kpb

Conrad Festival 2022

CONRAD FESTIVAL - pasmo filmowe
24-29 października 2022
Kino Pod Baranami

 


W ostatni tydzień października w Krakowie odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń literackich w Polsce, czyli Festiwal Conrada. 24-29 października zapraszamy na pasmo filmowe towarzyszące Festiwalowi, inspirowane hasłem WSPÓLNOTY - tegorocznym motywem przewodnim imprezy. W programie znalazły się przedpremierowe pokazy głośnych tytułów kina europejskiego i powroty do starszych filmów.


Tematem tegorocznego Festiwalu ConradaWSPÓLNOTY. Wspólnoty nie zawiązują się samorzutnie, bo nie są naturalnym związkiem krwi. Tym każda wspólnota różni się od rodziny, że tworzy się poprzez wybór przynależności: nikt nie wybiera swoich rodziców i nikt nie może ich z własnej historii wymazać, natomiast zawsze możliwa jest naturalizacja w obcym kraju i transfer między politycznymi frakcjami - tłumaczą organizatorzy Festiwalu.


W ramach pasma filmowego towarzyszącego imprezie w Kinie Pod Baranami przedpremierowo pojawi się koreański Baby Broker. W swoim najnowszym dziele Hirokazu Koreeda (Złodziejaszki) ponownie przygląda się rodzinie w kryzysie, w delikatny sposób zadając pytania o etykę, wolność wyboru i bezgraniczną miłość do drugiego człowieka. Wprowadzenie do filmu wygłosi gość Festiwalu, singapurski dramaturg Alfian Sa'at.


Na długo przed datą polskiej premiery (która zaplanowana jest na styczeń 2023 r.) będzie można zobaczyć osadzony wśród surowych krajobrazów Islandii Godland. W centrum zainteresowania Hlynura Pálmasona (Zimowi bracia, Biały, biały dzień) znajduje się lokalna wspólnota, której zwyczaje bezpowrotnie znikają pod wpływem duńskich kolonizatorów. Film zapowie filozofka i wykładowczyni Uniwersytetu Jagiellońskiego, Joanna Hańderek.


O szczególnej wspólnocie Hucułów, jednej z najstarszych grup etnicznych Karpat, opowiadają Cienie zapomnianych przodków, które za sprawą Festiwalu Conrada powrócą po latach na duży ekran. Oparta na powieści Mychajła Kociubyńskiego filmowa ballada to silnie inspirowane ludowością i folklorem arcydzieło Siergieja Paradżanowa. Cienie… zostaną zaprezentowane w ramach cyklu Filmy Wszech Czasów, a poprzedzi je wprowadzenie Tani Malarczuk - ukraińskiej pisarki, eseistki i dziennikarki, która odwiedzi Festiwal Conrada.


W programie pasma filmowego znalazły się również tytuły związane z obecnymi na imprezie gośćmi. Główną bohaterką fabularyzowanego dokumentu Les jeux à deux – Gry we dwoje jest Unica Zürn - niemiecka pisarka i rysowniczka. Odkrywanie niewinności i przekraczanie granic, autokreacja i autodestrukcja odegrały ważną rolę w życiu i pracy Uniki Zürn, a dla mnie, jako młodej studentki, były tak fascynujące, że postanowiłam przyjrzeć im się bliżej i uczynić tematem mojego filmu - mówi reżyserka Friederike Beck, która zapowie film.


Pokaz filmu Les jeux à deux – Gry we dwoje to nie jedyne wydarzenie związane z postacią artystki: w ramach Festiwalu Conrada planowana są również dyskusje (m.in. z udziałem Frederike Beck) oraz wystawa Unica Zürn. Nóż w ranie.


Gościem tegorocznego Festiwalu Conrada będzie Andrus Kivirähk - autor książki Listopadowe porzeczki, która była pierwowzorem filmu Listopad Rainera Sarneta z 2017 roku. Łączące elementy magii, czarnego humoru i romansu dzieło zadziwia niepowtarzalną, a zarazem niesamowitą atmosferą. Prelekcję do filmu wygłosi Grzegorz Fortuna, współtwórca Octopus Film Festival i firmy dystrybucyjnej Velvet Spoon, która wprowadziła Listopad na polskie ekrany.


Szczególne wydarzenie będzie miało miejsce 29 października. Pokazowi filmu Nie zgubiliśmy drogi Anki i Wilhelma Sasnalów, towarzyszyć będzie spotkanie z udziałem twórców. Prezentowany na Festiwalu w Berlinie film został oparty na motywach książki Do cieplejszych krajów Pera Christiana Jersilda i jest koprodukcją z udziałem Krakowskiego Biura Festiwalowego.


Dodatkowo w trakcie Festiwalu Conrada na e-kinopodbaranami.pl do obejrzenia specjalna kolekcja tematyczna.

 


BILETY:
25 zł (normalny)
18 zł (ulgowy)
17 zł (klubowy/senior)
Karnet (6 filmów) 72 zł
Bilety dostępne w kasie Kina i online na
www.kinopodbaranami.pl.


PROGRAM:

poniedziałek, 24 października 2022
21.00 POKAZ PRZEDPREMIEROWY
BABY BROKER | BROKER
(Hirokazu Koreeda) KR 2022, 129’
wprowadzenie: Alfian Sa'at (wprowadzenie w języku angielskim)

wtorek, 25 października 2022
21.00 POKAZ PRZEDPREMIEROWY
GODLAND | VANSKABTE LAND
(Hlynur Pálmason) DK/IS/FR/SE 2022, 138’
wprowadzenie: Joanna Hańderek

środa, 26 października 2022
21.00 CONRAD FESTIVAL & FILMY WSZECH CZASÓW
CIENIE ZAPOMNIANYCH PRZODKÓW | TINI ZABUTYKH PREDKIV
(Siergiej Paradżanow) ZSRR 1965, 97’
wprowadzenie: Tania Malarczuk

czwartek, 27 października 2022
21.00 LES JEUX À DEUX – GRY WE DWOJE
| LES JEUX À DEUX – DIE SPIELE ZU ZWEIT
(Friederike Beck) DE 1995, 70’
wprowadzenie: Friederike Beck
Partner pokazu: Dom Norymberski w Krakowie.

piątek, 28 października 2022
21.00 LISTOPAD
| NOVEMBER
(Rainer Sarnet) EE/NL/PL 2017, 115’
wprowadzenie: Grzegorz Fortuna

sobota, 29 października 2022
18.00 NIE ZGUBILIŚMY DROGI | WE HAVEN’T LOST OUR WAY
(Anka Sasnal, Wilhelm Sasnal) PL 2022, 73’
Film prezentowany z angielskimi napisami.
po seansie: spotkanie z twórcami poprowadzi Anita Piotrowska
Partner pokazu: Word2Picture

 

O FILMACH:

BABY BROKER | BROKER
(Hirokazu Koreeda) KR 2022, 129’

MFF w Cannes 2022: Złota Palma - najlepszy aktor (Kang-ho Song), Nagroda Jury Ekumenicznego, udział w Konkursie Głównym


Nowy film Hirokazu Koreedy, twórcy nagrodzonych Złotą Palmą Złodziejaszków. Historia mężczyzny, który zajmuje się handlem porzuconymi noworodkami. Pewnego dnia zwraca się do niego matka, która chce odzyskać pozostawione w oknie życia dziecko. Bohaterowie wyruszają razem na jego poszukiwanie. Podróż doprowadzi ich do miejsc, których nigdy się nie spodziewali.

 

CIENIE ZAPOMNIANYCH PRZODKÓW | TINI ZABUTYKH PREDKIV
(Siergiej Paradżanow) ZSRR 1965, 97’

Siergiej Paradżanow uważany jest za jednego z najbardziej fascynujących twórców w historii kina, a Cienie zapomnianych przodków – za jedno z jego najwybitniejszych dokonań. Ten przez lata zakazany w ZSRR ukraiński film był próbą wejścia w duchowy świat Hucułów, jednej z najstarszych grup etnicznych Karpat. Paradżanow przeniknął w głąb archaicznej kultury, w skomplikowany świat symboli, rytuałów i mitów, inspirując się ukraińskimi formami plastycznymi i muzycznymi. Film jest ekranizacją powieści Mychajła Kociubyńskiego pod tym samym tytułem.

 

GODLAND | VANSKABTE LAND
(Hlynur Pálmason) DK/IS/FR/SE 2022, 138’

Prezentowany w Cannes w 2022 roku nowy film Hlynura Pálmasona, jednego z najciekawszych reżyserów islandzkich, autora Zimowych braci i Białego, białego dnia. Pod koniec XIX wieku duński ksiądz wyrusza do odległej części Islandii z zamiarem wybudowania kościoła. W czasie podróży fotografuje mieszkańców wyspy, powoli ich poznając. Im bardziej zagłębia się w bezlitosny krajobraz, tym bardziej traci z oczu swój cel, misję i moralność.

 

LES JEUX À DEUX – GRY WE DWOJE
| LES JEUX À DEUX – DIE SPIELE ZU ZWEIT
(Friederike Beck) DE 1995, 70’

W latach 50. XX wieku Unica Zürn zachwycała tekstami paryskich surrealistów: w wierszach i prozie opisywała swoje wyobcowanie z rzeczywistości i wewnętrzny zamęt. Kiedy w 1970 roku rzuciła się z okna mieszkania partnera, malarza i rzeźbiarza Hansa Bellmera, w rodzinnych Niemczech była prawie nieznana. Jej prace przyciągnęły uwagę dopiero w latach 80. Półdokumentalny film Les Jeux à deux oparty jest na oryginalnych tekstach Uniki Zürn i Hansa Bellmera. W sceny fabularne opowiadające o ich relacji oraz sięgające do czasów dzieciństwa pisarki wplecione są rozmowy z osobami współczesnymi bohaterom filmu.


Partnerem pokazu jest Dom Norymberski w Krakowie.

 

LISTOPAD | NOVEMBER
(Rainer Sarnet) EE/NL/PL 2017, 115’

Mroczna baśń, oryginalny horror i historia miłosna. Jedyna w swoim rodzaju filmowa mikstura przywołująca średniowieczny folklor w sposób niezwykle oryginalny i niemożliwy do podrobienia. Zanurzona w lokalnych wierzeniach historia mieszkańców estońskiej wsi starających się przetrwać zimę, a na tym tle – pary młodych ludzi borykających się z problemami miłosnymi. Przepiękne zdjęcia Marta Taniela i obłędna muzyka Jacaszka. Film oparty na estońskim bestsellerze Listopadowe porzeczki (Rehepapp ehk November) autorstwa Andrusa Kivirähka

 

NIE ZGUBILIŚMY DROGI | WE HAVEN’T LOST OUR WAY
(Anka Sasnal, Wilhelm Sasnal) PL 2022, 73’

Krakowska premiera filmu Nie zgubiliśmy drogi w reżyserii Anki i Wilhelma Sasnalów opartego na motywach książki Do cieplejszych krajów (wyd. 1961) pióra Pera Christiana Jersilda, szwedzkiego lekarza i pisarza, autora m.in. Wyspy dzieci (1976) i Domu Babel (1978). Na ekranie śledzimy historię profesora, badacza Cervantesa, który właśnie stracił pracę, i tłumaczki w trudnym momencie życia. Kiedy mężczyzna wysyła kobiecie zapisy swojej tajemniczej podróży, ta musi zadać sobie pytanie nie tylko o ich prawdziwość, lecz także o granice szaleństwa. Film analizuje zderzenie dwóch niełatwych osobowości, wyobcowanie bohaterów i ich zmagania o prawo do życia na własnych zasadach.

 

Film prezentowany z angielskimi napisami.
Partnerem pokazu jest Word2Picture.

 

 

CONRAD FESTIVAL SPOT:

 

 

 

ORGANIZATOR:
Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO


PARTNER:
Kino Pod Baranami

Bookmark and Share

archiwum