kpb

Lata dwudzieste, lata trzydzieste... Złote lata polskiej komedii - przegląd filmów

Lata dwudzieste, lata trzydzieste…
Złote lata polskiej komedii
- przegląd filmów

23-29 września 2019
Kino Pod Baranami


Projekt identyfikacji graficznej: BLEKA | www.bleka.pl

 
Od 23 do 29 września zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie – przegląd polskich przedwojennych komedii. Po długiej nieobecności te fenomenalne filmy nakręcone w czasach II Rzeczpospolitej powrócą by znów bawić, rozśmieszać i zachwycać. Na ekranie m.in. niezrównany Eugeniusz Bodo, czarująca Jadwiga Smosarska i rezolutny Adolf Dymsza.


Organizowany od lat w Kinie Pod Baranami Festiwal Filmu Niemego doczekał się wreszcie swojego postscriptum. O kolejnych etapach rozwoju kina, które wzbogacone o dźwięk, przemieniło się niemal w zupełnie nową gałąź sztuki, opowie przegląd Lata dwudzieste, lata trzydzieste… Złote lata polskiej komedii. W centrum wydarzenia znajdą się przepełnione humorem filmy rozrywkowe, które stały się w czasach II Rzeczpospolitej podstawą naszej kinematografii. Polskie przedwojenne komedie kreowały filmowe gwiazdy, lansowały muzyczne przeboje oraz dawały pole do popisu utalentowanym reżyserom.


W trakcie przeglądu, na ekrany Kina Pod Baranami powrócą wielkie przedwojenne aktorki, w niczym nieustępujące hollywoodzkim ikonom. Szczególne miejsce zajmie „królowa ekranu” Jadwiga Smosarska, która rozbawi widownię przebierając się za umorusanego smarem chłopca w filmie Czy Lucyna to dziewczyna?. Aktorka pojawi się także w głośnej komedii Mieczysława Krawicza jako tytułowa Jadzia – kobieta nowoczesna i przebojowa, która dla dobra rodzinnego biznesu podejmie przewrotną grę ze swoją bezpośrednią konkurencją. Wyrazistości nie sposób odmówić także niepokornej Adzie, bohaterce filmu Konrada Toma, w którą wcieliła się była tancerka baletowa, gwiazda kabaretów i rewii, Loda Niemirzanka. Aktorka jako niesforna pensjonarka nieustannie sprzeciwia się swoim opiekunom, którzy załamując ręce krzyczą w niebogłosy: Ada, to nie wypada!


Widzowie podziwiać będą również talent przedwojennego mistrza komedii, Adolfa Dymszy, któremu sławę przyniosła postać rezolutnego miejskiego cwaniaczka Dodka. Tego sprytnego bohatera-kombinatora będzie można poznać bliżej za sprawą filmu Sportowiec mimo woli, który jest prawdziwą gratką dla fanów sportów zimowych. Podczas przeglądu Złote lata polskiej komedii słynny Warszawiak pokaże się światu także jako Antek policmajster – lubiący hazard sprzedawca królików, który za sprawą zbiegu okoliczności zostaje mianowany szefem lokalnych służb porządkowych. 

 
W ślad za Dymszą na ekran wkroczy Eugeniusz Bodo – wszechstronnie utalentowany, obdarzony niezrównaną vis comica, gwiazdor filmu Piętro wyżej. Ta wyreżyserowana przez Leona Trystana komedia jest kolejną odsłoną trwających od niepamiętnych czasów sąsiedzkich konfliktów, której niektóre sekwencje (np. przebrany za Mae West Bodo, śpiewający szlagier Sex appeal to nasza broń kobieca) przeszły do historii polskiego kina. Kino Pod Baranami przypomni widzom również złote czasy radia – prawdziwie masowego medium lat 20. i 30. O jego sile i popularności najlepiej świadczy liczba słuchaczy kultowej audycji Wesoła Lwowska Fala, którą szacuje się na aż 6 milionów! W czasie przeglądu, widzowie będą mogli nie tylko usłyszeć, ale też zobaczyć gwiazdy tego niezwykłego programu - Szczepka (Kazimierz Wajda) i Tońka (Henryk Vogelfänger), którzy wystąpili w komedii Będzie lepiej z 1936 roku.

 
Oprócz pokazów filmowych, Kino Pod Baranami zaprasza również na wydarzenia towarzyszące. Więcej informacji na temat niezwykłego życiorysu reżysera filmów Będzie lepiej i Antek policmajster - Michała Waszyńskiego - dostarczy nagradzany na festiwalach na całym świecie, dokument Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego Książę i Dybuk. W jaki sposób ten rozchwytywany w przedwojennej Warszawie reżyser stał się wpływową postacią europejskiej i amerykańskiej kinematografii oraz… księciem? Kino Pod Baranami pamięta także o swoich najmłodszych widzach! Mali kinomani w ramach specjalnej odsłony cyklu Baranki Dzieciom, w towarzystwie Bolka i Lolka, poznają dawne zabawy podwórkowe sprzed epoki komputerów, smartfonów i tabletów.


