kpb

53. Krakowski Festiwal Filmowy

53. KRAKOWSKI FESTIWAL FILMOWY
26 maja - 2 czerwca 2013


PROGRAM projekcji w Kinie Pod Baranami:

C - Sala Czerwona
N - Sala Niebieska


27 maja (poniedziałek | Monday)

C  9.00  KIDS & YOUTH FEST 1
COLOMBIANOS
| COLOMBIANOS
reż. Tora Mårtens, Szwecja/Finlandia 2012, 90’ (dok.)

Pablo i Fernando, kolumbijscy bracia wychowani w Szwecji, wracają po latach do rodzinnej Bogoty. Pierwszy przyjechał tu na studia medyczne, po czym ściągnął młodszego brata, by pomóc mu w zerwaniu z uzależnieniem od alkoholu i narkotyków. Pablo nie ustaje w wysiłkach, by zorganizować Fernandowi czas i przez minimum sześć miesięcy zatrzymać go z daleka od ryzykownych sytuacji. Ich braterska relacja zostaje wystawiona na bardzo ciężką próbę.

C  14.30  GDZIEŚ W EUROPIE 1 (104')

ISLANDIA, ROK ZEROWY | ICELAND YEAR ZERO
reż. Sigurður HallmarMagnússon i Armande Chollat-Namy, Czechy/Francja/Finlandia 2012, 52’ (dok.)
W wyniku światowego kryzysu finansowego w 2008 roku trzy główne banki w Islandii upadły, tysiące ludzi straciło zainwestowane oszczędności, w kraju wzrosło bezrobocie. Dokument przedstawia historie ludzi z różnych środowisk, którzy osobiście zaznali skutków tego gospodarczego tąpnięcia. Przyzwyczajeni do wysokiego standardu życia, próbują teraz pogodzić się z nieuniknioną potrzebą ponownej oceny swoich życiowych wartości.

BECZKA ŚMIECHU. 25 LAT TAMBOURS DU BRONX
| A BARREL OF LAUGHS, 25 YEARS OF TAMBOURS DU BRONX
reż. Arnaud Lalanne, Francja 2012, 52’ (dok.)
25 lat na scenie, 26 światowych tras, 1000 koncertów, 20 tysięcy zniszczonych bębnów, 100 tysięcy połamanych pałek... Tambours du Bronx to francuska grupa kilkunastu mężczyzn grających na beczkach po ropie - miejskiej wersji bębnów Burundi - za pomocą trzonków kilofów. Niesamowita mieszanka energetycznych dźwięków, syntetycznych brzmień i rytmów, inspirowana różnymi stylami muzycznymi. Grywali na prowincjonalnych koncertach, obchodach święta 14 lipca we Francji i na największym festiwalu rockowym w Brazylii razem z grupą Sepultura. Na pewno nie są to grzeczni chłopcy.

N  14.45  PANORAMA FILMU POLSKIEGO 2 (89')


CHOMIK | THE HAMSTER
reż. Bartek Ignaciuk, Polska 2012, 30' (fab.) 
Pewnej nocy z okna na ostatnim piętrze kamienicy wyskakuje Przemek. Spadochron, w który jest zaopatrzony, nie chroni go przed bolesnym zderzeniem z przydomowym śmietnikiem. Przemek, ukochany chomik starszego małżeństwa, przeżył, ale rokowania nie są optymistyczne. Szybko okazuje się, że sprawcą lotniczego eksperymentu jest wnuk Krzyś. Incydent daje początek serii zabawnych zdarzeń, które ogarniają coraz większą część lokalnej społeczności.

JAK GŁĘBOKI JEST OCEAN? | HOW DEEP IS THE OCEAN?
reż. Filip Syczyński, Polska 2013, 30’ (fab.)
Czy życzenie pomyślane podczas zdmuchiwania urodzinowych świeczek może się spełnić? A jeśli tak, to jak to wytłumaczyć? Marek nie jest do końca pewien, co o tym sądzić. Tym bardziej, że w niewytłumaczalny sposób znalazł się w brzuchu wieloryba! A nie jest to taki zwykły wieloryb… Spotyka tu bowiem swojego zmarłego ojca, który przyjął miano Króla Oceanów oraz ukochaną żonę, która po ciężkiej chorobie odeszła wiele lat temu. Czy w tym surrealistycznym świecie Marek uzyska odpowiedzi na nurtujące go pytania?

FLORA I FAUNA | FLORA AND FAUNA
reż. Piotr Litwin, Polska 2013, 29’ (fab.)
Marysia, piętnastoletnia uczennica, jak co dzień wychodzi do szkoły z matką. Jednak gdy rozstają się na ulicy, nastolatka po kryjomu wsiada do samochodu mężczyzny. Razem jadą do hotelu. Jan, podstarzały nauczyciel z liceum, zawarł z Marysią umowę, którą teraz chcą zrealizować - dziewczynka za kilkaset złotych zdecydowała się sprzedać mu swoje dziewictwo. Z winy Jana do zbliżenia jednak nie dochodzi. Po południu nastolatka i mężczyzna spotykają się ponownie...

C  17.00  RETROSPEKTYWA PAULA DRIESSENA 1 (82')


ELBOWING
| ELBOWING
reż. Paul Driessen, Kanada 1980, 7’ (anim.)
W kolejce smutnych, tak samo ubranych osobników wyróżnia się jeden: kolorowo odziany, z tęczowymi pagonami. Ma radosną minę i dziwnie się zachowuje - wyciąga z kapelusza królika, gra na harmonijce, żongluje kolorowymi kulkami i... sam decyduje o swym dalszym losie.

HISTORIA MAŁEGO JOHNA BAILEY | THE STORY OF LITTLE JOHN BAILEY
reż. Paul Driessen, Holandia 1970, 6’ (anim.)
John Bailey beztrosko spaceruje po lesie. Zziębnięty, chcąc się ogrzać, rozpala ognisko, które staje się przyczyną ogromnego pożaru. Zwierzęta z przerażeniem opuszczają swe siedziby. Jednak mały John - dzięki swej wyobraźni oraz pomocy nowego przyjaciela - ugasi groźny pożar i odzyska sympatię mieszkańców lasu.

STRACONY BŁĘKIT | THE LOST BLUE
reż. Paul Driessen, Kanada 1972, 8' (anim.)
Szary smog opanowuje Ziemię. Mały chłopiec zakłada parę skrzydeł, by dowiedzieć się, że gdzieś istnieje czyste, błękitne niebo.

POWIETRZA! | AIR!
reż. Paul Driessen, Kanada 1972, 3' (anim.)
Bez tlenu nie ma życia. Zarówno na lądzie, w powietrzu, jak i w wodzie. Gdy zaczyna go brakować - wszystkie żywe istoty łapczywie chwytają każdy wdech. W końcu przestają oddychać... Nawet człowiek nie może się uchronić przed losem, jaki sam zgotował przyrodzie zanieczyszczając środowisko.

KOCIA KOŁYSKA | CAT'S CRADLE
reż. Paul Driessen, Kanada 1974, 11’ (anim.)
Utrzymana w surrealistycznej poetyce, pełna czarnego humoru i nieoczekiwanych zwrotów dramaturgicznych opowieść o wyjątkowo żarłocznym pająku, który wchłania wszystko co się rusza, doprowadzając do groźnej w skutkach katastrofy samolotowej.

STARE PUDŁO | AN OLD BOX
reż. Paul Driessen, Kanada 1975, 10’ (anim.)
Pewien biedak, grzebiąc w śmietnikach, natknął się na tajemnicze pudełko, z którego postanowił zrobić świąteczną katarynkę. Stanął ze swą bożonarodzeniową skrzyneczką na ulicy, ale nikt nie zwrócił na niego uwagi: wszyscy byli pochłonięci okazałym świątecznym kiermaszem...

DAVID | DAVID
reż. Paul Driessen, Holandia 1977, 7' (anim.)
Dawid i Goliat, czyli Mały i Duży. Duży łatwo może skrzywdzić Małego, ale bywa - jak napisano już w Biblii - i odwrotnie... Tytułowy bohater tej opowieści jest malutki, właściwie go nie widzimy, za to słyszymy reakcję innych postaci na jego wygląd i dokonania. Film nie tylko do oglądania, ale w dużym stopniu - a może przede wszystkim - do słuchania.

ZABICIE JAJA | THE KILLING OF AN EGG
reż. Paul Driessen, Holandia 1977, 3’ (anim.)
Mężczyzna siedzi przy stole. Przed nim jajko. Gdy zaczyna je obstukiwać łyżeczką, z wnętrza jajka dobywa się wzburzony głos. Uderza mocniej - głos protestu nasila się tym bardziej. Niebawem sam zmuszony będzie zachować się podobnie...

NA LĄDZIE, W WODZIE I W POWIETRZU | ON LAND, AT SEA & IN THE AIR
reż. Paul Driessen, Holandia 1980, 10' (anim.)
Na podzielonym na trzy pionowe części ekranie śledzimy równoległe, wzajemnie zazębiające się opowieści, rozgrywające się na lądzie, w wodzie i w powietrzu. W rolach głównych: ciągle niemogący się wyspać mężczyzna, upiorne ptaszysko oraz pasażerka pewnej łajby...

