kpb

Przegląd Nowego Kina Rumuńskiego

PRZEGLĄD NOWEGO KINA RUMUŃSKIEGO
w ramach 14. Festiwalu Kultury Rumuńskiej w Krakowie
10-12 maja 2024
Kino Pod Baranami


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_14288_0.jpg

Podczas 14. Festiwalu Kultury Rumuńskiej w Krakowie powróci do nas Przegląd Nowego Kina Rumuńskiego. W dniach 10-12 maja zostaną pokazane cztery filmy - m.in. Drukowanymi literami nagrodzonego Złotym Niedźwiedziem Radu Jude. Będzie też można zobaczyć zestaw rumuńskich krótkich metraży.

W weekend 10-12 maja odbędzie się u nas Przegląd Nowego Kina Rumuńskiego - w ramach 14. Festiwalu Kultury Rumuńskiej. Przegląd Nowego Kina Rumuńskiego zaprezentuje polskiej publiczności historie cichych bohaterów oraz – czasem poetyckie, czasem sarkastyczne – spojrzenie na rumuńskie społeczeństwo, przed i po upadku komunizmu - zapowiadają przedstawiciele Rumuńskiego Instytutu Kultury w Warszawie, organizatorzy Festiwalu.

Przegląd otworzy film Libertate Tudora Giurgiu – daleka od uproszczeń, fabularna rekonstrukcja upadku dyktatury Ceaușescu. Reżyser po mistrzowsku oddaje atmosferę wszechobecnej paranoi: w kraju, nad którym kontrolę sprawuje wszechwładna Securitate, podejrzany jest każdy. Pokaz w piątek, 10 maja, o godzinie 20.00, poprzedzi prelekcja, którą wygłosi dr Miłosz Stelmach - wykładowca Instytutu Sztuk Audiowizualnych UJ i redaktor naczelny czasopisma „Ekrany”.

W kolejnych dniach będzie można zobaczyć m.in. film Na północ, w którym reżyser Mihai Mincan zderza ze sobą różne kultury. To opowieść o skomplikowanej intrydze snutej na pokładzie transatlantyku, której celem jest ukrycie przed wścibskimi spojrzeniami rumuńskiego pasażera na gapę. Drukowanymi literami to film Radu Jude, zdobywcy Złotego Niedźwiedzia z 2021 roku za Niefortunny numerek lub szalone porno. Tym razem rumuński  twórca wydobywa na światło dzienne postać mało znanego opozycjonisty, który kreślił kredą hasła oporu wobec komunistycznego reżimu. Anca Damian zachwyciła polską widownię takimi filmami, jak Moon Hotel Kabul (nagroda za reżyserię na Warszawskim Festiwalu Filmowym) czy Marona - psia opowieść (zwycięzca Konkursu Filmowych Odkryć na Festiwalu Młode Horyzonty). W ramach przeglądu będzie można zobaczyć jej najnowszą animację pt. Wyspa, która została zainspirowana opowieścią o Robinsonie Crusoe.

Zwieńczeniem przeglądu będzie pokaz rumuńskich filmów krótkometrażowych. W zestawie są m.in. fabularne Urlopowe ćwiczenia Lary Ionescu - wakacyjna opowieść o odbudowywaniu rodzinnych relacji oraz niezwykła animacja Suruaika (reż. Vlad Ilicevici, Radu C. Pop) z kotami w rolach głównych.

PROGRAM:
piątek, 10 maja
20.00 LIBERTATE | LIBERTATE
(Tudor Giurgiu) RO/HU 2023, 109’
prelekcja przed seansem: dr Miłosz Stelmach

sobota, 11 maja
18.00 NA PÓŁNOC | SPRE NORD
(Mihai Mincan) RO/FR/GR/BG/CZ 2022, 123’
20.30 DRUKOWANYMI LITERAMI | TIPOGRAFIC MAJUSCUL
(Radu Jude) RO 2020, 128’

niedziela, 12 maja
18.00 WYSPA | L’ILE
(Anca Damian) RO/BE/FR 2022, 84’
20.00 RUMUŃSKIE FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE 98’
zestaw pięciu rumuńskich krótkich metraży
POGRZEB KOTA | PISICA MOARTĂ
(Ana Maria Comănescu) RO 2023, 20’
WSZYSCY KREWNI | TOATE NEAMURILE
(Alexandra Diaconu) RO 2022, 24’
SURUAIKA | SURUAIKA
(Vlad Ilicevici, Radu C. Pop) RO 2022, 10’
ĆWICZENIA ZE WSPÓLNYCH WAKACJI | EXERCIȚIU DE CONCEDIU
(Lara Ionescu) RO 2022, 22’
DWA SŁOWA, TRZY KŁAMSTWA | DOUĂ VORBE, TREI MINCIUNI
(Ioachim Stroe) RO 2022, 22’

BILETY:
28 zł (normalny)
24 zł (ulgowy)
20 zł (klubowy/senior)
Karnet (5 seansów): 100 zł
Aby zakupić karnet online, prosimy o kontakt: kasa@kinopodbaranami.pl