Punktem kulminacyjnym przeglądu będzie utrzymana w przedwojennym klimacie potańcówka pod hasłem: Umówiłem się z nią na dziewiątą (piosenka wykonywana przez Eugeniusza Bodo w filmie Piętro wyżej). Wydarzenie odbędzie się w Sali Balowej Pałacu Pod Baranami, w piątek, 27 września o godzinie 21.00. O oprawę muzyczną imprezy zadba zespół Frank e la Famiglia wraz z wokalistkami Gosią Saratą i Natalią Górowską-Kowalik, a do tańca porwą widzów tancerze z krakowskiej szkoły Swing & Sway. W renesansowych wnętrzach Pałacu zabrzmią największe filmowe szlagiery, m.in. Miłość ci wszystko wybaczy, Ada to nie wypada oraz Sex appeal. Aby w pełni doświadczyć klimatu międzywojennego dancingu, organizatorzy zachęcają do przybycia w strojach inspirowanych modą z tamtych lat.


BILETY:
21 zł (normalny)
16 zł (ulgowy)
Karnet (8 filmów): 88 zł
Potańcówka
: 10 zł (z biletem lub karnetem z przeglądu - wstęp wolny!)
Baranki Dzieciom: 11 zł


PROGRAM:


poniedziałek, 23 września
19.00
  CZY LUCYNA TO DZIEWCZYNA?

reż. Juliusz Gardan, Polska 1934, 80’

Znalezione obrazy dla zapytania czy lucyna


wtorek, 24 września
19.00
ANTEK POLICMAJSTER

reż. Michał Waszyński, Polska 1935, 95’

Znalezione obrazy dla zapytania antek policmajster


środa, 25 września
19.00
SPORTOWIEC MIMO WOLI
reż. Mieczysław Krawicz, Polska 1939, 81’

Znalezione obrazy dla zapytania sportowiec mimo woli


czwartek, 26 września
19.00
JADZIA

reż. Mieczysław Krawicz, Polska 1936, 93’

Znalezione obrazy dla zapytania jadzia film


piątek, 27 września
19.00
PIĘTRO WYŻEJ

reż. Leon Trystan, Polska 1937, 89’

Znalezione obrazy dla zapytania pietro wyżej film


21.00 “UMÓWIŁEM SIĘ Z NIĄ NA DZIEWIĄTĄ” ...
- potańcówka w Sali Balowej Pałacu pod Baranami

Oprawę muzyczną zapewnią: Frank e la Famiglia i Gosia Sarata
Do tańca porwą: tancerze z krakowskiej szkoły Swing & Sway


sobota, 28 września
19.00
ADA, TO NIE WYPADA

reż. Konrad Tom, Polska 1936, 91’

Znalezione obrazy dla zapytania ada, to nie wypada


niedziela, 29 września
11.00
BARANKI DZIECIOM ZAPRASZAJĄ DO ZABAWY

ZABAWY BOLKA I LOLKA - zestaw bajek, 40’
+ zabawy podwórkowe z Wytwórnią Przyjęć

Znalezione obrazy dla zapytania zabawy bolka i lolka

 

17.15 KSIĄŻĘ I DYBUK | THE PRINCE AND THE DYBBUK
reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski, Polska/Niemcy 2017, 82'
Film prezentowany z polskimi i angielskimi napisami.

Znalezione obrazy dla zapytania książę i dybuk

 

19.00 BĘDZIE LEPIEJ
reż. Michał Waszyński, Polska 1936, 100’

Znalezione obrazy dla zapytania będzie lepiej film

 

O MUZYKACH:


Frank e la Famiglia to zespół, który współtworzą zawodowi muzycy jazzowi, absolwenci Akademii Muzycznej w Krakowie. Grupę spaja prawdziwa pasja, a ich największą miłością jest muzyka. Zespół niejednokrotnie zdobył serca publiczności na krakowskich imprezach swingowych. W ich towarzystwie ludzie bawią się wyśmienicie, a doznania słuchaczy pozostają na najwyższym poziomie!


Gosia Sarata - studentka wokalistyki jazzowej w klasie dr. Olgi Boczar w Rzeszowie. Laureatka pierwszego miejsca na 44. Międzynarodowym Konkursie Wokalistów Jazzowych w Zamościu,  finalistka wielu prestiżowych konkursów wokalnych. Doskonale odnajduje się w standardach jazzowych, muzyce soulowej, popowej, funky, piosenkach poetyckich i aktorskich. Sięga również do piosenek retro z lat 20-tych i 30-tych, z powodzeniem występuje w repertuarze musicalowym. Współpracuje z nowosądeckim Oddziałem Związku Esperanto, koncertuje podczas krajowych i zagranicznych kongresów esperantystów.

Gosia Sarata wystąpi w duecie z Natalią Górowską-Kowalik, z którą wykonają znane i uwielbiane polskie utwory z lat 20. i 30. W repertuarze znajdą się szlagiery, które usłyszymy w prezentowanych podczas przeglądu filmach, czyli m.in. Ada, to nie wypada, Sex appeal czy Umówiłem się z nią na dziewiątą.


Swing & Sway - najstarsza krakowska szkoła swinga. Organizuje imprezy i kursy Lindy Hop, Charlestona i Authentic Jazzu - afroamerykańskich tańców, które rodziły się przy jazzowych rytmach Nowojorskiego Harlemu lat 30. XX wieku. Regularne kursy Swing & Sway odbywają się obecnie w Pałacu Pod Baranami. Nowa edycja kursów od podstaw rusza na początku października.

 

ORGANIZATORZY:
Fundacja dla Kina
Kino Pod Baranami


PARTNERZY:
Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny
Pałac pod Baranami
Swing & Sway
Fundacja New Era Art
AQLevents


Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.

Bookmark and Share

archiwum