kpb

Dołącz do programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej!

DOŁĄCZ DO PROGRAMU NOWE HORYZONTY EDUKACJI FILMOWEJ!
rok szkolny 2019/2020


Wraz z początkiem października w Kinie Pod Baranami rozpoczęły się spotkania w ramach ogólnopolskiego programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Ponad tysiąc krakowskich uczniów i przedszkolaków będzie uczestniczyło w różnorodnych pokazach filmowych z prelekcją i dyskusją. Zapraszamy wszystkich chętnych do dołączenia do projektu - mamy jeszcze wolne miejsca!


Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej (NHEF) to projekt realizowany w Kinie Pod Baranami już po raz trzynasty. Co roku, dzieci i młodzież uczestniczą w wyjątkowych spotkaniach filmowych, które rozwijają ich wiedzę filmową, wrażliwość, a także przygotowują do samodzielnego i świadomego obcowania z kulturą. Cały program NHEF pozostaje w zgodzie z podstawą programową Ministerstwa Edukacji Narodowej. Prezentowane filmy dobierane są przez szerokie grono specjalistów - pedagogów, psychologów i filmoznawców - i odpowiadają potrzebom oraz wrażliwości docelowej grupy wiekowej.


Każdy pokaz w ramach programu NHEF składa się z dostosowanej do wieku widzów multimedialnej prelekcji, wygłoszonej przez doświadczonego prelegenta - filmoznawcę, pokazu filmowego oraz dyskusji. Do każdego filmu przygotowano także zestaw interdyscyplinarnych materiałów dydaktycznych dla nauczycieli.


Serdecznie zapraszamy do dołączenia do programu. Choć oficjalne zapisy już się zakończyły, dysponujemy jeszcze wolnymi miejscami na wybranych pokazach.


HARMONOGRAM POKAZÓW DOSTĘPNYCH W PAŹDZIERNIKU:

25 października, godz. 11.00
WOJNA NA DESKI
| BOUWDORP
(M. Rogaar) NL 2014, 87'
Film dla klas 4-6 szkoły podstawowej.


28 października, godz. 9.30
BASIA - SERIAL
(Ł. Kacprowicz, M. Wasilewski) PL 2016-2017, 53'
Film dla grup przedszkolnych.

 

HARMONOGRAM POKAZÓW DOSTĘPNYCH W LISTOPADZIE:
 
4 listopada, godz. 8.30
SYN WINNETOU
| WINNETOUS SOHN
(A. Erkau) DE 2015, 90'
Film dla klas 4-6 szkoły podstawowej. 


5 listopada, godz. 9.00
SOLAN I LUDWIK – MISJA KSIĘŻYC
| MÅNELYST I FLÅKLYPA
(R. A. Sivertsen) NO 2018,  80'
Film dla klas 1-3 szkoły podstawowej. 


7 listopada, godz. 9.00
JAKUB, MIMMI I GADAJĄCE PSY
| JĒKABS, MIMMI UN RUNĀJOŠIE SUŅI
(E. Jansons) LV/PL 2019, 70'
Film dla klas 1-3 szkoły podstawowej. 


15 listopada, godz. 9.30
LEK NA CAŁE ZŁO
| PIJNSTILLERS
(T. Schram) NL 2014, 98'
Film dla klas 7-8 szkoły podstawowej. 


19 listopada, godz. 10.45
CÓRKA TRENERA
| CÓRKA TRENERA
(Ł. Grzegorzek) PL 2018, 93'
Film dla szkół ponadpodstawowych. 


25 listopada, godz. 8.30
ŁOWCY CZAROWNIC
| ZLOGONJE
(R. Miljković) MK/RS 2018, 86’
Film dla klas 4-6 szkoły podstawowej.


BILETY: 14 zł


ZAPISY I INFORMACJE:
Kaja Łuczyńska
email: kaja@kinopodbaranami.pl
tel: 604 708 839


O FILMACH:


BASIA - SERIAL
(Ł. Kacprowicz, M. Wasilewski) PL 2016-2017, 53'
Film dla grup przedszkolnych.

Znalezione obrazy dla zapytania basia serial


Basia to bystra pięcioletnia dziewczynka, tytułowa bohaterka książek Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak. Oglądając zestaw filmów o Basi, przeniesiemy się do świata jej codziennych przygód. Razem z Basią poznamy jej rodzinę, przyjaciół, wybierzemy się do przedszkola, do zoo i na wycieczki. Przekonamy się, jakie radości i smutki towarzyszą codziennie małej dziewczynce, wspólnie z nią będziemy się uczyć wielu nowych rzeczy. Styl rysunków nawiązuje do wersji książkowej.

 

CÓRKA TRENERA | CÓRKA TRENERA
(Ł. Grzegorzek) PL 2018, 93'
Film dla szkół ponadpodstawowych.
 

Znalezione obrazy dla zapytania córka trenera


Maciej podróżuje po Polsce wraz z 17-letnią córką Wiktorią, objeżdżając kolejne prowincjonalne turnieje tenisa ziemnego. Ona jest jego oczkiem w głowie, on realizuje niespełnione marzenia z dzieciństwa. Ojciec jest całym jej światem, do pewnego czasu. Wszystko zmienia Igor, dobrze zapowiadający się zawodnik, który zaczyna trenować pod okiem Macieja. Dzięki chłopakowi Wiktoria otworzy się na nowe doznania - pierwszy papieros, kieliszek alkoholu, pierwsza miłość. Wszyscy troje wyruszą rozklekotanym vanem w długą podróż, podczas której każdy będzie chciał osiągnąć swój cel.


JAKUB, MIMMI I GADAJĄCE PSY | JĒKABS, MIMMI UN RUNĀJOŠIE SUŅI
(E. Jansons) LV/PL 2019, 70'
Film dla klas 1-3 szkoły podstawowej. 

Znalezione obrazy dla zapytania jakub mimmi i gadające psy


Jacob, Mimmi i gadające psy to adaptacja powieści łotewskiej pisarki Luize Pastore Maskačkas stasts, niedostępnej w polskim tłumaczeniu. Mały Jacob mieszka w centrum Rygi. Na co dzień pochłania go rysowanie. Fascynuje go planowanie przestrzeni urbanistycznej, ponieważ w przyszłości chce zostać, tak jak jego ojciec, architektem. Pewnego dnia tata oznajmia mu, że będzie musiał spędzić tydzień ze swoją kuzynką Mimmi i wujkiem Eagle na obrzeżach miasta zwanego przez tubylców Maskachka. Chłopiec nie jest zadowolony z takiego pomysłu. Wkracza w inny, nieznany mu świat. Jacob czuje się samotny, bo niespecjalnie dogaduje się ze swoją kuzynką Mimmi. Sytuacja zmienia się gdy poznaje okoliczne psy z Bossem na czele. Razem z Mimmi i zaprzyjaźnionymi psami, które potrafią mówić ludzkim głosem walczy o zatrzymanie budowy biurowców w okolicy. Wspólne działanie na rzecz środowiska jednoczy ich i sprawia, że czas spędzony u rodziny na zawsze zostanie w jego pamięci.


LEK NA CAŁE ZŁO | PIJNSTILLERS
(T. Schram) NL 2014, 98'
Film dla klas 7-8 szkoły podstawowej. 

Znalezione obrazy dla zapytania PIJNSTILLERS

Nastoletni Casper, powoli wchodzi w dorosłe życie. Gra na pianinie i komponuje, udaje mu się również dostać do młodzieżowej orkiestry. Przeżywa pierwsze zawody miłosne, zaprzyjaźnia się z Anouk - dziewczyną z chóru. Wszystko układa się dobrze, aż do chwili, kiedy przypadkowo odkrywa, że jego mama jest ciężko chora. Przejęty jest stanem i niepewną przyszłością, postanawia wraz ze swoim najlepszym przyjacielem odszukać i poznać nigdy niewidzianego ojca. Okaże się, że zadanie to nie będzie łatwe oraz wiązać się będzie z wieloma zmianami w do tej pory uporządkowanym życiu Caspra.


ŁOWCY CZAROWNIC | ZLOGONJE
(R. Miljković) MK/RS 2018, 86’
Film dla klas 4-6 szkoły podstawowej.

