kpb

Rekomendacje Młodych Ambasadorów (Letnie Tanie Kinobranie 2024)

REKOMENDACJE MŁODYCH AMBASADORÓW
w programie 18. wakacyjnego festiwalu filmowego
LETNIE TANIE KINOBRANIE
28 czerwca - 29 sierpnia 2024
Kino Pod Baranami


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_14491_0.jpg

Po raz osiemnasty zapraszamy na wakacyjny festiwal filmowy Letnie Tanie Kinobranie, czyli wakacje z najlepszymi filmami ostatnich miesięcy i klasyką kina. Kinobranie to ponad 160 filmów ułożonych w 9 tematycznych tygodni pod jednym hasłem A planety szaleją. To także pokazy pod gwiazdami w ogrodzie Muzeum Manggha, Plakatobranie oraz specjalna sekcja Rekomendacje Młodych Ambasadorów, przygotowana wspólnie z grupą krakowskich licealistów.

Letnie Tanie Kinobranie to co roku okazja do nadrobienia zaległości i przypomnienia sobie ulubionych tytułów. Niektóre filmy ujęte w programie letniej imprezy to Rekomendacje Młodych Ambasadorów, które są polecane przez współpracujących z nami licealistów.

Młodzi Ambasadorzy to elitarna grupa 26 uczniów krakowskich szkół ponadpodstawowych, którzy w trakcie roku szkolnego wspierają Kino Pod Baranami w pracy z młodą widownią. Mają wpływ na program Kina oraz promują kinowe wydarzenia wśród rówieśników - zarówno osobiście, jak i za pośrednictwem mediów społecznościowych. We wrześniu 2024 rozpocznie się rekrutacja do kolejnej (trzeciej) edycji programu.

W sekcji Rekomendacje Młodych Ambasadorów znalazły się bardzo różnorodne filmy. To dzieła uznanych mistrzów reżyserii, takich jak Wes Anderson (Asteroid City), Wong Kar Wai (Chungking Express) czy Wim Wenders (Perfect Days) oraz produkcje mniej znanych twórców, np. Lily Avilés (Totem), Charlotte Wells (Aftersun) i İlkera Çataka (Pokój nauczycielski). W przygotowanym przez młodych zestawie jest też polskie kino (Chleb i sól, Kos, Święto ognia), dokumenty (Siostrzeństwo świętej sauny) i animacje (Pies i robot, Chłopi, Suzume).

Filmy tegorocznego Kinobrania wyświetlane będą w salach Kina Pod Baranami przy Rynku Głównym 27 oraz – od 19 lipca - dodatkowo w Małopolskim Ogrodzie Sztuki (ul. Rajska 12, duża sala, poziom 0).

Tik Tok / Instagram Młodych Ambasadorów: @ilykinopodbaranami

Wszystkie filmy w wersji oryginalnej z polskimi napisami. Wybrane polskie i zagraniczne filmy - z podwójnymi, polskimi i angielskimi, napisami. Oznaczone ikonką https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13187_30.jpg


🟣 DWIE LOKALIZACJE
* Sale Kina Pod Baranami
MOS duża sala (Rajska 12, od 19 lipca) - w programie oznaczone gwiazdką *

🟣 AKCJA "ZBIERAJ KINO"
Sześć obejrzanych filmów to jeden bilet gratis.

🟣 ZNIŻKI W MIEJSCACH PARTNERSKICH
Z kuponem Zbieraj KINO - zniżki u partnerów Kinobrania.

