kpb

TAXI-TEHERAN - pokaz przedpremierowy z prelekcją dr Joanny Bocheńskiej

 
wtorek, 19 maja 2015, godz. 19.00Nagrodzony Złotym Niedźwiedziem w Berlinie Taxi Teheran to trzeci film zrealizowany w ukryciu przez Jafara Panahiego, irańskiego reżysera ukaranego zakazem wykonywania zawodu. Nazwane przez Darrena Aronofsky’ego “miłosnym listem do kina”, Taxi pokazuje jednocześnie absurdy, radości i paradoksy życia we współczesnym Iranie.


O FILMIE:

TAXI-TEHERAN | TAXI
reż. Jafar Panahi, Iran 2015, 82’

Audiowizualna pocztówka z Iranu.

Podróżujący po Teheranie jako taksówkarz reżyser na przykładzie kolejnych pasażerów z humorem pokazuje nam absurdy i grozę życia w jego ojczyźnie. Chociaż pojawia się tu dosadna krytyka instytucji cenzury czy opresyjnego systemu, film przepełniony jest miłością do perskiej kultury i Irańczyków. Dzięki niemu dowiadujemy się na temat Iranu więcej prawdy niż z mediów w ostatniej dekadzie. 


DR JOANNA BOCHEŃSKA - kierownik projektu badawczego "Jak uczynić głos słyszalnym? Ciągłość i przemiany kurdyjskiej kultury i rzeczywistości społecznej w perspektywie postkolonialnej", pracuje w Zakładzie Iranistyki Instytutu Orientalistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest współzałożycielem powstałej w 2008 roku Pracowni Studiów Kurdyjskich ZI IO UJ. Tłumacz z języka kurdyjskiego i rosyjskiego, fotograf i publicysta. Prowadzi zajęcia z Kina Bliskiego Wschodu. Zajmuje się między innymi twórczością Bahmana Ghobadiego i znaczeniem filmowej wyobraźni moralnej dla rozumienia złożoności problemów Bliskiego Wschodu.


BILETY:
18 zł
(normalny)
14 zł (ulgowy)
12 zł (senior)


Strona wydarzenia na Facebooku: TUTAJ.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share

archiwum