kpb

Filmy Wszech Czasów ponownie w Kinie Pod Baranami

FILMY WSZECH CZASÓW
ponownie

w Kinie Pod Baranami
od czerwca 2023

 

 

Cykl Filmy Wszech Czasów powraca do Kina Pod Baranami! Na naszych ekranach będą pojawiać się ponadczasowe produkcje, które poprzedzą wprowadzenia przygotowane przez zaproszonych gości.

 

Filmy Wszech Czasów to autorski cykl, w ramach którego na ekranie naszego Kina można zobaczyć uznane, ponadczasowe produkcje.Filmy będą poprzedzać wprowadzenia przygotowane przez zaproszonych gości. Większość filmów będzie prezentowana w wersji odrestaurowanej cyfrowo. Podczas ubiegłorocznej odsłony cyklu widzowie obejrzeli takie filmy jak Casablanca, Psychoza, Kabaret czy trylogia Ojciec chrzestny.

 

NADCHODZĄCY POKAZ W RAMACH CYKLU:

Więcej informacji wkrótce!


WCZEŚNIEJSZE POKAZ W RAMACH CYKLU:

Big Lebowski (reż. Joel Coen)

25 lat po premierze, krakowscy kinomani mieli okazję obejrzeć na dużym ekranie kultową czarną komedię Big Lebowski. W poniedziałek, 5 czerwca, projekcję filmu zrealizowanego na podstawie scenariusza braci Coen poprzedził krótki wykład, który wygłosił dziennikarz i krytyk filmowy, Mateusz Demski.


Podwójne ubezpieczenie (reż. Billy Wilder)

22 czerwca - w rocznicę urodzin pochodzącego z Suchej Beskidzkiej, jednego z najważniejszych reżyserów i producentów światowego kina Billy’ego Wildera - zaprosiliśmy do naszego Kina na pokaz filmu Podwójne ubezpieczenie z 1944 roku. Projekcję poprzedził krótki wykład, który wygłosiła dr hab. Patrycja Włodek.Nashville (reż. Robert Altman)

Polifonia głosów, bohaterów i ludzkich losów. Nashville w reżyserii Roberta Altmana to pełen muzyki, imponujący przekrój amerykańskiego społeczeństwa. Pokaz 29 czerwca w naszym Kinie w ramach cyklu Filmy Wszech Czasów poprzedził krótki wykład dr hab. Rafała Syski - wykładowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego i dyrektora Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi.

 

Wiek niewinności (reż. Martin Scorsese)

Olśniewający wizualnie film Martina Scorsese, opowiadający o miłosnym trójkącie z końca XIX wieku. Kostiumowy melodramat Wiek niewinności to kolejny tytuł prezentowany w cyklu Filmy Wszech Czasów w Kinie Pod Baranami. Seans w czwartek 17 sierpnia poprzedzi prelekcja filmoznawczyni i edukatorki filmowej, Joanny Łuniewicz.Tron we krwi (reż. Akira Kurosawa)

Ekspresyjne kadry, imponująca scenografia i aktorstwo inspirowane tradycyjnym teatrem nō. Tron we krwi Akiry Kurosawy - japońska adaptacja ponadczasowej sztuki Williama Shakespeare’a Makbet - to kolejny tytuł prezentowany w naszym Kinie w cyklu Filmy Wszech Czasów. Seans w czwartek 14 września, poprzedziła prelekcja prof. Krzysztofa Loski - filmoznawcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego.Carrie (reż. Brian De Palma)

Ponadczasowy horror, oparty na powieści Stephena Kinga, zwieńczony jednym z najbardziej niepokojących epilogów w historii kina. Film Carrie Briana De Palmy, ze znakomitą rolą Sissy Spacek, to kolejny tytuł prezentowany w cyklu Filmy Wszech Czasów w naszym Kinie. Seans we wtorek, 19 września, poprzedziła prelekcja filmoznawcy, Michała Lesiaka.

 

O FILMACH:

BIG LEBOWSKI | THE BIG LEBOWSKI
(Joel Coen) GB/US 1998, 117’MFF w Berlinie 1998: Udział w konkursie głównym

Kultowy film zrealizowany na podstawie scenariusza braci Coen (13. miejsce w rankingu Amerykańskiej Gildii Scenarzystów na najzabawniejszy scenariusz wszech czasów). Ponadczasowa parodia kina noir wypełniona barwnymi postaciami i fenomenalnymi dialogami, z tytułowym bohaterem, który stał się ikoną popkultury oraz… obiektem kultu.

