kpb

Unsound Festival 2018 - program filmowy

UNSOUND FESTIVAL 2018
- program filmowy

7-12 października 2018

Kino Pod Baranami

UNSOUND FESTIVAL 2018
- film programme
October 7-12, 2018

(for English version click HERE)

 

 

Unsound Festival to unikalne wydarzenie artystyczne, przyciągające do Krakowa prowokujących muzyków, filmowców i artystów wizualnych. W ramach festiwalu w dniach 7-12 października zapraszamy na pokazy intrygujących produkcji filmowych, których twórcy przyglądają się najbardziej aktualnym problemom współczesnego świata.

 

Motywem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu jest PRESENCE i pytanie o to, jak być prawdziwie obecnym w świecie mediów społecznościowych. Widzowie Kina Pod Baranami przekonają się jak nowe technologie kształtują rzeczywistość i granice między realnym, ludzkim “ja” a tożsamością cyfrową. Podróż w przyszłość zafunduje im Don Hertzfeldt w wielokrotnie nagradzanych animacjach World of Tomorrow. Ich bohaterką jest mała dziewczynka, która spotyka się ze swoim klonem. Na ekranie pojawi się także krótkometrażowa animacja komputerowa Geomancer eksplorująca kreatywne możliwości sztucznej inteligencji. Stosunek ludzi do maszyn od lat bada bohaterka dokumentu Donna Haraway: Story Telling for Earthly Survival. Reżyser Fabrizio Terranova stworzył fascynujący portret uznanej biolożki i filozofki feministycznej, autorki eseju A Cyborg Manifesto. O tym jak ich zdaniem może wyglądać życie ludzi w bardzo dalekiej przyszłości opowie londyński duet artystyczny Patten w  krótkometrażowym filmie 3049.

 

Wpływ mediów społecznościowych na politykę bada laureat Specjalnej Nagrody Jury na festiwalu Sundance Maxim Pozdorowkin, którego film Our New President zostanie zaprezentowany w ramach festiwalu. Reżyser przedstawia ostatnie wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych przez pryzmat rosyjskiej propagandy, której Donald Trump wydaje się zawdzięczać swoje zwycięstwo. W programie znalazł się również dokument Going South Dominica Gagnona, twórcy “filmów bez kamery”, który z nagrań zamieszczonych w serwisie Youtube skomponował opowieść o tym, czym stał się Internet w erze post-prawdy. Na ekranie pojawi się także inny film reżysera, Hoax_Canular, stworzony z balansujących na granicy ekstremalnej szczerości i parodii nagrań nastoletnich użytkowników sieci w przeddzień zapowiadanej w mediach apokalipsy.

 

Krakowscy kinomani zobaczą również, jaki wpływ ma technologia na życie mieszkańców Dalekiego Wschodu. W dokumencie The People's Republic of Desire reżyser Hao Wu zaprasza widzów do świata streamingu na żywo, który zdominował relacje młodych ludzi w Chinach. To zdobycze techniki sprawiły, że Ranko Paukovic, twórca krótkiego filmu 90 Seconds in North Korea, mógł z ukrycia zarejestrować momenty z życia ludzi mieszkających w Korei Północnej, najbardziej odizolowanym państwie świata.

 

O materialnych produktach cyfrowej rzeczywistości opowiedzą Christian Krönes i Florian Weigensamer w dokumencie Welcome to Sodom, rozgrywającym się na składowisku odpadów w Ghanie, gdzie tysiące ludzi pracuje, grzebiąc w elektronicznych śmieciach.

 

Jak co roku, Unsound Festival staje się miejscem dla opowieści o prawdziwych prekursorach, którzy swoim działaniem podważają zastane struktury. Uczestnicy festiwalu będą mieli okazję zobaczyć film Milford Graves, Full Mantis - znakomity dokumentalny portret cenionego amerykańskiego perkusisty i pioniera free jazzu Milforda Gravesa, znanego z muzycznych eksperymentów. Projekcji towarzyszyć będzie pokaz krótkometrażowego filmu Rebirth is Necessary reżyserki i producentki filmowej Jenn Nkiru, która w artystyczny sposób próbuje pokazać magię doświadczenia osoby czarnoskórej.
Worlds of Ursula K. Le Guin w reżyserii Arwen Curry to fascynująca historia życia i twórczości zmarłej niedawno pisarki Ursuli K. Le Guin, autorki przełomowych dzieł w historii literatury fantasy i science fiction, w tym kultowych Opowieści z Ziemiomorza. Zaprezentujemy również dokumentalny film Tranny Fag (reż. Kiko Goifman i Claudia Priscilla), którego bohaterką jest występująca na festiwalu Linn da Quebrada, czarnoskóra, transseksualna performerka i aktywistka, podważająca heteronormatywne status quo.

 

Nowe terytoria w sztuce i technologii to domena Kristen Gallerneaux, która zaprezentuje krótkometrażowy film The Hum będący wizualną i dźwiękową impresją na temat działania infradźwięków. Po seansie reżyserka opowie o pracy nad filmem i swojej nowej książce, w której koncentruje się na badaniach nad dźwiękiem i remiksowaniu kultury Internetu.

 

Filmy zaprezentowane zostaną w oryginalnych wersjach językowych z angielskimi napisami, bez polskiego tłumaczenia. Spotkanie z Kristen Gallerneaux odbędzie się w języku angielskim.

 

BILETY: 15 zł

Pokaz filmu The Hum: wstęp wolny*
*Odbiór bezpłatnych wejściówek w kasach Kina w dniu seansu.

 

PROGRAM:

niedziela, 7 października
14.00 HOAX_CANULAR
| HOAX_CANULAR
reż. Dominic Gagnon, Kanada 2013, 90'

 

16.00 GEOMANCER + WORLD OF TOMORROW, 88’
GEOMANCER | GEOMANCER
reż. Lawrence Lek, Wielka Brytania 2017, 48'

 

WORLD OF TOMORROW | WORLD OF TOMORROW
reż. Don Hertzfeldt, USA 2015, 17'

 

WORLD OF TOMORROW EPISODE TWO: THE BURDEN OF OTHER PEOPLE'S THOUGHTS
| WORLD OF TOMORROW EPISODE TWO: THE BURDEN OF OTHER PEOPLE'S THOUGHTS
reż. Don Hertzfeldt, USA 2017, 23'

 

poniedziałek, 8 października
14.00 DONNA HARAWAY: STORY TELLING FOR EARTHLY SURVIVOR

| DONNA HARAWAY: STORY TELLING FOR EARTHLY SURVIVOR
reż. Fabrizio Terranova, Belgia/Francja/Hiszpania 2016, 90'

 

16.00 3049 | 3049
reż. Patten, Wielka Brytania 2018, 13'

 

OUR NEW PRESIDENT | OUR NEW PRESIDENT
reż. Maxim Pozdorovkin, USA/Rosja 2018, 77'

 

wtorek, 9 października
14.00 GOING SOUTH
| GOING SOUTH
reż. Dominic Gagnon, Szwajcaria 2018, 104'

 

16.00 REBIRTH IS NECESSARY | REBIRTH IS NECESSARY
reż. Jenn Nkiru, USA 2017, 11'

 

MILFORD GRAVES, FULL MANTIS | MILFORD GRAVES, FULL MANTIS
reż. Jake Meginsky, USA 2018, 91'

 

środa, 10 października
14.00 WORLDS OF URSULA K. LE GUIN
| WORLDS OF URSULA K. LE GUIN
reż. Arwen Curry, USA/Kanada 2018, 68'

 

16.00 WELCOME TO SODOM | WELCOME TO SODOM
reż. Florian Weigensamer, Christian Krönes, Austria 2018, 92'

 

czwartek, 11 października
14.00 THE HUM
| THE HUM
reż. Kristen Gallerneaux, USA 2018, 25'

+ spotkanie z reżyserką

 

15.30 90 SECONDS IN NORTH KOREA | 90 SECONDS IN NORTH KOREA
reż. Ranko Paukovic, Holandia 2018, 15'

 

PEOPLE'S REPUBLIC OF DESIRE | PEOPLE'S REPUBLIC OF DESIRE
reż. Hao Wu, Chiny 2018, 95'

 

piątek, 12 października

14.15 OUR NEW PRESIDENT | OUR NEW PRESIDENT
reż. Maxim Pozdorovkin, USA/Rosja 2018, 77'

 

16.00 TRANNY FAG | TRANNY FAG
reż. Kiko Goifman, Claudia Priscilla, Brazylia 2018, 75'


Bookmark and Share

archiwum