kpb

Solidarność według kobiet - pokaz filmu, spotkanie z twórcami i pisarką Shaną Penn


czwartek, 19 lutego 2015, godz. 16.15

Zapraszamy na pokaz specjalny dokumentu Solidarność według kobiet, opowiadającego historię kilkunastu odważnych Polek, których mądrość, determinacja i zaangażowanie w opozycję lat 80. wpłynęły na zmianę realiów politycznych w Polsce.


Po seansie spotkanie z twórcami filmu, zaproszonymi gośćmi oraz Shaną Penn, amerykańską badaczką, autorką książki "Sekret Solidarności", w Piwnicy pod Baranami.


BILETY:
18 zł (normalny)
14 zł (ulgowy)
12 zł (senior)


SOLIDARNOŚĆ WEDŁUG KOBIET

reż. Marta Dzido, Piotr Śliwowski, Polska 2014, 108'

Miały przed sobą najlepsze lata życia. Dwudziestoparo-, trzydziestolatki, które zamiast tak zwanej małej stabilizacji i względnego spokoju wybrały bunt. Próbowano niszczyć ich małżeństwa. Straszono, że jak nie pójdą na współpracę z bezpieką, ich dzieci trafią do domu dziecka albo spotka je nieszczęśliwy wypadek. Proponowano wyjazd z kraju w zamian za zaprzestanie działalności szkodzącej systemowi. Nie przestały.

Kiedy w sierpniową sobotę 1980 roku zadowoleni z podwyżki robotnicy zakończyli strajk i chcieli wyjść ze Stoczni Gdańskiej, zamknęły bramy, tym samym rozpoczynając strajk solidarnościowy. Gdyby nie inicjatywa tych kilku zdeterminowanych kobiet, być może nie byłoby w naszej historii Sierpnia 80.

W stanie wojennym, kiedy mężczyzn pozamykano w więzieniach, kobiety przejęły ich role. Wydawały niezależną prasę, uruchomiły radiostację. Nie zależało im na byciu we władzach Związku, nie dbały o to, by pełnić określone funkcje. Najważniejsza była praca i jej efekt. Kiedy Radio Solidarność nadawało nielegalną audycję, mrugały światła w oknach całego miasta, na znak tego, że ludzie słuchają. Podziemny Tygodnik Mazowsze rozchodził się w nakładzie kilkudziesięciu tysięcy egzemplarzy. Niektórzy mówili o nich: Damska Grupa Operacyjna...

Siłę dawała im wiara w sens rewolucji, nadzieja na zmianę, poczucie bycia razem. Miały w perspektywie uwolnienie Polski od Związku Radzieckiego. Celem była wolność i demokracja.

Zabrakło ich przy Okrągłym Stole. Dały o sobie zapomnieć, kiedy ich koledzy obejmowali najważniejsze stanowiska we władzach wolnej Polski. Polityka - to nie dla mnie - myślały.

Walczą do dziś, ale w inny sposób niż wówczas. Henryka pomaga rodzinom w popegeerowskich wioskach. Joanna pisze felietony, w których krytykuje kapitalizm i mechanizmy, rządzące współczesną ekonomią. Barbara uczy młode kobiety, jak być przywódczyniami. Ewa do dziś jest aktywną działaczką NSZZ Solidarność. Barbara twierdzi, że w wolnej Polsce, o którą walczyła, wciąż nie ma wolnych kobiet. Jadwiga dziwi się: jaka wolna Polska? Henryka na pytanie: gdzie jest dziś solidarność? odpowiada: u mnie w domu!. Joanna podsumowuje: Solidarności nie da się powtórzyć, ale świadomość, że inny świat jest możliwy, pozwala zachować nadzieję.W filmie występują:

JADWIGA CHMIELOWSKA
ANNA DODZIUK
JOANNA DUDA-GWIAZDA
JANINA JANKOWSKA
HENRYKA KRZYWONOS
EWA KUBASIEWICZ
BARBARA LABUDA
HELENA ŁUCZYWO
EWA OSSOWSKA
ZOFIA ROMASZEWSKA
BOŻENA RYBICKA
GRAŻYNA STANISZEWSKA
JADWIGA STANISZKIS
LUDWIKA WUJEC
EWA ZYDOREK
I INNE


Jest to pierwszy polski pełnometrażowy dokument współfinansowany z crowdfundingu.


O TWÓRCACH

MARTA DZIDO
- pisarka, dokumentalistka, montażystka. Autorka powieści Ślad po mamie, Małż, Matrioszka. Tłumaczona na wietnamski, węgierski, niemiecki. Stypendystka programów: Homines Urbani, Młoda Polska, Wyszehradzkich Rezydencji Literackich oraz Ministra Kultury. Absolwentka PWSFTviT w Łodzi. Autorka zdjęć do filmu dokumentalnego Podziemne państwo kobiet. Razem z Piotrem Śliwowskim zrealizowała filmy dokumentalne: Paktofonika- hip hopowa podróż do przeszłości oraz Downtown - miasto Downów, nagrodzony the Hollywood Eagle Documentary Award i specjalną nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

PIOTR ŚLIWOWSKI - dokumentalista, producent. Studiował stosowane nauki społeczne na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 2005 - 2012 jako reporter, autor audycji i wydawca programów na żywo współtworzył TVP Kultura. Od 2007 pod szyldem Emotikonfilm realizuje różne formy filmowe. Jako więzień 433 brał udział w projekcie Artura Żmijewskiego Powtórzenie (Biennale, Wenecja, 2005).


ZWIASTUN:

Bookmark and Share

archiwum