kpb

Płynące wieżowce (Floating Skyscrapers)

tytuł oryginalny: Płynące wieżowce / Floating Skyscrapers

reżyseria: Tomasz Wasilewski
aktorzy: Mateusz Banasiuk, Bartosz Gelner, Marta Nieradkiewicz, Olga Frycz, Katarzyna Herman, Izabela Kuna, Mirosław Zbrojewicz

czas trwania: 93 min.
produkcja: Polska 2013
premiera: 2013-11-22
język: polski
napisy: angielskie
in Polish with English subtitles
info: Letnie Tanie Kinobranie

(for English version see below)

Gdynia Film Festival 2013: najlepszy młody talent reżyserski
najlepsza drugoplanową rolę kobiecą - Marta Nieradkiewicz
Nagroda Jury Młodzieżowego
II miejsce w rankingu krytyków
MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu 2013: Nagroda Publiczności
MFF w Karlowych Warach: Nagroda Główna w konkursie East of the West
Off Plus Camera 214: nagroda dla najlepszego aktora w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych - Mateusz Banasiuk


Współczesna historia o dojrzewaniu, poszukiwaniu własnej tożsamości oraz akceptacji siebie i innych. Film o mocnym ładunku emocjonalnym, poruszający temat, który przełamuje tabu i budzi kontrowersje.

Kuba (Mateusz Banasiuk) to młody chłopak, który mieszka razem z matką (Katarzyna Herman) i swoją dziewczyną, Sylwią (Marta Nieradkiewicz). Z pozoru życie Kuby wydaje się jasne i poukładane. Mieszka z dziewczyną, którą kocha, studiuje na AWF-ie. Trenuje pływanie, jest jednym z najlepiej zapowiadających się zawodników i głównych faworytów do udziału w zbliżających się zawodach. Poza tym prowadzi normalne życie, jak jego rówieśnicy. Na jednej z imprez poznaje Michała (Bartosz Gelner). Między chłopakami rodzi się silna emocjonalna więź. Kuba nieoczekiwanie odkrywa fascynację mężczyzną. Przerażony uczuciami, które się w nim budzą, nie potrafi odnaleźć się w nowej dla siebie sytuacji. Jego, wydawałoby się, stały i silny związek z Sylwią komplikuje się...

Film Tomasza Wasilewskiego, twórcy W sypialni, to jeden z pierwszych polskich filmów o tematyce LGBT, otwarcie mówiący o rodzącym się uczuciu między dwoma mężczyznami.

Film wyświetlany z angielskimi napisami.

Najnowszy film Tomasza Wasilewskiego, Zjednoczone Stany Miłości, uhonorowany Srebrnym Niedźwiedziem w Berlinie, będzie miał premierę w piątek, 29 lipca.

Reżyser o filmie: „Nie chcieliśmy robić filmu tendencyjnego, stawać po jednej lub po drugiej stronie barykady. Nie nakręciliśmy go, żeby udowodnić jakąś tezę, nie jest to żadna deklaracja. Jasne, chcieliśmy opowiedzieć właśnie taką historię, jaką opowiedzieliśmy, w takich, a nie innych realiach, z tymi konkretnymi bohaterami, ale najbardziej zależało nam, żeby byli to prawdziwi, żywi ludzie, którzy czują, są niedoskonali, szukają, pragną”. (fragment wywiadu dla Onet.pl)

„Czym są Płynące wieżowce dla polskiego kina? Rewoltą! Inicjacją! Coming outem! Poruszającą historią miłosną, która, dzięki swojej prostocie, szczerości wynikającej z ujmującego naturalizmu niektórych scen i niezwykłej intymności bijącej z ekranu, podwyższa jakość rodzimej kinematografii.” Katarzyna Kasperska, Wirtualna Polska

„Powiew świeżego powietrza z Polski.” Verena von Stackelberg, British Film Institute

„Wyrafinowane zdjęcia, płynność narracyjna, pełnokrwiste postacie, sceny pozbawione patosu, niby z życia wzięte, a znaczące coś więcej, pokaźniejsze niż ich powierzchowny przekaz.” Urszula Lipińska, Stopklatka.pl

fanpage filmu: www.facebook.com/PlynaceWiezowce


| Karlovy Vary IFF: East of the West Competition - Main Award
38th Gdynia Film Festival: Award for Young Directing Talent (Tomasz Wasilewski) and Best Supporting Actress (Marta Nieradkiewicz)
A drama about a promising athlete whose well-rounded family life and relationship with his girlfriend is disturbed when he finds himself fascinated with a new male friend, which leads to confusion and a struggle to find his own way in life.

The film will be shown with English subtitles.


Wcześniej w ramach Letnie Tanie Kinobranie 2014, tydzień 3: Szaleństwa młodości oraz Letnie Tanie Kinobranie 2016,
tydzień 4: Świat młodych
.


ZWIASTUN:
TEASER (with English subtitles):

Bookmark and Share