kpb

Szarlatan

tytuł oryginalny: Šarlatán

reżyseria: Agnieszka Holland
aktorzy: Ivan Trojan, Juraj Loj, Josef Trojan

czas trwania: 118 min.
produkcja: Polska/Czechy/Słowacja 2020
premiera: 2020-10-09
język: czeski
napisy: polskie
in Czech with Polish subtitles
info: Letnie Tanie Kinobranie

Czeski kandydat do Oscara.

 

Film dostępny także na e-kinopodbaranami.pl.

 

Najważniejsza polska reżyserka i zarazem jedna z najwybitniejszych autorek światowego kina powraca opartym na faktach, zrealizowanym z rozmachem Szarlatanem.

 

Debiutujący na tegorocznym Berlinale, gdzie uznano go za jeden z najlepszych tytułów festiwalu, film Agnieszki Holland to znakomita, nieszablonowa i niesłychanie zmysłowa opowieść o mężczyźnie, który zapragnął okiełznać naturę. Twórczyni nominowanych do Oscara W ciemności i Europy, Europy, a także Obywatela Jonesa i Pokotu, gromadzi tu najważniejsze wątki swojej twórczości: bierze na warsztat postać geniusza, obserwuje relacje człowieka z przyrodą, przygląda się wierze, która czyni cuda i po raz kolejny jest naszą przewodniczką po paradoksach XX wieku. A kreśląc zaskakującą love story, przypomina, jak łatwo miłość może zmienić się we własne przeciwieństwo.


Choć rozgrywa się w przeszłości, Szarlatan jest filmem jak najbardziej współczesnym – podobnie jak jego bohater, zielarz Jan Mikolášek, dla którego remedium na ludzkie cierpienie jest natura. Jej potężne moce zdolne są uzdrowić ciało, ale w filmie Holland to także przestrzeń prawdziwej wolności dla ducha. Tylko w łączności z nią możemy zrozumieć i zaakceptować to, kim naprawdę jesteśmy. Alchemiczna niemal wiedza o właściwościach ziół, jaką posiadł Mikolášek, i jego zdumiewający dar przenikania do ludzkiego wnętrza sprawiają, że do jego kliniki ciągną tysiące potrzebujących. Ale ten dar ma także swoją ciemną stronę.


Przywołując legendarną postać czeskiego zielarza, reżyserka wydobywa na światło dzienne jego tajemnice, emocje i pragnienia, na które jedynym lekarstwem jest fanatyczne oddanie pracy. Szarlatan pokazuje, że talent bywa przekleństwem, a władza zawsze łączy się z pychą. Tworząc fascynującą, pełną sprzeczności postać uzdrowiciela, Agnieszka Holland ucieka od odpowiedzi na pytanie, czy był ludowym lekarzem czy zwykłym oszustem. Prawda, która ją interesuje, dotyczy naszej wiary w cuda, tęsknoty za autorytetem, pragnienia, by żyć w zgodzie z naturą – także naszą własną.


| The breathtaking story of a man gifted with exceptional abilities set against the background of the events of the totalitarian fifties.

 

Wcześniej w ramach Pokazu przedpremierowego, Pokazu przedpremierowego i spotkania online z Angieszką Holland, przedpremierowo w ramach Spotkania Filozoficznego, online w ramach Premiery Psychologicznej oraz Letnie Tanie Kinobranie 2021 - Tydzień 2: Kino jest kobietą.

 


ZWIASTUN:

 

AGNIESZKA HOLLAND ZAPRASZA NA FILM SZARLATAN:

Bookmark and Share