kpb

Letnie Tanie Kinobranie 2018: tydzień 7

12. LETNIE TANIE KINOBRANIE
- wakacyjny festiwal filmowy
w Kinie Pod Baranami

29 czerwca - 30 sierpnia 2018


TYDZIEŃ 7 (10 - 16 sierpnia): CZAS MĘŻCZYZN


// KINOBRANIE - 12. Summer Film Festival at Kino Pod Baranami
June 29 - August 30, 2018

 

 

Labirynty męskiego losu - potyczki na korcie i walki rodzinne, nieporozumienia kochanków i to, co kryje się pomiędzy słowami. Stare grzechy i nowe teorie wszystkiego.

 

W piątek, 10 sierpnia, w ramach siódmego tygodnia Letniego Taniego Kinobrania w Kinie Pod Baranami nadejdzie Czas mężczyzn. Na ekranie m.in.: Shia LaBeouf, Dawid Ogrodnik (w dwóch filmach!), Hugh Jackman, Jake Gyllenhaal, Joaquin Phoenix, Andrzej Seweryn, Marcin Dorociński, Stellan Skarsgård, Eddie Redmayne, James Franco.

 

Bohaterowie siódmego tygodnia Kinobrania poszukują odpowiedzi na pytanie kim jest i kim powinien być współczesny mężczyzna. W swoistym zawieszeniu pomiędzy dzieciństwem i dorosłością tkwi 28-letni Michael z najnowszego filmu Urszuli Antoniak Pomiędzy słowami, uhonorowanego Nagrodą Jury Ekumenicznego podczas ubiegłorocznego Warszawskiego Festiwalu Filmowego. To historia młodego Polaka, pracującego w kancelarii prawnej w Berlinie, który próbuje dopasować się do otaczającej go rzeczywistości, nawet za cenę swojej tożsamości. Do konfrontacji z przeszłością i własnymi emocjami zmusza go niespodziewana wizyta ojca. Na ekranie znakomity duet aktorski Jakuba Gierszała (Pokot) i Andrzeja Chyry, których słowne potyczki w pięknych, czarno-białych kadrach uchwycił nagrodzony w Gdyni Lennert Hillege. W przeciwieństwie do ambitnego prawnika, główny bohater filmu Oslo, 31 sierpnia Joachima Triera czuje, że niczego w życiu nie osiągnął, a dręczące go wspomnienia o zmarnowanych szansach stają się idealnym powodem do sięgania po używki. Wreszcie w jego życiu pojawia się szansa na nowy start i to od niego zależy, czy z niej skorzysta. Inspirując się powieścią Pierre'a Drieu La Rochelle z 1931 roku o znamiennym tytule Błędny ognik, twórca Thelmy skonstruował przejmujący portret współczesnego pokolenia trzydziestolatków.

 

Młodzi mężczyźni niejednokrotnie walczą o swoje miejsce w świecie rywalizując z innymi, poszukując w niekończących się pojedynkach dowodu własnej wartości. Do pierwszych starć dochodzi od najmłodszych lat między braćmi, jak w obsypanej nagrodami Cichej Nocy w reżyserii Piotra Domalewskiego. To rozgrywająca się w ciągu jednej doby historia  pracującego na co dzień za granicą chłopaka, który wraca do rodzinnego domu na Święta Bożego Narodzenia. Za pomocą świetnego scenariusza i znakomitej obsady Domalewski skonstruował opowieść o skomplikowanych relacjach rodzinnych, marzeniach polskich emigrantów i zderzeniu ambicji z szarą rzeczywistością. W filmie wystąpili Dawid Ogrodnik, Tomasz Ziętek (Kamienie na szaniec), Arkadiusz Jakubik, Tomasz Schuchardt i Jowita Budnik. Zdobywając aż dziewięć Orłów oraz Złote Lwy na festiwalu w Gdyni, reżyserski debiut Domalewskiego stał się najlepszym polskim filmem 2017 roku.

