kpb

Chłopiec i czapla

tytuł oryginalny: Kimitachi wa dô ikiru ka

reżyseria: Hayao Miyazaki

czas trwania: 124 min.
produkcja: Japonia 2023
premiera: 2024-01-19
język: japoński
napisy: polskie
in Japan with Polish subtitles
info: Letnie Tanie Kinobranie

Złote Globy 2024 - wygrana: Najlepszy film animowany
Złote Globy 2024 - nominacja: Najlepsza muzyka
BAFTA 2024 - wygrana: Najlepszy film animowany (Hayao Miyazaki, Toshio Suzuki)
Oscary 2024 - wygrana: Najlepszy długometrażowy film animowany (Hayao Miyazaki, Toshio Suzuki)

Zdobywca Oscara® Hayao Miyazaki ponownie zaprasza do swojego świata. Młody Mahito, z tęsknoty za matką, wyrusza do magicznego miejsca, które dzielą żywi i umarli. Tam, gdzie śmierć dobiega końca, a życie znajduje nowy początek.

Po stracie matki Mahito wraz ojcem opuszcza Tokio i przeprowadza się na wieś. Zdystansowany do nowej, otaczającej go rzeczywistości zaczyna odkrywać niezbadaną okolicę i dom. Pewnego dnia przypadkowo spotyka zagadkową, mówiącą ludzkim głosem czaplę siwą, która nieoczekiwanie staje się jego przewodnikiem. Ptak stopniowo pomaga chłopcu rozwikłać tajemnicę życia, zabierając go do magicznego świata, gdzie przeszłość miesza się z teraźniejszością.

Chłopiec i czapla to najnowsza, wizjonerska animacja mistrza gatunku Hayao Miyazakiego, który w wielkim stylu powraca na ekrany po dziesięciu latach. Film, okrzyknięty w Japonii arcydziełem, to nie tylko opowieść o stracie i przemijaniu, to także popis niczym nieograniczonej wyobraźni.

| A young boy named Mahito yearning for his mother ventures into a world shared by the living and the dead. There, death comes to an end, and life finds a new beginning. A semi-autobiographical fantasy from the mind of Hayao Miyazaki.

Prezentowany w ramach festiwalu Letnie Tanie Kinobranie 2024
- Tydzień 9: Neptun.


ZWIASTUN:
 

Bookmark and Share