DOMEK NA TORACH | HOME ON THE RAILS
reż. Paul Driessen, Holandia 1981, 10’ (anim.)
Utrzymana w poetyce country, przejmująca opowieść o samotności i przemijaniu. W pustym pokoiku siedzi staruszka, robi na drutach. Słychać tykanie zegara i brzęczenie zabłąkanej muchy. Jedyną atrakcję stanowi codzienny rytuał: kiedy kobieta otwiera drzwi na przestrzał przez pokój przejeżdża... pociąg. Do czasu...

TA SAMA STARA HISTORIA | THE SAME OLD STORY
reż. Paul Driessen, Kanada 1981, 3' (anim.)
Życie jest dziwniejsze niż fikcja... - to stwierdzenie staje się bardzo prawdziwe w tym zaskakująco prostym filmie. Ta sama stara historia kończy się, zanim się zaczyna. Driessen opowiada o strachu, który jest tak stary jak ludzkość i tak nowy jak współczesność. W tej animacji rzeczywistość niebezpiecznie splata się z fantazją.

OCH, CO ZA RYCERZ | OH WHAT A KNIGHT
reż. Paul Driessen, Holandia 1982, 4’ (anim.)
Przez wertepy i skaliste wzgórza pędzi rycerz na swym rumaku, by ratować księżniczkę, która znalazła się w poważnych opałach. Pokonuje trójgłowego smoka, łatwo radzi sobie ze śmiercionośnym pająkiem oraz szczególnie złośliwą Babą Jagą. By uwolnić kobietę, musi jednak użyć szczególnego fortelu.

N  17.30  PANORAMA FILMU POLSKIEGO 3 (113')


ROGALIK | ROGALIK
reż. Paweł Ziemilski, Polska 2012, 17’ (dok.)
Szkolna etiuda Pawła Ziemilskiego to unikalnym obraz polskiej prowincji. Zaledwie w kilku, brawurowo skomponowanych ujęciach odsłonięte zostaje życie mieszkańców tytułowej wsi. Autor pokazuje świat spychany zazwyczaj na margines, gdzie dominuje marazm i brak komunikacji między ludźmi. Przez ponad kwadrans błądzimy po labiryncie korytarzy i pokoi wiejskich domów, napięciu rośnie, a w naszych głowach rodzi się pytanie: kim są ci ludzie?

MUNDIAL. GRA O WSZYSTKO | MUNDIAL. THE HIGHEST STAKES
reż. Michał Bielawski, Polska 2013, 96’ (dok.)
Początek lat osiemdziesiątych w Polsce to okres bardzo burzliwy - stan wojenny, zdelegalizowanie „Solidarności”, internowania, wszechobecna cenzura... W tym klimacie piłkarska reprezentacja Polski przygotowuje się do Mistrzostw Świata w Hiszpanii w 1982 r. Jej poczynania śledzą internowani działacze „Solidarności”, dziennikarze i cenzorzy. Mundial. Gra o wszystko to bogato ilustrowana materiałami archiwalnymi porywająca opowieść o przenikaniu się świata polityki i sportu.

C  19.00  SPOJRZENIE NA SZWAJCARIĘ 1
ZIMOWI NOMADOWIE
| WINTER NOMADS
reż. Manuel von Stürler, Szwajcaria 2012, 90’ (dok.)

Europejskie Nagrody Filmowe 2012: najlepszy dokument
Para pasterzy w cztery zimowe miesiące musi przemierzyć aż 600-kilometrową drogę wzdłuż szwajcarsko-francuskiej granicy. Pascalowi i Carole towarzyszą trzy osły, cztery psy i 800 owiec. Ten oryginalny "film drogi" przedstawia codzienne zmagania dwójki nowoczesnych nomadów, którzy rzadko korzystają z dobrodziejstw współczesnej cywilizacji. Za to jak mało kto potrafią współistnieć z naturą, rozumiejąc jej prawa i porządek. Zdobywca Nagrody Europejskiej Akademii Filmowej za najlepszy dokument w 2012 roku.

N  20.15  LAUREACI FESTIWALI 3
ŻOŁNIERZ NA DACHU
| SOLDIER ON THE ROOF
reż. Esther Hertog, Holandia 2012, 80' (dok.)

Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie 2012: najlepszy dokument  
Hebron, jako miejsce pochówku patriarchy Abrahama, jest święte zarówno dla Żydów, jak i muzułmanów czy chrześcijan. Z okalających go wzgórz rozpościera się przepiękny widok na położone u ich podnóża miasto. Jednak zamiast oazy spokoju i harmonii, jest to miejsce ścierania się dwóch kultur - arabskiej i żydowskiej - które mimo wieloletniego współistnienia nie potrafią zapewnić przyszłości swoim dzieciom, bezustannie obserwowanym przez jednostki wojskowe...

C  21.30  LAUREACI FESTIWALI 1 (117')


OJCIEC | FATHER
reż. Ivan Bogdanov, Mortiz Mayerhofer, Asparuh Petrov, Rositsa Raleva, Veljko Popovic, Dim Yagodin, Chorwacja/Niemcy/Bułgaria 2012, 16’ (anim.)
Tytułowy ojciec ma wiele twarzy - czasem jest budzącym strach wilkiem, innym razem przerażającym robotem-olbrzymem albo pijakiem siejącym popłoch i zniszczenie. Jednak mimo to u każdego z dzieci budzi te same emocje - brak miłości, poczucie odrzucenia i samotność. Te pięć przeplatających się ze sobą historii, opowiedzianych w formie animowanego dokumentu, zadaje pytanie o rolę rodziców i wpływ, jaki mają oni na kształtowanie się każdego z nas. Laureat Złotego Gołębia dla najlepszej animacji na festiwalu DokLeipzig 2012.

FILM O DZIECIAKACH I MUZYCE | A FILM ABOUT KIDS AND MUSIC
reż. Ramon Tort, Hiszpania 2012, 101’ (dok.)
Jaki jest przepis na sukces? Talent? Łut szczęścia? A może wytrwałość w dążeniu do celu? Dla pochodzącego z Barcelony dziecięcego zespołu jazzowego The Sant Andreu Jazz Band warsztat to nie wszystko. Najważniejsza jest miłość do muzyki i charyzmatyczny nauczyciel, który młodych podopiecznych wprowadza w świat jazzu i dorosłe życie. I mimo, że tylko niektórzy zdecydują się na kontynuowanie kariery muzycznej, nigdy nie utracą jednego - wiary w siebie. Zwycięzca sekcji krajowej Festiwalu Dokumentalnych Filmów Muzycznych Beefeater In-edit w Barcelonie.


28 maja (wtorek | Tuesday)

C  9.00  KIDS & YOUTH FEST 2
NIE JESTEM GWIAZDĄ ROCKA
| I AM NOT A ROCK STAR
reż. Bobbi Jo Hart, Kanada 2012, 86’ (dok.)

Przez osiem lat reżyserka śledziła losy Mariki Bournaki, utalentowanej kanadyjskiej pianistki, która rozpoczęła karierę jako dwunastolatka. Kamera - towarzysząca bohaterce podczas prób, koncertów i w różnych momentach życia rodzinnego - miała być świadkiem narodzin gwiazdy. Równolegle udało się zarejestrować proces dojrzewania młodej dziewczyny, jej nowe ambicje i rodzący się bunt, a wreszcie próbę samodzielnego znalezienia własnej drogi.

14.30  GDZIEŚ W EUROPIE 2 (117')


MIŁOŚĆ I ŚMIERĆ W URZĘDZIE MIASTA | LOVE & DEATH IN CITY HALL
reż. Guy King, Wielka Brytania 2013, 58’ (dok.)
Wzruszające, wesołe, a czasem bolesne i zaskakujące historie ludzi, którzy opowiadają o najszczęśliwszych i najsmutniejszych wydarzenia swojego życia w urzędzie stanu cywilnego w Belfaście. W majestatycznych, neobarokowych wnętrzach rejestrują swoje nowo narodzone dzieci, pierwsze lub kolejne małżeństwa oraz zgony członków rodziny, a ich opowieści przeplatają się z historiami pracowników biura. Jesteśmy świadkami chwil radości, ale i emocjonalnych pożegnań z ukochaną osobą.

ZABAWKI | IGRUSHKI
reż. Lina Lužytė, Litwa 2012, 59’ (dok.) 
Wielu mieszkańców białoruskiego Zhlobina utrzymuje się z wytwarzania i sprzedaży pluszowych zabawek. Ich jedynymi klientami są pasażerowie pociągów zatrzymujących się na stacji kolejowej. Handel maskotkami jest jednak nielegalny, konkurencja duża, a perspektyw na zmianę życia brakuje.

