kpb

Chleb i sól (Bread and salt)

tytuł oryginalny: Chleb i sól

reżyseria: Damian Kocur
aktorzy: Tymoteusz Bies, Nikola Raczko, Jacek Bies, Dawid Piejko

czas trwania: 101 min.
produkcja: Polska 2022
premiera: 2023-01-27
język: polski, angielski, arabski
napisy: angielskie
in Polish, English and Arabic with English subtitles

MFF w Wenecji - Biennale Cinema 2022 - wygrana: Konkurs 'Horyzonty' - Nagroda Specjalna Jury (Damian Kocur)
MFF w Wenecji - Biennale Cinema 2022 - nominacja: Konkurs 'Horyzonty' - Udział w konkursie 'Horyzonty' (Damian Kocur)
47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych - wygrana: Nagroda Specjalna - Don Kichot - Nagroda Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych (Damian Kocur), Nagroda Specjalna - Nagroda Dziennikarzy (Damian Kocur), Nagroda Specjalna - Nagroda Jury Młodzieżowego (Damian Kocur)
47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych - nominacja: Złote Lwy - Udział w konkursie głównym (Damian Kocur)


Ostatnie lato młodości, wolności i beztroski w rytmie hip-hopu i w cieniu zbliżającej się dorosłości. Uhonorowany na 79. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji Nagrodą Specjalną Jury Orizzonti, inspirowany prawdziwymi wydarzeniami pełnometrażowy debiut Damiana Kocura – laureata ponad stu wyróżnień za swoje wcześniejsze filmy krótkometrażowe.


Za produkcją debiutu Damiana Kocura stoją Jerzy Kapuściński i Ewa Jastrzębska, którzy pracowali przy takich obrazach jak: Sala samobójców. Hejter i Cicha noc.


Upalne lato, leniwie płynący czas, hip-hopowy freestyle, chłopaki z tatuażami i zalotne dziewczyny, z którymi lepiej nie zadzierać. Tak właśnie wygląda miejsce z czasów młodości, do którego wraca Tymek – student warszawskiej Akademii Muzycznej przygotowujący się do rozpoczęcia światowej kariery jako pianista. Jest tu też jego matka oraz brat Jacek i koledzy z dawnych dni przesiadujący na osiedlu. Tymek pojawia się tu jednak tylko na chwilę – po wakacjach rusza na zachód Europy, gdzie otrzymał stypendium. Ta krótka wizyta w zupełności wystarczy, aby poznał centralny punkt spotkań lokalnej młodzieży jakim jest nowo powstały bar z kebabem. Chłopaki z osiedla dobrze żyją z obcokrajowcami, ale są drobne wyjątki. Z czasem konflikt zaostrza się. Spirala strachu i zagrożenia zaczyna się nakręcać, a Tymek znajdzie się w samym jej centrum.


Chleb i sól zdobywa kolejne prestiżowe nagrody na międzynarodowych festiwalach filmowych. Pełnometrażowy debiut fabularny Damiana Kocura został doceniony za Reżyserię na 59. Golden Orange Film Festival w Antalyi, otrzymał Nagrodę Jury Młodzieżowego na 60. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Gijón oraz statuetkę Brązowej Piramidy dla najlepszego debiutu w Konkursie Głównym na 44. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Kairze. Film Damiana Kocura, laureata ponad stu wyróżnień za swoje wcześniejsze filmy krótkometrażowe, został również podwójnie wyróżniony na Festiwalu Młodego Kina Wschodnioeuropejskiego w Cottbus Nagrodą DIALOG „za porozumienie między kulturami” oraz Nagrodą Specjalną za Reżyserię. Damian Kocur otrzymał również nominację do tegorocznych Paszportów POLITYKI w kategorii Film


Media o filmie:

Uderza w nasze sumienia.
Artur Zaborski, Newsweek
 

Wspaniały film!
Damian Jankowski, Filmweb.pl

 
Kocur, niczym niegdyś bracia Dardenne, wymarzył sobie, że będzie kręcił filmy kipiące życiem, ale życiem nie udawanym, nie zagranym, ale jak gdyby podpatrzonym przez przypadek. Chodzi o poczucie widza, że jest wewnątrz pokazywanych wydarzeń (...), podgląda bohaterów.
Łukasz Maciejewski, Interia.pl

 
Kocur jest objawieniem i wielkim talentem polskiego kina. Kino bezkompromisowe, mocne, znakomicie zagrane i emocjonalnie przeszywające. Jest jednym z najciekawszych debiutów w polskim kinie ostatnich lat.
Łukasz Adamski, Film.Interia.pl
 

Takie filmy chłonie się całym sobą.
To kino śmiałe, na jakie czekałam. To kino, na jakie wszyscy czekaliśmy.

Maja Chitro, Elle.pl

 
| Inspired by true events, with a cast of non-professional actors. Tymek, a young pianist and student of the Warsaw University of Music, returns to his little town for a holiday break where he is awaited by his mother, younger brother and his homies. The main meeting point for the local youngsters is a newly-opened kebab place. Tymek witnesses the growing spiral of tension between the Arab employees of the bar and his friends. A spiral which will lead to tragic consequences.


Prezentowany w ramach Studenckiego Nocnego Klubu Filmowego.


Wcześniej w ramach Chleb i sól przez tydzień w Kinie Pod Baranami.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share