kpb

52. Krakowski Festiwal Filmowy

52. KRAKOWSKI FESTIWAL FILMOWY
28 maja - 2 czerwca 2012


PROGRAM projekcji w Kinie Pod Baranami:

C - Sala Czerwona
N - Sala Niebieska


wtorek, 29 maja 

C  14.30  GDZIEŚ W EUROPIE (72')
Pod napięciem
| Del poder | On Power
reż. Zaván, Hiszpania 2011, 72’ (dok.)

Szczyt G8 w Genui w 2001 roku zgromadził liderów światowych mocarstw i... 300 tysięcy alterglobalistów. Początkowo pokojowa demonstracja przeradza się w brutalne zamieszki - demokratyczna władza usiłuje okiełznać obywatelskie nieposłuszeństwo za pomocą policyjnych pałek, gazu łzawiącego i armatek wodnych. Padają strzały z ostrej amunicji... Eksperymentalna forma dokumentu, złożonego z surowych materiałów zarejestrowanych na wrzącej wydarzeniami ulicy, przykuwa uwagę równie mocno jak kontrowersyjny temat.

15.30  PANORAMA FILMU POLSKIEGO (80')
Eksmisja | Resettlement
reż. Filip Antoni Malinowski, Polska/Austria 2012, 80’ (dok.)

Małżeństwo emerytowanych poznańskich inteligentów dowiaduje się, że musi opuścić zajmowane od kilkudziesięciu lat mieszkanie. Nie stać ich na czynsz narzucony przez nowego właściciela kamienicy ani na zakup nowego lokum. Mieszkający w Austrii wnuk przyjeżdża, by towarzyszyć dziadkom w tych trudnych chwilach. Przejmująca historia rodzinna jest zapisem dokonujących się w Polsce przemian społeczno-ekonomicznych, ale także świadectwem radykalnej zmiany mentalności, którą najtrudniej zaakceptować przedstawicielom starszego pokolenia.

C  17.00  SPOJRZENIE NA WŁOCHY (64')
W drogę, babciu! | Hit The Road, Granny
reż. Duccio Chiarini, Włochy 2011, 64’ (dok.) 

Delia Ubaldi, wychowana we Francji córka włoskich emigrantów, po wojnie wróciła do Włoch i tam przypadkowo rozpoczęła pracę w przemyśle związanym z modą. Niedługo potem jej nazwisko znali wszyscy. Niezwykła businesswoman podróżowała po całym świecie, podpisując coraz to bardziej lukratywne kontrakty. Jej sukces zawodowy odbił się jednak na relacjach rodzinnych - nieudanym małżeństwem i trudnym kontaktem z synem. Po wielu latach Duccio, wnuk Delii, opowiada przed kamerą niezwykłe życie Babci, która dziś - mając 88 lat - wcale nie zdaje się być u kresu podróży.

N  18.15  PANORAMA FILMU POLSKIEGO (83')
Rura | The Pipe - premiera polska
reż. Bodo Kox, Polska 2011, 6’ (fab.)


Księżycowa rzeka | Moon River
reż. Bodo Kox, Polska 2011, 5’ (fab.)


Jak powstała „Solidarność” | How „Solidarity” Was Created - premiera światowa
reż. Krzysztof Materna, Polska 2011, 10’ (dok.)
Pięć lat temu na terenie Stoczni Gdańskiej polski artysta Piotr Uklański zrealizował nietypowy projekt - "ułożył" logotyp Solidarności z dwóch i pół tysiąca żołnierzy, a następnie uwiecznił to na kliszy fotograficznej. Dokument jest rejestracją przygotowań do tego unikalnego przedsięwzięcia. Żmudne wyrysowanie konturów związkowego znaku, precyzyjna logistyka oraz kierowanie kilkutysięcznym tłumem przez Wojsko Polskie uwieńczył ciekawy efekt wizualny.

Political Dress | Political Dress
reż. Judyta Fibiger, Polska 2011, 61’ (dok.)

Przekrojowa podróż przez świat mody w powojennej Polsce. Wraz z autorami filmu śledzimy historię polskiej mody, poznajemy jej kreatorów i zwyczajnych Polaków, którzy w trudnych czasach PRL-u potrafili stworzyć własne kody ubierania się - nierzadko manifestując strojem swoją niechęć do władzy. Usłyszymy opowieści Barbary Hoff, Janusza Głowackiego czy Tomka Lipińskiego. Film jest częścią cyklu Przewodnik do Polaków, realizowanego w ramach Zagranicznego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011.

C  19.30  RETROSPEKTYWA HELENY TŘEŠTÍKOVEJ (59')
Cud | Zázrak | The Miracle
reż. Helena Třeštíková, Czechosławacja 1975, 15’ (dok.)

Debiut dokumentalny, którego projekt powstał podczas studiów na FAMU. Autorka chciała obserwować kobietę, która oczekuje dziecka, towarzyszyć jego narodzinom i pierwszym chwilom życia. Koleżanka reżyserki, która właśnie kończyła socjologię, wyszła za mąż i oczekiwała dziecka, zgodziła się wystąpić w filmie. Zdjęcia ukończono, gdy jej syn miał sześć miesięcy, ale konsekwencją tego doświadczenia była inspiracja, by filmować Honzę aż do jego pełnoletności.

Dotyk światła | Dotek svĕtlaA Touch of Light
reż. Helena Třeštíková, Czechosłowacja 1979, 14’ (dok.)
Silny, nasączony emocjami portret niewidomych dzieci, które od dawna są wdzięcznym tematem dla dokumentalistów. Autorka obserwuje ich relacje ze światem. Wybiera dwoje z nich - które śledzi z większą uwagą i bardziej intymnie.

Słodkie gorycze Lídy Baarovej
| Sladké hořkosti Lídy Baarové | Lída Baarova's Sweet Bitters
reż. Helena Třeštíková, Czechy 1995, 30’ (dok.)