N  14.45  PANORAMA FILMU POLSKIEGO 4 (114')


AKTOR ODNALEZIONY. MARIAN DZIĘDZIEL
| AN ACTOR FOUND. MARIAN DZIĘDZIEL
reż. Marta Węgiel, Polska 2012, 54’ (dok.)
Marian Dziędziel to aktor z wieloletnim dorobkiem artystycznym. Wychowanek krakowskiego Teatru im. Juliusza Słowackiego, Piwnicy Pod Baranami i Jamy Michalika, występował u najlepszych reżyserów filmowych i teatralnych. Jego scenicznego doświadczenia mógłby pozazdrościć mu niejeden kolega po fachu. Dlaczego więc pozostał w nim pewien niedosyt? Czy jego marzenie o prawdziwym aktorstwie się spełniło?

WIDOK KRAKOWA | VIEW OF KRAKOW
reż. Magdalena Piekorz, Polska 2012, 60’ (dok.)
Film jest częścią międzynarodowego cyklu, prezentującego literackie stolice Europy. Bohaterem polskiego odcinka jest Kraków, a dokładniej Kraków Adama Zagajewskiego. Poeta przedstawia swoje literackie miasto, wspomina mistrzów i przyjaciół, opowiada o własnej drodze twórczej. Pejzaż miasta malują w równiej mierze archiwalne materiały filmowe, dawne zdjęcia miasta, jak i współczesne obrazy miejsc i ludzi.

C  17.00  SPOJRZENIE NA SZWAJCARIĘ 2
LOT SPECJALNY. BILET BEZ POWROTU
| THE WORLD IS LIKE THAT
reż. Fernand Melgar, Szwajcaria 2011, 52’ (dok.)

MFF w Locarno 2011: Nagroda Jury Studenckiego, Nagroda Jury Ekumenicznego
Dawno temu wyjechali do Europy, by pracować na lepsze życie. Po 15, 20 latach zostają deportowani do rodzinnych krajów: Gambii, Kosowa, Senegalu, Kamerunu - do miejsc, które opuścili tak dawno, że nie mogą kojarzyć im się z domem. Rozłączone rodziny, zagubieni ojcowie, codzienna niepewność o to, co będzie jutro i... jedno marzenie, by wrócić do kraju, który ich nie chce. Tam zostawili swoją godność i swój dom.

N  17.30  PANORAMA FILMU POLSKIEGO 5 (134')


ABU HARAZ | ABU HARAZ
reż. Maciej Drygas, Polska 2013, 74’ (dok.)
Abu Haraz to wioska na pustyni w Sudanie Północnym. Mieszkający tu ludzie od wieków żyją zgodnie z naturą - rytm życia wyznaczają wylewy przepływającego nieopodal Nilu. W ich surowy, a zarazem radosny świat wkracza jednak zagrożenie. Plan budowy gigantycznej tamy grozi zalaniem wioski i unicestwieniem dotychczasowej egzystencji. Protesty mieszkańców Abu Haraz nie przynoszą żadnych skutków i wysiedlenie staje się faktem. Zderzenie tradycji z postępem cywilizacyjnym po raz kolejny kończy się ludzkimi dramatami.

SZTUKA ZNIKANIA | THE ART OF DISAPPEARING
reż. Bartosz Konopka, Piotr Rosołowski, Polska 2012, 60’ (dok.)
W 1980 roku Jerzy Grotowski zaprosił do Polski Amona Frémona, jednego z najwybitniejszych kapłanów voodoo na Haiti. Po kilku miesiącach Amon zaczął chodzić własnymi ścieżkami. Jak w jego oczach wyglądała Polska lat 80.? Karnawał Solidarności? Stan wojenny? Co myślał, gdy widział długie kolejki przed sklepami, bezradny i zniewolony tłum ludzi? Spoglądamy na znane nam obrazy z nieznanej dotąd perspektywy. To metafizyczne świadectwo człowieka z odległej nam kultury.

C  19.00  SPOJRZENIE NA SZWAJCARIĘ 3
DOM DALEKO STĄD
| A HOME FAR AWAY
reż. Peter Entell, Szwajcaria 2012, 100’ (dok.)

Kiedy w połowie lat 40. XX wieku Lois Wheeler, początkująca aktorka poznała swojego przyszłego męża, Edgara Snowa, światowej sławy dziennikarza (który jako pierwszy zachodni korespondent przeprowadził wywiad z Mao Tse-tungiem), autora głośnej wówczas książki Red Star Over China, nie przypuszczała, że swój nowy dom znajdzie w Szwajcarii. Snow, oskarżony w okresie makkartyzmu o sympatie komunistyczne, zdecydował się wyemigrować z rodziną do Europy. Pół wieku później ich szwajcarski dom zostaje przeznaczony do rozbiórki. Lois, porządkując pamiątki po mężu, wraca wspomnieniami do dawnych lat.

N  20.15  NOC ETIUD STUDENCKICH 1 (211’)


DANSE MACABRE | DANSE MACABRE
reż. Małgorzata Rżanek, Polska 2012, ASP w Warszawie, 5’ (anim.)
CISZA | SILENCE
reż. Zofia Goraj, Polska 2013, WRiT UŚ, 5‘ (dok.)
8 FILMÓW O MIŁOŚCI | 8 FILMS ABOUT LOVE
reż. T. Czepiec, U. Laskowska, S. Sendyk, A. Zamęcka, O.Korotkaya, E.Podgórska, O. Apanosowicz-Katłu-bej, A. Elbanowska, Polska 2013, Szkoła Wajdy, 28‘ (dok.)
PRAWDZIWY MIÓD | REAL HONEY
reż. Sławomir Witek, Polska 2012, Gdyńska Szkoła Filmowa, 18‘ (fab.)
NASZA KLĄTWA | OUR CURSE
reż. Tomasz Śliwiński, Polska 2013, Warszawska Szkoła Filmowa, 27‘ (dok.)
BLOK | FLIP FLAT
reż. Paulina Ziółkowska, Polska 2012, PWSFTviT, 2’ (anim.)
SMUTNE POTWORY I DUŻE KSIĘŻNICZKI | SAD MONSTERS & BIG PRINCESSES
reż. Justyna Tafel, Polska 2013, PWSFTviT, 30‘ (fab.)
LECIEĆ-NIE LECIEĆ | FLY OR NOT TO FLY
reż. Aniela Gabryel, Polska 2013, PWSFTviT, 19’ (dok.)
CO SIĘ DZIEJE, GDY DZIECI NIE CHCĄ JEŚĆ ZUPY
| WHAT HAPPENS WHEN CHILDREN DON’T EAT SOUP
reż. Paweł Prewencki, Polska 2012, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, 7’ (anim.)
ERRATA | ERRATA
reż. Arek Biedrzycki, Polska 2012, WRiT UŚ, 19’ (anim.)
NIC SIĘ NIE STAŁO | NOTHING BAD HAPPENED, POLAND, NOTHING BAD HAPPENED
reż. Krysia Rachwał, Roman Statsenka, Polska 2012, Warszawska Szkoła Filmowa, 7’ (dok.)
CZŁOWIEK BEZ WŁAŚCIWOŚCI | MAN WITHOUT QUALITIES
reż. Przemysław Drążek, Polska 2013, WRiT UŚ, 30’ (fab.)
PONIEDZIAŁEK, PONIEDZIAŁEK | MONDAY, MONDAY
reż. Bartosz Białobrzeski, Mateusz Pastewka, Polska 2012, Warszawska Szkoła Filmowa, 14’ (dok.)

C  21.30  OPOWIEŚCI ZE ŚWIATA 1
CHAR... ZIEMIA NICZYJA
| CHAR... THE NO-MAN’S ISLAND
reż. Sourav Sarangi, Indie 2012, 97’ (dok.)

Char, zwana „Wyspą niczyją”, leży na pograniczu Indii i Bangladeszu. Na pozór życie płynie tu spokojnym rytmem, zakłócanym tylko siłami natury. W jednej z wiosek mieszka Rubel który, w przeciwieństwie do większości swoich rówieśników, marzy o studiach i podróży w nieznane. Jednak, jako główny żywiciel rodziny, zamiast chodzić do szkoły przemyca ryż, by później sprzedać go na „czarnym rynku”. Czy mimo przeciwności losu zdobędzie się na odwagę i zawalczy o swoje marzenia?


29 maja (środa | Wednesday)

C  9.00  KIDS & YOUTH FEST 3
DZIENNIK Z PODRÓŻY
| A DIARY OF A JOURNEY
reż. Piotr Stasik, Polska 2013, 54’ (dok.)

Tadeusza Rolke, sędziwego mistrza polskiej fotografii, łączy z piętnastoletnim Michałem nie tylko typowa relacja nauczyciel - uczeń. Razem wyruszają w Polskę, by portretować mieszkańców małych miejscowości, a umieszczona w camperze ciemnia umożliwia im natychmiastowe wywoływanie zdjęć i obdarowywanie nimi przypadkowo spotkanych modeli. Dla chłopca jest to doskonała okazja, by poznać tajniki tradycyjnej fotografii. Dla obu bohaterów - szansa na przeżycie pięknej przyjaźni.

N  11.00  PANORAMA FILMU POLSKIEGO 1
INNY ŚWIAT
| ANOTHER WORLD
reż. Dorota Kędzierzawska, Polska 2012, 97' (dok.)