W swoistej próbie sił biorą także udział tytułowi Zimowi bracia w dramacie Hlynura Pálmasona wyróżnionym w minionym roku przez Jury Ekumeniczne festiwalu w Locarno. Reżyser w górniczej osadzie w środku lasu umiejscowił surrealistyczną, pełną czarnego humoru opowieść o dwóch braciach, którzy schodząc każdego dnia do pracy w kopalni jednocześnie docierają do najmroczniejszych zakamarków ludzkiej duszy.

Jeśli ktoś musiał coś udowodnić sobie i całemu światu, to byli to z pewnością bohaterowie filmu Borg/McEnroe. Między odwagą a szaleństwem. Shia LaBeouf i Sverrir Gudnason (serial Wallander) wcielili się w dwóch światowej sławy tenisistów, którzy podczas Wimbledonu w 1980 roku stoczyli ze sobą pojedynek wszechczasów. To porywająca opowieść o niemal wykończonym morderczymi treningami mistrzu i porywczym, młodym zawodniku zdeterminowanym, by zająć miejsce swojego idola. Odtwórcom głównym ról towarzyszy Stellan Skarsgård.

 

Nie da się ukryć, że na drodze do dojrzałości mężczyźni stykają się z agresją i prędzej czy później muszą zdecydować, co chcą zrobić z fizyczną siłą, w jaką wyposażyła ich natura. Gdy gra toczy się o ludzkie życie decyzje trzeba podejmować szybko, a zasady moralne stają pod znakiem zapytania. W thrillerze Denisa Villeneuve Labirynt zdesperowany ojciec porwanej dziewczynki nie może znieść własnej bezsilności. Ze strachu o życie córki bierze sprawy w swoje ręce, budząc niepokój prowadzącego śledztwo opanowanego detektywa. W głównych rolach wystąpili Hugh Jackman i Jake Gyllenhaal, którym partnerują Paul Dano (Aż poleje się krew), Viola Davis (Służące), Terrence Howard (Odważna), Maria Bello (Historia przemocy) oraz Melissa Leo (Fighter). Autorem znakomitych zdjęć jest laureat nagrody Akademii, Roger Deakins (Blade Runner 2049). Z przemocą każdego dnia spotykają się główni bohaterowie kryminalnego thrillera Stare grzechy mają długie cienie Alberto Rodrigueza. To rozgrywająca się w latach 80. historia dwóch detektywów badających sprawę brutalnych morderstw młodych dziewczyn w małym miasteczku na południu Hiszpanii. Współpracę utrudniają nie tylko dzielące ich ideologiczne różnice, ale i pełne lekceważenia wobec kobiet nastawienie lokalnej społeczności. Film zdominował rozdanie Hiszpańskich Nagród Filmowych Goya w 2015 roku, zdobywając 10 statuetek oraz Nagrodę Jury i Srebrną Muszlę dla najlepszego aktora podczas festiwalu w San Sebastián.

Mierzenie się z mroczną stroną rzeczywistości ma swoje konsekwencje, co nieprzerwanie udowadnia jeden z czołowych twórców polskiego “męskiego kina” Władysław Pasikowski. Autor Psów i Pokłosia w filmie Pitbull. Ostatni pies powraca do ulubionych przez widzów bohaterów serialu oraz filmu z 2005 roku. Na ekranie Marcin Dorociński, Krzysztof Stroiński i Rafał Mohr w roli trzech policjantów, których komendant warszawskiego Wydziału Zabójstw ściąga do stolicy, licząc na pomoc w walce z zagrażającymi miastu gangami.

Coraz częściej pojawiają się filmowe produkcje mówiące głośno o tym, jakie koszty przemocy ponosi psychika człowieka nawet, jeśli wydaje się, że zło czynione jest w słusznej sprawie. Prawdzie w oczy nie boi się spojrzeć Lynne Ramsay, autorka głośnego filmu Musimy porozmawiać o Kevinie, która bohaterem swojego najnowszego dzieła uczyniła mężczyznę właściwie skazanego na potępienie. Nigdy cię tu nie było to historia dręczonego traumą weterana, który zarabia na życie ratując ofiary handlu ludźmi, nie stroniąc przy tym od brutalnych rozwiązań. Gdy wydaje się już, że nie ma dla niego nadziei, mężczyzna podejmuje się kolejnej sprawy, która może być dla niego szansą na ocalenie. W roli głównej wystąpił Joaquin Phoenix nagrodzony podczas zeszłorocznej edycji festiwalu w Cannes, w ramach której statuetkę za scenariusz otrzymała także Lynne Ramsay.

