kpb

Ada, to nie wypada

tytuł oryginalny: Ada, to nie wypada

reżyseria: Konrad Tom
aktorzy: Loda Niemirzanka, Antoni Fertner, Kazimierz Junosza-Stępowski, Aleksander Żabczyński

czas trwania: 91 min.
produkcja: Polska 1936
język: polski
in polish
info: Dzień Kina Polskiego 2023

Ziemianin Dziewanowski i jego przyjaciel, hrabia Orzelski, postanawiają, że ich dzieci, Ada i Fred, się pobiorą. Arystokrata w zastępstwie syna odwiedza dziewczynę na pensji, a ta biorąc go za kandydata do swojej ręki, celowo robi na nim złe wrażenie. Niesforna Ada to prawdziwe "enfant terrible” - jej wybryki przyprawiają o ból głowy opiekunów, którzy nieustannie krzyczą: "Ada, to nie wypada!". Czy starym przyjaciołom uda się okiełznać dziewczynę i doprowadzić do jej zamążpójścia?


Przezabawna komedia muzyczna z napisanymi przez Jerzego Jurandota (słowa) i Zygmunta Wiehlera (muzyka) piosenkami: Nie kochać w taką noc to grzech  oraz Ada, to nie wypada. W roli tytułowej Ady wystąpiła utalentowana Loda Niemirzanka, której karierę przerwała wojna. Ponadto na ekranie pojawiają się: Antoni Fertner - nestor polskich komików uwielbiany w całym Cesarstwie Rosyjskim, Kazimierz Junosza-Stępowski - jeden z najwybitniejszych polskich aktorów pierwszej połowy XX wieku oraz przedwojenny amant, Aleksander Żabczyński.

 

Prezentowany w ramach Filmy Wszech Czasów: Dzień Kina Polskiego 2023.


Wcześniej w ramach: Lata dwudzieste, lata trzydzieste... Złote lata polskiej komedii


FRAGMENT FILMU:

 

Film wyświetlany z nośnika cyfrowego powstałego w ramach NITROFILM - projektu „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Bookmark and Share