Filmowa opowieść o tytułowym "innym świecie", który stworzył wybitną polską aktorkę, Danutę Szaflarską, a potem przestał istnieć. Kto mógł lepiej opowiedzieć blisko 100-letnią historię, niż 98-letnia dziś aktorka - ciągle pełna wdzięku, emanująca spokojnym dystansem i humorem? Fascynująca opowieść prowadzona przez wspaniałą narratorkę została sfilmowana przez oszczędnego w formie Arthura Reinharta.

C  14.30  GDZIEŚ W EUROPIE 3 (92')
OPOWIEŚĆ O PIERWSZEJ RABINCE
| REGINA - THE STORY OF THE WORLD’S FIRST FEMALE RABBI
reż. Diana Groó, Węgry/Wielka Brytania/Niemcy 2013, 66’ (dok.)

Bohaterka poetyckiego dokumentu Regina Jonas urodziła się w 1902 roku w Scheunenviertel, żydowskiej dzielnicy Berlina. Jej ojciec Wolf, uliczny sprzedawca, od najmłodszych lat motywował ją do nauki. Po jego śmierci życiowym celem Reginy było zostać rabinką. Przełamując tradycję i panujące wśród braci w wierze reguły, pozbawiona wsparcia starszych synagogi, pozostała wierna swym marzeniom i ideałom. Film, powstały w oparciu o materiały archiwalne, listy i wspomnienia bliskich jej osób, to poruszająca opowieść o tym, jak możliwym staje się to, czego człowiek pragnie immanentnie.

ZŁOMIARZ | JUNK
reż. Dmitro Gluhenky, Ukraina 2012, 12’ (dok.)

LEKCJA DEMONSTRACJI | DEMONSTRATION LESSON
reż. Natalia Mashtaler, Ukraina 2012, 14’ (dok.)  

N  14.45  PANORAMA FILMU POLSKIEGO 6 (90')


OPTIMISTA | OPTIMIST
reż. Kryspin Pluta 2012, Polska, 44’ (dok.)
Czy w życiu warto być optymistą? Mateusz myśli, że nie. Podczas nauki żeglowania trzyma się z boku, bo czuje, że nie potrafi dotrzymać kroku rówieśnikom i zdobyć uznanie wymagającego trenera. Poczucie porażki i brak wiary w siebie powoduje, że chce zrezygnować z wymarzonego sportu. Lecz czy jest to możliwe pływając na „Optimiście”? Czy z pomocą kolegów i wsparciem trenera Mateuszowi uda się przezwyciężyć swoje słabości i zdobyć medal w profesjonalnych regatach?

UWOLNIĆ MOTYLA | FREE THE BUTTERFLY
reż. Joanna Frydrych, Polska 2012, 46’ (dok.)


C  17.00  RETROSPEKTYWA PAULA DRIESSENA 2 (51')


TIP-TOP | TIP-TOP
reż. Paul Driessen, Kanada 1984, 8’ (anim.)
Jak jest lepiej? Tradycyjnie - na dole za sprawą siły grawitacji - czy wprost przeciwnie: do góry nogami, pod sufitem? Tam grawitacja nie działa, ale inni są zdezorientowani tym, że bohater filmu zasiada do posiłku wisząc nad ich głowami...

ŁACIATA KROWA | SPOTTING A COW
reż. Paul Driessen, Holandia 1983, 7’ (anim.)
Monolog szukającego inspiracji artysty towarzyszy zza kadru pełnej nieoczekiwanych zdarzeń, niekiedy mrożącej krew w żyłach, czarno-białej opowieści. Zrealizowana w przeważającej części tzw. metodą sylwetkową, a rozgrywająca się na... Wystarczy spojrzeć na tytuł i wszystko staje się oczywiste: czarne - czarne, białe - białe...

SŁONECZNA STRONA | SUNNY SIDE UP
reż. Paul Driessen, Holandia 1985, 3' (anim.)
Samotny mężczyzna na bezludnej wysepce wypatruje ratunku. Wschodzi słońce, pojawia się księżyc, mijają kolejne dni. Nagle spotyka atrakcyjną kobietę, równie samotną jak on. Sielanka nie może jednak wiecznie trwać...

PISARZ  | THE WRITER
reż. Paul Driessen, Holandia 1988, 12’ (anim.)
W ponurym średniowiecznym zamczysku, pośród piorunów i błyskawic, zakapturzony mężczyzna pisze pełną okrutnych wydarzeń księgę. Jest straszno, czasami śmieszno. Zło czai się wszędzie, śmierć zbiera obfite żniwo...

WUJKOWIE I CIOTKI 1 | UNCLES&AUNTS #1
reż. Paul Driessen, Holandia 1989, 3’ (anim.)
Z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach albo w... filmie animowanym. Kino familijne według Paula Driessena. Kilka scen z życia rodzinnego, m.in. na plaży, podczas spaceru z pieskiem, posiłku z przyjacielem, w trumnie...

WODNI LUDZIE | THE WATER PEOPLE
reż. Paul Driessen, Holandia/Japonia 1992, 14’ (anim.)
Wodne, a właściwie w dużej mierze podwodne miasteczko. Choć życie pełne tu niespodzianek i nieoczekiwanych zdarzeń, nie można zapomnieć o codziennych obowiązkach: podlewaniu kwiatków, praniu, zabraniu z sobą parasola, bo przecież może padać deszcz...

WUJKOWIE I CIOTKI 3 | UNCLES&AUNTS #3
reż. Paul Driessen, Holandia 1992, 4’ (anim.)
Trzecia odsłona kina familijnego Paula Driessena, a w niej m.in.: pierwszy i ostatni misiaczek Juniora, nowe auto ojca, karmienie ptactwa domowego, drobne, codzienne nieporozumienia między mamą a tatą, dziadek usiłujący uratować stare drzewo...

N  17.30  PANORAMA FILMU POLSKIEGO 7 (104')


PODWÓJNE ŻYCIE PIOTRA S. | DOUBLE LIFE OF PIOTR S.
reż. Alina Mrowińska, Polska 2012, 52’ (dok.)
Piotr, jak większość dwudziestolatków, jest energiczny i pomysłowy. W wolnym czasie gra na fortepianie i maluje. Jednak jego największą pasją jest aktorstwo. Mimo młodego wieku grywał już na deskach warszawskich teatrów, a szerszej publiczności znany jest głównie z roli Maćka Lubicza z Klanu. I choć otoczony jest miłością matki i dwóch starszych sióstr, brak ojca i nieodwzajemnione uczucie do serialowej narzeczonej Martyny powoduje, że w jego życiu granica pomiędzy fikcją a realnym światem coraz bardziej się zaciera...

BEZSENNOŚĆ | INSOMNIA
reż. Andrzej Titkow, Polska 2012, 52’ (dok.) 
Leonard Borkowicz związał całe swoje życie z doktryną komunistyczną: w młodym wieku wstąpił do KZMP i KPP, był więźniem w Berezie Kartuskiej, walczył w Armii Czerwonej i I Dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Po wojnie piastował wiele stanowisk partyjno-rządowych, m.in. był pierwszym wojewodą szczecińskim. Oglądamy dramat człowieka stopniowo odwracającego się od komunizmu; przed odebraniem sobie życia napisał w pożegnalnym liście: „Rozpad komunizmu jest światłym momentem ostatnich lat mojego życia”.

C  19.00  SPOJRZENIE NA SZWAJCARIĘ 4
PAUL BOWLES: KLATKA JEST ZAWSZE OTWARTA

| PAUL BOWLES: THE CAGE IS ALWAYS OPEN
reż. Daniel Young, Szwajcaria 2012, 89’ (dok.)

Film opowiada historię pisarza i kompozytora, Paula Bowlesa i jego żony Jane, którzy pomimo homoseksualnych romansów, z oddaniem wspólnie przemierzają drogę duchowej podróży do Tangieru. Dla autora zekranizowanej przez Bernardo Bertolucciego powieści Pod osłoną nieba, Maroko okazuje się kresem podróży bez możliwości powrotu. Jedną z najbardziej poruszających scen filmu jest zarejestrowany przez reżysera ostatni wywiad z pisarzem.

N  20.15  NOC ETIUD STUDENCKICH 2 (115’)
HEAD



WITAJ NIEZNAJOMY
| HELLO STRANGER
reż. Thomas Ammann, Szwajcaria 2012, 46’ (dok.)
NASZE MARZENIA, WASZE KOSZMARY | OUR DREAMS, YOUR NIGHTMARES
reż. Felipe Monroy, Szwajcaria 2012, 4’ (fab.)
ZAĆMIENIE | ECLIPSE
reż. Hakim Mastour, Szwajcaria 2013, 19’ (fab.)
ŻYWI TEŻ PŁACZĄ | OS VIVOSTAMBEMCHORAM
reż. Basil da Cunha, Szwajcaria 2012, 30’ (fab.)
ZNAKI I WIBRACJE | SIGNS AND VIBRATIONS
reż. Nalia Giovanoli, Szwajcaria 2011, 8’ (fab.)
GALAXIE GRAMOPHONE | GALAXIE GRAMOPHONE
reż. Camille De Pietro, Szwajcaria 2012, 8’ (fab.)