🟣 KULTOWE KINOBRANIE
Ponadczasowe, uwielbiane przez widzów klasyki.
Oznaczone ikonką: https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13187_31.jpg


BILETY: 15 zł

WYDARZENIE GŁÓWNE LETNIEGO TANIEGO KINOBRANIA - TUTAJ

PROGRAM NA CAŁE KINOBRANIE do pobrania (PDF) - TUTAJ

REGULAMIN LETNIEGO TANIEGO KINOBRANIA 2024 - TUTAJ


FILMY Z SEKCJI REKOMENDACJE MŁODYCH AMBASADORÓW:

TYDZIEŃ 1.: (28 czerwca-4 lipca): SŁOŃCE
ASTEROID CITY | ASTEROID CITY
(Wes Anderson) US 2023, 105' EN


Film poleca Młody Ambasador Szymon Skóra: Jeden z najlepszych filmów Wesa Andersona. Jego unikatowy klimat sprawia, że jest idealny do oglądnięcia w lecie. Wydaje mi się, że po ogromnej promocji, ten film został całkowicie zapomniany. Chciałbym, żeby znowu dostał swoje pięć minut.


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13187_30.jpg
NIEBEZPIECZNI DŻENTELMENI | DANGEROUS MEN
(Maciej Kawalski) PL 2023, 107' PL


Film poleca Młody Ambasador Jakub Jagiełłowicz: Niezwykle śmieszny film przedstawiający fikcyjne (lecz możliwe) losy artystów znanych nam z lekcji języka polskiego. Ze względu na humor i dobór postaci ten film bardzo mnie zachęcił i może zachęcić też inne młode osoby.


TAMTE DNI, TAMTE NOCE | CALL ME BY YOUR NAME
(Luca Guadagnino) IT/FR/BR/US 2017, 132' IT/FR/EN/DE


Film poleca Młoda Ambasadorka Aleksandra Jurczyk: Gdy myślę o ciepłej słonecznej pogodzie i wakacjach pełnych nieoczekiwanych uczuć, to właśnie ten film nasuwa się jako pierwszy. Jest w nim coś takiego co sprawia, że już od pierwszych kadrów czuję, że właśnie nadszedł najpiękniejszy dla młodzieży czas w roku.


TYDZIEŃ 2.: (5-11 lipca): URAN
https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13187_31.jpg
CHUNGKING EXPRESS | CHUNGKING EXPRESS
(Wong Kar Wai) HK 1994, 97’ YUE/EN/JP/HI/CMN/PA/UR


Film poleca Młoda Ambasadorka Nadia Kita: Samotne drogi wśród tłumów ludzi krzyżują się, dając bohaterom szansę na szczęście. Obsesja, sentymentalność i nadzieja - oprawione w unikatowe kadry i muzykę - tworzą niesamowity klimat. Za to kocham Wong Kar Waia.


TYDZIEŃ 3.: (12-18 lipca): JOWISZ
POKÓJ NAUCZYCIELSKI | DAS LEHRERZIMMER
(İlker Çatak) DE 2023, 98' DE


Film poleca Młoda Ambasadorka Katarzyna Przybyła: Film pokazuje problemy nauczycieli, z którymi muszą się zmagać na co dzień oraz dzieci, które ponoszą odpowiedzialność za błędy rodziców.


TYDZIEŃ 4.: (19-25 lipca): MERKURY
POPRZEDNIE ŻYCIE | PAST LIVES
(Celine Song) US/KR 2023, 106' EN/KO


Film poleca Młoda Ambasadorka Agnieszka Pasternak: Ten film pokazuje, że wybaczenie pozwala budować zdrowsze relacje i osiągnąć wewnętrzny spokój. Akceptacja przeszłości pomaga lepiej zrozumieć siebie i swoje doświadczenia, co sprzyja osobistemu rozwojowi.


TYDZIEŃ 5.: (26 lipca-1 sierpnia): WENUS
BIEDNE ISTOTY | POOR THINGS
(Yorgos Lanthimos) IE/GB/US 2023, 141' EN


Film poleca Młoda Ambasadorka Aleksandra Jurczyk: Ten film zasługuje na to, by wracać do kin. Ukazuje proces kształtowania się organizmu poprzez duszę, w sposób bardzo naturalny, czasami humorystyczny, skłaniający nas do głębokich, pierwotnych refleksji. Wakacje, gdy nie musimy się nigdzie śpieszyć, są dobrą chwilą na przemyślenia.


