Komedia pomyłek z pewną psią intrygą w roli głównej. Znany kanadyjski hokeista Jerzy Piątek przyjeżdża do Polski, by znaleźć partnerkę dla swojego psa, bedlington terriera. Dodek Czwartek jest fryzjerem, który udaje się do prezesostwa Madeckich, by uczesać ich córkę Lili. Omyłkowo prezes bierze go za słynnego hokeistę i angażuje do posiadanej przez siebie drużyny w charakterze bramkarza. Tymczasem przybyły z Kanady Piątek zostaje wzięty za fryzjera. Cała rodzina wraz z nowym zawodnikiem jedzie do Zakopanego, gdzie ma się odbyć mecz drużyny prezesa Madeckiego z drużyną barona Dropsa. Stawka jest wysoka: jeśli baron wygra zawody, otrzyma rękę pięknej Lili Madeckiej.
Ostatni film zrealizowany przez kinematografię II Rzeczypospolitej, Sportowiec mimo woli miał swoją oficjalną premierę 31 maja 1940 roku, kiedy mało komu w Polsce było do śmiechu. Wyreżyserowane przez Mieczysława Krawicza - jednego z najbardziej kasowych twórców dwudziestolecia międzywojennego - perypetie bohaterów, śmieszą do dziś. W obsadzie filmu plejada gwiazd: komik Adolf Dymsza, amant Aleksander Żabczyński oraz piękna i utalentowana Ina Benita, dla której był to ostatni film w imponującej, lecz niestety krótkiej karierze filmowej (aktorka zginęła wraz z maleńkim dzieckiem tragiczną śmiercią w kanałach w czasie Powstania Warszawskiego).
Pokaz w ramach: Lata dwudzieste, lata trzydzieste... Złote lata polskiej komedii
Film wyświetlany z nośnika cyfrowego powstałego w ramach NITROFILM - projektu „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.