12. Festiwal Kultury Rumuńskiej w Krakowie - program filmowy
12. FESTIWAL KULTURY RUMUŃSKIEJ W KRAKOWIE
- program filmowy
10-12 maja 2019
Kino Pod Baranami
Wraz z Rumuńskim Instytutem Kultury w Warszawie zapraszajamy na wspólną, filmową wyprawę do Rumunii w ramach 12. Festiwalu Kultury Rumuńskiej w Krakowie. W programie trzy wyjątkowe filmy pełnometrażowe, noc rumuńskich krótkich metraży oraz specjalna edycja Baranków Dzieciom – bajkowych poranków dla najmłodszych widzów.
Na naszym ekranie pojawi się najnowszy film bywalca międzynarodowych festiwali Paula Negoescu, nominowanego do Złotego Niedźwiedzia za filmy Târziu (2008), Remont (2009) oraz Derby (2010). Nazywana hołdem dla neurotycznych historii miłosnych spod znaku Woody’ego Allena Opowiastka o obiboku to zanurzony w rumuńskiej rzeczywistości portret profesora matematyki – lekkoducha zaskoczonego niespodziewanym zerwaniem z młodziutką Iriną. Wprowadzenie do filmu wygłosi Miłosz Stelmach – redaktor naczelny czasopisma „Ekrany”.
W programie znalazła się też Pororoca w reżyserii Constantina Popescu – jednego z czołowych twórców rumuńskiej nowej fali, autora m.in. Opowieści Złotego Wieku (2009). W jego najnowszym dziele, idylliczne życie młodego małżeństwa legnie w gruzach, gdy podczas spaceru po parku zniknie ich pięcioletnia córka. Pororoca - dowód wyśmienitej kondycji rumuńskiego kina - zachwyca nakręconą w jednym ujęciu 18-minutową brawurową sceną zaginięcia oraz świetną, nagrodzoną na Festiwalu w San Sebastian rolą Bogdana Dumitrache. Krakowscy widzowie będą mieli również możliwość zobaczenia O krok za serafinami Daniela Sandu, którego główny bohater chciałby zostać duchownym. Pobyt w konserwatywnym, religijnym liceum, opanowanym przez niemal wszystkie siedem grzechów głównych, wcale nie przybliża chłopaka do wymarzonego zajęcia, lecz skutecznie kieruje jego uwagę ku bardziej przyziemnym sprawom.
Program filmowy 12. Festiwalu Kultury Rumuńskiej to nie tylko filmy pełnometrażowe, ale też zestaw intrygujących krótkich metraży, które zostaną zaprezentowane podczas nocy rumuńskich filmów krótkich.
Również najmłodsi widzowie Kina Pod Baranami otrzymają okazję poznania rumuńskiej kultury za sprawą specjalnej odsłony Baranków Dzieciom – bajkowych poranków dla dzieci. Mali uczestnicy wydarzenia Baranki w Rumunii poznają Mihaelę – sympatyczną dziewczynkę z kucykami, będącą bohaterką serialu animowanego wyświetlanego w rumuńskiej telewizji w latach 1970-1980. Najmłodsi kinomani wezmą także udział w wyjątkowych warsztatach inspirowanych rumuńską kulturą.
