kpb

Halloweenowy weekend w Kinie Pod Baranami

Halloweenowy weekend
w Kinie Pod Baranami 
29-30 października 2021
Kino Pod Baranami

 

 

W ostatni weekend października zapraszamy na pokazy specjalne trzech śmiałych i niepokojących filmów: klimatycznej islandzkiej opowieści o macierzyństwie - Lamb Valdimara Jóhannssona; nagrodzonego Złotą Palmą szokującego Titane autorstwa Julii Ducournau oraz brytyjskiego horroru o krwawych morderstwach i kasetach VHS - Censor w reżyserii Prano Bailey-Bond. 


Valdimar Jóhannsson, reżyser filmu Lamb, rozpoczął pracę nad swoim pełnometrażowym debiutem wspólnie ze Sjónem (wł. Sigurjón Birgir Sigurðsson) - słynnym islandzkim poetą i prozaikiem - ponad dekadę temu. Zaczęło się od filmowego eksperymentu, a skończyło na zaskakującym połączeniu gatunków filmowych i wciągającej historii o macierzyństwie, stracie i izolacji, rozgrywającej się wśród surowych krajobrazów. Horror przeplata się tutaj z dramatem rodzinnym, a komedia spotyka się z klasyczną baśnią. Dystrybucją filmu w Stanach Zjednoczonych zajęła się kultowa wytwórnia A24, a w głównej roli wystąpiła znana z Prometeusza Noomi Rapace.


Wyróżnione Złotą Palmą na Festiwalu w Cannes Titane Julii Ducournau to nowy film twórczyni głośnego i dzielącego publiczność Mięsa. Francuska reżyserka prezentuje skrajnie autorską, budzącą kontrowersję wizję kina, którego granice istnieją wyłącznie po to, by je przekraczać. Titane to feministyczny wizualny rollercoaster, splatający oryginalność i znajome echa dzieł mistrza body horroru, Davida Cronenberga. To również niełatwa w odbiorze, a jednocześnie czuła opowieść o potrzebie akceptacji i bycia kochanym.


Premiery filmów Lamb i Titane planowane są dopiero na rok 2022.


Trzeci z tytułów, Censor, to oszałamiający debiut Prano Bailey-Bond, jednej z najbardziej obiecujących reżyserek horroru psychologicznego. Młoda Walijka w swoim pierwszym filmie sprawnie zaciera granice między fikcją a rzeczywistością. Censor to pełne niepokoju kino, opowiadające o zdeterminowanej cenzorce, która zatraca się w wyimaginowanych obrazach z kaset VHS. W roli głównej: Niamh Algar (Jeden gniewny człowiek, serial Wychowane przez wilki).


Ponadto, od 29 października, w repertuarze naszego kina znajdą się dwa przyprawiające o dreszcze filmy. Mosquito State to nagrodzony Złotym Pazurem (sekcja Inne Spojrzenie) na festiwalu w Gdyni, polsko-amerykański thriller w reżyserii Filipa Jana Rymszy, przywodzący na myśl twórczość Davida Cronenberga i Darrena Aronofsky’ego. Tymczasem Ostatniej nocy w Soho - najnowsze dzieło Edgara Wrighta - to porywające połączenie kina grozy z opowieścią o zszarganej niewinności i wchodzeniu w dorosłość. W rolach głównych wystąpiły młode gwiazdy: Thomasin McKenzie (Jojo Rabbit) i Anya Taylor-Joy (Emma).


Film Titane przeznaczony jest tylko dla widzów dorosłych.

Film Ostatniej nocy w Soho zawiera kilka sekwencji z dynamicznymi efektami świetlnymi, które mogą oddziaływać na widzów z epilepsją fotogenną lub innymi uczuleniami na światło.