C  21.30  OPOWIEŚCI ZE ŚWIATA 2
IZRAEL: HOME MOVIE
| ISRAEL: A HOME MOVIE
reż. Eliav Lilti, Arik Bernstein, Izrael 2012, 90’ (dok.)

Rok 1930 w izraelskiej historii zaznaczył narodziny „domowego” kina. Początkowo te czarno-białe, nieme filmy dokumentowały życie miast i ich mieszkańców przez pryzmat sielankowej codzienności. Jednak już wkrótce staną się one „żywą kroniką” opisującą okres burzliwych przemian, które na zawsze zapiszą się w dziejach Izraela. Ten osobisty film, powstały z połączenia rodzinnych materiałów archiwalnych i wspomnień z dzieciństwa, to próba rozliczenia się z Holokaustem i wieloletnią walką o niepodległość Ziemi Obiecanej.


30 maja (czwartek | Thursday)

C  12.00  SHORT MATTERS! 1
(77')


 DZIEŃ ŚWIĘTEGO ANTONIEGO | MORNING OF SAINT ANTHONY'S DAY
reż. João Pedro Rodrigues, Portugalia 2012, 25’ (fab.)
Nominacja EFA dla filmu krótkometrażowego Vila do Conde 2012
13 czerwca, w dniu św. Antoniego - patrona Lizbony - kochankowie w dowód miłości obdarowują się doniczkami z bazylią, ozdobionymi papierowymi goździkami, flagami i popularnymi wierszami. Kim są lunatycy błąkający się o świcie po ulicach metropolii?

NA ODLUDZIU | BACK OF BEYOND
reż. Michael Lennox, Wielka Brytania 2011, 25’ (fab.)
Nominacja EFA dla filmu krótkometrażowego Locarno 2012
Petsy pracuje na małej stacji benzynowej. Codzienną rutynę przerywa pojawienie się roszczeniowego klienta, Gabriela. Stawia on sprzedawcy ultimatum: jeśli Petsy nie zapłaci za zakupy Gabriela z własnej kieszeni, dosięgnie go kula z broni wycelowanej prosto w jego głowę.

OUT OF FRAME | OUT OF FRAME
reż. Yorgos Zois, Grecja 2012, 10’ (eksp.)
Nominacja EFA dla filmu krótkometrażowego Wenecja 2012
Podczas gdy polskie miasta bezskutecznie walczą z wszechobecnymi billboardami, w Grecji już kilka lat temu wprowadzono restrykcyjne przepisy dotyczące reklamy zewnętrznej. Rezultatem zmian prawnych są setki pustych billboardów, straszących na poboczach dróg i ścianach budynków.

PROTEST VI | OBJECTION VI
reż. Rolando Colla, Szwajcaria 2012, 17’ (fab.)
Nominacja EFA dla filmu krótkometrażowego Drama 2012
Oparta na faktach historia Nigeryjczyka, który ubiegał się o azyl polityczny w Szwajcarii. W obliczu deportacji mężczyzna rozpoczyna głodówkę, która jest wyrazem walki o wolność i osobistą godność upokorzonego emigranta.

C  14.30  GDZIEŚ W EUROPIE 4
VOJTA LAVIČKA: WZLOTY I UPADKI
| VOJTA LAVIČKA: UPS AND DOWNS
reż. Helena Třeštíková, Czechy 2013, 88’ (dok.) 

Vojta jest romskim muzykiem, dziennikarzem i aktywistą. Mimo, że zaznał sławy podczas współpracy z zespołem Gipsy.cz, jego życie to pasmo przeplatających się sukcesów i porażek zarówno zawodowych, jak i osobistych. Podczas szesnastoletniej obserwacji, którą prowadzi reżyserka filmu okazuje się jednak, że tym, z czym Vojta zmaga się od lat, jest próba akceptacji swojej tożsamości w nie zawsze przychylnym dla Romów społeczeństwie. Nowy film ubiegłorocznej laureatki Smoka Smoków.

14.45  PANORAMA FILMU POLSKIEGO 8 (102')


PLEASE FIND- HENRYK MIKOŁAJ GÓRECKI
| PLEASE FIND- HENRYK MIKOŁAJ GÓRECKI
reż. Violetta Rotter-Kozera, Polska 2012, 58’ (dok.)
Opowieść o jednym z najwybitniejszych polskich kompozytorów współczesnych, zmarłym trzy lata temu - Henryku Mikołaju Góreckim. Jego dokumentalny portret składa się z niepublikowanych wcześniej źródeł, wypowiedzi rodziny, przyjaciół i współpracowników (m.in. Petera Weira, Jana A.P. Kaczmarka czy Krzysztofa Pendereckiego). „W filmie starałam się dotknąć fenomenu uniwersalnej muzyki Henryka Mikołaja Góreckiego, nie wyjaśnić go, bo to tajemnica” - mówi autorka.

NOEL | NOEL
reż. Ewa Kabza, Polska 2012, 44’ (dok.)
Noel to kilkunastoletni chłopiec mieszkający od 4 lat w Anglii. Chociaż większość dzieciństwa przeżył we Francji, marzy o powrocie do Polski, skąd pochodzi. Ma kochających rodziców i dwie młodsze siostry, a mimo to czuje się samotny. Jego wielką pasją, którą przejął od ukochanego dziadka, jest kolej. Mimo, że dzieli ich tysiące kilometrów, to właśnie on jest dla chłopca przewodnikiem po świecie dorastania, w którym boryka się z brakiem przynależności i akceptacji ze strony rówieśników.

C  17.00  RETROSPEKTYWA PAULA DRIESSENA 3 (72')


 KONIEC ŚWIATA NA CZTERY PORY ROKU | THE END OF THE WORLD IN 4 SEASONS
reż. Paul Driessen, Kanada 1995, 12’ (anim.) 
Obrazy, tak jak puzzle, układają się w rytm słynnego utworu Antonia Vivaldiego w zabawne historyjki związane tematycznie z kolejnymi porami roku. Nagroda FIPRESCI na 33. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie (1996).

3 PANNY | 3 MISSES
reż. Paul Driessen, Holandia 2000, 10’ (anim.)
Najważniejsza jest wyobraźnia. Są w tej opowieści: pędząca przez Dziki Zachód kolej żelazna, stado bizonów i samochodowy korek na autostradzie. A zaludniają ją m.in.: Czerwony Kapturek, Królewna Śnieżka i krasnoludki, kowboje, Kot w butach, Syzyf oraz kilka pań o samobójczych skłonnościach. Nominacja do Oscara (2000).

CHŁOPIEC, KTÓRY ZOBACZYŁ GÓRĘ LODOWĄ | THE BOY WHO SAW THE ICEBERG
reż. Paul Driessen, Kanada 2000, 12’ (anim.)
Mały bohater żyje w dwóch światach - prawdziwym i wyobrażonym. W prawdziwym nie dzieje się nic poza codzienną rutyną; w wyobrażonym - zewsząd czyhają na niego straszliwe niebezpieczeństwa. Nie ma jednak pewności, że obydwa światy na zawsze pozostaną rozdzielone. Srebrny Smok 41. Krakowskiego Festiwalu Filmowego (2001).

2D ALBO NIE 2D | 2D OR NOT 2D - THE SHORT CUT
reż. Paul Driessen, Kanada/Holandia 2004, 12’ (anim.)
W tyrolskiej scenerii - ona i on. Trudno im będzie się spotkać, bo płaski i trójwymiarowy - to dwa różne światy. Być albo nie być - 2D albo nie 2D. Oryginalny głos Paula Driessena o świecie filmu animowanego, w którym coraz bardziej panoszy się 3D.

SIEDMIU BRACI | THE 7 BROTHERS
reż. Kaj & Paul Driessen, Holandia 2008, 12' (anim.)
Tym razem - w mrocznej, ale i dowcipnej opowieści o siedmiu braciach-bajkopisarzach - Paul Driessen łączy animację z tzw. żywą akcją. Efektowna wariacja na temat popularnych motywów bajkowych. Pojawiają się tu i smok, i Czerwony Kapturek, i Kopciuszek, i Królewna, i siedmiu krasnoludków, ale w sytuacjach nieco odmiennych od tych, do których jesteśmy przyzwyczajeni.

EDYP | OEDIPUS
reż. Paul Driessen, Kanada/Holandia 2011, 14’ (anim.)
Jak to z Edypem było? Wersja znanego mitu według obdarzonego nieprawdopodobną wyobraźnią holendersko-kanadyjskiego artysty. Pełna tajemnic i suspensu historia pewnej zbrodni, opowiedziana - jak w Nieodwracalnym Gaspara Noé - od tyłu, czyli od tragicznych wydarzeń do narodzin tytułowego bohatera.

N  17.30  PANORAMA FILMU POLSKIEGO 9
MIŁOSZ
| MILOSZ
reż. Katarzyna Gondek, Polska 2013, 60’ (dok.)  

