kpb

Studencki Nocny Klub Filmowy: Szarlatan

STUDENCKI NOCNY KLUB FILMOWY:
Szarlatan (reż. Agnieszka Holland)
czwartek, 15 października 2020, godz. 23.00
Kino Pod Baranami

 


W czwartek, 15 października, zapraszamy na inaugurację nowego sezonu studenckiego Nocnego Klubu Filmowego. Uczestnicy pierwszego spotkania w tym roku akademickim zobaczą Szarlatana - najnowszy film Agnieszki Holland, poświęcony fascynującej postaci uzdrowiciela Jana Mikoláška. Bilety dla studentów tylko 12 zł!

 
Szarlatan to nieszablonowa opowieść o mężczyźnie, który zapragnął okiełznać naturę. Był nim słynny na całą Czechosłowację uzdrowiciel Jan Mikolášek, zielarz i znachor, który według legendy uleczył ponad pięć milionów ludzi. Przedstawiając losy tej niezwykłej postaci, Agnieszka Holland – twórczyni takich filmów jak Obywatel Jones, Pokot czy W ciemności – nie ogranicza się wyłącznie do opowieści o człowieku niszczonym przez totalitarny system. W jej ujęciu Mikolášek jest prawdziwym czeskim self-made manem, któremu udało się połączyć gotowość do niesienia pomocy innym z osobistym (i finansowym) sukcesem.

 
Szarlatan zostanie zaprezentowany podczas pierwszego w roku akademickim 2020/2021 studenckiego Nocnego Klubu Filmowego, który obejmie panowanie nad Kinem Pod Baranami późnym wieczorem 15 października. Cykl, stworzony specjalnie z myślą o poszukujących niezwykłych filmowych wrażeń studentach, to najlepsze, najciekawsze i najbardziej kontrowersyjne filmy z bieżącego repertuaru, prowokujące do całonocnej dyskusji w studenckim gronie.

Gospodarzem spotkania będzie Krzysztof Wall - absolwent prawa, który aktualnie studiuje administrację oraz filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Prowadzi podcast Popcornem W Mur.
 
 
Uczestnicy inauguracyjnego spotkania studenckiego Nocnego Klubu Filmowego będą wspólnie przeżywać filmowe emocje oraz dzielić się swoimi wrażeniami podczas dyskusji grupowej. Zachowają jednak przy tym zasady dystansu społecznego i zobowiązani będą do zakrywania nosa oraz ust maseczką lub przyłbicą podczas pobytu na terenie Kina.

 
BILETY: 12 zł  

 
Posiadacze ważnej legitymacji studenckiej mogą otrzymać kupon studenckiego Nocnego Klubu Filmowego. Za każdy zakupiony bilet na seans studenckiego Nocnego Klubu Filmowego przysługuje jedna pieczątka, pięć pieczątek uprawnia do darmowego biletu na kolejny pokaz Klubu. Regulamin akcji można znaleźć na www.kinopodbaranami.pl.
 
 
O FILMIE:
 
SZARLATAN | ŠARLATÁN
(Agnieszka Holland) PL/CZ/SK 2020, 118’

 
Mimo akcji osadzonej w przeszłości, Szarlatan jest filmem jak najbardziej współczesnym – podobnie jak jego bohater, zielarz Jan Mikolášek, dla którego remedium na ludzkie cierpienie stanowi natura. Jej potężne moce zdolne są uzdrowić ciało, ale w filmie Holland to także przestrzeń prawdziwej wolności dla ducha. Tylko w łączności z nią możemy zrozumieć i zaakceptować to, kim naprawdę jesteśmy. Alchemiczna niemal wiedza o właściwościach ziół, jaką posiadł Mikolášek, i jego zdumiewający dar przenikania do ludzkiego wnętrza sprawiają, że do jego kliniki ciągną tysiące potrzebujących. Ale ten dar ma także swoją ciemną stronę.


Przywołując legendarną postać czeskiego zielarza, reżyserka wydobywa na światło dzienne jego tajemnice, emocje i pragnienia, na które jedynym lekarstwem jest fanatyczne oddanie pracy. Szarlatan pokazuje, że talent bywa przekleństwem, a władza zawsze łączy się z pychą. Tworząc fascynującą, pełną sprzeczności postać uzdrowiciela, Agnieszka Holland ucieka od odpowiedzi na pytanie, czy był ludowym lekarzem czy zwykłym oszustem. Prawda, która ją interesuje, dotyczy naszej wiary w cuda, tęsknoty za autorytetem, pragnienia, by żyć w zgodzie z naturą – także naszą własną.


ZWIASTUN:

 

PARTNERZY: 

 

             

    

 

PATRONI:


         

Bookmark and Share

archiwum