PROGRAM:
piątek, 10 maja
21.00 OPOWIASTKA O OBIBOKU | THE STORY OF A SUMMER LOVER
| POVESTEA UNUI PIERDE-VARA
reż. Paul Negoescu, Rumunia 2018, 100’
+ wprowadzenie: Miłosz Stelmach
sobota, 11 maja
18.30 POROROCA | POROROCA
reż. Constantin Popescu, Rumunia 2018, 152’
23.15 NOC RUMUŃSKICH FILMÓW KRÓTKICH, 109'
niedziela, 12 maja
11.00 BARANKI W RUMUNII
MIHAELA - zestaw bajek 45’
reż. Nell Cobar, Rumunia 1969
+ warsztaty plastyczne dla dzieci
18.30 O KROK ZA SERAFINAMI | ONE STEP BEHIND THE SERAPHIM
| UN PAS ÎN URMA SERAFIMILOR
reż. Daniel Sandu, Rumunia 2017, 150’
BILETY:
20 zł (normalny)
15 zł (ulgowy)
Baranki Dzieciom: 11 zł
Karnet (4 seanse): 44 zł
O FILMACH:
POROROCA | POROROCA
reż. Constantin Popescu, Rumunia 2018, 152’
MFF w San Sebastián: Najlepszy aktor (Bogdan Dumitrache), udział w Konkursie Głównym
MFF w Dublinie: Najlepszy film
East&West MFF: Najlepszy aktor (Bogdan Dumitrache)
Nagrody Gopo: Najlepszy reżyser, najlepszy aktor (Bogdan Dumitrache), najlepsza aktorka drugoplanowa (Iulia Lumânare)
18. MFF Nowe Horyzonty: sekcja Odkrycia
Państwo Ionescu to młode małżeństwo wychowujące w Bukareszcie dwoje dzieci. Życie obchodzi się z nimi łaskawie: nie mają problemów materialnych ani zdrowotnych, kochają się. Cały ich świat legnie jednak w gruzach, gdy Tudor (Bogdan Dumitrache) wybierze się z dziećmi do parku i podczas - nakręconej w jednym ujęciu 18-minutowej brawurowej sceny - straci z oczu pięcioletnią córkę. Gdzie mogła się podziać?
Rozpoczyna się ponad dwugodzinne dochodzenie, które trzyma w napięciu niczym rasowy dreszczowiec. Oprócz intrygi ważna okazuje się w tym filmie analiza rozpadu psychiki bohaterów i narastającego kryzysu w ich związku.
(Adam Kruk dla 18. MFF Nowe Horyzonty)
Nowy film Constantina Popescu – jednego z czołowych twórców rumuńskiej nowej fali, reżysera Opowieści Złotego Wieku (2009) i Portretu partyzanta w wieku młodzieńczym (2010). W roli zatroskanego ojca wystąpił nagrodzony na Festiwalu w San Sebastian Bogdan Dumitrache, znany m.in. z filmów Pozycja dziecka (2013) i Śmierć pana Lazarescu (2005).
O KROK ZA SERAFINAMI | ONE STEP BEHIND THE SERAPHIM
| UN PAS ÎN URMA SERAFIMILOR
reż. Daniel Sandu, Rumunia 2017, 150’
MFF Transilvania 2018: Nagroda Publiczności sekcji Romanian Days
MFF w Atenach: konkurs międzynarodowy
MFF w Bukareszcie: Najlepszy scenariusz
Nagrody Gopo: Najlepeszy film, najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz, najlepsze zdjęcia, najlepszy aktor (Vlad Ivanov), najlepszy aktor drugoplanowy (Ali Amir), najlepszy debiut, Young Hope Award
Gabriel jest 15-letnim nastolatkiem, który chce zostać księdzem. Zostaje przyjęty do prawosławnego seminarium duchownego, gdzie trafia w sam środek walki o władzę pomiędzy nieprzekupnym, ale skłonnym do przemocy księdzem a przebiegłym i pozbawionym skrupułów świeckim nauczycielem. Chłopak szybko orientuje się, że kłamstwo, kradzież, oszustwo, hazard i zdrada to rzeczy, które musi opanować, aby przeżyć w szkole.
Obsypany nagrodami Gopo - rumuńskimi Oscarami - film O krok za serafinami został zainspirowany własnymi przeżyciami reżysera Daniela Sandu, który również spędził kilka lat w podobnym seminarium. W główną rolę Gabriela wcielił się młodziutki Stefan Iancu, który od lat występuje w filmach rumuńskich i zagranicznych, m.in. u boku Oscara Isaaca czy Ben Kingsleya. Na ekranie towarzyszy mu gwiazdor kina rumuńskiego, Vlad Ivanov (4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni; Policjant, przymiotnik; Opowieści Złotego wieku).