Człowiek pełen paradoksów, kroczący w masce, kameleon - oto Czesław Miłosz we wspomnieniach najbliższych. Z banalnej prozy życia wyłaniają się momenty, w których dostrzec można niezwykłość tego artysty-filozofa: pierwsza próba samobójcza, okres okupacji, wyrafinowana gra z komunistycznymi władzami, emigracja, lata niedocenienia i samotności, niespodziewany Nobel i fala popularności, śmierć najbliższych - i wreszcie powrót do Polski.

C  19.00  SPOJRZENIE NA SZWAJCARIĘ 5
DOBRY BIZNES TO SHOW-BIZNES
| NO BUSINESS LIKE SHOWBUSINESS
reż. Martin Schilt, Bernard Weber, Szwajcaria 2012, 89’ (dok.)

Niezwykła opowieść o grupie jodłujących mężczyzn, którzy z pół i łąk surowej i pięknej Szwajcarii wkraczają na czerwone dywany. Muzyka towarzyszy im na co dzień, jest częścią otaczającej ich natury. Jodłują na chrztach i na pogrzebach. Przy muzyce silni i postawni mężczyźni z gór pozwalają sobie na emocje i chwile słabości. Piękna historia o tym, że pasja i miłość do tego co robimy może nas zaprowadzić dalej niż się spodziewamy.

N  20.15  NOC ETIUD STUDENCKICH 3 (130')
65 LAT PWSFTViT. WIECZÓR ZE SZKOŁĄ FILMOWĄ W ŁODZI



SZKOŁA | SCHOOL (fragm.)
reż. Grażyna Kędzielawska, Maria Zmarz-Koczanowicz, Polska
Pokaz fragmentów filmu dokumentalnego Szkoła w reżyserii Grażyny Kędzielawskiej i Marii Zmarz-Koczanowicz połączony ze spotkaniem z autorkami oraz rozmową o filmie oraz procesie nauczania reżyserii filmu dokumentalnego w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

JAK CO DZIEŃ | DAY IN DAY OUT
reż. Kazimierz Karabasz, Polska 1955, 11’ (dok.)
Etiuda o problemach komunikacyjnych ludzi dojeżdżających do pracy w mieście w latach 50-tych. Z podwarszawskiego osiedla wyruszają oni do pracy zatłoczoną kolejką, rowerem, ciężarówką, autobusem. Jednak powoli obraz ten się zmienia. Powstaje kolej elektryczna, a nad jej sprawnym kursowaniem czuwa wielu ludzi.

MUCHOTŁUK | THE FLY KILLER
reż. Marek Piwowski, Polska 1966, 12’ (dok.)
Obraz podrzędnej restauracji. Goście piją alkohol, kłócą się, flirtują, opowiadają anegdoty. Słychać fragmenty rozmów o sprawach wielkich i małych - o wojnie, ojczyźnie, honorze i o życiu codziennym.

URZĄD | THE OFFICE
reż. Krzysztof Kieślowski, Polska 1966, 5’ (dok.)
Film stanowi interesującą próbę wyjścia poza obowiązujący schemat. Nakręcony ukrytą kamerą przy okienku Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jest celną satyrą na biurokrację i urzędniczą bezduszność. Obraz i oryginalny dźwięk pełnią równorzędną funkcję dramaturgiczną.

BAR NA VICTORII | BAR AT THE VICTORIA STATION
reż. Leszek Dawid, Polska 2003, 56’ (dok.)
Marek i Piotrek dobiegają trzydziestki. Nie mają pracy, ani żadnych perspektyw na jej znalezienie w rodzinnym miasteczku. Zmęczeni jałowym oczekiwaniem na cud, postanawiają wypróbować ścieżkę przetartą przez licznych poprzedników. Opuszczają ulubioną ławkę przed blokiem i ruszają szukać pracy w Londynie.

52 PROCENT | 52 PERCENT
reż. Rafał Skalski, Polska 2007, 19’ (dok.)
52 procent to idealny stosunek proporcji długości nóg do wzrostu. Kryterium to jest jednym z najważniejszych przy przyjmowaniu dzieci do Rosyjskiej Akademii Baletu w Sankt Petersburgu. Ałła ma dwa miesiące by poprawić swoje proporcje. Czy dostanie się do szkoły?

VAKHA I MAGOMED | VAKHA AND MAGOMED
reż. Marta Prus, Polska 2010, 12’ (dok.)
Subtelna obserwacja codziennego życia dziesięcioletniego Magomeda i jego ojca Vakhy, dwóch uchodźców z Czeczenii mieszkających w Warszawie. Film staje się opowieścią o ludzkiej miłości i godności.

C  21.30  OPOWIEŚCI ZE ŚWIATA 3
GURKHOWIE - W SŁUŻBIE JEJ KRÓLEWSKIEJ MOŚCI
| WHO WILL BE A GURKHA?
reż. Kesang Tseten, Nepal/Wielka Brytania/Norwegia/Finlandia 2012, 72’ (dok.)

„Gurkha” to członek armii brytyjskiej, która od ponad 200 lat powołuje młodych Nepalczyków do jednostek specjalnych walczących na terytoriach objętych konfliktem zbrojnym. Podczas rekrutacji przyszli żołnierze poddawani są licznym próbom, które oprócz kondycji fizycznej, monitorują inteligencję kandydatów i ich motywację do wstąpienia w szeregi armii. To wielki zaszczyt i marzenie większości dorastających chłopców, lecz ich decyzje w dużej mierze są uwarunkowane korzyściami materialnymi...


31 maja (piątek | Friday)

C  12.00  SHORT MATTERS! 2
(78')


JUTRO BĘDZIE DOBRZE | TOMORROW WILL BE GOOD
reż. Pauline Gay, Francja 2011, 16’ (fab.)
Nominacja EFA dla filmu krótkometrażowego Gandawa 2012
19-letnia Mélodie i 22-letnia Céline są współlokatorkami. Żadna z nich nie miała beztroskiego dzieciństwa. Zaniedbywane i nierozumiane przez rodziny, stawiają pierwsze kroki w niełatwym dorosłym życiu.

SUPERMAN, SPIDERMAN LUB BATMAN | SUPERMAN, SPIDERMAN OR BATMAN
reż. Tudor Giurgiu, Rumunia 2011, 11’ (fab.)
Nominacja EFA dla filmu krótkometrażowego Valladolid 2012
Laureat Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii filmu krótkometrażowego 2012

Idolami 5-letniego Arona, podobnie jak milionów małych chłopców na całym świecie, są komiksowi superbohaterowie. Gdyby Aron posiadł ich moc, mógłby spełnić marzenie i uratować nieuleczalnie chorą mamę.

DWA SERCA | TWO HEARTS
reż. Darren Thornton, Irlandia 2012, 17’ (fab.)
Nominacja EFA dla filmu krótkometrażowego Cork 2012
Lorna przebyła długą drogę do normalnego życia. Samotne macierzyństwo, walka z uzależnieniem oraz przetrwanie w zdewastowanym blokowisku wymagają grubej skóry. Pojawienie się mężczyzny z przeszłości budzi w dziewczynie dawne, niebezpieczne uczucia.

JAK ZBIERAĆ JAGODY | HOW TO PICK BERRIES
reż. Elina Talvensaari, Finlandia 2012, 19’ (dok.)
Nominacja EFA dla filmu krótkometrażowego Bristol 2012
Savukoski, gmina w Laponii, doświadczyła w ostatnich latach nieoczekiwanych przemian. Miejscowi producenci jagód rozpoczęli współpracę ze zbieraczami z Tajlandii, którzy szybko zmonopolizowali lokalny rynek. Czy fińska społeczność poradzi sobie z absurdami globalnej ekonomii?

AMBASADOR I JA | THE AMBASSADOR AND ME
reż. Jan Czarlewski, Szwajcaria 2011, 15’ (dok.)
Nominacja EFA dla filmu krótkometrażowego Angers 2012
Młody filmowiec Jan postanawia nakręcić film o własnym ojcu - polskim ambasadorze w Brukseli. Mimo wyraźnej niechęci Sławomira, który przez wzgląd na etykę wykonywanego zawodu, a po trosze także z powodów osobistych manifestuje brak zaangażowania w poczynania syna, Jan nieustannie i wytrwale tworzy filmowy portret ojca. Dokument jest doskonałą konfrontacją charakterów ojca i syna - równie niepodobnych, co nierozerwalnie ze sobą związanych.

C  14.30  GDZIEŚ W EUROPIE 5
WIERĆ KOCHANIE, WIERĆ!
| DRILL BABY DRILL
reż. Lech Kowalski, Francja 2013,  84’ (dok.)  

Pewnego dnia mieszkańcy małej wioski we wschodniej Polsce odkrywają, że jeden z największych światowych koncernów energetycznych szykuje projekt wydobycia gazu łupkowego na ich terenach. Początkowo nieświadomi skutków przedsięwzięcia, mobilizują się jednak i wspólnie apelują do polityków i instytucji rządowych o wstrzymanie budowy. Sytuacja ta, zestawiona ze skutkami wydobycia gazu łupkowego w Pensylwanii, budzi refleksję na temat wpływu korporacji na demokrację oraz myśl o konieczności dokonania wyboru między zapotrzebowaniem na energię a ochroną środowiska.