 

Z czasem w życiu mężczyzny przychodzi moment rozliczenia, który zamiast satysfakcji z podjętych decyzji skłania często do powrotu do przeszłości i kwestionowania swoich wyborów. W nagrodzonym Oscarem, Złotym Globem i Europejską Nagrodą Filmową Wielkim pięknie reżyser Paolo Sorrentino przygląda się dojrzałemu, żyjącemu w luksusie dziennikarzowi, którego w dniu urodzin nachodzą wątpliwości dotyczące dotychczasowego życia. Ta porywająca wizualnie produkcja twórcy Młodości i Wszystkich odlotów Cheyenne'a duchem przypomina dzieła Felliniego, a krytycy na całym świecie zgodnie uznali film Sorrentino za absolutne arcydzieło.

Swoją przeszłość z rozczuleniem wspomina tytułowy bohater filmu Mężczyzna imieniem Ove, zgorzkniały wdowiec mieszkający w małym szwedzkim miasteczku, który nie widzi już dla siebie przyszłości. Trudno jednak w spokoju pozbawić się życia, kiedy do drzwi nieustannie pukają nowi sąsiedzi, którzy dzień po dniu podstępnie napełniają starszego pana pozytywnymi odczuciami wobec rzeczywistości. Pełen czarnego humoru komediodramat Hannesa Holma podbił serca widzów na całym świecie zdobywając m.in. nominację do Oscara oraz Europejską Nagrodę Filmową dla najlepszej komedii 2016 roku, a odtwórcę głównej roli Rolfa Lassgårda docenił Szwedzki Instytut Filmowy przyznając mu nagrodę dla najlepszego aktora.
 
Wielbicielom szwedzkiego kina znane jest z pewnością nazwisko Stellana Skarsgårda (Dziewczyna z tatuażem), który pojawi się w tym tygodniu ponownie w filmie Powrót do Montauk jednego z najciekawszych niemieckich reżyserów, Volkera Schlöndorffa (Blaszany bębenek, Król Olch). Aktor wcielił się w popularnego pisarza, który podczas trasy promującej najnowszą książkę spotyka swoją dawną miłość. Mimo 17 lat rozłąki oboje nie zapomnieli jeszcze o łączącym ich niegdyś uczuciu, ale odnalezienie szczęścia na nowo wymaga konfrontacji z błędami przeszłości.

 

W programie kolejnego tygodnia Kinobrania znalazły się produkcje, których twórcy stawiają na wielowymiarowe postaci, przeczące złudnemu przekonaniu o prostocie męskiej natury. François Ozon (Frantz, Basen) w filmie Podwójny kochanek przekonuje, że gdy stawka jest wysoka, mężczyzna jest zdolny do wymyślnej manipulacji, aby utrzymać sekret w tajemnicy. To porównywany do wczesnych filmów Romana Polańskiego zmysłowy thriller o młodej kobiecie wdającej się w romans ze swoim terapeutą. Film powstał na motywach opowiadania Joyce Carol Oates.

 

Za kulisy publicznego wizerunku znanych męskich postaci zaglądają twórcy fabularnych i dokumentalnych biografii prezentowanych podczas festiwalu. Na ekranie Kina Pod Baranami pojawi się znakomity debiut Jana P. Matuszyńskiego Ostatnia rodzina w poruszający sposób opowiadający o losach rodziny Zdzisława Beksińskiego - autora jednych z najciekawszych i najmroczniejszych dzieł polskiego malarstwa w XX wieku. To rozgrywająca się na przestrzeni 25 lat intymna opowieść o burzliwych relacjach artysty z synem oraz z żoną, która nadludzkim wysiłkiem stara się stworzyć choć pozory normalności. Ostatnia rodzina triumfowała podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni w 2016 roku zdobywając Złote Lwy w najważniejszych kategoriach. W rolach głównych wystąpili nagrodzony Srebrnym Lampartem w Locarno Andrzej Seweryn, Dawid Ogrodnik oraz Aleksandra Konieczna (W imię).

