kpb

Bastarda

Zespół powołany do życia przez klarnecistę Pawła Szamburskiego oraz wybitnych instrumentalistów – wiolonczelistę Tomasza Pokrzywińskiego oraz Michała Górczyńskiego, grającego na klarnecie kontrabasowym. Artyści podjęli wątek muzyki średniowiecznej, a konkretnie pieśni i motetów Piotra Wilhelmiego z Grudziądza (1392 – ok. 1480) jednego z pierwszych kompozytorów tworzących na terenach Polski oraz Europy Środkowej i Wschodniej. Posiłkując się metodą „viola bastarda”, czyli swobodnych skoków między kolejnymi głosami pieśni, improwizując wokół średniowiecznych melodii – osiągnęli własny, oryginalny głos w interpretacji muzyki dawnej. Unikalne brzmienie klarnetu kontrabasowego w połączeniu z wiolonczelą nadaje głęboki, medytacyjny charakter utworów oraz mocną podstawę harmoniczną i rytmiczną dla ekspozycji tematów Piotra z Grudziądza. Premiera płytowa debiutanckiego albumu Promitat eterno z gościnnym udziałem pianisty Marcina Maseckiego, wydana nakładem oficyny Lado ABC, odbyła się 22 października 2017 roku w Studio Polskiego Radia im. W. Szpilmana.

 

Paweł Szamburski wielokrotnie gościł na Festiwalu Filmu Niemego w duecie z Patrykiem Zakrockim jako Sza/Za oraz jako członek trio Szamburski/Zakrocki/Wypych podczas zeszłorocznego pokazu filmu Ludzie bez jutra Aleksandra Hertza w ramach 120. rocznicy pierwszego pokazu filmowego w Polsce.

 

Skład:
Paweł Szamburski - klarnet
Tomasz Pokrzywiński - wiolonczela
Michał Górczyński - klarnet basowy

 

Piotr z Grudziądza (Piotr Wilhelmi, Piotr Wilhelmi z Grudziądza) - kompozytor i poeta. Urodził się w 1392 r. w Grudziądzu, zmarł ok. 1480 r. Dzięki podróżom i kontaktom z różnymi środowiskami uznaje się go za twórcę międzynarodowego. Napisał kilkadziesiąt utworów religijnych i świeckich 2-, 3-, 4- i 5-głosowych. Większość jego kompozycji to kilkutekstowe motety łacińskie, podpisywane charakterystycznym akrostychem - Petrus, który składał się zawsze z pierwszych liter kolejnych słów tekstu. Nazwisko Piotra z Grudziądza długo nie było znane muzykologom. Odkrycia dokonał dopiero w 1975 czeski naukowiec Jaromír Černý.


| Warsaw based musicians improvising original interpretations of medieval music.

 

Zespół wystąpi w ramach 18. Festiwalu Filmu Niemego:

ZIEMIA, reż. Aleksandr Dowżenko

sobota, 9 grudnia 2017, godz. 21.15

| EARTH | ZEMLYA, dir. Aleksandr Dowżenko

Saturday, December 9, 2017, 9.15 p.m.

 

/ Bandcamp

 

Bookmark and Share