Im bardziej okrutne jest dla nas życie, tym bardziej je kochamy, śpiewa Lída Baarová. Żadna z jej najbardziej dramatycznych ról nie wytrzymuje porównania z jej życiem. Gwiazda przedwojennego kina wybrała karierę w Niemczech i to przypieczętowało jej los. Gdyby nie zaproszenie do Hitlera na herbatę, znajomość z zakochanym w niej Goebbelsem i odmowa wyjazdu do Hollywood - jej los potoczyłby się zupełnie inaczej. Reżyserka rozmawiała z nią w 1995 r. W Salzburgu, gdzie aktorka spędzała samotnie swoje ostatnie lata.

N  20.45  NOC ETIUD STUDENCKICH (120')
PWSFTViT

(Zniknięcie)

Pomarańczarka | Oranges
reż. Marta Szymańska, Polska 2011, 5’ (anim.)
Leaves | Leaves
reż. Agnieszka Borowa, Polska 2011, 8’ (anim.)
Aposiopesis | Aposiopesis
reż. Jagoda Szelc, Polska 2011, 6’ (fab.)
Zniknięcie | Vanishing
reż. Bartosz Kruhlik, Polska 2011, 20’ (fab.)
Punkt wyjścia | Exit Point
reż. Jagoda Szelc, Polska 2012, 17’ (dok.)
Aerodyna | Aerodyna
reż. Michał Łuka, Polska 2011, 13’ (dok.)
Połączenie | Connection
reż. Maciej Twardowski, Polska 2011, 4’ (fab.) 
Wiosna, lato, jesień | Spring, Summer, Fall
reż. Piotr Złotorowicz, Polska 2012, 15’ (dok.)

C  22.00  DŹWIĘKI MUZYKI (71')
Komeda, Komeda... | Komeda, Komeda...
reż. Natasza Ziółkowska-Kurczuk, Polska 2012, 71’ (dok.)

Biografia artystyczna Krzysztofa Komedy. Historię artysty i początków jazzu w Polsce opowiadają współpracownicy, przyjaciele, muzycy i członkowie rodziny, m.in.: Jan Ptaszyn Wróblewski, Michał Urbaniak, Leszek Możdżer, Wojciech Karolak, Andrzej Wajda, Roman Polański. Dodatkowym atutem artystycznym filmu są animacje Piotra Dumały.


środa, 30 maja

C  14.30  GDZIEŚ W EUROPIE (104')
Bydło | Bovines | Cattle
reż. Emmanuel Gras, Francja 2011, 62’ (dok.)

Wilgotna trawa i ciepłe promienie porannego słońca. Gdzieś na francuskiej wsi kamera podąża za stadem bydła. Obserwuje mniej i bardziej ważne zdarzenia, rejestrując krok po kroku koleje krowiego życia. Burza, plastikowa torba w trawie, smutne ryczenie, narodziny cielaka, radość z przeżuwanego jabłka. Trochę później - nieunikniona śmierć w rzeźni. Emmanuel Gras portretuje i nie używa komentarza, tym mocniej prowokując do przemyśleń nad poetycko sfilmowaną podróżą zwierząt - z błogiego pastwiska do marketu i na stół.

Czas i miejsce
| Vremya i mestoTime And Place - premiera polska
reż. Marat Magambetov, Rosja 2011, 42’ (dok.) 

Zwykły dzień na moskiewskim dworcu kolejowym. Przelotnie obserwujemy zniecierpliwionych ludzi czekających w kolejce do kasy, zaspanych pasażerów spieszących się na pociąg, taniec gołębie tanecznym krokiem walczącyche o okruszyny chleba. Co jakiś czas ktoś zgłosi problem strażnikowi dworca, ktoś zgubi dokumenty, ktoś pożegna wyjeżdżającą osobę, ktoś inny spóźni się na pociąg. Czas upływa, wskazówki na dworcowym zegarze w równym tempie przesuwają się do przodu. Siedzimy, nic się nie dzieje... w tym samym miejscu, w tym samym czasie.

C  17.00  SPOJRZENIE NA WŁOCHY (78')
Opuszczając King’s Bay | Lasciando la Baia del ReLeaving King’s Bay
- premiera światowa
reż. Claudia Cipriani, Włochy 2011, 78’ (dok.)

Na przedmieściach Mediolanu, w dzielnicy Stadera, grupa wychowawców organizuje zajęcia wyrównawcze dla trudnej młodzieży z problemami. Miejsce spotkań, nazywane King’s Bay, skupia młodych ludzi, którym zajęcia mają ułatwić lepszy start w życie. Jedna z nauczycielek - Claudia - dzień za dniem dokumentuje życie swoich podopiecznych. Z czasem ta codzienna kronika staje się dla niej coraz bardziej osobistym pamiętnikiem. Doświadczenie ciąży i porodu dodatkowo zmieni wymowę podróży dokumentalistki z Mediolanu do prawdziwej Kings Bay blisko Bieguna Północnego.

N  18.15  PANORAMA FILMU POLSKIEGO (89')
STUDIO MUNKA
Rondo | Rondo  - premiera światowa
reż. Artur Kordas, Polska 2012, 6' (anim.)

Krótka historia człowieka zmierzającego w na pozór świadomie obranym kierunku i w konkretnym celu. Budząc się o poranku na pustyni, rozpoczyna wędrówkę dobrze sobie znaną drogą. Kiedy słońce chowa się za horyzontem, ostatkiem sił dociera w końcu do miejsca, które wydaje się być jego domem...

Jajko i kura
| The Chicken And The Egg - premiera polska
reż. Ewa Podgórska, Polska 2012, 26' (dok.) 

Do dużego domu na wsi przyjeżdżają kobiety w różnym wieku na tzw. "krąg". Jest to ich nieformalne spotkanie, okazja do dzielenia się swoimi doświadczeniami w oderwaniu od rytmu codziennego życia. Film opowiada o relacjach matek i córek, które próbują przełamać schemat nieszczęśliwego życia oraz odnaleźć drogę do wzajemnego zrozumienia. Udział w "kręgu kobiet" ma im w tym pomóc.

Serce do walki | Battleheart
reż. Tomek Matuszczak, Polska 2012, 24' (fab.)

