kpb

Hydrozagadka

tytuł oryginalny: Hydrozagadka

reżyseria: Andrzej Kondratiuk
aktorzy: Ewa Szykulska, Franciszek Pieczka, Iga Cembrzyńska, Jerzy Nowak, Jerzy Turek, Roman Kłosowski, Wiesław Gołas, Wiesław Michnikowski, Witold Skaruch, Zdzisław Maklakiewicz

czas trwania: 70 min.
produkcja: Polska
premiera: 1970-04-30
język: polski
in Polish
info: Dzień Kina Polskiego 2023

Bohaterem jest polski odpowiednik Supermana – superbohater As (Jerzy Nowak), natomiast podstawową zasadą organizującą film jest absurd. Kondratiuk wykpił amerykańską i polską rzeczywistość początku lat siedemdziesiątych. Główny bohater, choć tak jak pozostałe postaci zachowuje się absurdalnie, przewrotnie stoi na straży „pozytywnych wartości” i wypowiada kwestie typu: „Alkohol to największa trucizna” czy „Najważniejsze są przepisy BHP, zwłaszcza na kolei”.

Akcja filmu rozgrywa się podczas bardzo gorącego lata. W Warszawie zaczynają dziać się dziwne rzeczy w mieszkaniach nie ma wody, a w Wiśle znaleziono radioaktywną i w dodatku ugotowaną rybę. Sprawcą całego zamieszania jest doktor Plama (Zdzisław Maklakiewicz), „bezwzględnie inteligentny” czarny charakter, który prowadzi tajemnicze interesy z maharadżą pustynnego Kaburu (Roman Kłosowski). Złoczyńca ma misterny plan, ale na przeszkodzie stanie mu niezłomny i niezwyciężony As.

Bookmark and Share