W dokumentalnym filmie Młynarski. Piosenka finałowa reżyserka Alicja Albrecht zebrała najszczersze, najbardziej uczciwe opowieści o Wojciechu Młynarskim w spójną historię niezwykłego artysty, autora takich piosenek jak W Polskę idziemy i Róbmy swoje, a zarazem człowieka zmagającego się ze swoimi słabościami. To przede wszystkim ostatni wywiad z bohaterem, uzupełniony rozmowami z jego rodziną i najbliższymi przyjaciółmi, wśród których znaleźli się m.in. Janusz Głowacki, Janusz Gajos, Ewa Bem, Irena Santor i Krystyna Janda.

Wielkie umysły często borykają się z problemami w życiu prywatnym, których źródłem może być kruche w swojej istocie ludzkie ciało. Zmarły niedawno astrofizyk Stephen Hawking, u którego w młodości stwierdzono stwardnienie zanikowe boczne, do dziś pozostaje jednym z najważniejszych naukowców w historii. Nominowana do czterech nagród Amerykańskiej Akademii Teoria wszystkiego to poruszająca historia miłości pomiędzy Hawkingiem i jego żoną, a zarazem opowieść o zmaganiach mężczyzny z chorobą, która choć przykuła go do wózka, nie zdołała pozbawić go woli życia. W rolach głównych nagrodzony Oscarem i Złotym Globem Eddie Redmayne (Dziewczyna z portretu) oraz Felicity Jones (Łotr 1).

Wśród znanych nazwisk pojawiło się i to należące do prawdziwego wyrzutka Hollywood, Tommy’ego Wiseau. W prezentowanym w ramach Kinobrania filmie The Disaster Artist reżyser, a zarazem odtwórca głównej roli, James Franco podjął się karkołomnego zadania. Postawił sobie za cel sportretowanie niesławnego autora filmu The Room uznawanego za “najlepszy najgorszy film w historii” w sposób, który pozwoliłby wyjaśnić fenomen tej produkcji, oddając jednocześnie hołd niezaprzeczalnemu entuzjazmowi głównego bohatera. Zarówno widzowie, jak i krytycy zgodnie uznali, że próba zakończyła się pełnym sukcesem, film zdobył Grand Prix festiwalu w San Sebastián w 2017 roku, a kreację Jamesa Franco nagrodzono Złotym Globem.

 

Letnie Tanie Kinobranie potrwa do 30 sierpnia. Przez cały czas trwania festiwalu trwa akcja Zbieraj KINO, w ramach której po siedmiu obejrzanych filmach bilet na ósmy otrzymuje się gratis.

 

Bilet na każdy film 8 złotych

z wyjątkiem
DZIESIĘCIU STRZAŁÓW W DZIESIĄTKĘ
10 filmowych hitów po 10 złotych
- filmy oznaczone ikonką

Filmy w oryginalnych wersjach językowych z polskimi napisami.
Wybrane polskie i zagraniczne filmy również z angielskimi napisami.
- filmy oznaczone ikonką

 

Bilety dostępne w kasach Kina oraz online.
Na pokazy LTK nie przyjmujemy rezerwacji.

 

PROGRAM: 

 

TYDZIEŃ 7 (10 - 16 sierpnia):
CZAS MĘŻCZYZN

 

BORG/MCENROE. MIĘDZY ODWAGĄ A SZALEŃSTWEM | BORG MCENROE
(Janus Metz Pedersen) DK/FI/SE 2017, 108' EN/SE/FR/DE/ES

sobota, 11 sierpnia, godz. 20.15 // Saturday, August 11, 8.15 p.m.
poniedziałek, 13 sierpnia, godz. 16.00 // Monday, August 13, 4 p.m.
wtorek, 14 sierpnia, godz. 15.00 // Tuesday, August 14, 3 p.m.

