kpb

Noc z filmami Asghara Farhadiego: Wszyscy wiedzą, Klient, Rozstanie

NOC Z FILMAMI ASGHARA FARHADIEGO:
Wszyscy wiedzą, Klient, Rozstanie

piątek, 8 marca 2019, godz. 21.15
Kino Pod Baranami

 

 

W piątek, 8 marca, zapraszamy na noc z filmami najbardziej cenionego współcześnie irańskiego reżysera Asghara Farhadiego. W programie przedpremiera jego najnowszego filmu Wszyscy wiedzą z udziałem Penélope Cruz i Javiera Bardema, nagrodzony Oscarem i Złotym Globem Klient oraz uhonorowane Złotym Niedźwiedziem i nagrodą Amerykańskiej Akademii Rozstanie.

 

Myślę, że nie jest najistotniejsze, aby publiczność znała moje intencje ze wszystkimi szczegółami. Wolałbym, aby raczej opuścili kino z głową pełną pytań. Wierzę, że dzisiejszy świat potrzebuje więcej pytań niż odpowiedzi. Odpowiedzi powstrzymują wątpliwości, zastanawianie się, myślenie. Tak o swojej twórczości mówi Asghar Farhadi, którego trzy filmowe dzieła będzie można zobaczyć w piątek, 8 marca, w Kinie Pod Baranami.

 

Maraton filmowy rozpocznie przedpremierowy pokaz filmu Wszyscy wiedzą, zaskakującej i do samego końca mylącej tropy, nowej produkcji irańskiego reżysera. Z charakterystyczną dla siebie swobodą i lekkością Farhadi prowadzi opowieść o kobiecie, która przyjeżdża do rodzinnego miasteczka na ślub siostry. Jej dalsze losy determinuje spotkanie z dawnym kochankiem i tajemnicze zniknięcie jej nastoletniej córki. Za sprawą tego mistrzowsko zrealizowanego dramatu obyczajowego z elementami kryminału i love story, po raz kolejny na ekranie spotkał się gwiazdorski duet (a prywatnie para) – Penélope Cruz i Javier Bardem. Wszyscy wiedzą nominowano do ośmiu Nagród Goya przyznawanych przez Hiszpańską Akademię Filmową. Polską premierę filmu zaplanowano na 15 marca 2019 roku.

 

Na ekranie pojawi się również film Klient, czyli laureat Złotego Globu i nagrody Amerykańskiej Akademii dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego w 2017 roku. W tym znakomicie zrealizowanym thrillerze psychologicznym Farhadi testuje granice wytrzymałości swoich bohaterów i odkrywa przed widzami ich prawdziwą naturę.  W filmie wystąpił m.in. nagrodzony Złotą Palmą w Cannes Shahab Hosseini oraz Taraneh Alidoosti, która wraz z reżyserem odmówiła przyjazdu na ceremonię rozdania Oscarów w proteście przeciwko polityce amerykańskiego prezydenta.

 

Maraton zwieńczy pokaz filmu Rozstanie, czyli opowieści o dwóch rodzinach, których losy w dramatyczny sposób splatają się ze sobą na skutek przypadkowego zbiegu okoliczności. Farhadi w doskonały sposób łączy elementy thrillera i dramatu psychologicznego, trzymając w napięciu do nieoczekiwanego finału. Entuzjastycznie przyjęty przez światową krytykę film wkrótce po premierze okrzyknięto arcydziełem współczesnego kina i nagrodzono Oscarem, Złotym Globem oraz Złotym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie w 2012 roku.

 

PROGRAM:

WSZYSCY WIEDZĄ | TODOS LO SABEN
reż. Asghar Farhadi, Hiszpania/Francja/Włochy 2018, 132'

KLIENT | FORUSHANDE
reż. Asghar Farhadi, Iran/Francja 2016, 125’

ROZSTANIE | JODAEIYE NADER AZ SIMIN
reż. Asghar Farhadi, Iran 2011, 123’

 

BILETY (3 filmy): 30 zł

 

O FILMACH:

NOC Z FILMAMI ASGHARA FARHADIEGO - czas trwania: 410'
(w tym dwie przerwy po 15')

KLIENT | FORUSHANDE
reż. Asghar Farhadi, Iran/Francja 2016, 125’

Oscary 2017: najlepszy film nieanglojęzyczny
Złote Globy 2016: udział w konkursie na najlepszy film zagraniczny
MFF w Cannes 2016: najlepszy aktor (Shahib Hosseini) oraz za najlepszy scenariusz (Asghar Farhadi)
Nagrody National Board Review 2016: najlepszy film zagraniczny

Młode małżeństwo musi nieoczekiwanie opuścić swoje mieszkanie. Wprowadzają się do użyczonego przez znajomego lokalu w centrum Teheranu, nie zdając sobie sprawy, kto był jego poprzednim najemcą. Gdy w nowym mieszkaniu nieznany sprawca napada na kobietę, jej mąż rozpoczyna prywatne śledztwo. Mężczyzna usiłuje za wszelką cenę, bez pomocy policji, dotrzeć do agresora, by poznać motywy jego działania. Seria nieoczekiwanych wydarzeń w dramatyczny sposób zmieni życie małżonków.

