kpb

Oslo, 31 sierpnia

tytuł oryginalny: Oslo, 31. august

reżyseria: Joachim Trier
aktorzy: Anders Danielsen Lie, Malin Crépin

czas trwania: 96 min.
produkcja: Norwegia 2011
premiera: 2012-01-13

info: Letnie Tanie Kinobranie

MFF w Sztokholmie 2011: nagrody główne w kategoriach Najlepszy Film i Najlepsze Zdjęcia

Anders nie żyje. Jest wprawdzie jeszcze dość młody i przystojny, ale jeśli nie osiągnęło się sukcesu przed trzydziestką, to tak, jakby nie osiągnęło się w życiu nic. Dręczą go wspomnienia wszystkich zmarnowanych szans i ludzi, których zawiódł. Kiedyś był ambitny, miał rodzinę, przyjaciół i wielkie plany. Dzisiaj zmaga się z demonami przeszłości, uzależnieniem od narkotyków i myślą dlaczego znalazł się w „martwym punkcie”. Kiedy pojawia się szansa nowego startu, Anders powraca do dawnych miejsc i wkracza w „idealne” życie przyjaciół. Wita go miasto wypełnione melancholią i sztucznymi gestami. Wieczorem, 31 sierpnia, wracają wspomnienia. Możliwości. Wolność. I wybór.

Film norweskiego reżysera Joachima Triera, twórcy Reprise, to przejmujący portret współczesnego pokolenia trzydziestolatków.
Anders mieszka w Oslo, jednak również dobrze mógłby być mieszkańcem dowolnego europejskiego miasta. Scenariusz filmu, napisany przez Triera i Eskila Vogta, jest luźno oparty na francuskiej książce Błędny ognik Pierre'a Drieu La Rochelle'a z 1931 roku.

Reżyser  o filmie: „Wraz z Eskilem Vogtem chcieliśmy wykreować historię skupioną na emocjach, niemalże psychice, doświadczeniu i kryzysie egzystencjalnym. „Zgubiłem się. Co dalej?”. Oslo, 31 sierpnia jest o stanie zagubienia i tej szczególnej samotności, która towarzyszy zagubieniu".

„Doskonały obraz współczesnego pokolenia trzydziestolatków."
Whit Stillman, Przewodniczący Jury, MFF w Sztokholmie

„Podróż Andersa, poprzez dźwięki i obrazy miasta, odczuwamy niemal jako pożegnalną podróż do miejsca, w którym wszystko jeszcze miało znaczenie." Allan Hunter, Screen

„Przede wszystkim studium melancholii i samotności."
Kirk Honeycutt, Hollywood Reporter 

 

Film prezentowany w ramach: Letnie Tanie Kinobranie 2018: tydzień 7

Wcześniej: Letnie Tanie Kinobranie 2012, tydzień 8: Młodzi, gniewni, zbuntowani


ZWIASTUN:

Bookmark and Share