 

 CICHA NOC | SILENT NIGHT
 (Piotr Domalewski) PL 2017, 101' PL (with English subtitles)

piątek, 10 sierpnia, godz. 20.00 // Friday, August 10, 8 p.m.
sobota, 11 sierpnia, godz. 16.00 // Saturday, August 11, 4 p.m.
środa, 15 sierpnia, godz. 20.00 // Wednesday, August 15, 8 p.m.

 

LABIRYNT | PRISONERS
(Denis Villeneuve) US 2013, 146’ EN

piątek, 10 sierpnia, godz. 23.00 // Friday, August 10, 11 p.m.
niedziela, 12 sierpnia, godz. 21.15 // Sunday, August 12, 9.15 p.m.

wtorek, 14 sierpnia, godz. 14.30 // Tuesday, August 14, 2.30 p.m.
środa, 15 sierpnia, godz. 22.00 // Wednesday, August 15, 10 p.m.

 

MĘŻCZYZNA IMIENIEM OVE | EN MAN SOM HETER OVE
(Hannes Holm) SE 2015, 116' SE/Persian

sobota, 11 sierpnia, godz. 21.15 // Saturday, August 11, 9.15 p.m.
poniedziałek, 13 sierpnia, godz. 20.00 // Monday, August 13, 8 p.m.
czwartek, 16 sierpnia, godz. 16.00 // Thursday, August 16, 4 p.m.

 

MŁYNARSKI. PIOSENKA FINAŁOWA | MŁYNARSKI. PIOSENKA FINAŁOWA
(Alicja Albrecht) PL 2017, 90' PL

sobota, 11 sierpnia, godz. 15.00 // Saturday, August 11, 3 p.m.
poniedziałek, 13 sierpnia, godz. 15.00 // Monday, August 13, 3 p.m.

środa, 15 sierpnia, godz. 18.15 // Wednesday, August 15, 6.15 p.m.

 

NIGDY CIĘ TU NIE BYŁO | YOU WERE NEVER REALLY HERE
(Lynne Ramsay) GB/FR/US 2017, 90' EN

piątek, 10 sierpnia, godz. 21.15 // Friday, August 10, 9.15 p.m.
niedziela, 12 sierpnia, godz. 15.00 // Sunday, August 12, 3 p.m.
środa, 15 sierpnia, godz. 21.15 // Wednesday, August 15, 9.15 p.m.

 

OSLO, 31 SIERPNIA | OSLO, 31. AUGUST
(Joachim Trier), NO 2011, 96’ NO

piątek, 10 sierpnia, godz. 15.00 // Friday, August 10, 3 p.m.
wtorek, 14 sierpnia, godz. 21.15 // Tuesday, August 14, 9.15 p.m.
czwartek, 16 sierpnia, godz. 17.00 // Thursday, August 16, 5 p.m.

 

 OSTATNIA RODZINA | THE LAST FAMILY
 (Jan P. Matuszyński) PL 2016, 123’ PL (with English subtitles)


fot. Hubert Komerski/Aurum Film

sobota, 11 sierpnia, godz. 16.45 // Saturday, August 11, 4.45 p.m.
poniedziałek, 13 sierpnia, godz. 13.45 // Monday, August 13, 1.45 p.m.
wtorek, 14 sierpnia, godz. 22.05 // Tuesday, August 14, 10.05 p.m.
środa, 15 sierpnia, godz. 16.00 // Wednesday, August 15, 4 p.m.
czwartek, 16 sierpnia, godz. 20.00 // Thursday, August 16, 8 p.m.

 

PITBULL. OSTATNI PIES | PITBULL. OSTATNI PIES
(Władysław Pasikowski) PL 2018, 123' PL


fot. Maciej Hachlica © Ent One Investments

piątek, 10 sierpnia, godz. 22.00 // Friday, August 10, 10 p.m.
niedziela, 12 sierpnia, godz. 16.45 // Sunday, August 12, 4.45 p.m.
środa, 15 sierpnia, godz. 15.00 // Wednesday, August 15, 3 p.m.
czwartek, 16 sierpnia, godz. 21.15 // Thursday, August 16, 9.15 p.m.