Julka kocha fotografię i dzięki swojej pasji poznaje Maćka. Oboje mieszkają na zwykłym, dość niebezpiecznym osiedlu w jednym z małych polskich miast. Od lat tym terenem rządzą kibice dwóch klubów piłkarskich: Czarnych i Pogoni. Maciek i Julka, współcześni Romeo i Julia równie niewinni i młodzi jak bohaterowie klasycznego dramatu, stoją po przeciwnych stronach futbolowej barykady, a ich miłość rozpoczyna serię tragicznych zdarzeń. Film ukazuje przemianę i dojrzewanie obojga, skutek doświadczeń, które stają się ich udziałem.

Koleżanki
| Amigos Forever
reż. Sylwester Jakimow, Polska 2012, 33' (fab.)

Dwie nastolatki wyruszają w piątkową, wieczorną podróż po mieście. Wystrzałowo ubrane, po dawce alkoholu zwracają na siebie uwagę zachowując się wyzywająco i wulgarnie - zaczepiają przechodniów i pasażerów autobusu. Podczas podróży w dyskusji obu dziewczyn powraca intymny problem nastolatki z jej "chłopakiem". Na film składają się retrospekcje bohaterki i mijanych przez nią ludzi.

C  19.30  KRAKOWSKIE PREMIERY DOKUMENTALNE (37')
Nie ma pokoju bez wojny | No Peace Without War
reż. Adam Cohen, Lorenzo Castore, Włochy/Niemcy 2012, 37’ (dok.)

Bohaterami filmu są Ewa i Piotr Sosnowscy - siostra i brat, mieszkający na krakowskim Podgórzu. Zajmują wspólnie zaniedbane mieszkanie, bez prądu, wody i ogrzewania. Kamera śledzi ich życie codzienne, rejestruje rozmowy, z których wyłania się zaskakujący obraz ludzi wykształconych, czytających książki i słuchających muzyki. Nie wiemy, dlaczego ich życie potoczyło się w taki, a nie inny sposób. Zdjęcia z przeszłości pokazują, że przeszłość rodzeństwa była zupełnie inna.

N  20.45  NOC ETIUD STUDENCKICH (109')
Szkoła Filmowa ZELIG

(Guañape Sur)

Guañape Sur | Guañape Sur
reż. Janos Richter, Włochy 2012, 24' (dok.)
Z rozpaczą w sercu | Heart Quake
reż. Mark Olexa, Włochy 2010, 52’ (dok.)
Włochy niedokończone | Unfinished Italy
reż. Benoit Felici, Włochy 2010, 33’ (dok.)

C  22.00  DŹWIĘKI MUZYKI (89')
Wznosząc się ponad bluesa | Rising Above The Blues - The Story of Jimmy Scott
- premiera światowa
reż. Yoon-ha Chang, Niemcy/USA/Rumunia 2012, 89’ (dok.) 

Jimmy Scott ma 85 lat. Ma niewielu fanów, jednak zaliczany jest do ikon historii muzyki. Jego wpływ na światowy jazz i pop jest niezaprzeczalny. W filmie mówią o tym m.in. Joe Pesci, Quincy Jones i James Moody. Dotknięty chorobą genetyczną Jimmy ma nieprawdopodobny głos, dzięki któremu jego ballady brzmią doskonale. Razem z twórcami filmu poznajemy życie artysty - człowieka, który nigdy nie stracił nadziei i nie przestał marzyć.


czwartek, 31 maja

C  14.30  GDZIEŚ W EUROPIE
(88')
Bakhmaro | Bakhmaro - premiera polska
reż. Salomé Jashi, Niemcy/Gruzja 2011, 58’ (dok.) 

Gdzieś na gruzińskiej prowincji stoi rozpadający się budynek, w którym kiedyś był hotel Bakhmaro. W środku, z nakrytymi stołami, na klientów ciągle czeka restauracja. Jednak dziś przychodzą rzadko. Po sąsiedzku, pod tym samym dachem można odwiedzić chiński sklep, salon gier i biuro miejscowego polityka. Statyczne kadry filmu budują atmosferę wyczekiwania. Nie tylko bywalcy Bakhmaro czekają na zmiany: czeka na nie cały kraj.

Baranki na niebie | BárányfelhőkSheep Clouds - premiera światowa
reż. Dezső Zsigmond, Węgry 2011, 30’ (dok.)

W małej wiosce, położonej w najdalszym północno-wschodnim zakątku Węgier przy granicy z Ukrainą, żyje mały chłopiec - Tomi. Jego przodkowie byli pasterzami. Tomi, jak jego ojciec, lubi opiekować się zwierzętami. Kiedy patrzy na stado owiec, jest szczęśliwy. Podczas gdy jego matka, Brigi, pracuje na polu ogórkowym, on bawi się ze swoim bratem Krisztianem. Wędkuje z ojcem i spotyka się z kolegami nad pobliską rzeką. Cała rodzina wiedzie bliskie naturze i pracowite życie.

15.30  PANORAMA FILMU POLSKIEGO (82')
Pałac
| The Palace
reż. Tomasz Wolski, Polska 2012, 82’ (dok.) 

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Znienawidzony dar Stalina. W nowej Polsce były pomysły, by go zburzyć. Ale stoi i trzyma się świetnie, tętniąc życiem setek biur, sal teatralnych, koncertowych i kinowych, a nawet basenu i sali rady miasta. Po wizytach w klinice, szpitalu i urzędzie stanu cywilnego, Wolski wchodzi ze swoją kamerą do obiektu, w którym odbija się Polska: jej codzienność i historia. Zakamarki gmaszyska i wypełniające je tłumy to sceneria trafnych i dowcipnych obserwacji, ale także inspiracja do stawiania diagnoz ogólniejszej natury.

17.00  SPOJRZENIE NA WŁOCHY (90')
Zamek | Il castelloThe Castle
reż. Massimo D’Anolfi, Martina Parenti, Włochy 2011, 90’ (dok.) 

Włoskie lotnisko Malpensa. Miejsce, w którym krzyżują się dwa porządki. To tutaj restrykcyjny system kontroli pasażerów, towarów i zwierząt, który codziennie egzekwuje te same zasady, napotyka ciągły i nieustanny strumień podróżujących. Razem z kamerą zaglądamy w miejsca, które zazwyczaj pozostają przed nami zamknięte i niedostępne. Zamek rozgrywa się w zimnej, sterylnej scenerii lotniska, gdzie granica między potencjalnym a realnym niebezpieczeństwem jest bardzo cienka.

N  18.15  PANORAMA FILMU POLSKIEGO (91')
Póki wilk syty | Wolf’s Clothing  - premiera światowa
reż. Olga Kałagate, Polska 2012, 18’ (fab.)


Twarze Łopusznej | The Faces Of Lopuszna - premiera światowa
reż. Beata Dzianowicz, Polska 2011, 40’ (dok.)


Przerwany sen
| Broken Dream
reż. Grzegorz Milko, Polska 2011, 51’ (dok.)

Krzysztof Cegielski - jeden z najbardziej obiecujących polskich żużlowców - brał udział w zawodach ligi polskiej, a także angielskiej i szwedzkiej. W czerwcu 2003 roku na torze w szwedzkiej Vetlandzie "Cegła" uległ wypadkowi, w wyniku którego utracił władzę w nogach. Od tego czasu sportowiec porusza się na wózku inwalidzkim i przechodzi długoletnią rehabilitację. Niepogodzony z własną niepełnosprawnością Cegielski traktuje ten etap swojego życia jak kolejną walkę - oraz najtrudniejszy ze wszystkich swoich startów.

19.30  RETROSPEKTYWA HELENY TŘEŠTÍKOVEJ (93')
Małżeńskie etiudy. Ivana i Vašek
| Manželské etudy 6. Ivana & VašekMarriage Stories. Ivana& Vašek
reż. Helena Třeštíková, Czechosłowacja 1987, 36’ (dok.)

Ostatni z cyklu sześciu filmów poświęconych młodym małżeństwom, który emitowany był z wielkim sukcesem w telewizji czechosłowackiej w 1987 roku. Zdjęcia wszystkich par realizowano równolegle od przełomu roku 1980/1981. Ivana i Vašek to para najbardziej przedsiębiorcza i optymistycznie patrząca w przyszłość. Są studentami architektury, projektowanie i urządzanie sprawia im radość, a uśmiech nie znika z ich twarzy. Na sukcesy życiowe nakładają się osiągnięcia Czechosłowacji w sporcie.

Małżeńskie etiudy. 20 lat później. Ivana i Vašek

| Manželské etudy po dvaceti letechMarriage Stories, 20 Years Later. Ivana&Vašek
reż. Helena Třeštíková, Czechy 2006, 57’ (dok.)

Ivana i Vašek wybudowali piękny dom i mają już pięcioro dzieci. "Jestem skazany na przedsiębiorczość", twierdzi Vašek. Remontuje zabytkową kamienicę w Pradze i zakłada "największy sklep z krzesłami w Europie". Jednak siła nabywcza społeczeństwa spada i sklep przypomina raczej luksusową, ale pustą galerię. Podobnie wygląda sklep Ivany z materiałami dekoracyjnymi. Małżonkowie - perfekcjoniści we wszystkim, stają również przed problemami psychicznymi i wychowawczymi.

N  20.45  NOC ETIUD STUDENCKICH (141')
Szkoła Wajdy

(Bon Appetit)

Urodziny | Birthday
reż. Maciej Sobieszczański, Polska 2011, 25’ (fab.)
Na działce | At The Datcha
reż. Thierry Paladino, Polska 2006, 27’ (dok.)
Podróż | Journey
reż. Dariusz Glazer, Polska 2006, 30’ (fab.)
Popatrz | Take a Look
reż. Adam Palenta, Polska 2008, 4’ (dok.) 
Za płotem | Behind The Fence
reż. Marcin Sauter, Polska 2004, 12’ (dok.) 
Randez-vous | Randez-vous
reż. Marcin Janos Krawczyk, Polska 2006, 9’ (dok.) 
Telefono | Telefono
reż. Marcin Wrona, Polska 2004, 3’ (fab.)
Bon Appetit | Bon Appetit
reż. Kuba Maciejko, Polska 2011, 31’ (dok.) 

C  22.00  DŹWIĘKI MUZYKI (144')
Marley | Marley - premiera polska
reż. Kevin Macdonald, USA/Wielka Brytania 2012, 144’ (dok.)

Kim był człowiek, który swoją muzyką próbował pociągnąć za sobą cały świat? Co sprawia, że i dziś, tak jak kiedyś, jego przesłaniu Everything's gonna be alright chętnie wierzy tak wielu? Z muzyką i ideałami Boba Marleya dorastają kolejne pokolenia. Film Macdonalda jest wyjątkową okazją, by wziąć udział w niezwykłej podróży do czasów, miejsc i wiecznie żywej muzyki Króla Reggae oraz by poznać najbliższe mu osoby, które przywołają jego obecność - w najbardziej osobistych, często kontrowersyjnych wspomnieniach.


piątek, 1 czerwca

C  12.00  
SHORT MATTERS! (107')
Berik | Berik
reż. Daniel Joseph Borgman, Dania 2012, 16’ (fab.)

Nominacja EFA dla filmu krótkometrażowego Gandawa 2011
Pewnego dnia niewidomy Berik o silnie zdeformowanej twarzy przypadkowo poznaje swojego sąsiada - jedenastoletniego Adila, prześladowanego przez kolegów z podwórka. Silna potrzeba przyjaźni i wewnętrzny sprzeciw wobec nietolerancji łączy ich losy.

Wielkie słowa małych dzieci | Små barn, stora ord | Little Children, Big Words
reż. Lisa James Larsson, Szwecja 2010, 12’ (fab.)

Nominacja EFA dla filmu krótkometrażowego Valladolid 2011
Wyznanie małego Alexa o tym, kim chce zostać kiedy dorośnie, wywiązuje w jego klasie krępującą dyskusję na temat nieznanego słowa. Jednocześnie odsłania smutną historię nauczycielki, która w delikatny sposób próbuje wytłumaczyć dzieciom sens nowo poznanego wyrazu.

Incydent w banku | Händelse vid bank | Incident by a Bank
reż. Ruben Östlund, Szwecja 2010, 12’ (fab.)

Nominacja EFA dla filmu krótkometrażowego Cork 2011
Zrealizowany jedną kamerą, bez żadnych cięć, opierający się na bliskich i dalekich planach film wciąga nas w historię napadu na bank. Jesteśmy niemymi świadkami sytuacji, obserwując sposób, w jaki ludzie reagują na to, co niespodziewane.

Derby | Derby
reż. Paul Negoescu, Rumunia 2010, 15’ (fab.) 

Nominacja EFA dla filmu krótkometrażowego Bristol 2011
Mircea jest ojcem dorastającej nastolatki. Pewnego dnia, ku jego niezadowoleniu, dziewczynę odwiedza w domu jej chłopak. W trakcie wspólnego obiadu podejrzliwy ojciec rozpoczyna krępującą rozmowę. Na domiar wszystkiego chłopak jest fanem innego zespołu piłki nożnej niż on.

Jessi | Jessi
reż. Mariejosephin Schneider, Niemcy 2010, 31’ (fab.) 

Nominacja EFA dla filmu krótkometrażowego Angers 2011
Jedenastoletnia Jessi wychowuje się w rodzinie zastępczej. Raz na jakiś czas odwiedza swoją matkę w więzieniu i spotyka się ze starszą siostrą. Szukając swojego miejsca na ziemi, ucieka do rodzinnego domu na wsi.

Wilki | I lupi | The Wolves
reż. Alberto De Michele, Włochy/Holandia 2010, 17’ (dok.) 

Nominacja EFA dla filmu krótkometrażowego Rotterdam 2011
Wilki
to grupa mężczyzn w średnim wieku, żyjących na północy Włoch. Zawodowo zajmują się napadami na banki, domy i sklepy, ale kradną tylko i wyłącznie w czasie mglistej nocy.

14.30  GDZIEŚ W EUROPIE (85')
Unijny biznes | The Brussels Business
reż. Friedrich Moser, Matthieu Lietaert , Austria/Belgia 2011, 85’ (dok.) 

We wczesnych latach 90. ubiegłego wieku dwóch młodych mężczyzn zainteresowało się wpływem lobbingu na decyzje w Unii Europejskiej. Jeden z nich został aktywistą i rozpoczął walkę z lobbującymi grupami, drugi stał się wysoko wykwalifikowanym lobbystą pracującym dla 40 ponadnarodowych korporacji. Reżyserzy filmu towarzyszą im po latach. Kto zarządza jedną z najmocniejszych gospodarek świata? Kiedyś mówiło się, że w demokracji jedna osoba to jedna myśl. Ile jest warta jedna myśl w Brukseli?

N  15.30  PANORAMA FILMU POLSKIEGO (94')
Walc z Miłoszem
| Waltz With Miłosz - premiera światowa
reż. Joanna Helander, Bo Persson, Polska/Szwecja 2011, 36’ (dok.) 


Tala od różańca | Tala Of The Rosary
reż. Sławomir Rogowski, Stanisław Zawiśliński, Polska 2012, 58’ (dok.) 

92-letnia dziś Natalia Rolleczek była barwną postacią życia literackiego czasów PRL-u. Jej głośna powieść Drewniany różaniec z 1953 roku, przeniesiona potem na ekran przez Ewę i Czesława Petelskich, została wykorzystana jako narzędzie stalinowskiej propagandy skierowanej przeciwko Kościołowi katolickiemu. Film jest portretem kontrowersyjnej pisarki, zaprzyjaźnionej z Karolem Wojtyłą, deklarującej swoją wiarę, a jednocześnie krytykowanej za przynależność do tak zwanej "czerwonej burżuazji".

C  17.00  SPOJRZENIE NA WŁOCHY (84')
Spowiedź mordercy | El Sicario. Room 164
reż. Gianfranco Rosi, Włochy/Francja 2010, 84’ (dok.) 

Brudny świat narkotykowych karteli w meksykańskim Juárez - najbardziej ogarniętym przemocą mieście świata - widziany oczyma byłego sicario. Film demonstruje metody działania płatnego mordercy, który przez dwadzieścia lat współpracy z mafią wyspecjalizował się w porwaniach i torturach, a przede wszystkim - wypracował w sobie bezwzględne posłuszeństwo względem swojego patrona. Film przedstawia anatomię zbrodni i odkrywa jej przerażające etapy. Dokąd prowadzą kolejne stopnie wtajemniczenia? Czy za zimną perfekcją jeszcze coś się kryje?

N  18.15  PANORAMA FILMU POLSKIEGO (106')
Golfista
| The Golfer
reż. Andrzej Titkow, Polska 2011, 53’ (dok.) 

Bohaterem filmu jest Stanisław Aronson, warszawiak pochodzący z zamożnej, zasymilowanej rodziny żydowskiej. Podczas wojny był żołnierzem elitarnej jednostki Kedywu "Kolegium A". Brał udział w wielu akcjach sabotażowych i dywersyjnych, walczył w Powstaniu Warszawskim. By uniknąć prześladowań ze strony UB, uciekł do Izraela, gdzie brał udział w wojnach izraelsko-arabskich. Film przybliża postać Aronsona, który opowiada o swoim życiu - i wyborach, których musiał dokonać.

Ida Haendel, wiem skąd jestem | Ida Haendel, This Is My Heritage
reż. Christine Jezior, Polska/Niemcy 2011, 54’ (dok.)

Ida Haendel, światowej sławy skrzypaczka, piękną polszczyzną opowiada historię swojego życia, które począwszy od narodzin było zawsze związane z Polską. Mimo że wiele lat spędziła za granicą, czuje niezwykły sentyment do kraju, dzięki któremu - jak mówi - osiągnęła tak wiele. Wspomnienia artystki ilustrowane są zdjęciami z rodzinnego archiwum, archiwaliami filmowymi oraz wypowiedziami przyjaciół i ludzi sztuki. Tłem tej fascynującej opowieści jest oczywiście muzyka w wykonaniu samej bohaterki.

C  19.30  RETROSPEKTYWA HELENY TŘEŠTÍKOVEJ (90')
Katka | Katka 
reż. Helena Třeštíková, Czechy 2010, 90’ (dok.)

Reżyserka poświęciła bohaterce dwa filmy. Kiedy Katka miała 19 lat, jej historia (choć nie film W pułapce) była jedną z wielu - opowieścią o przeżyciach uzależnionej nastolatki. Na tym etapie była jeszcze szansa jej powrotu do normalnej egzystencji. Dawał ją pobyt we wspólnocie terapeutycznej. Po latach jest już wrakiem człowieka i ruiną kobiety. Zbyt słaba, by walczyć z nałogiem, podporządkowuje mu wszystko, sprzedaje siebie, kradnie. Czy macierzyństwo poprowadzi ją ku jeszcze jednej próbie odmiany swojego losu?

N  20.45  NOC ETIUD STUDENCKICH (145')
WRiTV UŚ

(Nasza zima zła)

Bracia | Brothers
reż. Szymon Jakubowski, Polska 2011, 25’ (fab.)
Nasza zima zła | Our Winter Bad
reż. Grzegorz Zariczny, Polska 2012, 23’ (fab.) 
Zegarmistrz | The Watchmaker
reż. Maciej Kawalski, Polska 2011, 10’ (fab.) 
Kobieta za ladą | A Lady Behind A Counter
reż. Maciej Kawalski, Polska 2011, 9’ (dok.) 
Nocny portier | The Night Porter
reż. Paulina Nurkowska, Polska 2012, 12’ (fab.)
Święto Zmarłych | Halloween
reż. Aleksandra Terpińska, Polska 2011, 17’ (fab.) 
Echo | Echo
reż. Marcin Filipowicz, Polska 2011, 20’ (fab.) 

C  22.00  DŹWIĘKI MUZYKI (82')
Nie ufaj. Nie bój się. Nie proś

| No Trust. No Fear. Ask Nothing. On the Myth of Russian Gangster Chanson
reż. Peter Rippl, Niemcy/Rosja 2012, 82’ (dok.) 

Fenomen pieśni błatnej funkcjonuje w Rosji już od ponad stu lat. Jej twórcami byli kryminaliści i więźniowie obozów pracy, w czasach Związku Radzieckiego tworzący własną subkulturę. Szybko jednak "błatniaki" przeniknęły poza mury więzień i łagrów, trafiając do nieoficjalnego obiegu. W czasach represji i cenzury były wyrazem społecznego gniewu, ale również i dziś mają swoich wiernych odbiorców. Do związków swojej muzyki z błatną pieśnią przyznają się przedstawiciele różnych stylistyk, zaś w szczególności rosyjskiego hip hopu.


sobota, 2 czerwca

C  12.00 
SHORT MATTERS! (102')
Żywe trupy | ÅterfödelsenThe Unliving
reż. Hugo Lilja, Szwecja 2010, 28’ (fab.) 

Nominacja EFA dla filmu krótkometrażowego Rotterdam 2011
Trzydzieści lat po inwazji zombie ludzie zaczęli udomawiać i wykorzystywać żywe trupy jako tanią siłę roboczą. Młoda para łowców mutantów – Katrin i Mark – zmaga się z codziennością swojej pracy, z krwawymi eksperymentami z lobotomią i ze swoim związkiem.

Milcząca rzeka | Apele tacSilent River
reż. Anca Miruna Lăzărescu, Niemcy/Rumunia 2011, 30’ (fab.)

Nominacja EFA dla filmu krótkometrażowego Tampere 2011
Rumunia, rok 1986. Gregor i Vali planują nielegalnie opuścić kraj, przepływając rzekę. Gregor stawia jeden warunek - nikt nie może się o tym dowiedzieć. W trakcie ucieczki okazuje się, że Vali nie dotrzymał słowa i zamierza przekroczyć granicę z kimś jeszcze.

Paparazzi | Paparazzi
reż. Piotr Bernaś, Polska 2011, 30’ (dok.) 

Nominacja EFA dla filmu krótkometrażowego Krakow 2011
Film dokumentuje życie polskiego paparazzo, który tak samo jak jego zachodni koledzy tropi sławnych i bogatych, polując na sensację. Ale polskie gwiazdy, w przeciwieństwie do tych z Los Angeles, prowadzą nudne życie. Dlatego paparazzo, skuszony wielkimi pieniędzmi, postanawia zagrać o naprawdę wysoką stawkę.

Wielki wyścig | La Gran Carrera | The Great Race
reż. Kote Camacho, Hiszpania 2011, 7’ (fab.) 

Nominacja EFA dla filmu krótkometrażowego Grimstad 2011
Rok 1914, Lasarte. Na torze wyścigowym zostaje w zagadkowy sposób popełniona masowa zbrodnia. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by śledzić wyścig najlepszych koni na świecie w biegu o nagrodę.

Niedziela | Dimanches | Sundays
reż. Valery Rosier, Belgia 2011, 16’ (fab.) 

Nominacja EFA dla filmu krótkometrażowego Vila do Conde 2011
Oczekiwane przez cały tydzień niedziele najczęściej przepełnione są nudą. Wypełnianie wolnych chwil przez lenistwo, nicnierobienie albo nadrabianie domowych zaległości prowadzą do refleksji nad upływającym czasem.

C  14.30  GDZIEŚ W EUROPIE (83')
Ulises | Los Ulises
reż. Agata Maciaszek, Alberto Garcia Ortiz, Hiszpania 2011, 83’ (dok.) 

Grupa emigrantów z Pendżabu opuściła Indie w poszukiwaniu lepszego losu. Przebyli tysiące kilometrów przez Azję i Afrykę, ale utknęli u wrót wyśnionej Europy. Od prawie dwóch lat żyją w zawieszeniu, uwięzieni na skrawku hiszpańskiej ziemi, w enklawie Ceuta na wybrzeżu marokańskim. Teoretycznie w Europie, praktycznie w pułapce, czekają na decyzję władz, która zakończy ich odyseję. Kamera towarzyszy im w codziennej walce o przetrwanie, zagląda w pełne tęsknoty serca, które mimo wszystko potrafią zachować nadzieję.

