kpb

Taxi - Teheran

tytuł oryginalny: Taxi

reżyseria: Jafar Panahi

czas trwania: 82 min.
produkcja: Iran 2015
premiera: 2015-05-22
jezyk: perski
napisy: polskie
in Farsi with Polish subtitles
info: Letnie Tanie Kinobranie

MFF w Berlinie 2015: Złoty Niedźwiedź dla najlepszego filmu
Nagroda FIPRESCI 
PKO Off Camera Kraków 2015: film otwarcia


Nagrodzone Złotym Niedźwiedziem Taxi - Teheran Jafara Panahiego jest jak audiowizualna pocztówka z Iranu.


Podróżujący po Teheranie jako taksówkarz reżyser na przykładzie kolejnych pasażerów z humorem pokazuje nam absurdy i grozę życia w jego ojczyźnie. Chociaż pojawia się tu dosadna krytyka instytucji cenzury czy opresyjnego systemu, film przepełniony jest miłością do perskiej kultury i Irańczyków. Dzięki niemu dowiadujemy się na temat Iranu więcej prawdy niż z mediów w ostatniej dekadzie.

Chociaż reżysera objęto dwudziestoletnim zakazem wykonywania zawodu (Taxi, tak jak i dwa poprzednie filmy twórcy, powstało nielegalnie, bez zgody irańskiej cenzury), z jego filmu płynie radość z życia i radość z tworzenia.

Do tej taksówki trzeba wsiąść koniecznie!


Aktorzy, którzy zagrali w Taxi, nie pojawiają się w czołówce filmu. Wynika to z niebezpiecznych konsekwencji, które irańska władza może wysunąć w stosunku do osób zaangażowanych w produkcję. Jedynymi osobami, które można w filmie rozpoznać, jest reżyser oraz jego siostrzenica Hana Saeidi, która na festiwalu w Berlinie odebrała Złotego Niedźwiedzia przyznanego wujowi. Dziewczynka wzruszyła się na scenie tak bardzo, że zdołała jedynie rozpłakać się do mikrofonu.

Jafar Panahi jest jednym z najwybitniejszych twórców współczesnego kina, porusza się w kręgach tematyki dziecięcej (wybitny, nagrodzony Złotą Kamerą w Cannes Biały balonik) oraz społecznej (nagrodzony Złotym Lwem w Wenecji Krąg, opowiadający o sytuacji kobiet we współczesnym Iranie). W 2010 roku Panahi, który od dłuższego czasu pozostawał w konflikcie z irańską cenzurą, został aresztowany. W grudniu tego samego roku zasądzono mu sześć lat więzienia i dwadzieścia lat zakazu wykonywania zawodu. Panahi, pod naciskiem opinii publicznej, wyszedł z więzienia za kaucją, aktualnie przebywa w areszcie domowym.

Jestem filmowcem. Nie potrafię robić nic innego niż filmy. Kino jest dla mnie formą ekspresji i sensem mojego życia. Nic nie jest w stanie powstrzymać mnie przed kręceniem. Nawet w ostateczności, kiedy wydaje się, że nie będzie to już więcej możliwe, zaglądam do środka siebie i znajduję tam pomysły na to, w jaki sposób stworzyć kolejny obraz w warunkach, w jakich się znalazłem, mimo ograniczeń. Jafar Panahi


Pokazuje nam prawdziwe oblicze Iranu. Wirtualna Polska

Kwintesencja kina autorskiego. Onet.pl

Taxi, mimo że realizowane w warunkach amatorskich, jest najdojrzalszą wypowiedzią Panahiego. Polityka

Subtelny, zabawny i humanistyczny. The Guardian

Olśniewające skrzyżowanie życia i sztuki. Variety


Pokaz w ramach festiwalu
Letnie Tanie Kinobranie 2016,
tydzień 1: Z dalekiego świata.

(także: program filmowy Conrad Festival 2015;
Letnie Tanie Kinobranie 2015, tydzień 7: Siła i słabość)


ZWIASTUN: