kpb

STUHRALIA - Tauron Festiwal Jerzego Stuhra (ASP)

STUHRALIA
Tauron Festiwal Jerzego Stuhra

pokazy filmowe w 1. rocznicę śmierci Artysty
5 - 6 lipca 2025
Kino Pod Baranami - Aula Akademii Sztuki Pięknych

https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_15363_1.jpg

Rok temu polska kultura straciła wielkiego Artystę - Jerzego Stuhra. W dniach 3-6 lipca odbędzie się festiwal Stuhralia poświęcony jego twórczości. Krakowska publiczność oraz zaproszeni goście będą wspominać bogaty dorobek filmowy, teatralny i literacki tego niezapomnianego twórcy. Pokazy filmowe odbędą się w dniach 5-6 lipca w programowanej przez nas auli Akademii Sztuk Pięknych.

W ciągu kilku festiwalowych dni krakowskie instytucje kultury przypomną dorobek filmowy i teatralny Jerzego Stuhra, jego działalność literacką oraz charytatywną. Stuhralia to pokazy filmów i spektakli teatralnych, wystawy pamiątek i malarstwa inspirowanego osobą Artysty oraz debaty.

Częścią wydarzenia są pokazy filmowe, które odbędą się w dniach 5-6 lipca w  programowanej przez nas auli Akademii Sztuk Pięknych. Wyświetlonych zostanie sześć filmów, które pokazują nie tylko aktorski kunszt Jerzego Stuhra, ale również jego talent reżyserski i niezwykłe poczucie humoru. Stuhralia to okazja, by lepiej poznać twórczość wybitnego, wszechstronnego Artysty, który na stałe zapisał się w historii polskiej kinematografii oraz w sercach publiczności.

W centrum programu są filmy wyreżyserowane przez Jerzego Stuhra, który często stawał w nich po obu stronach kamery, tworząc niezapomniane kreacje aktorskie i kierując pracami nad filmem jako reżyser. W trzech prezentowanych filmach eksploruje on zagmatwane ścieżki ludzkiej psychiki i wciela się w barwnych, wielowymiarowych bohaterów: pracownika naukowego w Spisie cudzołożnic oraz w prowadzącego cichy bunt pana Sawickiego w Dużym zwierzęciu. W Historiach miłosnych Jerzy Stuhr bierze na siebie nie jedną, a kilka ról mężczyzn, którzy w dojrzałym wieku smakują prawdziwego uczucia.

Wyświetlony zostanie także Wodzirej w reżyserii Feliksa Falka, w którym Jerzy Stuhr tworzy jedną ze swoich najbardziej pamiętnych kreacji aktorskich. Jako współautor dialogów Stuhr przyczynił się do tego, że postać Lutka Danielaka - karierowicza bez skrupułów, który jest gotowy poświęcić wszystko w imię sławy -  zapisała się na stałe w kanonie polskiego kina.

Na kinowym ekranie pokazany zostanie również wyreżyserowany przez Jerzego Stuhra spektakl telewizyjny Mieszczanin szlachcicem. Aktor wciela się w nim w rolę próżnego pana Jourdain, a na scenie towarzyszą mu młodzi aktorzy z Teatru Ludowego w Nowej Hucie. 

Jerzy Stuhr został zapamiętany także jako głos sympatycznego, gadatliwego Osła z animowanego filmu Shrek, który również jest w programie wydarzenia. Polska wersja językowa w tłumaczeniu Bartosza Wierzbięty jest pełna intertekstualnych nawiązań oraz inteligentnego humoru, który rozbawi zarówno młodszych, jak i starszych widzów. 

Każdemu seansowi będzie towarzyszyć spotkanie ze współpracownikami, przyjaciółmi i bliskimi Jerzego Stuhra, którzy wspólnie z widzami będą wspominać jego życie i twórczość. Swój udział w wydarzeniu zapowiedzieli Maciej Stuhr, Anna Dymna, Paweł Edelman, Feliks Falk, Jan Kanty-Pawluśkiewicz, Dorota Pomykała, Anna Radwan oraz Zbigniew Zamachowski. Spotkania poprowadzą Maria Malatyńska oraz Łukasz Maciejewski.

PROGRAM:

sobota, 5 lipca
14.30 MIESZCZANIN SZLACHCICEM | MIESZCZANIN SZLACHCICEM
(Jerzy Stuhr) PL 1994, 102’
gość: Maciej Stuhr
prowadzenie: Łukasz Maciejewski
17.00 DUŻE ZWIERZĘ | DUŻE ZWIERZĘ
(Jerzy Stuhr) PL 2000, 70’
goście: Anna Dymna, Paweł Edelman
prowadzenie: Łukasz Maciejewski
19.15 WODZIREJ | WODZIREJ
(Feliks Falk) PL 1978, 104’
goście: Feliks Falk, Jan Kanty-Pawluśkiewicz
prowadzenie: Maria Malatyńska

niedziela, 6 lipca
14.30 SHREK | SHREK
(Andrew Adamson, Vicky Jenson) USA 2001, 90’
gość: Zbigniew Zamachowski
prowadzenie: Łukasz Maciejewski
17.00 SPIS CUDZOŁOŻNIC | SPIS CUDZOŁOŻNIC
(Jerzy Stuhr) PL 1995, 64’
goście: Dorota Pomykała, Anna Radwan
prowadzenie: Maria Malatyńska
19.00 HISTORIE MIŁOSNE | HISTORIE MIŁOSNE
(Jerzy Stuhr) PL 1997, 87’
gość: Paweł Edelman
prowadzenie: Łukasz Maciejewski


BILETY: 35 zł
BILETY na film Shrek:
35 zł (normalny)
25 zł (ulgowy)

O FILMACH:
DUŻE ZWIERZĘ | DUŻE ZWIERZĘ
(Jerzy Stuhr) PL 2000, 70’


Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2000: Najlepsza muzyka (Abel Korzeniowski)
MFF w Karlowych Warach 2000: Nagroda Jury Ekumenicznego, Nagroda Specjalna Jury


Spokojne miasteczko zostaje zaskoczone niecodziennym widokiem: Pan Sawicki, ceniony pracownik banku, spaceruje ulicami w towarzystwie wielbłąda. Początkowo mieszkańcy reagują z rozbawieniem i zaciekawieniem, ale wkrótce nastroje zmieniają się na gorsze. Lokalne władze zaczynają naciskać na rejestrację zwierzęcia i opłacenie stosownych podatków. Do urzędów napływają skargi dotyczące niehigienicznego zachowania wielbłąda oraz jego negatywnego wpływu na edukację dzieci. Obawy o zdrowie publiczne narastają, gdy pojawia się plotka o możliwości przenoszenia przez zwierzę egzotycznych chorób. Sytuacja eskaluje do tego stopnia, że przed domem rodziny Sawickich organizowane są protesty.

W rolach głównych dwie ikony polskiego aktorstwa: Jerzy Stuhr jako pan Sawicki oraz Anna Dymna wcielająca się w postać pani Sawickiej. Autorem pierwszej wersji scenariusza był w 1973 roku Krzysztof Kieślowski, jednak władze zablokowały realizację produkcji. Dopiero w 1998 roku Janusz Morgenstern odkrył ten zapomniany tekst w Wiesbaden i postanowił zrealizować go z Jerzym Stuhrem.


HISTORIE MIŁOSNE | HISTORIE MIŁOSNE
(Jerzy Stuhr) PL 1997, 87’


FPFF w Gdyni 1997: Grand Prix – Złote Lwy
MFF w Wenecji 1997: nagroda FIPRESCI, nagroda jury katolickiego


Film o strukturze moralitetu, w którym przedstawione są cztery warianty losów mężczyzny po 50-tce zdającego przed tajemniczym Ankieterem (w tej roli Jerzy Nowak) rachunek ze swojego uczuciowego życia. Jerzy Stuhr wciela się kolejno w postaci - doktora polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, prowincjonalnego księdza, pułkownika wojska polskiego i szemranego biznesmena-kryminalisty.

Wątki poszczególnych postaci splata motyw miłości, która nagle pojawia się w życiu dorosłych, doświadczonych już życiowo mężczyzn. W doktorze zakochuje się studentka, pułkownik spotyka się z Rosjanką, dawną miłością poznaną podczas olimpiady w Moskwie. Podczas prowadzonej spowiedzi ksiądz poznaje swoją córkę. Biznesmen jest wierny swojej narzeczonej Kryśce, która przysporzyła mu wielu kłopotów.


MIESZCZANIN SZLACHCICEM | MIESZCZANIN SZLACHCICEM
(Jerzy Stuhr) PL 1994, 102’


Telewizyjna wersja przedstawienia przygotowanego przez Teatr Ludowy w Nowej Hucie, będącego adaptacją sztuki Moliera. Z postacią mieszczanina, który ślepo goni za szlachectwem, tracąc przy tym prawdziwy sens życia popisowo zmierzył się Jerzy Stuhr w towarzystwie młodych aktorów tego zespołu.

Pan Jourdain to prosty, ale próżny człowiek, który osiągnął już wiele. Mimo ostrzeżeń żony postanawia zawalczyć o swoje największe marzenie - awans społeczny i szlachecki tytuł. Bohater skupia się na grze pozorów - pięknych słowach i wystawnych strojach - łatwo padając ofiarą pochlebców i oszustów, którzy wykorzystują jego naiwność. Jourdain staje się obiektem drwin, lecz Molier nie wyśmiewa go złośliwie - zamiast ostrej krytyki, pokazuje go z łagodnym humorem.


SHREK | SHREK
(Andrew Adamson, Vicky Jenson) USA 2001, 90’


MFF w Cannes 2001: udział w konkursie głównym
Oscary 2002: najlepszy film animowany; najlepszy scenariusz adaptowany (nominacja)
BAFTA 2002: najlepszy scenariusz adaptowany; nominacje - najlepszy film, najlepszy aktor drugoplanowy (Eddie Murphy), najlepsza muzyka, najlepszy dźwięk, najlepsze efekty wizualne
Złote Globy 2002: najlepszy film - musical lub komedia (nominacja)


Zabawna i wzruszająca opowieść o zrzędliwym ogrze, który wyrusza na misję ratunkową, by odzyskać spokój swojego bagna. W towarzystwie gadatliwego Osła ratuje księżniczkę Fionę z wieży strzeżonej przez smoka – i odkrywa, że prawdziwe piękno kryje się w sercu. Shrek to inteligentna, pełna humoru animowana parodia klasycznych baśni, która wywraca tradycyjne bajkowe schematy do góry nogami i zachwyca zarówno dzieci, jak i dorosłych. Łączący wartką akcję, błyskotliwe dialogi i głęboko ludzkie przesłanie o akceptacji siebie i innych film stał się współczesnym klasykiem kina animowanego, do którego warto wracać.

W polskiej wersji filmu w pamiętną rolę Osła wcielił się Jerzy Stuhr.


SPIS CUDZOŁOŻNIC | SPIS CUDZOŁOŻNIC
(Jerzy Stuhr) PL 1995, 64’


FPFF w Gdyni 1994: Nagroda Specjalna Jury, Nagroda za rolę kobiecą (Stanisława Celińska), Nagroda za dialogi, Nagroda Stowarzyszenia Kobiet Filmu i Telewizji

Groteskowa, intelektualno-obyczajowa komedia oparta na prozie Jerzego Pilcha, zrealizowana przez Jerzego Stuhra. Przewrotny portret polskiego inteligenta lat dziewięćdziesiątych, który stara się zapewnić gościowi z zagranicy pełen doznań i wrażeń wieczór w Krakowie.

Gustaw (Jerzy Stuhr) pracuje naukowo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest polonistą. Pewnego razu otrzymuje od dziekana zadanie oprowadzenia po mieście szwedzkiego humanisty. Ku zdziwieniu Gustawa, przybysza nie interesują miejscowe zabytki. Chętnie natomiast zabawiłby się w damskim towarzystwie. Bohater postanawia za wszelką cenę spełnić życzenie Szweda.


WODZIREJ | WODZIREJ
(Feliks Falk) PL 1978, 104’


Lutek Danielak jest pracownikiem wojewódzkiego oddziału "Estrady", gdzie jako wodzirej prowadzi imprezy dla dzieci i rencistów. Kiedy dowiaduje się, że z okazji otwarcia hotelu "Lux" ma odbyć się wielki bal, postanawia zawalczyć o jego prowadzenie. Lutek wie, że jest dobry w tym co robi, ale zdaje sobie sprawę, że konkurencja jest bardzo silna. Danielak ma tylko jeden atut - jest nowy. Pomoc obiecuje mu - w ramach hasła "stawiamy na młodych" - dyrektor wydziału kultury. Jednak Lutek na wszelki wypadek postanawia wyeliminować rywali za pomocą nieczystych zagrywek. W imię sukcesu jest gotowy poświęcić przyjaźń, miłość i własną godność.

Jerzy Stuhr - który jest także współautorem dialogów - stworzył złożoną postać ambitnego człowieka, który gubi się w życiu, pragnąc za wszelką cenę zdobyć popularność.


ORGANIZATOR:

Fundacja i Stowarzyszenie UNICORN

WSPÓŁORGANIZATORZY:
Miasto Kraków
Kopalnia Soli "Wieliczka"
Kino Pod Baranami
Krakowski Teatr Scena STU
Muzeum Krakowa
Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie

Repertuar:

Sobota 5 lipca // Saturday, July 5

Niedziela 6 lipca // Sunday, July 6

archiwum