OPOWIASTKA O OBIBOKU | THE STORY OF A SUMMER LOVER
| POVESTEA UNUI PIERDE-VARA
reż. Paul Negoescu, Rumunia 2018, 100’
MFF w Sofii 2019: Balkan Competition
Black Nights Film Festival w Tallinnie 2018
Petru jest profesorem matematyki na Politechnice w Bukareszcie i prowadzi beztroskie życie. Jest w otwartym związku z Iriną, która zdaje się nie zauważać, że mężczyzna od czasu do czasu sypia z innymi kobietami. Jednak kiedy Irina zajdzie w ciążę, Petru jest zmuszony do nagłej zmiany stylu życia.
Opowiastka o obiboku to nowy film Paula Negoescu, autora prezentowanej w ramach 10. Festiwalu Kultury Rumuńskiej zwariowanej komedii Masz ci los! (2016). Tym razem, rumuński reżyser swoją historią o obijającym się profesorze matematyki, składa hołd amerykańskiemu neurotykowi, Woody’emu Allenowi. Podobnie jak autor Annie Hall, Negoescu w serii błyskotliwych dialogów porusza kwestie związane z relacjami damsko-męskimi i trafnie wytyka filmowym mężczyznom ich zagubienie i niezdecydowanie.
NOC RUMUŃSKICH FILMÓW KRÓTKICH
(całkowity czas trwania: 109‘)
COŚ | CEVA
reż. Paul Mureşan, Rumunia 2017, 9’
Wszystko, czego można uniknąć w życiu może później stać się podwaliną życia po śmierci. Tu trzeba się zmierzyć z lękami i odbyć podróże wraz z własnymi cieniami.
DATE NIGHT | DATE NIGHT
reż. Stela Pelin, Rumunia 2017, 17’
Andrei pracuje w kiepskiej myjni samochodowej. Zostaje zwolniony z pracy z powodu nieszczęśliwego zbiegu okoliczności. Biorąc pod uwagę, że niedługo się żeni, jest to bardzo zła wiadomość. Po powrocie do domu rozpoczyna rozmowę z przyszłą żoną i opowiada jej pewną historię, byle uniknąć kłótni.
MORSKI BRIZ | MORSKI BRIZ
reż. Cecilia Ştefănescu, Rumunia 2018, 28'
Pod koniec lata, 60-letnia Laura Vasiliu wyjeżdża z przyjaciółką na wakacje na bułgarskie wybrzeże. Pojawienie się nieznajomego zakłóca jednak ich spokojny wypoczynek.
NIEBIESKI I CZERWONY W RÓWNYCH PROPORCJACH | ALBASTRU SI ROSU, IN PROPORTII EGALE
reż. Georgiana Moldoveanu, Rumunia 2018, 21'
Ana i Ștefan świętują pierwszą rocznicę swojego związku. Niezwykły związek, niezwykła rocznica, niezwykły prezent. Ana zgodziła się urodzić dziecko Ștefana i jego żony. Zbyt późno Ștefan zdaje sobie sprawę, że pragnie czegoś innego.
ŚWIĄTECZNY PREZENT | CADOUL DE CRĂCIUN
reż. Bogdan Mureşanu, Rumunia 2018, 23'
20 grudnia 1989 roku, kilka dni po krwawym stłumieniu przez Ceaușescu protestów w Timisoarze, spokojny wieczór zamienia się w straszliwy dramat, gdy ojciec dowiaduje się, że jego synek wysłał list do świętego Mikołaja. Chłopiec prosi w nim Mikołaja o śmierć Ceaușescu, bo sądzi, że ucieszy to jego ojca.
ZAWODOWCY | PROFESIONIŞTII
reż. Tudor Botezatu, Rumunia 2014, 11’
Trener szkoli boksera jak poddać walkę ku radości i zadowoleniu wszystkich.