PRISCILLA | PRISCILLA
(Sofia Coppola) US 2023, 110' EN


Film poleca Młoda Ambasadorka Barbara Haczek: Piękny nowy film, który zdecydowanie zasługuje, by dodać go do programu Kinobrania.


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13187_30.jpg
SIOSTRZEŃSTWO ŚWIĘTEJ SAUNY | SAVVUSANNA SÕSARAD
(Anna Hints) EE/FR/IS 2023, 89' ET


Film poleca Młoda Ambasadorka Agnieszka Pasternak: Ten film pokazuje siłę kobiecej wspólnoty i solidarności, co może być inspirujące dla każdego. Dodatkowo, piękne zdjęcia natury i bliskie portrety bohaterów sprawiają, że film jest wizualnie i emocjonalnie poruszający.


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13187_31.jpg
SPRAGNIENI MIŁOŚCI | HUA YANG NIAN HUA
(Wong Kar Wai) HK/CN 2000, 99’ SUJI/CMN


Film poleca Młody Ambasador Fineasz Szczypka: Przepięknie ukazana powoli rodząca się miłość, która okazywana jest subtelnie, acz dostrzegalnie.


TYDZIEŃ 6.: (2-8 sierpnia): MARS
CHALLENGERS | CHALLENGERS
(Luca Guadagnino) US 2024, 131' EN


Film poleca Młody Ambasador Tomasz Klimczyk: Najbardziej w tym filmie urzekł mnie chaos emocjonalny i to, w jaki sposób reżyser bawi się z nami, trzymając nas na skraju fotela.


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13187_30.jpg
CHLEB I SÓL | BREAD AND SALT
(Damian Kocur) PL 2022, 101' PL


Film poleca Młody Ambasador Jakub Wójcikiewicz: Damian Kocur jest tak samo dobrym scenarzystą i reżyserem przy filmach krótkometrażowych, jak przy dłuższych formatach. Pięknie nagrany film z chopinowskim podkładem muzycznym subtelnie opisuje problem ksenofobii, powoli zmierzając do słynnej historii bitwy pod kebabem. Amatorskie aktorstwo było dobrym wyborem, bo historia zdawała się dzięki niemu bardziej ludzka. Od dawna nie widziałem tak wartego zobaczenia polskiego kina.


KOS | KOS
(Paweł Maślona) PL 2024, 120' PL/RU


Film poleca Młoda Ambasadorka Iga Szumilas: Dawno nikt tak nie mówił o Polsce i Polakach. Kto nie widział, ten musi dostać drugą szansę.


TYDZIEŃ 7.: (9-15 sierpnia): SATURN
AFTERSUN | AFTERSUN
(Charlotte Wells) GB/US/TR 2022, 101' EN/TR


Film polecają:
Młoda Ambasadorka Barbara Haczek: Cudowny letni klimat. To zdecydowanie film, który warto zobaczyć na dużym ekranie choć raz.
Młody Ambasador Jakub Jagiełłowicz: Film od samego początku buduje melancholijny klimat, który jest podkreślany również przez sam sposób ukazywania losów bohaterów, nazywany przez niektórych „opowiadaniem historii przez marginesy”. Nie można oczywiście pominąć niezwykle zbudowanej relacji ojca i córki, która za każdym razem, gdy ponownie oglądam film, chwyta mnie za serce.


BO SIĘ BOI | BEAU IS AFRAID
(Ari Aster) US 2023, 179’ EN


Film poleca Młody Ambasador Jakub Wójcikiewicz: Podróż ze znerwicowanym bohaterem w głąb jego traum i świata przygotowanego przez Ariego Astera, który nie po raz pierwszy udowadnia, jak losowe potrafią być jego filmy. Będziecie zastanawiać się, co oglądacie.