N  15.30  PANORAMA FILMU POLSKIEGO (75')
Krakowiaczek ci ja...
| Blinky & Me
reż. Tomasz Magierski, Polska/USA 2012, 75’ (dok.) 

Starszy pan Yoram Gross rusza w podróż sentymentalną, by pokazać swym wnuczkom ukochane rodzinne miasto Kraków, ale i opowiedzieć o traumatycznych przeżyciach czasu Holocaustu. Ten powrót do przeszłości uzmysławia wpatrzonym w dziadka dzieciom ścisłe związki biografii "Disneya australijskiej animacji" z jego twórczością. Niezwykła kariera twórcy nie byłaby możliwa bez przemożnej chęci przetrwania, pogody ducha i poczucia humoru frywolnego chłopca, którą niegdysiejszy mały Jerzyk zachował do dziś.

C  17.00  SPOJRZENIE NA WŁOCHY (75')
Lato Giacomo | L'estate di GiacomoSummer Of Giacomo - premiera polska
reż. Alessandro Comodin, Włochy 2011, 75’ (dok.)

 
N  18.15  PANORAMA FILMU POLSKIEGO (89')
Podróż z bagażem podręcznym | Journey With Hand Luggage - premiera światowa
reż. Arek Biedrzycki, Polska 2012, 29’ (fab.) 


Coming out po polsku
| Coming Out Polish Style
reż. Sławomir Grünberg, Katka Reszke, Polska/USA 2011, 60’ (dok.)

Jeszcze 10 lat temu taki film nie mógłby w Polsce powstać. A nawet gdyby powstał, nie byłoby w nim tak wielkiej otwartości w mówieniu o doświadczeniach związanych z ujawnieniem własnej orientacji seksualnej. Dziś homoseksualny coming out jest udziałem nie tylko ludzi znanych (takich jak występujący w filmie Robert Biedroń, Tomasz Raczek czy Maciej Nowak), ale i zwykłych Polaków, którzy coraz śmielej "wychodzą z szafy". Zmienia się również polskie społeczeństwo, powoli ucząc się tolerancji.

C  19.30  RETROSPEKTYWA HELENY TŘEŠTÍKOVEJ (82')
Marcela | Marcela 
reż. Helena Třeštíková, Czechy 2007, 82’ (dok.) 

Bohaterka wystąpiła w jednej z części cyklu Małżeńskie etiudy. Rozwiodła się już w roku 1982, nie był to jednak koniec spraw sądowych pomiędzy małżonkami, ani też koniec spotkań i kłótni. Samotnie wychowuje córkę Ivanę oraz Tomáša, nadpobudliwego syna z drugiego związku. Próbuje znaleźć pracę dla siebie i córki oraz bardziej odpowiednie mieszkanie - i ułożyć sobie życie. Pewnego dnia córka ginie w dziwnych okolicznościach.
Film nagrodzony jako najlepszy dokument europejski na festiwalu w Sewilli.

N  20.45  PANORAMA FILMU POLSKIEGO (95')
Moskwa od świtu do zmierzchu | Moscow From Dawn Till Dusk - premiera światowa
opieka Mirosław Dembiński, Maciej Drygas, praca zbiorowa, Polska 2011, 51’ (dok.)

Jeden z pięciu filmów zrealizowanych w ramach projektu "Świat od świtu do zmierzchu". Młodzi filmowcy kierują swe kamery na mieszkańców stolicy Rosji, portretując dzień z życia metropolii. Na obraz miasta złożą się krótkie wizyty w metrze, na posterunku policji, wśród emigrantów z Afganistanu, w dyskotece, a nawet w cerkwi. Wśród bohaterów znajdzie się szeroka reprezentacja zawodów: od robotnika po dziennikarza. Opiekę artystyczną nad filmem sprawowali Maciej Drygas, Andrzej Musiał i Mateusz Werner.

Kijów od świtu do zmierzchu
| Kiev From Dawn Till Dusk - premiera światowa
opieka Mirosław Dembiński, Maciej Drygas, praca zbiorowa, Polska 2011, 44’ (dok.)

Kolejny z pięciu filmów zrealizowanych w ramach projektu "Świat od świtu do zmierzchu". Odmienna od pozostałych koncepcja nawiązuje do legendarnego Rejsu Marka Piwowskiego. Bohaterów zaproszono na statek, który płynie rzeką Dniepr. Jest wśród nich pop oraz oligarcha, młodzi muzycy i stary weteran wojenny, młoda para przed ślubem... Jak w kalejdoskopie przewijają się wątki i problemy, kreśląc śmieszny i ciepły zarazem obraz miasta. Opiekę artystyczną nad filmem sprawowali Jacek Bławut, Marcel Łoziński i Vita Żelakeviciute.

C  22.00  DŹWIĘKI MUZYKI (97')
Anda Union | Anda Union From The Steppes to The City
reż. Tim Pearce, Sophie Lascelles, Marc Tiley, Wielka Brytania 2011, 97’ (dok.)

Grupa młodych mongolskich muzyków odbywa daleką podróż poprzez zapomniane stepy najdalszych zakątków Chin. Chcą poznać tajemnicę i korzenie swojej pięknej muzyki. Film celebruje tę pasję: poprzez muzykę poznajemy poruszające historie przedstawiające intymność życia pasterskiego, ale również surowe realia miasta. Muzycy będą musieli zagrać zarówno dla garstki rdzennych mieszkańców jak i dla dwutysięcznej publiczności. Obowiązkowa pozycja dla miłośników world music.


niedziela, 3 czerwca

C  12.00 
SHORT MATTERS! (103')
Precz! | Tse | Out
reż. Roee Rosen, Izrael 2011, 35’ (fab.) 

Nominacja EFA dla filmu krótkometrażowego Sarajewo 2011
Stylizowana na film dokumentalny historia dwóch politycznie zaangażowanych sadomasochistek, z których jedna wierzy, że jest opętana przez izraelskiego ministra Avigdora Liebermana - słynącego z nacjonalistycznych poglądów. Druga dokonuje na niej egzorcyzmów, w celu wypędzenia ducha prawicowego polityka.