Znalezione obrazy dla zapytania zlogonje


Dwójka przyjaciół, nieśmiały Jovan i zadziorna Milica postanawia odnaleźć wiedźmę i zdjąć zły urok, który jędza rzuciła na tatę dziewczynki. Czy im się to uda? A może chłopca czeka jeszcze większe wyzwanie?
W swoich snach jest odważnym superbohaterem potrafiącym latać, w prawdziwym życiu – niepewnym siebie chłopcem, któremu wchodzenie po schodach sprawia trudność. 10-letniemu Jovanovi, który choruje na częściowe porażenie mózgowe i niemal każde popołudnie spędza na rehabilitacji, trudno jest się pogodzić ze swoją sytuacją. Na domiar złego do jego klasy dołącza buntownicza Milica, która ma inny problem: jej rodzice się rozstali, a ojciec związał się z… wiedźmą! Czy dwójce przyjaciół uda się ją pokonać? Wzruszająca historia o roli rodziny i o tym, jak dzięki uzdrawiającej mocy bliskości i bezgranicznej akceptacji każdy z nas może stać się superbohaterem.


SOLAN I LUDWIK – MISJA KSIĘŻYC | MÅNELYST I FLÅKLYPA
(R. A. Sivertsen) NO 2018,  80'
Film dla klas 1-3 szkoły podstawowej. 

Znalezione obrazy dla zapytania solan i ludwik misja księżyc


Solan i Ludwik to bohaterowie znani nam już z wcześniejszych części ich przygód. Tym razem udają się na Księżyc. Czy ta wyprawa się powiedzie? Co trzeba zrobić, aby polecieć w kosmos? Solan i Ludwik – Misja Księżyc to norweska opowieść o losach dwójki bohaterów z wioski Flaklypa. Biorą oni udział w misji odbywającej się w ramach międzynarodowego wyścigu na Księżyc. Mamy tu genialnego wynalazcę Reodora, który buduje rakietę i wprowadza wszystkich w tajniki świata nauki, a także dzielnego astronautę Solana, który wraz z jeżem Ludwikiem rusza na podbój kosmosu. Wszystko wydaje się być przygotowane. Okazuje się jednak, że na pokładzie pojawiają się niezapowiedziani pasażerowie, a lot na Księżyc przynosi kolejne niespodzianki i wyzwania, z którymi muszą radzić sobie nasi dzielni bohaterowie.


SYN WINNETOU | WINNETOUS SOHN
(A. Erkau) DE 2015, 90'
Film dla klas 4-6 szkoły podstawowej. 

Znalezione obrazy dla zapytania syn winnetou


Główny bohater, 10-letni Maks, jest niskim, pucołowatym, bladym blondynem. Na pewno nie przypomina Indianina. Jednak co tam wygląd — w dniu narodzin ojciec zawiesił mu na szyi pióro orła i od tego czasu Max czuje się Indianinem.
Chłopcu bardzo zależy na roli syna Winnetou, do której właśnie rozpoczął się casting na festiwalu Karola Maya. Zrobi wszystko, co w jego mocy, aby wygrać rywalizację, tyle tylko, że ani nie jeździ konno, ani nie strzela z łuku. Nie będzie łatwo, ale dumni Indianie nigdy się nie poddają. Howgh!


WOJNA NA DESKI | BOUWDORP
(M. Rogaar) NL 2014, 87'
Film dla klas 4-6 szkoły podstawowej.

Znalezione obrazy dla zapytania wojna na deski

Zbliżają się wakacje. Ziggy i Bas jak co roku biorą udział w letnim obozie i konkursie na budowę najwyższej drewnianej fortecy. Seria nieporozumień doprowadza jednak do sporu między chłopcami. Najlepsi przyjaciele staną się w przeciwnikami, a walka toczyć się będzie o znacznie więcej niż tylko o najwyższą obozową konstrukcję. Reżyser umiejętnie pogłębia problem, ukazując, jak wiele czynników składa się na zaistnienie sporu. Widz ma jednak nadzieję, że dla chłopców wygrana to nie wszystko i że dużo ważniejsza jest przyjaźń.

Bookmark and Share

archiwum