kpb

Solidarność według kobiet (Solidarity According to Women)

tytuł oryginalny: Solidarność według kobiet

reżyseria: Marta Dzido, Piotr Śliwowsk

czas trwania: 108 min.
produkcja: Polska 2014
premiera: 2015-01-02
jezyk: polski, angielski
napisy: angielskie
in Polish and English with Englih subtitles
info: Unsound 2019

Miały przed sobą najlepsze lata życia. Dwudziestoparo-, trzydziestolatki, które zamiast tak zwanej małej stabilizacji i względnego spokoju wybrały bunt. Próbowano niszczyć ich małżeństwa. Straszono, że jak nie pójdą na współpracę z bezpieką, ich dzieci trafią do domu dziecka albo spotka je nieszczęśliwy wypadek. Proponowano wyjazd z kraju w zamian za zaprzestanie działalności szkodzącej systemowi. Nie przestały.

Kiedy w sierpniową sobotę 1980 roku zadowoleni z podwyżki robotnicy zakończyli strajk i chcieli wyjść ze Stoczni Gdańskiej, zamknęły bramy, tym samym rozpoczynając strajk solidarnościowy. Gdyby nie inicjatywa tych kilku zdeterminowanych kobiet, być może nie byłoby w naszej historii Sierpnia 80.

W stanie wojennym, kiedy mężczyzn pozamykano w więzieniach, kobiety przejęły ich role. Wydawały niezależną prasę, uruchomiły radiostację. Nie zależało im na byciu we władzach Związku, nie dbały o to, by pełnić określone funkcje. Najważniejsza była praca i jej efekt. Kiedy Radio Solidarność nadawało nielegalną audycję, mrugały światła w oknach całego miasta, na znak tego, że ludzie słuchają. Podziemny Tygodnik Mazowsze rozchodził się w nakładzie kilkudziesięciu tysięcy egzemplarzy. Niektórzy mówili o nich: Damska Grupa Operacyjna...

Siłę dawała im wiara w sens rewolucji, nadzieja na zmianę, poczucie bycia razem. Miały w perspektywie uwolnienie Polski od Związku Radzieckiego. Celem była wolność i demokracja.

Zabrakło ich przy Okrągłym Stole. Dały o sobie zapomnieć, kiedy ich koledzy obejmowali najważniejsze stanowiska we władzach wolnej Polski. Polityka - to nie dla mnie - myślały.

Walczą do dziś, ale w inny sposób niż wówczas. Henryka pomaga rodzinom w popegeerowskich wioskach. Joanna pisze felietony, w których krytykuje kapitalizm i mechanizmy, rządzące współczesną ekonomią. Barbara uczy młode kobiety, jak być przywódczyniami. Ewa do dziś jest aktywną działaczką NSZZ Solidarność. Barbara twierdzi, że w wolnej Polsce, o którą walczyła, wciąż nie ma wolnych kobiet. Jadwiga dziwi się: jaka wolna Polska? Henryka na pytanie: gdzie jest dziś solidarność? odpowiada: u mnie w domu!. Joanna podsumowuje: Solidarności nie da się powtórzyć, ale świadomość, że inny świat jest możliwy, pozwala zachować nadzieję.



W filmie występują:

JADWIGA CHMIELOWSKA
ANNA DODZIUK
JOANNA DUDA-GWIAZDA
JANINA JANKOWSKA
HENRYKA KRZYWONOS
EWA KUBASIEWICZ
BARBARA LABUDA
HELENA ŁUCZYWO
EWA OSSOWSKA
ZOFIA ROMASZEWSKA
BOŻENA RYBICKA
GRAŻYNA STANISZEWSKA
JADWIGA STANISZKIS
LUDWIKA WUJEC
EWA ZYDOREK
I INNE


Jest to pierwszy polski pełnometrażowy dokument współfinansowany z crowdfundingu.


O TWÓRCACH

MARTA DZIDO
- pisarka, dokumentalistka, montażystka. Autorka powieści Ślad po mamie, Małż, Matrioszka. Tłumaczona na wietnamski, węgierski, niemiecki. Stypendystka programów: Homines Urbani, Młoda Polska, Wyszehradzkich Rezydencji Literackich oraz Ministra Kultury. Absolwentka PWSFTviT w Łodzi. Autorka zdjęć do filmu dokumentalnego Podziemne państwo kobiet. Razem z Piotrem Śliwowskim zrealizowała filmy dokumentalne: Paktofonika- hip hopowa podróż do przeszłości oraz Downtown - miasto Downów, nagrodzony the Hollywood Eagle Documentary Award i specjalną nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

PIOTR ŚLIWOWSKI - dokumentalista, producent. Studiował stosowane nauki społeczne na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 2005 - 2012 jako reporter, autor audycji i wydawca programów na żywo współtworzył TVP Kultura. Od 2007 pod szyldem Emotikonfilm realizuje różne formy filmowe. Jako więzień 433 brał udział w projekcie Artura Żmijewskiego Powtórzenie (Biennale, Wenecja, 2005).

 

| A history of the 1980s Polish opposition movement Solidarity from the perspective of women, who largely worked behind the scenes and were subsequently written out of the story. Directed by Marta Dzido and Piotr Śliwowski, the film has new relevance in the present, with women playing a crucial role in the defence of Polish democracy.


Pokaz w ramach: Unsound Festival 2019 - program filmowy

Wcześniej w ramach: Pokaz specjalny.


ZWIASTUN: