kpb

Goya. Śladami mistrza

tytuł oryginalny: L'ombre de Goya par Jean-Claude Carrière

reżyseria: José Luis López-Linares
aktorzy: Julian Schnabel, Carlos Saura, Jean-Claude Carrière

czas trwania: 90 min.
produkcja: Francja/Hiszpania/Portugalia 2022
język: francuski, angielski, hiszpański
napisy: polskie
in French, English, Spanish with Polish subtitles
info: Pokaz specjalny

Pokazywany premierowo na ostatnim festiwalu w Cannes dokument Goya. Śladami mistrza odkrywa przed nami tajemnice geniusza, który z rozmachem portretował niespokojnego ducha swojej epoki. Sekrety łączących brutalność i delikatność świata, jego przepych i nędzę; będących zapisem wewnętrznych zmagań obrazów, rozszyfrowuje dla nas francuski scenarzysta, pisarz i dramaturg Jean-Claude Carrière. Każdy znajdzie tu coś, co go uspokoi albo przestraszy, zaskoczy lub pocieszy – mówi o zachwycającym malarstwie Goyi.

Goya. Śladami mistrza to przewodnik po najważniejszych dla malarza miejscach (jak rodzinny dom w maleńkim Fuendetodos), kluczowych wydarzeniach z jego życia i najwspanialszych dziełach. Carrière błyskotliwie i ze swadą opowiada o zamiłowaniu Goyi do malowania kobiecych stóp, rozwiązuje zagadkę tajemniczych gestów, tłumaczy, jak choroby i utrata słuchu wprowadziły czerń na płótna mistrza.

Carrière był od lat zafascynowany malarstwem Goyi, a swój podziw dzielił z innym wielkim Hiszpanem, Luisem Buñuelem, z którym przyjaźnił się i współpracował. Duch tego ostatniego stale towarzyszy mu w tej wędrówce. Zarejestrowana w dokumencie Goya. Śladami mistrza wyprawa okazała się być szczególną, bo ostatnią podróżą Jean-Claude'a Carrière. Pisarz zmarł przed ukończeniem prac nad filmem, który tym samym stał się hołdem także dla niego.

 

| Follows late screenwriter Jean-Claude Carrière, as he researches the painter Goya in a trip filled with culture, cinema, emotion, painting and Spain.

 

Prezentowany w ramach Goya. Śladami mistrza - pokaz specjalny.

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share