kpb

Jezioro dzikich gęsi

tytuł oryginalny: Nan fang che zhan de ju hui

reżyseria: Yi'nan Diao
aktorzy: Hu Ge, Gwei Lun Mei, Liao Fan, Wan Qian, Qi Dao, Huang Jue Yan Ge

czas trwania: 117 min.
produkcja: Chiny/Francja 2019
premiera: 2020-07-31
język: chiński
napisy: polskie
in Chinese with Polish subtitles
info: Letnie Tanie Kinobranie

MFF w Cannes 2019 – Konkurs Główny
Stowarzyszenie Chińskich Krytyków Filmowych – najlepszy film
China Film Critics Association Awards – nagroda: Top 10 Films
Shanghai Film Critics Awards - nagroda: Top 10 Films

 

Stylowy, poetycki kryminał neo-noir, będący prawdziwą ucztą dla zmysłów. Główny bohater filmu Diao Yinana, którym jest gangster Zhou, wpada w poważne tarapaty. Po tym, jak omyłkowo zastrzelił policjanta, sam staje się ruchomym celem. Jedyną szansą dla mężczyzny jest ucieczka.  


Pomocy Zhou szuka u miejscowej prostytutki. To właśnie kobieta ma być jego łącznikiem ze światem. Zwłaszcza że nikomu oprócz niej nie może zaufać. W pogoń za bohaterem rusza bowiem nie tylko żądna zemsty policyjna jednostka specjalna, ale i skuszeni potencjalnym zarobkiem łowcy nagród, a w tle pojawia się również była żona mężczyzny.  


W wielopoziomowym, pełnym retrospekcji kryminale Diao Yinana nic nie jest takie, jakie wydaje się na pierwszy rzut oka. Reżyser skutecznie myli tropy, co rusz umiejętnie pogrywając z uwagą widza. Jezioro Dzikich Gęsi, podobnie jak poprzedni film chińskiego reżysera Czarny węgiel, kruchy lód, to stylowe kino neo-noir, w warstwie wizualnej mocno zainspirowane niemieckim ekspresjonizmem.


| A gangster on the run sacrifices everything for his family and a woman he meets while on the lam.

 

Wcześniej w ramach: Pokazu przedpremierowego,  studenckiego Nocnego Klubu Filmowego, Filmowa majówka online w E-Kinie Pod Baranami oraz Letnie Tanie Kinobranie 2021 - Tydzień 4: Kino na świecie.

 


ZWIASTUN:

Bookmark and Share