14.45  PANORAMA FILMU POLSKIEGO 10 (97')


MATKA | THE MOTHER
reż. Łukasz Ostalski, Polska 2012, 30’ (fab.)
Jak daleko jest w stanie posunąć się matka, by ochronić swoje dziecko? Czy jej poświęcenie „dla dobra sprawy” będzie takie samo, jeśli w grę wejdzie opinia publiczna i polityczna kariera? Tytułowa matka znalazła się w samym centrum dość nietypowej sytuacji, w którą wplątany jest jej syn-nieudacznik i przypadkowo poznana dziewczyna. Czy z pomocą córki zachowa zimną krew i udowodni, że wbrew pozorom to właśnie do niej należy ostatnie słowo?

MAŁE INSTRUMENTY | SMALL INSTRUMENTS
reż. Edyta Wróblewska, Polska 2013, 28' (dok.)       
Dokument o zespole muzycznym Małe Instrumenty i równocześnie opowieść o wielkiej pasji i miłości do świata dźwięków. Jesteśmy świadkami powstawania najnowszej, nietypowej płyty, umieszczonej w blaszanej, dziecięcej katarynce. Poznajemy magiczny świat lidera grupy, Pawła Romańczuka, pełen barwnych dźwięków wydobywających się z instrumentów, stworzonych z najróżniejszych przedmiotów: śrubek, nakrętek, dziecięcych zabawek.

VOCUUS | VOCUUS
reż. Patryk Jurek, Polska 2012, 17’ (fab.)
Paweł jest mężczyzną w średnim wieku. Musi poradzić sobie z nową rolą życiową - po tragicznym wypadku i śmierci żony spoczęła na nim odpowiedzialność za wychowanie sześcioletniej córki. Mężczyzna jest zagubiony i nie potrafi poradzić sobie z samotnością. Także Marta tęskni za matką - i coraz bardziej zamyka się w swoim świecie. Pewnego dnia Paweł zakłada sweter żony i przytula córkę. To zmienia wszystko w ich relacji...

CZŁOWIEK Z REKLAMÓWKĄ | MAN WITH A PLASTIC BAG
reż. Jakub Polakowski, Polska 2012, 22' (dok.)
Mariusz Niemiec, tytułowy bohater filmu, to człowiek ostentacyjnie inny i oporny na wszelkie współczesne trendy. Idzie przez życie z plastykową reklamówką w ręku, a za jego plecami znajomi, rodzina i styliści przez wszystkie przypadki odmieniają słowo obciach. To nie tylko komediowa opowieść o nonkonformiście, ale także o Polsce - miejscu, gdzie niewinny zachwyt nad kolorowym światem Zachodu zmienił się z czasem w zblazowane pozerstwo.

C  17.00  RETROSPEKTYWA PAULA DRIESSENA 4 (52')

 
REKLAMY:
CETA BEVER: OLIFANT
(0'20), VLIEG (0'10), BUS (10'), 1965
KLM WERKKLEDING, 1965, 20”
WERELDOP WIELEN,  1965, 30”

FILMY ZREALIZOWANE Z UDZIAŁEM PAULA DRIESSENA:
SZCZĘŚLIWY KSIĄŻĘ
| THE HAPPY PRINCE
reż. Michael Mills, Kanada 1974, 25’
Film jest adaptacją opowiadania Oscara Wilde’a pod tym samym tytułem. Stojąca w centrum miasta złota statua księcia co dzień ogląda biedę i nędzę części mieszkańców. Dzięki rezolutnej jaskółce może podzielić się swoim bogactwem z potrzebującymi. Wzruszająca opowieść o miłości i poświęceniu.

ANIJAM | ANIJAM
reż. Marv Newland, Kanada 1984, 10' (anim.)
Dwudziestu dwóch animatorów z całego świata realizowało kolejne segmenty filmu nie wiedząc, jak kończy się sekwencja przygotowana przez poprzednika. Poszczególne historyjki łączy bohater – Foska.

PINK KOMKOMMER | PINK KOMKOMMER
reż. Marv Newland, Kanada 1990, 11’ (anim.)
Kolejny film zrealizowany przez zespół animatorów. Marv Newland i Paul Driessen stworzyli ścieżkę dźwiękową pełną sugestywnych odgłosów i narzucili prostą regułę: dopasujecie swoje historie do dźwięku i uczynicie je nieprzyzwoitymi. Wszak bohaterką jest starsza pani, której śnią się erotyczne sny...

WUJKOWIE I CIOTKI 2 | UNCLES&AUNTS #2
reż. Michaela Pavlátová, Holandia 1992, 4’ (anim.)
Film jest drugą częścią trylogii rodzinnej Paula Driessena. Ten odcinek zrealizowała zaprzyjaźniona z Driessenem czeska animatorka Michaela Pavlátová. Po raz kolejny oglądamy animowany album, na który składają się rodzinne zdjęcia.

N  17.30  PANORAMA FILMU POLSKIEGO 11
JOANNA
| JOANNA
reż. Aneta Kopacz, Polska 2012, 45’ (dok.)     

U Joanny zdiagnozowano raka. Pozostało jej tylko kilka miesięcy życia. Młoda matka obiecała swojemu pięcioletniemu synkowi, że zrobi wszystko, by żyć jak najdłużej. Robi to z niezwykłą odwagą, spokojem i godnością. W tym czasie chce nauczyć go jak najwięcej o życiu, świecie i odkrywaniu samego siebie. Dla Jasia prowadzi też blog, na którym pisze o ich wspólnej codzienności. Film w dyskretny sposób ukazuje fragmenty z życia Joanny, jej męża Piotra i Jasia.

19.00  SPOJRZENIE NA SZWAJCARIĘ 6
WSZĘDZIE DOBRZE, GDZIE NAS NIE MA
| A BETTER LIFE IS ELSEWHERE
reż. Rolando Colla, Szwajcaria 2012, 90’ (dok.)

Enver wypasa owce w górach Igman w Bośni i Hercegowinie. Emilio pracuje w Hawanie jako psychiatra, a po godzinach szuka ucieczki od rzeczywistości w muzyce heavy metalowej i hodowli gadów. Adrea, szwajcarska pielęgniarka, marzy o emigracji. Rolando Colla przez osiem lat obserwował zmagania trojga bohaterów z przeciwnościami losu. Niezależnie od szerokości geograficznej oraz systemu społeczno-politycznego pewne pragnienia i potrzeby okazują się uniwersalne dla wszystkich ludzi.

20.15  PANORAMA FILMU POLSKIEGO 12 (112')


SATI | SATI
reż. Bartek Świderski, Polska 2013, 25’ (dok.)
Filmowe wspomnienie Piotra Morawskiego, zdobywcy sześciu ośmiotysięczników oraz uczestnika pierwszego w historii zimowego wejścia na Sziszapangmę, który zginął 8 kwietnia 2009 roku w Himalajach, na zboczu Dhaulagiri. Jego historia opowiedziana przez żonę himalaisty, Olgę, jest pełna i żalu i szacunku do pasji męża. Zmontowane w filmie spotkania z Olgą Morawską odbyły się na przestrzeni kilku miesięcy po śmierci męża. Pierwsze zaledwie miesiąc od tego zdarzenia.

DYŻURKA | DOCTORS’ ROOM
reż. Bożena Filas, Mieczysław Herba, Polska 2013, 35’ (dok.)
Centrum Kardiologii od kuchni. Nie widzimy pacjentów - tylko samych pracowników. Obserwujemy pracę wybitnego lekarza, profesora Andrzeja Bochenka i jego zespołu. Jakimi są ludźmi? Jakie są ich wzajemne relacje? Co dzieje się za zamkniętymi drzwiami sal operacyjnych? Dyżurkę można odczytywać jako opowieść o braterstwie ludzi, którzy poświęcają się w pełni swojej pracy: dzięki temu szpital może sprawnie funkcjonować.

ALBERT CINEMA | ALBERT CINEMA
reż. Agnieszka Zwiefka, Polska 2013, 52’ (dok.)
Mieszkańcy schroniska im. Brata Alberta mają nietypową pasję - gdy tylko mogą, kręcą filmy. Jest to dla nich sposób, by krok po kroku, ujęcie po ujęciu zmieniać własne życie. Wierzą, że mogą w końcu wyjść na prostą; tak jak John Voight, który zaczynał od Nocnego kowboja, by po wielu latach zagrać w końcu papieża. Głównym bohaterem filmu jest Leszek - alkoholik, od ponad 20 lat bezdomny. Jego największym marzeniem jest spotkać się ze swoim synem. To właśnie dla niego Leszek kręci swój kolejny film.

C  21.30  OPOWIEŚCI ZE ŚWIATA 4
ŻYCIE RODZINNE
| PARTS OF A FAMILY
reż. Diego Gutiérrez, Meksyk/Holandia 2012, 83’ (dok.)

