Cel nieznany - pokaz filmu i spotkanie z bohaterem (MOS)
CEL NIEZNANY (Destination Unknown, reż. Claire Ferguson)
- pokaz filmu i spotkanie
czwartek, 23 sierpnia 2018, godz. 20.00
Małopolski Ogród Sztuki
W czwartek, 23 sierpnia, Krakowski Festiwal Filmowy zaprasza na specjalny pokaz dokumentalnego filmu Cel nieznany - unikalnego świadectwa dwunastu ocalałych z Zagłady. Po seansie spotkanie z twórcą filmu oraz jednym z bohaterów.
Cel nieznany to znakomicie zrealizowany, wstrząsający dokument, na który składają się zeznania mężczyzn i kobiet, którym udało się przeżyć uwięzienie w nazistowskich obozach koncentracyjnych lub uniknąć schwytania żyjąc w ukryciu. Film jest końcowym efektem wieloletniego projektu producenta i autora zdjęć Lliona Robertsa. Zainspirowany przypadkowym spotkaniem z synem ocalałego z Holokaustu, Roberts przez czternaście lat jeździł po świecie rozmawiając z ludźmi, którym udało się przeżyć. Niektórzy, jak Ed Mosberg, regularnie wracają na tereny obozu rozpamiętując traumę, która ich dotknęła. Inni, jak Mietek Pemper - stenograf komendanta obozu koncentracyjnego w Krakowie-Płaszowie Amona Götha i doradca Oskara Schindlera, do tej pory wzbraniali się przed wywiadami przed kamerą. Dzięki współpracy z reżyserką Claire Ferguson, z czasem z rozmów wyłoniła się opowieść o ludziach, którzy - mimo różnych, przerażających doświadczeń - stanęli przed tym samym, niemal niemożliwym do wykonania zadaniem: żyć dalej ze wspomnieniami. Opowieść tym ważniejsza, że większość tych osób nigdy wcześniej nie podzieliła się swoją historią, a połowa zmarła w trakcie produkcji filmu lub tuż po jej zakończeniu.
Po seansie odbędzie się spotkanie z Llionem Robertsem oraz jednym z bohaterów, Edwardem Mosbergiem, które poprowadzi prof. Aleksander B. Skotnicki.
Pokaz odbędzie się w sali kinowej Małopolskiego Ogrodu Sztuki (ul. Rajska 12).
WSTĘP WOLNY
O FILMIE:
CEL NIEZNANY | DESTINATION UNKNOWN
reż. Claire Ferguson, Wielka Brytania/Austria/Polska/USA 2017, 81’
Przetrwali obozy śmierci. Ukrywali się na farmach, walczyli w lasach jako partyzanci. Ale koniec wojny był jedynie początkiem walki o przeżycie. Intymne świadectwo dwanaściorga ocalałych z Zagłady, zderzone z poruszającymi i nieznanymi dotąd archiwaliami. Portret wyjątkowego hartu ducha i bólu, który nigdy nie minął.
PRODUCENT O FILMIE:
Historia się powtarza. Nadeszło kolejne pokolenie, które popełnia te same błędy, co ich poprzednicy. Istnieje związek między śmiertelnością tych, którzy ocaleli i postępującą apatią. Kiedy już ich nie będzie, nie będziemy musieli o nich mówić. (...) To nie jest lekcja historii. To film o niezwykłej odporności ludzkiego ducha i nadziei. Nawet dla ludzi, którzy doświadczyli najpotworniejszej traumy, na końcu tunelu jest światło. - Llion Roberts
ZWIASTUN: