kpb

ZABÓJCZYNI - kontekst kulturowy: pokaz specjalny z prelekcją


niedziela, 20 marca 2016, godz. 18.45Zapraszamy na specjalny pokaz filmu Zabójczyni, nagrodzonego w Cannes za reżyserię.

Seans poprzedzi wprowadzenie Mai Korbeckiej, studentki filmoznawstwa i studiów dalekowschodnich na Uniwersytecie Jagiellońskim, która swoją wiedzę na temat współczesnego języka chińskiego zgłębiała również na Uniwersytecie w Szanghaju. Widzom Kina Pod Baranami opowie o kontekście historycznym filmu (dynastia Tang) oraz literaturze i kinie wuxia.

Film wyświetlany z napisami polskimi i angielskimi.
Prelekcja w języku polskim.
| The film will be shown with Polish & English subtitles.
The screening will be preceded by an introduction (in Polish).


BILETY:
20 zł (normalny)
14 zł (ulgowy)
12 zł (seniorzy)


O FILMIE:

ZABÓJCZYNI | THE ASSASSIN | NIE YIN NIANG 
reż. Hou Hsiao-hsien, Tajwan / Chiny / Hongkong / Francja 2015, 105'

MFF w Cannes 2015: najlepsza reżyseria
Tajwański kandydat do Oscara 2016
Film roku w plebiscycie Sight and Sound

Zabójczyni
to najnowsze dzieło Hou Hsiao-hsiena, najbardziej znanego po Angu Lee reżysera z Tajwanu. Ten nagrodzony za reżyserię na ubiegłorocznym festiwalu w Cannes film jest wielkim hołdem dla gatunku wuxia - opowieści o legendarnych wojownikach i mistrzach walk wushu.

Historia rozgrywa się w Chinach dynastii Tang. Dziesięcioletnia dziewczynka trafia do klasztoru, w którym zostaje wyszkolona na profesjonalną zabójczynię. Po latach powraca w rodzinne strony, by zrealizować tajną misję. Jej lojalność zostaje wystawiona na ciężką próbę - celem jest miły jej sercu książę.

Klasyczną dworską intrygę reżyser opowiada w autorski sposób. Historię o honorze, zdradzie i wierności Hou rozpisuje na detale: spojrzenia zza zasłon, obserwowane z daleka spotkania, chwile milczenia zawieszone pomiędzy słowami. Nie brakuje oczywiście sekwencji walk, fenomenalnie sfotografowanych przez autora zdjęć do Spragnionych miłości Wong Kar-waia.

Piękny, zniewalający film. Nie sposób się w nim nie zatracić.
Time Out London

Zabójczyni osiąga szczyty filmowego wyrafinowania, niewielu filmowców jest do tego zdolnych. Boston Globe

Bookmark and Share

archiwum