 

 PODWÓJNY KOCHANEK | L’AMANT DOUBLE | THE DOUBLE LOVER
 (François Ozon) FR/BE 2017, 110' FR (with English subtitles)

piątek, 10 sierpnia, godz. 14.00 // Friday, August 10, 2 p.m.
poniedziałek, 13 sierpnia, godz. 18.00 // Monday, August 13, 6 p.m.

wtorek, 14 sierpnia, godz. 17.00 // Tuesday, August 14, 5 p.m.
środa, 15 sierpnia, godz. 14.00 // Wednesday, August 15, 2 p.m.

 

 POMIĘDZY SŁOWAMI | BEYOND WORDS
 (Urszula Antoniak) NL/DE/PL 2017, 85' PL/DE (with English subtitles)

niedziela, 12 sierpnia, godz. 13.45 // Sunday, August 12, 1.45 p.m.
poniedziałek, 13 sierpnia, godz. 21.15 // Monday, August 13, 9.15 p.m.
środa, 15 sierpnia, godz. 17.15 // Wednesday, August 15, 5.15 p.m.

 

POWRÓT DO MONTAUK | RETURN TO MONTAUK
(Volker Schlöndorff) DE/FR/IE 2017, 106' EN/FR/DE

piątek, 10 sierpnia, godz. 18.00 // Friday, August 10, 6 p.m.
poniedziałek, 13 sierpnia, godz. 17.00 // Monday, August 13, 5 p.m.
czwartek, 16 sierpnia, godz. 14.00 // Thursday, August 16, 2 p.m.

 

STARE GRZECHY MAJĄ DŁUGIE CIENIE
| LA ISLA MINIMA (Alberto Rodríguez) ES 2014, 105' ES

piątek, 10 sierpnia, godz. 16.00 // Friday, August 10, 4 p.m.
niedziela, 12 sierpnia, godz. 22.15 // Sunday, August 12, 10.15 p.m.
czwartek, 16 sierpnia, godz. 18.05 // Thursday, August 16, 6.05 p.m.

 

TEORIA WSZYSTKIEGO | THE THEORY OF EVERYTHING
(James Marsh) GB 2015, 123’
EN

sobota, 11 sierpnia, godz. 18.00 // Saturday, August 11, 6 p.m.
niedziela, 12 sierpnia, godz. 15.30 // Sunday, August 12, 3.30 p.m.
poniedziałek, 13 sierpnia, godz. 22.15 // Monday, August 13, 10.15 p.m.
wtorek, 14 sierpnia, godz. 17.15 // Tuesday, August 14, 5.15 p.m.

 

THE DISASTER ARTIST | THE DISASTER ARTIST
(James Franco) US 2017, 103' EN

sobota, 11 sierpnia, godz. 14.00 // Saturday, August 11, 2 p.m.
niedziela, 12 sierpnia, godz. 20.15 // Sunday, August 12, 8.15 p.m.
czwartek, 16 sierpnia, godz. 22.15 // Thursday, August 16, 10.15 p.m.

 

WIELKIE PIĘKNO | LA GRANDE BELLEZZA
(Paolo Sorrentino) FR/IT 2013, 144' IT/ES/JP

sobota, 11 sierpnia, godz. 22.15 // Saturday, August 11, 10.15 p.m.
niedziela, 12 sierpnia, godz. 17.45 // Sunday, August 12, 5.45 p.m.
wtorek, 14 sierpnia, godz. 19.30 // Tuesday, August 14, 7.30 p.m.

 

 ZIMOWI BRACIA | VINTERBRØDRE | WINTER BROTHERS
 (Hlynur Pálmason) DK 2017, 100' DK (with English subtitles)

 

piątek, 10 sierpnia, godz. 17.00 // Friday, August 10, 5 p.m.
sobota, 11 sierpnia, godz. 23.15 // Saturday, August 11, 11.15 p.m.
czwartek, 16 sierpnia, godz. 15.00 // Thursday, August 16, 3 p.m.

 

 

 

PARTNERZY:

        
  
                         

 

PATRONI:

      

            

 

        

Bookmark and Share

archiwum