kpb

O krok za serafinami

tytuł oryginalny: Un pas în urma serafimilor

reżyseria: Daniel Sandu
aktorzy: Stefan Iancu, Vlad Ivanov

czas trwania: 150 min.
produkcja: Rumunia 2017
język: rumuński
napisy: polskie
in Romanian with Polish subtitles

MFF Transilvania 2018: Nagroda Publiczności sekcji Romanian Days
MFF w Atenach: konkurs międzynarodowy
MFF w Bukareszcie: Najlepszy scenariusz
Nagrody Gopo: Najlepeszy film, najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz, najlepsze zdjęcia, najlepszy aktor (Vlad Ivanov), najlepszy aktor drugoplanowy (Ali Amir), najlepszy debiut, Young Hope Award

 

Gabriel jest 15-letnim nastolatkiem, który chce zostać księdzem. Zostaje przyjęty do prawosławnego seminarium duchownego, gdzie trafia w sam środek walki o władzę pomiędzy nieprzekupnym, ale skłonnym do przemocy księdzem a przebiegłym i pozbawionym skrupułów świeckim nauczycielem. Chłopak szybko orientuje się, że kłamstwo, kradzież, oszustwo, hazard i zdrada to rzeczy, które musi opanować, aby przeżyć w szkole.

 

Obsypany nagrodami Gopo - rumuńskimi Oscarami - film O krok za serafinami został zainspirowany własnymi przeżyciami reżysera Daniela Sandu, który również spędził kilka lat w podobnym seminarium. W główną rolę Gabriela wcielił się młodziutki Stefan Iancu, który od lat występuje w filmach rumuńskich i zagranicznych, m.in. u boku Oscara Isaaca czy Ben Kingsleya. Na ekranie towarzyszy mu gwiazdor kina rumuńskiego, Vlad Ivanov (4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni; Policjant, przymiotnik; Opowieści Złotego wieku).

 

Pokaz w ramach: 12 Festiwal Kultury Rumuńskiej - program filmowy

 

ZWIASTUN oryginalny:

Bookmark and Share