Opowieści z chłodni | Frozen Stories
reż. Grzegorz Jaroszuk, Polska 2011, 26’ (fab.) 

Nominacja EFA dla filmu krótkometrażowego Locarno 2011
Groteskowa historia młodej dziewczyny i chłopaka, którzy pracują w tym samym supermarkecie. Okrzyknięci najgorszymi pracownikami sklepu, mają znaleźć nowy cel i w zaledwie dwa dni rozpocząć lepsze, bardziej wartościowe życie. Zupełnie niespodziewanie z pomocą przychodzi im popularny teleturniej.

Hiper kryzys | Hypercrisis
reż. Josef Dabernig, Austria 2011, 17’ (fab.) 

Nominacja EFA dla filmu krótkometrażowego Wenecja 2011

W czasach pierestrojki Borys Martow był obiecującym pisarzem. Teraz spędza czas w starym domu radzieckich artystów w północnym Kaukazie i próbuje przezwyciężyc swój twórczy kryzys.

Świetna Rodzina | The Wholly Family
reż. Terry Gilliam, Włochy 2011, 20’ (fab.) 

Nominacja EFA dla filmu krótkometrażowego Rotterdam 2011
Laureat Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii filmu krótkometrażowego 2011

Dziesięcioletni Jack spaceruje z rodzicami przez targ w Neapolu. Ich kłótnie przyciągają uwagę lokalnego sprzedawcy, który namawia chłopca do kradzieży figurki Pulcinelli. Za karę Jack zostaje wysłany do hotelowego pokoju bez kolacji. Przedziwny sen pełen groteskowych postaci uzmysłowi chłopcu, jak ważną rolę w życiu odgrywa rodzina.

C  14.30  GDZIEŚ W EUROPIE (75')
Siostry lekkich obyczajów | Ouve | Meet The Fokkens
reż. Gabriëlle Provaas, Rob Schröder, Holandia 2011, 75’ (dok.)

Martine i Louise Fokkens są bliźniaczkami. Ubierają się tak samo, mają podobne poczucie humoru i wspólne wspomnienia. Są bardzo dobrze znane w amsterdamskiej dzielnicy czerwonych latarni. Z ich swobodnych rozmów wyłania się portret sympatycznych starszych pań, które przeżyły swoje życie tak, jak chciały. Odkrywają przed nami pikantne szczegóły swojej pracy, ale także życia prywatnego. Poznajemy środowisko prostytutek i zmiany, jakie w nim nastąpiły. Siostry mają wszak porównanie – pracują w zawodzie od ponad pięćdziesięciu lat...

C  17.00  SPOJRZENIE NA WŁOCHY (60')
Korzenie | Radici | Roots - premiera polska
reż. Carlo Luglio, Włochy 2011, 60’ (dok.) 

Carlo Luglio snuje barwną opowieść o włoskim muzyku Enzo Gragnagniellim. W filmowej podróży Enzo szuka swoich muzycznych korzeni, odwiedzając miejsca i wracając do wspomnień, które ukształtowały jego artystyczną wrażliwość. Razem z bohaterem odkrywamy różnorodne wpływy łączące się w jego twórczości w spójną całość - począwszy od soulu, na włoskich pieśniach ulicznych kończąc. Jak mówi bohater: "zadaniem sztuki jest to, by przypominała nam kim jesteśmy"  - i o tym właśnie odkrywaniu siebie mówi muzyczny dokument Luglio.

C  19.30  RETROSPEKTYWA HELENY TŘEŠTÍKOVEJ (92')
Słodkie stulecie | Sladké století | The Sweet Century
reż. Helena Třeštíková, Czechy 1998, 59’ (dok.) 

Opowieść o siedmiu wspaniałych kobietach, które przeżyły niemal całe poprzednie stulecie, a wraz z nim zmiany reżimów, granic państwowych, ideologii. Urodziły się w świecie, w którym powinność wobec społeczeństwa, wynikająca z urodzenia, oraz zachowanie pewnej klasy było oczywistością w każdych warunkach. Nie złamało ich nawet kilkanaście lat spędzonych w stalinowskim więzieniu. Trudno byłoby spotkać się dziś z taką solidarnością, a jeszcze trudniej - z tak bezwarunkową wielkodusznością.

Dwie rocznice Jana Zrzavégo
| Dvĕ jubilea Jana Zrzavého | Two Anniversaries of Jan Zrzavy
reż. Helena Třeštíková, Czechosłowacja 1976, 18’ (dok.)

Pierwszy film Heleny Třeštíkovej po ukończeniu studiów na FAMU to portret wielkiego czeskiego malarza, znaczącego przedstawiciela awangardy początku XX wieku Jana Zrzavégo (1890-1977). Podczas realizacji tego krótkometrażowego dokumentu reżyserka spotkała się także z wybitnymi osobowościami kinematografii. Autorem muzyki był znany kompozytor muzyki filmowej Luboš Fišer, a za kamerą stał wielki reżyser i mistrz obrazu, legenda czeskiego dokumentu Jan Špáta.

Życie historyka filmu Karla Čáslavskiego według Heleny Třeštíkovej
| Život filmového historika Karla Čáslavského v pohledu Heleny Třeštíkové
| The Life of Karl Čáslavski, a Film Historian, as Seen by Helena Třeštíková
reż. Helena Třeštíková, Czechy 1996, 15’ (dok.) 

Dokument telewizyjny z cyklu GENUS, poświęconego wielkim osobowościom twórczym. Karel Čáslavský jest historykiem filmu, autorem znanego cyklu telewizyjnego "Poszukiwanie straconego czasu". Swój zawód uprawia z pasją, o czeskim filmie wie wszystko. Zajmuje go również "historia zamknięta w pudełku", należąca do prywatnych ludzi, filmowana przez amatorów. A Czesi posiadają ogromne kolekcje takich prywatnych historii...

Pokazy w ramach 52. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Bookmark and Share