kpb

AfryKamera 2013


AFRYKAMERA 2013
8. Festiwal Filmów Afrykańskich


Kino Pod Baranami
22 - 28 kwietnia 2013

Afrykamera 2013

W dniach 22 - 28 kwietnia w Kinie Pod Baranami odbędzie się krakowska edycja 8. Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera 2013.

AfryKamera powstała z myślą o prezentowaniu najważniejszych zjawisk kulturowych i kinematograficznych w Afryce, ale z punktu widzenia lokalnego. Już sama nazwa wskazuje na klucz Festiwalu: Afrykańska Kamera, czyli Afryka oczami Afrykanów. Przedstawiamy zatem wersję Afryki nie przez krzywe zwierciadło zagranicznego obiektywu.

W programie tegorocznej AfryKamery znajdą się najlepsze obrazy wyprodukowane na Czarnym Kontynencie w ciągu ostatnich kilku lat, prezentowane na najważniejszych festiwalach filmowych i cieszące się uznaniem międzynarodowej publiczności. Nowością będzie blok poświęcony produkcjom z Senegalu - kraju o niezwykle bogatej i wielowarstwowej kulturze oraz prężnie rozwijającym się przemyśle kinematograficznym. Krakowskiej odsłonie AfryKamery towarzyszą Baranki w Afryce - pokaz animacji oraz warsztaty bębniarskie dla dzieci. 

W tym roku także krakowska publiczność weźmie udział w głosowaniu na najlepszy film AfryKamery. Lista filmów konkursowych oraz szczegóły dotyczące nagród - TUTAJ. Zachęcamy do głosowania!  

W trakcie Festiwalu dostępna będzie do nabycia powieść Tajny agent Jaime Bunda autorstwa Pepetela (laureata portugalskojęzycznego nobla) w promocyjnej cenie! Wśród Widzów AfryKamery rozlosujemy kilka egzemplarzy tej pierwszej książki z Angoli przetłumaczonej na język polski.


| On April 22nd - 28th Kino Pod Baranami will host the Krakow edition of VIII African Film Festival - AfryKamera 2013, dedicated to African film and African diaspora film in general.

Some films will be screened with English subtitles.PROGRAM:

22 kwietnia (poniedziałek)
19.15  BLOK KRÓTKICH METRAŻY: LUDZKIE PEJZAŻE
, 100’
| HUMANSCAPES: short films
(most films with English subtitles)

- po seansie: poczęstunek senegalski

21.15  AFROSELEKTA. DOKUMENTY
WAVUMBA, CI O ZAPACHU RYB | WAVUMBA
reż. Jerome van Velzen, Holandia/Kenia 2012, 82’
(with English subtitles)

W pogoni za magią dziecięcych lat reżyser wraca do Kenii, kraju, w którym dorastał. Tam próbuje odnaleźć świat zapamiętany z opowieści z dzieciństwa. Po przybyciu na wyspę Wasini, reżyserowi udaje się jednak odnaleźć relikt z innej epoki: rybaka Mashoud, wciąż wierzącego w nadprzyrodzone moce i marzącego o ostatnim wielkim połowie.


23 kwietnia (wtorek)
19.15
  AFROSELEKTA. DOKUMENTY
DROGA DO APARTHEIDU | ROADMAP TO APARTHEID
reż. Ana Nogueira, Eron Davidson, RPA/USA 2012, 94’ (in English)

Dokument wskazuje podobieństwa między dawną polityką rządu RPA a tym, co dzieje się na terenie współczesnego Izraela i Autonomii Palestyńskiej. Autorzy stawiają pytanie, dlaczego państwo południowoafrykańskie spotkało się z międzynarodowymi sankcjami, a Izrael stosujący analogiczne metody represji pozostaje bezkarny.

21.15   AFROSELEKTA. MADE IN AFRICA
MATERIAŁ | MATERIAL
reż. Craig Freimond, RPA 2012, 94’ (in English)

Komedia. Młody Kassim pracuje z ojcem w rodzinnym sklepie z tkaninami. Jest ulubieńcem klientów. Jednak Kassim prowadzi drugie, potajemne życie komika. Jako muzułmanin wychowywany w tradycyjnej rodzinie nie może pozwolić sobie na takie zajęcie. Najbardziej kasowy film w historii RPA.