Klient to pełna napięcia opowieść o dwójce kochających się ludzi i o tym, jak seria drobnych, pozornie właściwych decyzji potrafi zachwiać ich związkiem.

 

ZWIASTUN: 

 

ROZSTANIE | JODAEIYE NADER AZ SIMIN
reż. Asghar Farhadi, Iran 2011, 123’

Oscary 2012: najlepszy film nieanglojęzyczny, nominacja: najlepszy scenariusz oryginalny
MFF w Berlinie 2011: Złoty Niedźwiedź, Srebrne Niedźwiedzie za role aktorskie dla zespołu aktorskiego, Nagroda Jury Ekumenicznego
Plus Camerimage 2011: Srebrna Żaba
Złote Globy 2012: najlepszy film nieanglojęzyczny

Nader po rozstaniu z żoną zatrudnia kobietę, która ma zająć się jego chorym ojcem. Nie wie jednak, że jego nowa pracownica nie jest szczera nie tylko z nim, ale i ze swoim mężem. Wkrótce mężczyzna znajdzie się w sieci kłamstw i manipulacji, wychodzących na jaw podczas bolesnych publicznych konfrontacji.

Film opowiada o konfrontacji ludzi należących do różnych klas społecznych, wyznających niespójne systemy wartości - po zachodniemu nowoczesne i liberalne albo oparte na fundamentalistycznych normach i zakazach. Ta nierozstrzygnięta konfrontacja dwóch światów wartości została ukazana z analityczną wnikliwością i suspensem.
-
Tadeusz Sobolewski, Gazeta Wyborcza

Rozstanie, pasjonujący moralny i społeczny dramat rozgrywający się we współczesnym Iranie, udowadnia, że Asghar Farhadi, autor świetnego Co wiesz o Elly, zasługuje na miejsce w pierwszym rzędzie współczesnych mistrzów światowego kina. - Lee Marshall, Screen Daily

 

ZWIASTUN:

 

WSZYSCY WIEDZĄ | TODOS LO SABEN
reż. Asghar Farhadi, Hiszpania/Francja/Włochy 2018, 132'

MFF w Cannes 2018: Konkurs Główny
Hiszpańskie Nagrody Filmowe Goya 2019: 8 nominacji, w tym dla najlepszego filmu, najlepszego reżysera (Asghar Farhadi) i najlepszych aktorów (Javier Bardem i Penélope Cruz)

Wszyscy wiedzą to trzymający w napięciu, zaskakujący i do samego końca mylący tropy nowy film Asghara Farhadiego. Za sprawą tego mistrzowsko poprowadzonego dramatu obyczajowego z elementami kryminału i love story, po raz kolejny na ekranie spotkał się gwiazdorski duet (a prywatnie para) – Penélope Cruz i Javier Bardem.

Cruz wciela się w rolę Laury, kobiety, która przed laty wyjechała do Argentyny, a dziś powraca do rodzinnego hiszpańskiego miasteczka na ślub siostry. Bardem gra Paco, jej dawnego kochanka, teraz cenionego winiarza. We Wszyscy wiedzą parę, którą kiedyś łączyło uczucie, tym razem połączy tragedia: podczas burzowej weselnej nocy znika bowiem nastoletnia córka Laury, Irene. Od tego momentu osadzony w urokliwym, okolonym winnicami miasteczku, film zdobywcy dwóch Oscarów (za Rozstanie i Klienta) całkowicie zmienia nastrój. Fasada sielanki gwałtownie pęka, a zza niej wychodzą rodzinne sekrety, zawiści, namiętności i skrzętnie ukrywane konflikty. Przeszłość nawiedza misternie tkaną opowieść niczym zły duch, burząc przy tym spokój całego miasteczka. Na jaw wychodzą kolejne tajemnice, o których „wszyscy wiedzą”, ale nikt nie chce przerwać zmowy milczenia.

Farhadi prowadzi opowieść z charakterystyczną dla siebie swobodą i lekkością. Rodzina to terytorium, na którym porusza się z wprawą, bezbłędnie wychwytując paradoksy, dzięki którym to kłębowisko toksycznych emocji, sprzecznych interesów i wzniosłych uczuć działa jak doskonale naoliwiona maszyna. Intymny, a przy tym kipiący emocjami film Wszyscy wiedzą dowodzi, że  w opowiadaniu o związkach i relacjach, Farhadi nie ma sobie równych.

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share

archiwum