kpb

Noc z filmami Asghara Farhadiego

tytuł oryginalny: Todos lo saben; Forushande; Jodaeiye Nader az Simin

reżyseria: Asghar Farhadi
aktorzy: Penélope Cruz, Javier Bardem, Ricardo Darín; Shahab Hosseini, Taraneh Alidoosti, Babak Karimi; Sareh Bayat, Sarina Farhadi, Leila Hatami

czas trwania: 410 min.
produkcja: Hiszpania/Francja/Włochy/Iran/Francja 2011-2018
język: hiszpański, angielski, kataloński, perski
napisy: polskie
in Spanish, English, Catalan and Persian with Polish subtitles

NOC Z FILMAMI ASGHARA FARHADIEGO - czas trwania: 410'
(w tym dwie przerwy po 15')

WSZYSCY WIEDZĄ | TODOS LO SABEN
reż. Asghar Farhadi, Hiszpania/Francja/Włochy 2018, 132'

MFF w Cannes 2018: Konkurs Główny
Hiszpańskie Nagrody Filmowe Goya 2019: 8 nominacji, w tym dla najlepszego filmu, najlepszego reżysera (Asghar Farhadi) i najlepszych aktorów (Javier Bardem i Penélope Cruz)

Wszyscy wiedzą to trzymający w napięciu, zaskakujący i do samego końca mylący tropy nowy film Asghara Farhadiego. Za sprawą tego mistrzowsko poprowadzonego dramatu obyczajowego z elementami kryminału i love story, po raz kolejny na ekranie spotkał się gwiazdorski duet (a prywatnie para) – Penélope Cruz i Javier Bardem.

Cruz wciela się w rolę Laury, kobiety, która przed laty wyjechała do Argentyny, a dziś powraca do rodzinnego hiszpańskiego miasteczka na ślub siostry. Bardem gra Paco, jej dawnego kochanka, teraz cenionego winiarza. We Wszyscy wiedzą parę, którą kiedyś łączyło uczucie, tym razem połączy tragedia: podczas burzowej weselnej nocy znika bowiem nastoletnia córka Laury, Irene. Od tego momentu osadzony w urokliwym, okolonym winnicami miasteczku, film zdobywcy dwóch Oscarów (za Rozstanie i Klienta) całkowicie zmienia nastrój. Fasada sielanki gwałtownie pęka, a zza niej wychodzą rodzinne sekrety, zawiści, namiętności i skrzętnie ukrywane konflikty. Przeszłość nawiedza misternie tkaną opowieść niczym zły duch, burząc przy tym spokój całego miasteczka. Na jaw wychodzą kolejne tajemnice, o których „wszyscy wiedzą”, ale nikt nie chce przerwać zmowy milczenia.

Farhadi prowadzi opowieść z charakterystyczną dla siebie swobodą i lekkością. Rodzina to terytorium, na którym porusza się z wprawą, bezbłędnie wychwytując paradoksy, dzięki którym to kłębowisko toksycznych emocji, sprzecznych interesów i wzniosłych uczuć działa jak doskonale naoliwiona maszyna. Intymny, a przy tym kipiący emocjami film Wszyscy wiedzą dowodzi, że  w opowiadaniu o związkach i relacjach, Farhadi nie ma sobie równych.

 

ZWIASTUN:

 

KLIENT | FORUSHANDE
reż. Asghar Farhadi, Iran/Francja 2016, 125’

Oscary 2017: najlepszy film nieanglojęzyczny
Złote Globy 2016: udział w konkursie na najlepszy film zagraniczny
MFF w Cannes 2016: najlepszy aktor (Shahib Hosseini) oraz za najlepszy scenariusz (Asghar Farhadi)
Nagrody National Board Review 2016: najlepszy film zagraniczny

Młode małżeństwo musi nieoczekiwanie opuścić swoje mieszkanie. Wprowadzają się do użyczonego przez znajomego lokalu w centrum Teheranu, nie zdając sobie sprawy, kto był jego poprzednim najemcą. Gdy w nowym mieszkaniu nieznany sprawca napada na kobietę, jej mąż rozpoczyna prywatne śledztwo. Mężczyzna usiłuje za wszelką cenę, bez pomocy policji, dotrzeć do agresora, by poznać motywy jego działania. Seria nieoczekiwanych wydarzeń w dramatyczny sposób zmieni życie małżonków.

Klient to pełna napięcia opowieść o dwójce kochających się ludzi i o tym, jak seria drobnych, pozornie właściwych decyzji potrafi zachwiać ich związkiem.

 

ZWIASTUN: 

 

ROZSTANIE | JODAEIYE NADER AZ SIMIN
reż. Asghar Farhadi, Iran 2011, 123’

Oscary 2012: najlepszy film nieanglojęzyczny, nominacja: najlepszy scenariusz oryginalny
MFF w Berlinie 2011: Złoty Niedźwiedź, Srebrne Niedźwiedzie za role aktorskie dla zespołu aktorskiego, Nagroda Jury Ekumenicznego
Plus Camerimage 2011: Srebrna Żaba
Złote Globy 2012: najlepszy film nieanglojęzyczny

Nader po rozstaniu z żoną zatrudnia kobietę, która ma zająć się jego chorym ojcem. Nie wie jednak, że jego nowa pracownica nie jest szczera nie tylko z nim, ale i ze swoim mężem. Wkrótce mężczyzna znajdzie się w sieci kłamstw i manipulacji, wychodzących na jaw podczas bolesnych publicznych konfrontacji.

Film opowiada o konfrontacji ludzi należących do różnych klas społecznych, wyznających niespójne systemy wartości - po zachodniemu nowoczesne i liberalne albo oparte na fundamentalistycznych normach i zakazach. Ta nierozstrzygnięta konfrontacja dwóch światów wartości została ukazana z analityczną wnikliwością i suspensem.
-
Tadeusz Sobolewski, Gazeta Wyborcza

Rozstanie, pasjonujący moralny i społeczny dramat rozgrywający się we współczesnym Iranie, udowadnia, że Asghar Farhadi, autor świetnego Co wiesz o Elly, zasługuje na miejsce w pierwszym rzędzie współczesnych mistrzów światowego kina. - Lee Marshall, Screen Daily

 

ZWIASTUN:

 

Filmy prezentowane w ramach: Noc z filmami Asghara Farhadiego:
Wszyscy wiedzą, Klient, Rozstanie

Bookmark and Share