utrzymany w konwencji thrillera będzie można zobaczyć u nas w piątek, 5 lipca. Pokaz odrestaurowanej wersji poprzedzi prelekcja filmoznawcy Michała Lesiaka.

Rozmowa została nakręcona przez Francisa Forda Coppolę dwa lata po kultowym Ojcu chrzestnym. Reżyser zwykł mawiać, że film o Vito Corleone zrealizował tylko po to, by mieć środki na stworzenie opowieści o Harrym Caulu - ekspercie od podsłuchów, którzy na wszelkie sposoby broni dostępu do swojej prywatności.

Reżyser o filmie:
Byłem przerażony rozmiarami i możliwościami szpiegostwa przy użyciu urządzeń elektronicznych, kiedy [...] rozpoczynałem realizację Rozmowy. Zdałem sobie sprawę, że specjalista od tego rodzaju podsłuchu musi być człowiekiem specjalnego gatunku, czymś więcej, niż zwykłym detektywem posługującym się nowoczesną techniką i wydało mi się fascynujące zagłębić się w jego psychikę i doświadczenia.

W głównego bohatera filmu wcielił się Gene Hackman. W obsadzie są również: John Cazale, Harrison Ford i Robert Duvall.

Utrzymana w konwencji thrillera Rozmowa zadaje skłaniające do refleksji pytania dotyczące władzy, moralnej odpowiedzialności, a także skutków postępującego rozwoju technologicznego. Mimo swojego uniwersalnego i ponadczasowego przesłania, film Coppoli jest produktem swoich czasów. Świetnie wpisuje się w panującą w latach 70. w Stanach Zjednoczonych atmosferę podejrzliwości i nieufności wywołaną aferą Watergate, która skutecznie podkopała zaufanie do rządu i wszelkich autorytetów.

Filmem Rozmowa Francis Ford Coppola potwierdził swój status jednego z najciekawszych twórców lat 70., sprawnie łączącego najlepsze cechy kina amerykańskiego i europejskiego. Reżyser zdobył za Rozmowę swoją pierwszą Złotą Palmę - drugą otrzymał pięć lat później za Czas Apokalipsy.

Film będzie można zobaczyć u nas w odrestaurowanej wersji w piątek, 5 lipca, o godzinie 18.00. Prelekcję przed seansem wygłosi Michał Lesiak - filmoznawca, wykładowca w Krakowskiej Szkole Filmowej, współzałożyciel i redaktor Czasopisma EKRANy, który jest również autorem publikacji historyczno-filmowych skoncentrowanych na kinie gatunków oraz kinematografii amerykańskiej.

BILETY:

32 zł (normalny)
28 zł (ulgowy)
25 zł (klubowy)

O FILMIE:
ROZMOWA | THE CONVERSATION
(Francis Ford Coppola) US 1974, 113’


MFF w Cannes 1974: Złota Palma

Ekspert od monitoringu Harry Caul (w tej roli Gene Hackman) zostaje zatrudniony do śledzenia młodej pary, którą nagrywa podczas spaceru po zatłoczonym Union Square w San Francisco. Podczas odsłuchiwania nagrań nabiera podejrzeń, że zarejestrowana rozmowa ujawnia tajemniczy spisek. Harry po raz pierwszy emocjonalnie angażuje się w sprawę i zwleka z dostarczeniem zapisu nagrania zleceniodawcy. Jego dotychczas poukładane życie zaczyna wymykać się spod kontroli.


PATRON MEDIALNY:


Bookmark and Share

archiwum