Gonzalo i Gina Guitierrez są małżeństwem od prawie pięćdziesięciu lat. Połączeni miłością "od pierwszego wejrzenia" zaręczyli się już po tygodniu znajomości, by po dwóch miesiącach wziąć ślub i osiąść na obrzeżach Mexico City. On oddał się karierze lekarskiej, a ona zajęła się wychowaniem dzieci i prowadzeniem domu. Z upływem lat ich związek zmieniał się jak wskazówki zegara, którego tykanie słychać w tle filmu bardzo często. Czy synowi, który zza kamery obserwuje relacje swoich rodziców, uda się dociec prawdy o ich związku?


1 czerwca (sobota | Saturday)

C  12.00  SHORT MATTERS! 3
(100')


W PRZESTRZENI | IN THE OPEN
reż. Albert Sackl, Austria 2011, 23’ (eksp.)
Nominacja EFA dla filmu krótkometrażowego Rotterdam 2012
Surowy górski krajobraz staje się przestrzenią artystycznej interwencji. Film wystawia na próbę percepcję widza i atakuje jego przyzwyczajenia.

NIEZNAJOMI | TWO SHIPS
reż. Justine Triet, Francja 2011, 30’ (fab.)
Nominacja EFA dla filmu krótkometrażowego Berlin 2012
Thomas i Laetitia to samotni rozbitkowie w wielkim mieście. Spotykają się przez przypadek na imprezie: spontaniczna, bezpośrednia Laetitia onieśmiela skrytego i wycofanego Thomasa. Choć początkowo wydaje się, że znajomość dwóch osób o tak różnych temperamentach skazana jest na porażkę, w toku nocnych wydarzeń rodzi się między bohaterami bliskość.

BESTIA | BEAST
reż. Attila Till, Węgry 2011, 20’ (fab.)
Nominacja EFA dla filmu krótkometrażowego Tampere 2012
István Bologh jest ubogim farmerem, mieszkającym wraz z żoną, dziećmi i niewolnikiem na węgierskiej wsi. Mężczyzna z całą surowością narzuca pozostałym wyznawany przez siebie model rodziny. i . W imię sobie jedynie znanych zasad staje się ciemiężycielem swoich najbliższych. Bestia urasta do rangi dramatu, rozgrywającego się w dusznej atmosferze wiejskiego piekła, a los świetnych, pełnokrwistych bohaterów od samego początku determinują brutalne realia ich życia.

VILLA ANTROPOFF | VILLA ANTROPOFF
reż. Kaspar Jancis & Vladimir Leschiov, Łotwa/Estonia 2012, 13’ (anim.)
Nominacja EFA dla filmu krótkometrażowego Kraków 2012
Prezerwatywa znaleziona na afrykańskiej plaży jest dla ciemnoskórego mężczyzny impulsem do podjęcia niebezpiecznej morskiej wyprawy - do Europy, w poszukiwaniu lepszego życia. Tymczasem w tytułowej willi odbywa się (nie)typowe, międzynarodowe wesele, na którym pretensjonalna atmosfera gęstnieje z każdym kieliszkiem alkoholu i każdą dawką narkotyku. Gdy nasz bohater po morderczym wysiłku dotrze do willi, będzie musiał skonfrontować swoje marzenia z rzeczywistością.

CISZA | SILENT
reż. L. Rezan Yeşilbaş, Turcja 2012, 14’ (fab.)
Nominacja EFA dla filmu krótkometrażowego Grimstad 2012
Diyarbakır, 1984 rok. Od zamachu stanu w Turcji minęły cztery lata. Mąż Zeynep przebywa w więzieniu. Młoda kobieta pragnie go odwiedzić i przywieźć mu nowe buty. Wnoszenie przedmiotów z zewnątrz jest jednak surowo zakazane, podobnie jak rozmowy w języku kurdyjskim. Zeynep będzie musiała znaleźć inny sposób, by porozumieć się z ukochanym.

C  14.30  LAUREACI FESTIWALI 1 (117')


OJCIEC | FATHER
reż. Ivan Bogdanov, Mortiz Mayerhofer, Asparuh Petrov, Rositsa Raleva, Veljko Popovic, Dim Yagodin, Chorwacja/Niemcy/Bułgaria 2012, 16’ (anim.)
Tytułowy ojciec ma wiele twarzy - czasem jest budzącym strach wilkiem, innym razem przerażającym robotem-olbrzymem albo pijakiem siejącym popłoch i zniszczenie. Jednak mimo to u każdego z dzieci budzi te same emocje - brak miłości, poczucie odrzucenia i samotność. Te pięć przeplatających się ze sobą historii, opowiedzianych w formie animowanego dokumentu, zadaje pytanie o rolę rodziców i wpływ, jaki mają oni na kształtowanie się każdego z nas. Laureat Złotego Gołębia dla najlepszej animacji na festiwalu DokLeipzig 2012.

FILM O DZIECIAKACH I MUZYCE | A FILM ABOUT KIDS AND MUSIC
reż. Ramon Tort, Hiszpania 2012, 101’ (dok.)
Jaki jest przepis na sukces? Talent? Łut szczęścia? A może wytrwałość w dążeniu do celu? Dla pochodzącego z Barcelony dziecięcego zespołu jazzowego The Sant Andreu Jazz Band warsztat to nie wszystko. Najważniejsza jest miłość do muzyki i charyzmatyczny nauczyciel, który młodych podopiecznych wprowadza w świat jazzu i dorosłe życie. I mimo, że tylko niektórzy zdecydują się na kontynuowanie kariery muzycznej, nigdy nie utracą jednego - wiary w siebie. Zwycięzca sekcji krajowej Festiwalu Dokumentalnych Filmów Muzycznych Beefeater In-edit w Barcelonie.

N  14.45  PANORAMA FILMU POLSKIEGO 13 (105')


SIEDMIU MĘŻCZYZN W RÓŻNYM WIEKU | SEVEN MEN AT DIFFERENT AGES
reż. Sławomir Witek, Polska 2012, 12’ (dok.)
Bohaterami filmu są mężczyźni uprawiający boks. Siedem scen pokazujących pięściarzy na różnych etapach kariery  - od dzieciństwa do późnej starości.

12 METRÓW
| 12 METERS
reż. Tomasz Karpowicz, Magda Karpowicz, Polska 2012, 50' (dok.)
Przez ponad dwadzieścia lat, w małej podlubelskiej wsi, Wojtek Sówka tworzył i stroił steel drumy - unikalne instrumenty muzyczne ze stalowych beczek - oraz różnego rodzaju etniczne instrumenty perkusyjne. W filmie oglądamy go podczas pracy nad 12-metrowym, największym bębnem na świecie. To opowieść o wielkiej miłości do świata dźwięków, o człowieku, dla którego muzyka stała się sposobem na wyrażenie własnych emocji.

TUMULT NAD ŁODZIĄ | TUMULT OVER LODZ
reż. Leszek Ciechoński, Polska 2012, 43’ (dok.)
Rewitalizacja dawnej elektrociepłowni EC1 i uruchomienie tam Centrum Sztuki Filmowej Davida Lyncha - to projekt, który miał całkowicie zmienić oblicze Łodzi. Leszek Cichoński odsłania kulisy decyzji blokującej plany Davida Lyncha, Franka Gehry’ego i Marka Żydowicza. Zdjęcia z Festiwalu Plus Camerimage, efektowne wizualizacje, kolejne sesje Rady Miejskiej, strajk w obronie kultury - tło dla tej układanki stanowi liryczna muzyka Wojciecha Kilara z Ziemi Obiecanej.

C  17.00  SPOJRZENIE NA SZWAJCARIĘ 7
OPOWIEŚCI DZIEWIC
| VIRGIN TALES
reż. Mirjam von Arx, Niemcy/Szwajcaria/Francja 2012, 87’ (dok.)

Kościół ewangelicki jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się ruchów religijnych w Stanach Zjednoczonych. Wartości, jakim hołdują jego wyznawcy i bohaterowie filmu tworzą świat daleki od tego, jaki odmalowują współczesne media. Członkom oddanej wierze i Bogu rodziny przez ponad dwa lata towarzyszy kamera. Głównymi bohaterkami filmu są przygotowujące się do życia w rodzinie dziewczęta.

N  17.30  PANORAMA FILMU POLSKIEGO 14
MIŁOŚĆ BEZ USTAWKI
| I LOVE A HOOLIGAN
reż. Kamil Król, Polska 2012, 76’ (dok.)        
            
Ona - dojrzała kobieta po przejściach, fanka klubu piłkarskiego Ruch Chorzów. On - wytatuowany od stóp do głów więzień recydywista, chuligan i kibic Śląska Wrocław. O swoim związku mówią: „Dzielą nas kluby, łączy miłość”. (źródło: HBO Polska)


2 czerwca (niedziela | Sunday)

C  12.00  POKAZ LAUREATÓW 53.KFF 1

C  14.00  POKAZ LAUREATÓW 53.KFF 2

C  16.00  POKAZ LAUREATÓW 53.KFF 3

C  18.00  POKAZ LAUREATÓW 53.KFF 4

C  20.00  POKAZ LAUREATÓW 53.KFF 5



Pokazy w ramach 53. KRAKOWSKIEGO FESTIWALU FILMOWEGO.