Jeff “Koleś” Lebowski (Jeff Bridges) nigdy nie przestał być hipisem. Spędza czas słuchając muzyki, paląc trawkę i grając w kręgle z przyjaciółmi: Sobczakiem (John Goodman) i Donnym (Steve Buscemi). Pewnego dnia odwiedza go kilku podejrzanych mężczyzn, którzy sugerują mu spłacenie długów za niejaką Bunny - rzekomo jego żonę. “Koleś” nie przejąłby się tym zbytnio, gdyby nie zniszczony przez intruzów dywan. Dochodzi do wniosku, że został pomylony z innym Jeffem Lebowskim i postanawia walczyć o odszkodowanie. W ten sposób wkracza w świat wielkich pieniędzy, skrytych żądzy i rodzinnych tajemnic.


daty pokazów:
poniedziałek, 5 czerwca 2023, g. 18.00 // Monday, June 5 2023, 6 p.m.NASHVILLE | NASHVILLE
(Robert Altman) US 1975, 159’Images Courtesy of Park Circus / Universal

Oscary 1976 - wygrana: Najlepsza piosenka ("I'm Easy", wyk. Keith Carradine)
Oscary 1976 - nominacja: Najlepszy film (Robert Altman), Najlepsza aktorka drugoplanowa (Ronee Blakley),  Najlepsza aktorka drugoplanowa (Lily Tomlin),
Najlepszy reżyser (Robert Altman)
Złote Globy 1976 - wgyrana: Najlepsza piosenka ("I'm Easy", wyk. Keith Carradine)
Złote Globy 1976 - nominacje: Najlepszy dramat, Najlepszy aktor drugoplanowy (Henry Gibson), Najlepsza aktorka drugoplanowa (Ronee Blakley),  Najlepsza aktorka drugoplanowa (Lily Tomlin), Najlepsza aktorka drugoplanowa (Geraldine Chaplin), Najlepsza aktorka drugoplanowa (Barbara Harris), Najlepszy reżyser (Robert Altman), Najlepszy scenariusz (Joan Tewkesbury), Najbardziej obiecująca nowa aktorka (Ronee Blakley), Najbardziej obiecująca nowa aktorka (Lily Tomlin)


Kronika czterech dni z życia stolicy muzyki country – Nashville. Do miasta ciągną rozkapryszone, zwykle pozbawione talentu gwiazdy, cyniczni producenci muzyczni, szukający poparcia politycy, a przede wszystkim złaknieni sławy, godzący się na wszelkie upokorzenia wykonawcy. Pojawi się tu piosenkarka-dewotka, europejska dziennikarka usiłująca zrozumieć fenomen Ameryki, weteran wojny w Wietnamie, kandydat na urząd prezydenta, wszelkiej maści hochsztaplerzy i oryginały. Nie brakuje też miejscowych – albo wiodących spokojne życie, albo korzystających z kilku dni festiwalu, by się wybić, zarobić lub zrealizować porzucone w młodości marzenia. Wśród przybyszy jest też morderca, chcący zabić jedną z gwiazd.

Nashville powszechnie uznawane jest za mistrzowską satyrę na amerykańską prowincję, z jej fascynacjami, modami, dziwactwami, hipokryzją i fałszem. Stanowi także bezwzględny obraz świata godzącego się na dyktat kiczu, stereotypu i wszechobecnej iluzji. Altman nie oszczędza nikogo, ale też nikogo nie upokarza – wie, że tęsknota za innym życiem jest immanentną cechą każdego z nas, a muzyka country – idealizująca świat prowincji, wiary w Boga i Amerykę – służy temu lepiej niż jakakolwiek inna.
Opis American Film Festival, Rafał Syska

daty pokazów:
czwartek, 29 czerwca 2023, g. 18.00 // Thursday, June 29 2023, 6 p.m.