24 kwietnia (środa)
21.15
  AFROSELEKTA. MADE IN AFRICA
YEMA | YEMA
reż. Djamila Sahraoui, Algieria 2012, 90’ (with English subtitles)

Tragedia w stylu greckim, której akcja toczy się w samym środku algierskiej wojny domowej lat 90. W gospodarstwie wdowy, która dokonuje pochówku najstarszego syna, odbija się bolesna rzeczywistość


25 kwietnia (czwartek)
21.15 
AFROSELEKTA. MADE IN AFRICA
PEGAZ | PEGASUS
reż. Mohamed Mouftakir, Maroko 2011, 104’

MFF FESPACO 2011: najlepszy film
20-letnia Rihana chroni się przed rzeczywistością w wymyślonym przez siebie świecie. Policja odnajduje ją brutalnie pobitą, w stanie traumy po tym, jak została zgwałcona. Dziewczyna nie jest w stanie powiedzieć, kto odpowiada za to, co się stało. Thriller psychologiczny z elementami realizmu magicznego.


26 kwietnia (piątek)
21.15
 AFROSELEKTA. MADE IN AFRICA
MOLOCH TROPICAL | MOLOCH TROPICAL
reż. Raoul Peck, Haiti/Francja 2010, 107’

Gdy wybucha powstanie prezydent Jean de Dieu Théogène (wzorowany na obalonym w 2004 roku prezydencie Haiti, byłym księdzu Jean-Bertrand Aristide) zostaje odcięty od świata zewnętrznego. Zamknięty na szczycie osnutej we mgle górskiej fortecy wkrótce będzie musiał zmierzyć się z wizją własnego upadku.


27 kwietnia (sobota)
11.00  BARANKI W AFRYCE
: pokaz animacji i warsztaty bębniarskie dla dzieci

19.15
  FOCUS SENEGAL
NIEOBECNOŚĆ | L’ABSENCE
reż. Mama Keita, Francja/Senegal 2009, 84’

MFF FESPACO 2009: najlepszy scenariusz
MFF Afrykańskich Taryfa 2009: najlepszy film
Senegalski naukowiec Adama Diop, majętny, odnoszący spore sukcesy zawodowe emigrant, po 15 latach pobytu w Paryżu, na wieść o chorobie babci, decyduje się na krótki powrót do ojczyzny. Wizyta w Senegalu jątrzy niezagojone rany i odnawia traumatyczne wspomnienia.

21.15  AFROSELEKTA. MADE IN AFRICA
PÓŁŻYWY W NAIROBI | NAIROBI HALF LIFE
reż. David ‘Tosh’ Gitonga, Kenia/Niemcy 2012, 96’
(with English subtitles)

MFF AFI 2012: Nagroda Publiczności
Oscary 2012 - kandydat Kenii w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny

Film pokazuje perypetie młodego Mwas, który marzy o zostaniu sławnym aktorem na miarę Bruce'a Willisa. Aby zrealizować marzenie opuszcza swoją wioskę i wyjeżdża do Nairobi. Już pierwszego dnia zostaje obrabowany z całego dobytku, a walcząc o przetrwanie zaprzyjaźnia się z szefem lokalnego gangu.


28 kwietnia (niedziela)
17.15  BLOK KRÓTKICH METRAŻY: OBLICZA ISLAMU
, 100’
| FACES OF ISLAM: short films
(with English subtitles)


19.15  AFROSELEKTA. MADE IN AFRICA
OTELO PŁONIE | OTELO BURNING
reż. Sara Blecher, RPA 2011, 105’

Jest rok 1989, a system apartheidu dogorywa. Służby specjalne RPA usiłują sprowokować walki międzyetniczne. W tym czasie dorastają 16-letni Otelo, jego młodszy brat Ntwe i jego najlepszy przyjaciel Nowy Rok. Opowieść o dorastaniu w kraju rozdartym przez historię.

21.15  FOCUS SENEGAL
MADAME TYSON | MADAME TYSON
reż. Edward Porembny, Polska/Francja/Senegal 2013, 84’ - prapremiera!

Dokument. Sławna polityk i zarazem pierwsza kobieta promująca walki zapaśnicze - Ndeye Ndiaye Tyson. Chociaż nie umie czytać ani pisać, stała się w Senegalu znaną osobą, a także wzorem do naśladowania dla wielu rodaków.
Pokaz z udziałem reżysera filmu, Edwarda Porembnego.


BILETY:
normalny: 13 zł
ulgowy: 11 zł

mały karnet (6 filmów): 42 zł
karnet
(12 filmów): 72 zł

Baranki w Afryce
: 12 zł


Rezerwacje karnetów - mailowo ( kasa@kinopodbaranami.pl ), telefonicznie (12 423 07 68) lub przez Gadu-Gadu (5911809).


Oficjalna strona AfryKamery:
www.afrykamera.pl
Bookmark and Share

archiwum