kpb

Krakow Photo Fringe 2016

KRAKOW PHOTO FRINGE w Kinie Pod Baranami 
10 maja - 16 czerwca 2016



Zapraszamy na przegląd filmów dokumentalnych poświęconych sztuce fotografii oraz jej zdolnym adeptom i mistrzom. Seria pięciu pokazów filmowych w maju i czerwcu stanowi część programu Krakow Photo Fringe - platformy pozwalającej na zaprezentowanie szerokiego spektrum interesujących inicjatyw fotograficznych z całej Małopolski, które odbywają się równolegle do Miesiąca Fotografii w Krakowie.

Maj i czerwiec to dla Krakowa wielkie święto fotografii za sprawą Miesiąca Fotografii oraz towarzyszącego mu Krakow Photo Fringe, który pod wspólnym szyldem skupia wydarzenia o tematyce fotograficznej z całego regionu. Po raz kolejny przyłączamy się do inicjatywy, prezentując przegląd filmów dokumentalnych poświęconych sztuce fotografii oraz zawodowi fotografa.

W programie znalazły się portrety światowej sławy fotografów: Brazylijczyka Sebastião Salgado (Sól ziemi), który od blisko pół wieku realizuje monumentalne projekty fotograficzne dokumentujące najważniejsze wydarzenia historii współczesnej; ekscentrycznego Francuza JR (Siła kobiet), znanego z widowiskowych i społecznie zaangażowanych przedsięwzięć w przestrzeni publicznej; czy odkrytej pośmiertnie zaledwie kilka lat temu Vivian Maier (Szukając Vivian Maier), fotografki ulicznej, która przyglądała się życiu amerykańskich metropolii począwszy od lat 50. XX wieku. Polskich profesjonalistów reprezentuje Tadeusz Rolke (Dziennik z podróży) oraz Leszek Krutulski (Lewa połowa twarzy). Poświęcone im filmy dokumentalne stanowią zapis oryginalnych, w obu przypadkach “objazdowych”, projektów artystycznych.

Na świat fotografii składają się jednak nie tylko wielkie nazwiska i chwile triumfu sztuki, lecz także codzienna, często niebezpieczna lub dwuznaczna etycznie praca zawodowców. Twórcy filmu Men at Lunch starają się rozwikłać zagadkę jednego z najbardziej znanych zdjęć w historii, Lunchu na dachu drapacza chmur, którego autor aż do niedawna pozostawał nieznany, zaś dokument Paparazzi odsłania kulisy budzącego emocje i powszechnie krytykowanego zawodu.


PROGRAM:

wtorek, 10 maja
19.00  
SÓL ZIEMI | LE SEL DE LA TERRE
reż. Juliano Ribeiro Salgado, Wim Wenders, Brazylia/Francja/Włochy 2014, 110’


czwartek, 19 maja
17.45  SZUKAJĄC VIVIAN MAIER
| FINDING VIVIAN MAIER
reż. John Maloof, Charlie Siskel, USA 2013, 83’


środa, 25 maja
20.45  POLSKIE FILMY KRÓTKIE O FOTOGRAFII

POLISH SHORT FILMS ABOUT PHOTOGRAPHY (98’)
(z angielskimi napisami | all films with English subtitles)

LEWA POŁOWA TWARZY | LEFT SIDE OF THE FACE
reż. Marcin Bortkiewicz, Polska 2013, 12’
PAPARAZZI
reż. Piotr Bernaś, Polska 2011, 33’
DZIENNIK Z PODRÓŻY | A DIARY OF A JOURNEY
reż. Piotr Stasik, Polska 2013, 54’

czwartek, 9 czerwca
20.45  SIŁA KOBIET
| WOMEN ARE HEROES
reż. JR, Francja 2010, 80’


czwartek, 16 czerwca
20.45
 MEN AT LUNCH | MEN AT LUNCH
reż. Seán Ó Cualáin, Irlandia 2012, 67’


BILETY:
16 zł
(normalny)
14 zł (ulgowy)
Karnet (5 seansów): 50 zł
Aby zakupić karnet online, prosimy o kontakt: kasa@kinopodbaranami.pl .


FILMY:

DZIENNIK Z PODRÓŻY | A DIARY OF A JOURNEY
reż. Piotr Stasik, Polska 2013, 54’

Docudays UA International Human Rights Documentary Film Festival, Ukraina 2014: Andriy Matrosov Award From The Docudays Ua Organizing Committee
Krakowski Festiwal Filmowy 2013: wyróżnienie w Konkursie polskim

Tadeusza Rolke, sędziwego mistrza polskiej fotografii, łączy z piętnastoletnim Michałem nie tylko typowa relacja nauczyciel - uczeń. Razem wyruszają w Polskę, by portretować mieszkańców małych miejscowości, a umieszczona w camperze ciemnia umożliwia im natychmiastowe wywoływanie zdjęć i obdarowywanie nimi przypadkowo spotkanych modeli. Dla chłopca jest to doskonała okazja, by poznać tajniki tradycyjnej fotografii. Dla obu bohaterów - szansa na przeżycie pięknej przyjaźni.

LEWA POŁOWA TWARZY | LEFT SIDE OF THE FACE
reż. Marcin Bortkiewicz, Polska 2013, 12’

MFFD Festival dei Popoli, Włochy 2013: Syracuse University in Florence Award
MFFD Aljazeera, Katar 2014: Best Camera Work Award

Lewa połowa twarzy opowiada o fotografie Leszku Krutulskim, który realizuje ciekawy projekt artystyczny. Jeździ po całej Polsce i zaprasza wszystkich (bez względu na wiek, rasę, narodowość, wyznanie, poglądy, czy orientację seksualną) do przygotowanego naprędce studia fotograficznego. Tym, którzy się zgodzą wykonuje zdjęcie lewej połowy twarzy. Prawą połowę sfotografuje dopiero za dziesięć lat.

MEN AT LUNCH | MEN AT LUNCH
reż. Seán Ó Cualáin, Irlandia 2012, 67’

Irish Film and Television Awards 2013: Best Special Irish Language
Dokument opowiada o tym, jak powstało ikoniczne zdjęcie Lunch na dachu drapacza chmur Charlesa Clyde'a Ebbetsa z 1932 roku, przedstawiające robotników pracujących przy budowie RCA Building w Nowym Jorku podczas przerwy na drugie śniadanie. Przez 80 lat nazwiska 11 sfotografowanych mężczyzn, beztrosko siedzących na belce konstrukcyjnej ponad 200 metrów nad ulicą, oraz autor zdjęcia pozostawali anonimowi, choć sama fotografia jest jedną z najczęściej reprodukowanych i sprzedawanych w historii. Men at lunch to nie tylko opowieść o tym, co kryje się za legendarnym kadrem, lecz także hołd złożony budowniczym Nowego Jorku, którzy pracę często przypłacali życiem.

PAPARAZZI | PAPARAZZI
reż. Piotr Bernaś, Polska 2011, 33’

MFFD Zagreb DOX 2012: wyróżnienie
MFF Plus Camerimage 2011: Złota Żaba - Grand Prix w Konkursie Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych
Krakowski Festiwal Filmowy 2011: Nagroda EFA dla najlepszego filmu europejskiego
International Music&Film Festival, Litwa 2011: Najlepszy film dokumentalny
„Kasia Cichopek kupiła nocnik” - na zdjęcie ilustrujące tę sensacyjną wiadomość polscy paparazzi czekają godzinami pod sklepami, na ulicach, pod domami gwiazd. Film dokumentuje życie polskiego paparazzo, który tak samo jak jego zachodni koledzy tropi sławnych i bogatych, polując na sensację. Ale polskie gwiazdy, w przeciwieństwie do tych z Los Angeles, prowadzą nudne życie. Dlatego paparazzo, skuszony wielkimi pieniędzmi, rzuca nocnik Kasi Cichopek i postanawia zagrać o naprawdę wysoką stawkę.

SIŁA KOBIET | WOMEN ARE HEROES
reż. JR, Francja 2010, 80’

MFF w Cannes 2010: nominacja do Złotej Kamery
Autorem tego niesłychanie plastycznego filmu jest artysta ukrywający się pod inicjałami JR - fotograf i jeden z najsłynniejszych obecnie twórców street-artu. Jego najbardziej rozpoznawalny projekt polega na fotografowaniu ludzkich oczu, a następnie powiększaniu fotografii do gigantycznych rozmiarów i umieszczaniu ich w najmniej oczekiwanych miejscach - na opuszczonych budynkach, dachach, ścianach wieżowców, pociągach, stacjach metra. Tym razem JR postanowił oddać hołd bezimiennym bohaterkom dnia codziennego z dzielnic nędzy Globalnego Południa. Fotograf przemierza slumsy Brazylii, Sierra Leone, Liberii, Indii, Kambodży i tworzy portrety kobiet mieszkających w tych miejscach. Następnie, przy użyciu wielkoformatowej fotografii, pokazuje całemu światu ich twarze. Co najważniejsze - te portrety są też eksponowane w miejscach, w których mieszkają bohaterki tego projektu. To w ogromnej mierze wpływa na ich świadomość, ale także na świadomość otoczenia z jakim muszą się mierzyć w dzielnicach biedy.

SÓL ZIEMI | THE SALT OF THE EARTH
reż. Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado, Francja/Brazylia/Włochy 2014, 110’

Oscary 2015: nominacja w kategorii najlepszy film dokumentalny
12. Docs Against Gravity Film Festival 2015: nagroda publicznościi
MFF w Cannes 2014: Nagroda Specjalna Krytyki sekcji Un Certain Regard, Wyróżnienie Specjalne Jury Ekumenicznego
MFF w San Sebastián 2014: nagroda publiczności
MFF w Tromsø 2014: nagroda publiczności

Sebastião Salgado, brazylijski fotograf, podróżował po całym świecie przez 40 lat. Dokumentował ludzkość w okresie dramatycznych zmian, będąc tym samym świadkiem najważniejszych wydarzeń na świecie: konfliktów wojennych, klęsk głodu i przymusowych emigracji. Sławę przyniosły mu cykle fotografii poświęcone kondycji człowieka, w których zajrzał do jądra ciemności ludzkości. W swym nowym projekcie fotograficznym, poświęconym pięknu Ziemi, po raz pierwszy odszedł od fotografii społecznej na rzecz dokumentowania terenów nietkniętych przez zachodnią cywilizację, gdzie bez przeszkód nadal rozwija się fauna i flora i gdzie można zobaczyć krajobrazy jakby zaczerpnięte z księgi Genesis. W filmie Sól ziemi poznajemy Salgado z perspektywy jego syna Juliano oraz Wima Wendersa, współreżysera filmu i fotografa.

SZUKAJĄC VIVIAN MAIER | FINDING VIVIAN MAIER
reż. John Maloof, Charlie Siskel, USA 2013, 83’

Oscary 2015 - nominacja: najlepszy dokument pełnometrażowy
MFF w Palm Springs 2014: John Schlesinger Award
FF w Miami 2014: Knight Documentary Competition - Grand Jury Prize
International Documentary Association 2014: Best Writing - Creative Recognition Award

Całe życie pracowała jako skromna niania, przez cztery dekady opiekując się dziećmi z zamożnych rodzin. Nikt nie zwracał uwagi na to, że każdego dnia i w każdej wolnej chwili robiła zdjęcia, których nigdy nikomu nie pokazała, a większości nawet nie wywołała. Kilka lat temu, niedługo po śmierci Maier, przypadkowo odkryto kontener, w którym przechowywała swoje prace. Znaleziono w nim ponad 100 000 negatywów zawierających zdjęcia, których nikt wcześniej nie widział, a które wkrótce wywołały furorę na całym świecie. Maier z dnia na dzień została uznana za jedną z najważniejszych artystek XX wieku, a światowe galerie ustawiły się w kolejce, by pokazywać jej prace.
Bookmark and Share

archiwum