LA CHIMERA | LA CHIMERA
(Alice Rohrwacher) FR/IT/CH/TR 2023, 133' IT/EN


Film poleca Młoda Ambasadorka Julia Tomasik: Film włoski, co mówi samo za siebie (idealny klimat wakacyjny!). Przepięknie nakręcony, o uniwersalnej tematyce, spodoba się różnym osobom.


TYDZIEŃ 8.: (16-22 sierpnia): ZIEMIA
https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13187_30.jpg
CHŁOPI | THE PEASANTS
(DK Welchman, Hugh Welchman) PL/RS/LT 2023, 116' PL


Film poleca Młody Ambasador Szymon Skóra: Ta prawdopodobnie najpopularniejsza polska premiera ostatnich lat idealnie odnajdzie się na LTK. Film, który zafascynował cały kraj. Pełna chłopomania na zawsze!


PERFECT DAYS | PERFECT DAYS
(Wim Wenders) JP/DE 2023, 123' JA/EN


Film poleca Młody Ambasador Tomasz Klimczyk: Jeden z najbardziej kojących i podtrzymujących na duchu filmów. Kółko i krzyżyk to miód na moje serce.


PIES I ROBOT | ROBOT DREAMS
(Pablo Berger) FR/ES/US 2023, 101'


Film poleca Młody Ambasador Szymon Skóra: Najbardziej niedoceniony film tegorocznej edycji Oscarów. Najcudowniejszy film, o przeuroczej fabule i przepięknej kresce. Film, który każdego łapie za serce. Najlepszy wybór o każdej porze dnia i roku.


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13187_30.jpg
ŚWIĘTO OGNIA | FEAST OF FIRE
(Kinga Dębska) PL 2023, 94' PL


Film poleca Młoda Ambasadorka Aleksandra Jurczyk: Historia pełna ciepła i nadziei, która przekonuje, że wszystko jest możliwe, że wszystko w życiu jest po coś, nawet jeśli nie zauważamy tego od razu. Uświadomiła mi, że nawet jedna osoba wystarczy, aby odwrócić twój świat do góry nogami i pokazać go z nowej perspektywy.


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13187_30.jpg
TOTEM | TÓTEM
(Lila Avilés) DK/FR/MX/US 2023, 95' EN/ES


Film poleca Młoda Ambasadorka Agnieszka Pasternak: Film zawiera uniwersalne przesłanie o tożsamości i rodzinie. To ciepła opowieść z wciągającą fabułą, która skłania do zadania sobie pytania, co jest w życiu naprawdę ważne.


TYDZIEŃ 9.: (23-29 sierpnia): NEPTUN
MONSTER | MONSTER
(Hirokazu Kore-eda) JP 2023, 125' JA


Film poleca Młoda Ambasadorka Katarzyna Przybyła: Film pokazujący jedną historię opowiedzianą z trzech, bardzo od siebie różnych perspektyw. Wzrusza i trzyma w napięciu do samego końca.


OPĘTANIE | POSSESSION
(Andrzej Żuławski) FR 1981, 124' EN/FR/DE


Film poleca Młoda Ambasadorka Martyna Bożek: Do tej pory nie mogę wybaczyć sobie, że zamiast iść na jego premierę w 1981 roku, to jeszcze się nie urodziłam. Myślę, że historia o rozpadzie małżeństwa i kobiecym szaleństwie to idealna pozycja na lekki wakacyjny seans ;)


SUZUME | SUZUME
(Makoto Shinkai) JP 2022, 123' JP


Film poleca Młoda Ambasadorka Weronika Zarzyczna: Fantastyczna i klimatyczna animacja, opowiadająca historię licealistki i tajemniczego mężczyzny, którzy próbują ocalić Japonię przed nadchodzącą katastrofą. Czy uda im się to zrobić?SPOT:

Oficjalny hasztag festiwalu: #Kinobranie2024


Projekt graficzny i spot: BLEKA

Grafiki promocyjne i trailer: Wojtek Kampa


 
Bookmark and Share

archiwum