 


PODWÓJNE UBEZPIECZENIE | DOUBLE INDEMNITY
(Billy Wilder) US 1944, 107’Oscary 1945 - nominacje: Najlepszy film, Najlepszy scenariusz Billy Wilder, Raymond Chandler), Najlepsza aktorka pierwszoplanowa (Barbara Stanwyck), Najlepszy reżyser (Billy Wilder), Najlepsza muzyka w dramacie lub komedii (Miklós Rózsa), Najlepsze zdjęcia - filmy czarno-białe (John F. Seitz), Najlepszy dźwięk (Loren L. Ryder)

Agent ubezpieczeniowy Walter Neff poznaje nieszczęśliwą, młodą żonę jednego ze swoich klientów. Oczarowany piękną kobietą, daje się namówić na dokonanie “zbrodni doskonałej”: zabicie męża i ucieczkę z pieniędzmi. Jednak kolega Waltera – bystry śledczy ubezpieczeniowy - zaczyna podejrzewać, że śmierć mężczyzny nie jest wynikiem wypadku, lecz zaplanowanego działania…

daty pokazów:
czwartek, 22 czerwca 2023, g. 18.00 // Thursday, June 22 2023, 6 p.m.

 


WIEK NIEWINNOŚCI | THE AGE OF INNOCENCE
(Martin Scorsese) US 1993, 138’Oscary 1994: Najlepsze kostiumy
Oscary 1994 - nominacje: Najlepsza aktorka drugoplanowa (Winona Ryder), Najlepszy scenariusz adaptowany, Najlepsza muzyka oryginalna, Najlepsza scenografia
Złote Globy 1994: Najlepsza aktorka drugoplanowa (Winona Ryder)
BAFTA 1994: Najlepsza aktorka drugoplanowa (Miriam Margolyes)


Nowy Jork, lata 70-te XIX wieku. Newland Archer (Daniel Day-Lewis) jest zaręczony z piękną i dobrze urodzoną May Welland (Winona Ryder). Do miasta powraca hrabina Ellen Oleńska (Michelle Pfeiffer), planująca rozwód ze swoim mężem, co powoduje oburzenie lokalnej socjety. Newland i otoczona aurą skandalu arystokratka zakochują się w sobie bez pamięci. Oboje jednak zdają sobie sprawę z tego, jak wielki skandal może wywołać ich związek.

daty pokazów:
czwartek, 17 sierpnia 2023, g. 18.00TRON WE KRWI | KUMONOSU JÔ
(Akira Kurosawa) JP 1957, 105’MFF w Wenecji 1957: Udział w konkursie głównym
MFF w Valladolid 1963: Udział w konkursie głównym
Stowarzyszenie Krytyków Filmowych z Tokio 1958: Najlepsza scenografia


Film na podstawie sztuki Williama Szekspira Makbet. Przejmująca historia samuraja, który pod wpływem żony i ducha popełnia okrutne zbrodnie, świadomy swojej nieuchronnej klęski.

Czasy feudalnej Japonii. Jeden z ambitnych wojskowych dowódców pragnie wypełnić przepowiednię, według której zostanie królem. Jednak nie dochodzi do tego według prawa, ale poprzez morderstwo. Nie będzie to jedyna zbrodnia, której się dopuści, lecz dopiero początek drogi, która unurzana jest we krwi.

daty pokazów:
czwartek, 14 września 2023, g. 18.00CARRIE | CARRIE
(Brian De Palma) US 1976, 98’Oscary 1977 - nominacje: Najlepsza aktorka pierwszoplanowa (Sissy Spacek), Najlepsza aktorka drugoplanowa (Piper Laurie)
Złote Globy 1977 - nominacja: Najlepsza aktorka drugoplanowa (Piper Laurie)


Obowiązkowy film dla wszystkich fanów horrorów, oparty na bestsellerowej powieści Stephena Kinga. W roli głównej: Sissy Spacek jako dręczona nastolatka o tajemniczym życiu wewnętrznym i przerażającej mocy.

Carrie (Spacek) to skłócona z życiem nastolatka, nękana przez swoich szkolnych kolegów i fanatycznie religijną matkę (Piper Laurie). Dziewczyna posiada niesamowitą telekinetyczną moc, której zupełnie nie rozumie. Gdy na balu maturalnym staje się ofiarą niewybrednego i złośliwego żartu, Carrie nie wytrzymuje i wyładowuje skrywaną przez lata wściekłość. Rozpętuje się prawdziwe piekło na ziemi.

daty pokazów:
wtorek, 19 września 2023, g. 18.00

 


ORGANIZATORZY:
Fundacja Dla Kina
Kino Pod BaranamiPATRON MEDIALNY:


 
 
 
Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Miasta Krakowa.
Bookmark and Share

archiwum