O FILMACH:
DRUKOWANYMI LITERAMI | TIPOGRAFIC MAJUSCUL
(Radu Jude) RO 2020, 128’W komunistycznej Rumunii u władzy jest Nicolae Ceaușescu. To on, przy pomocy Narodowej Telewizji, pisze oficjalną historię. Szesnastoletni chłopak kreśli na murach kredą i drukowanymi literami inną historię: hasła oporu wobec reżimu. Jego czyny zostają spisane w opasłym tomie akt Securitate, która obserwuje go, zatrzymuje, przesłuchuje i niszczy. Powiązanie tych dwóch historii, sekretnej i publicznej, osobistej i wspólnej, wydobywa na światło dzienne postać mało znanego bohatera 30 lat po upadku komunizmu.


LIBERTATE | LIBERTATE
(Tudor Giurgiu) RO/HU 2023, 109’Sybin, grudzień 1989 roku. W chaotycznych dniach rewolucji, dzięki której obalono system komunistyczny, siedmiogrodzkie miasto staje się miejscem brutalnego ataku na jednostkę milicji. Atak szybko przekształca się w krwawą konfrontację pomiędzy wojskiem, milicjantami, protestującymi i członkami Securitate. Podczas desperackiej próby wydostania się z oblężenia, kapitan policji Viorel zostaje złapany przez wojskowych i wrzucony do pustego basenu wraz z setkami innych więźniów oskarżonych o działalność terrorystyczną.


NA PÓŁNOC | SPRE NORD
(Mihai Mincan) RO/FR/GR/BG/CZ 2022, 123’Rok 1996. Podczas wachty na pokładzie transatlantyku Joel, religijny filipiński marynarz, odkrywa Dumitru, rumuńskiego pasażera na gapę ukrywającego się między kontenerami. Jeśli Dumitru zostanie zauważony przez tajwańskich oficerów zarządzających statkiem, grozi mu wyrzucenie za burtę. Joel postanawia go ukryć. Rozpoczyna się niebezpieczna gra w kotka i myszkę. Kiedy jego załoga, przyjaciele, a nawet sam Bóg zaczynają się od niego odwracać, mężczyzna zdaje sobie sprawę, że musi sam stawić czoła okrutnemu losowi.


WYSPA | L’ILE
(Anca Damian) RO/BE/FR 2022, 84’Muzyczna baśń o micie Robinsona Crusoe, w której Mały Książę spotyka Monty Pythona. Robinson jest lekarzem, a jego samotność na wyspie opanowanej przez migrantów, organizacje pozarządowe i strażników jest dobrowolna. Ratuje Piętaszka, jedynego ocalałego rozbitka z łodzi nielegalnych uchodźców. Podczas swojej podróży po wyspie Robinson napotyka niezwykłe istoty i staje wobec dziwnych wydarzeń. Poprzez poezję wizualną i symbolikę zmierzy się z bieżącymi sprawami w świecie, w którym każdy szuka swojego raju.


RUMUŃSKIE FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE - łączny czas trwania: 98’

DWA SŁOWA, TRZY KŁAMSTWA | DOUĂ VORBE, TREI MINCIUNI
(Ioachim Stroe) RO 2022, 22’

https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_14294_2.jpg

Policja rekonstruuje okoliczności popełnienia przestępstwa.


MARTWY KOT | PISICA MOARTĂ
(Ana Maria Comănescu) RO 2023, 20’

https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_14294_3.jpg

Tragiczna śmierć kota Ioana postrzega jako możliwość pogłębienia relacji ze swoim partnerem. Pogrzeb nabiera jednak dziwnego charakteru, gdy dołącza do nich jego nowa dziewczyna.


SURUAIKA | SURUAIKA
(Vlad Ilicevici, Radu C. Pop) RO 2022, 10’

https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_14294_4.jpg

Jałowy, pełen straty i żalu mroczny świat, nawiedzany przez gigantycznego kota.


URLOPOWE ĆWICZENIA | EXERCIȚIU DE CONCEDIU
(Lara Ionescu) RO 2022, 22’

https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_14294_1.jpg

Po wielu latach rozłąki Ana i jej mama spotykają się ponownie podczas wakacji nad morzem. Dzięki okolicznościom przyrody, odbudowują rodzinne relacje zawieszone w czasie.


WSZYSCY KREWNI | TOATE NEAMURILE
(Alexandra Diaconu) RO 2022, 24’

https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_14294_0.jpg

Epidemia rozdzieliła w Rumunii wiele rodzin. Pomimo różnego rodzaju restrykcji, jedna z takich rodzin próbuje utrzymać kontakt zarówno z tradycją, jak i z krewnymi mieszkającymi za granicą, nawet w czasie pogrzebu. Prócz nowoczesnych technologii pomaga im w tym czarny humor.


SPOT:
PATRON MEDIALNY:


Bookmark and Share

archiwum