BILETY:

24 zł (normalny)
17 zł (ulgowy)
16 zł (klubowy/senior)

 

HARMONOGRAM POKAZÓW:

piątek, 29 października
18.15
LAMB | DÝRIÐ
(Valdimar Jóhannsson) IS/PL/SE 2021, 106’

23.15 TITANE | TITANE
(Julia Ducournau) FR/BE 2021, 108’
Film tylko dla osób dorosłych
Film prezentowany z polskimi i angielskimi napisami

23.15 CENSOR | CENSOR
(Prano Bailey-Bond) GB 2021, 84’


sobota, 30 października
18.15
TITANE | TITANE
(Julia Ducournau) FR/BE 2021, 108’
Film tylko dla osób dorosłych
Film prezentowany z polskimi i angielskimi napisami

23.15 LAMB | DÝRIÐ
(Valdimar Jóhannsson) IS/PL/SE 2021, 106’

23.15 CENSOR | CENSOR
(Prano Bailey-Bond) GB 2021, 84’

 


O FILMACH:

CENSOR | CENSOR
(Prano Bailey-Bond) GB 2021, 84’

Przebój festiwali Sundance i Berlinale, kinofilska uczta i kolejna odsłona nowej fali kina grozy. Mistrzowski debiut Prano Bailey-Bond, która niczym Ari Aster (Midsommar - film dostępny na e-kinopodbaranami.pl, Dziedzictwo. Hereditary) czy Robert Eggers (Lighthouse, The Witch), balansuje na granicy fikcji, rzeczywistości i gatunków filmowych, intrygująco łącząc horror i thriller psychologiczny z elementami mrocznej baśni.‍


Deszczową i mglistą Wielką Brytanię zalewa fala morderstw. Według rządu wzrost przestępczości ma związek z video nasties rozpowszechnionymi w kraju na nielegalnych kasetach VHS. Enid, skrupulatna cenzorka, której zadaniem jest wycięcie najbrutalniejszych scen z filmów, pracuje z zaangażowaniem i poświęceniem. Pewnego dnia trafia na film, który jest jednocześnie niepokojący i dziwnie znajomy. Widzi w nim swoją siostrę, która zaginęła lata temu. Chęć odkrycia prawdy zawiedzie ją w najmroczniejsze zakamarki podziemia filmowego, a obsesja – na skraj załamania nerwowego. Enid, której codzienność otoczona jest przerażającymi obrazami, zaczyna zatracać granicę między rzeczywistością, wspomnieniami, a tym, co najprawdopodobniej było tylko wytworem wyobraźni reżyserów.


Polska premiera filmu: 29 października 2021

 

LAMB | DÝRIÐ
(Valdimar Jóhannsson) IS/PL/SE 2021, 106’

Islandzki kandydat do Oscara
MFF w Cannes: Udział w sekcji Un Certain Regard, Nagroda dla najoryginalniejszego filmu
Europejska Nagroda Filmowa 2021: Europejskie odkrycie roku (nominacja)


Nastrojowy, niepokojący dramat obyczajowy w zaskakujący sposób wplatający w codzienność elementy baśni i horroru. Intymny, minimalistyczny film – wyróżniony zaproszeniem do canneńskiej sekcji Un Certain Regard.


Lamb rozgrywa się na odizolowanej farmie, gdzie młode małżeństwo opiekuje się stadem owiec. Ich surowe, wypełnione pracą życie zmienia się gwałtownie, gdy pewnej nocy w zagrodzie przychodzi na świat niezwykła istota. María i Ingvar zabierają ją do domu, a ich decyzji o przejęciu opieki nad noworodkiem towarzyszy pełne gniewu i rozpaczy beczenie owczej matki. Rosnące napięcie potęguje pojawienie się w domu brata Ingvara: pogubionego muzyka, który ma zawsze puste kieszenie i przynosi ze sobą wyłącznie kłopoty. Reżyser Valdimar Jóhannsson (absolwent sarajewskiej Film.Factory) niespiesznie odkrywa przed widzami kolejne karty. Swoją opowieść osnuwa wokół granicy pomiędzy ludzkim i tym, co nie-ludzkie, jednocześnie stawiając pytania o nasze złożone relacje z naturą.


Polska premiera filmu w 2022 roku.

MOSQUITO STATE | MOSQUITO STATE
(Filip Jan Rymsza) PL/US 2020, 100’

Złote Lwy 2021 - wygrana: Nagrody Indywidualne - Najlepszy dźwięk (Mateusz Adamczyk, Sebastian Witkowski, Zofia Moruś), Złoty Pazur - Konkurs Inne Spojrzenie - Najlepszy film konkursu (Filip Jan Rymsza)
Złote Lwy 2021 - nominacja: Udział w konkursie głównym (Filip Jan Rymsza)
MFF Nowe Horyzonty 2020 - nominacja: Grand Prix Festiwalu - Udział w konkursie głównym (Filip Jan Rymsza)


Richard mieszka w odciętym od świata ekskluzywnym apartamencie w samym centrum Nowego Jorku z imponującym widokiem na Central Park. Mężczyzna jest geniuszem matematycznym i pracuje jako analityk finansowy na Wall Street, gdzie obsesyjnie śledzi przewijające się na ekranie skomplikowane ciągi danych. W pewnym momencie obserwowane przez niego algorytmy wykazują niepokojące anomalie a on sam przeczuwa nadchodzące widmo krachu finansowego. Jako samotnik rzadko opuszcza biuro i mieszkanie, ale pewnego dnia udaje się na ekskluzywną imprezę firmową pełną bogatych ludzi z wyższych sfer. Poznaje tam piękną i tajemniczą Lenę. Zafascynowany atrakcyjną kobietą, zaprasza ją do swojego domu. Lena nie zdaje sobie sprawy z tego, że Richard cierpi na poważne zaburzenia psychiczne, a jego zainteresowanie jej osobą balansuje na pograniczu obsesji. W przepełnionym niepokojącą atmosferą mieszkaniu samotnego mężczyzny, Lena pozna skrywany przez niego mroczny sekret.


W rolach głównych tej polsko-amerykańskiej produkcji wystąpiły gwiazdy międzynarodowych hitów w tym m.in.: m.in.: Beau Knapp (Super 8), Jack Kesy (Deadpool 2) i Charlotte Vega ([Rec] 3: Geneza). Za stworzenie wysmakowanej warstwy wizualnej na planie odpowiedzialni są polscy twórcy: scenografia – Marek Warszewski (Rojst’97, Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa, Miasto 44), dekoracja wnętrz – Anna Marzęda (Rojst, Obce niebo), kostiumy – Katarzyna Lewińska (W głębi lasu, 1983, Cicha noc).

 

OSTATNIEJ NOCY W SOHO | LAST NIGHT IN SOHO
(Edgar Wright) GB 2021, 117’

Eloise to świeżo upieczona studentka mody, która właśnie przybyła do Londynu, aby rozpocząć swoją przyszłość. Dziewczyna ma jednak obsesję na punkcie przeszłości – tęskni za minionym wiekiem, zdesperowana, by doświadczyć Londynu lat 60-tych w całej okazałości. Jednak niesamowita wyobraźnia Eloise oznacza, że ​​może otrzymać szansę bardziej dosłownie, niż sądzi.


W rolach głównych zobaczymy: Thomasin McKenzie, która została doceniona za rolę w Jojo Rabbit oraz Annę Taylor-Joy znanej głównie z serialu Gambit Królowej. Reżyserem filmu jest Edgar Wright (Baby Driver).


Film Ostatniej nocy w Soho zawiera kilka sekwencji z dynamicznymi efektami świetlnymi, które mogą oddziaływać na widzów z epilepsją fotogenną lub innymi uczuleniami na światło.

 

TITANE | TITANE
(Julia Ducournau) FR/BE 2021, 108’

MFF w Cannes 2021: Złota Palma, Queer Palm (nominacja)
MFF Nowe Horyzonty 2021: Udział w sekcji OPPO Pokazy galowe


Film Julii Ducournau zaczyna się od emocjonalnej eksplozji, po której napięcie nieustannie rośnie – aż do ostatniej sekundy tej zdumiewającej, atakującej wszystkie zmysły historii. Titane rozsadza ekran: demolując granice gatunków, włamując się do męskich filmowych fantazji, przebijając balon naszych oczekiwań. Alexia (fenomenalna Agathe Rousselle), posiadaczka tytanowych płytek, złych wspomnień i niezwykle ponętnego ciała, które nie ulega korozji, nie pozwala się lubić i nie daje się nie kochać. Jej życie jest jak rajd Paryż-Dakar: rozpaczliwie walczysz o przetrwanie i nigdy nie wiesz, co będzie za zakrętem. Może baśń? Może horror? Melodramat? Feministyczna przypowieść o wewnętrznej przemianie? Choć wydaje się to niemożliwe, w Titane spotyka się wyobraźnia Davida Cronenberga, Luca Bessona i Claire Denis. Ducournau bezbłędnie łączy pozornie odległe światy i stylistyki.
Opis MFF Nowe Horyzonty


Film prezentowany z polskimi i angielskimi napisami.


Polska premiera filmu w 2022 roku.

 

PATRON MEDIALNY:

Bookmark and Share

archiwum