kpb

Baranki Dzieciom: zima 2015


8 listopada - 20 grudnia 2015



Zapraszamy najmłodszych widzów na kolejną odsłonę poranków filmowych dla dzieci! W zimowe przedpołudnia mali kinomani wybiorą się w odwiedziny do świata bohaterów najpiękniejszych polskich filmów animowanych dla dzieci, a po seansach wezmą udział w rozmaitych warsztatach. Spotkania co niedzielę, o godz. 11.00.

Miś Uszatek
i jego przyjaciele w ciepły i mądry sposób będą uczyć dzieci tolerancji i zasad dobrego wychowania. Przezabawne perypetie chłopca Pina i słonia Dominika rozbawią maluchy do łez w zrekonstruowanej cyfrowo serii bajek Proszę słonia. Opowieści z Naszego Lasu o zajączku Parauszku i przyjaciołach przystępnie i pogodnie pokażą, dlaczego warto się nawzajem szanować, gdzie szukać odwagi i mądrości. Uwielbiany przez wszystkich Reksio zachęci natomiast dzieciaki do wspólnego muzykowania.

5 grudnia Baranki Dzieciom zaproszą najmłodszych widzów na Reksiowe Mikołaki z Famigą, podczas których maluchy wraz z Reksiem i animatorkami z Famigi przeprowadzą zimowe porządki. W nagrodę dla wszystkich grzecznych i zaradnych dzieci Święty Mikołaj przygotuje worek prezentów.

Z okazji odbywającego się w Kinie Pod Baranami 16. Festiwalu Filmu Niemego, 6 grudnia odbędą się Baranki w Niemym Kinie. Podczas dwóch spotkań dzieci dowiedzą się, jak wyglądały początki kinematografii, jakie były pionierskie metody realizacji filmów i ich projekcji. Maluchy w ramach warsztatów będą miały nawet okazję stworzyć urządzenia optyczne oraz własne animacje. Jednak to nie wszystko! Drugie spotkanie Baranków w Niemym Kinie odbędzie się pod znakiem muzykowania. Dzieci zobaczą film niemy Podróż na Księżyc z muzyką na żywo. Co więcej, same podejmą próbę skomponowania muzyki do krótkiego filmu.

Natomiast w ramach odbywającego się w połowie grudnia w Kinie Pod Baranami festiwalu filmów rosyjskich Sputnik nad Krakowem, Baranki odwiedzą Rosję. Mali widzowie obejrzą klasyczną rosyjską animację dla dzieci Małpki, a także wezmą udział w artystycznych warsztatach, które przez zabawę i zajęcia plastyczne przybliżą dzieciom kulturę tego kraju.

Po seansach filmowych dzieci będą miały możliwość poznawania swoich talentów i umiejętności oraz rozwijania wyobraźni podczas zajęć artystycznych. Warsztaty odwołują się do tematyki obejrzanych wcześniej bajek, a prowadzone są przez wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę animatorów oraz zaprzyjaźnionych artystów. W zimowej edycji cyklu maluchy wezmą udział m.in. w zajęciach artystycznych ze Sztukolotnią, warsztatach bębniarskich, zajęciach plastycznych i zabawach z masą solną.

Ponadto, wizyta w Kinie Pod Baranami stwarza niepowtarzalną okazję do poznania kina „od kuchni”, czyli zwiedzenia kabiny operatorskiej i odkrycia tajemnicy mechanizmu ruchomych obrazów.

Dodatkowo każdy mały widz może otrzymać pamiątkowy dyplom ze swojej pierwszej wizyty w kinie, który z dumą zawiesi na ścianie swojego pokoju.

Na uczestników poranków filmowych dla rodzin czekają również upominki ufundowane przez partnerów, a także zniżki w kawiarniach przyjaznych dzieciom: Mamy Cafe (ul. Karmelicka 52) oraz Hocus Pocus Coctailbar (ul. Floriańska 15).

Zachęcamy do polubienia profilu Baranków Dzieciom na Facebooku!


BILETY:
10 zł
* Reksiowe Mikołaki z Famigą - 15 zł




PROGRAM:

niedziela, 8 listopada, godz. 11.00
NOWE PRZYGODY MISIA USZATKA
 - zestaw bajek, ok. 45’
reż. Lucjan Dembiński, Eugeniusz Ignaciuk, Dariusz Zawilski, Polska 1962-1980

Kultowy serial o przygodach Misia Uszatka i jego przyjaciół: Prosiaczka, Króliczków, Zajączka i psa Kruczka. Serial ma charakter edukacyjny - uczy najmłodszych widzów tolerancji, uczciwości i zasad dobrego wychowania.

Odcinki: ŻÓŁTA KOPERTA | KTO WSTAŁ LEWĄ NOGĄ | KRYJÓWKA | BYŁEM TU PIERWSZY | MIŚ USZATEK (1962)

Zajęcia plastyczne poprowadzą:
Barbara Iwańska - studentka piątego roku Wydziału Malarstwa pod kierunkiem prof. Adama Brinckena oraz absolwentka Studium Pedagogicznego na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem oraz książką artystyczną.
Emilia Kina - krakowianka, tegoroczna absolwentka wydziału malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, gdzie ukończyła Studium Pedagogiczne. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i fotografią.


niedziela, 15 listopada, godz. 11.00
PROSZĘ SŁONIA
- zestaw bajek, ok. 40’
reż. Witold Giersz, Piotr Paweł Lutczyn, Ryszard Słapczyński, Polska 1968, 40’

Film po rekonstrukcji cyfrowej.
Pinio to chłopiec, który słabo rośnie, dlatego mama podaje mu rozmaite witaminy. Pewnego dnia zniecierpliwiony malec wysypuje je do trąby porcelanowego słonika i ten niespodziewanie zaczyna rosnąć! A gdy osiąga właściwe słoniowi rozmiary, ożywa i przemawia ludzkim głosem. Słoń Dominik jest niezwykle sympatyczny: prowadzi ożywione rozmowy z mrówką, rozprawia się z narzekającymi urzędnikami, a kiedy „Darkowskiemu psuje się samochód”, zabiera całą rodzinę Pinia na wycieczkę za miasto na swoim grzbiecie (podczas opalania służy świetnie za parawan). Wkrótce jednak sprawy zaczynają się komplikować… Ostatecznie okaże się, że „mały przyjaciel jest wygodniejszy”, ale zanim to nastąpi, Pinia i Dominika spotka jeszcze wiele przygód…

Odcinki: WITAMINKI | PIERWSZE KROKI | WYCIECZKA ZA MIASTO | POWRÓT DOMINIKA

Zabawy masą solną poprowadzi plastyczka, Dominika Studzińska. Z wykształcenia jest historykiem sztuki, pracuje jako konserwator zabytków, w wolnych chwilach pracuje w swoim warsztacie - małej pracowni ceramicznej, mieszczącej się w Beskidzie Wyspowym (Warsztat Stu). Tworzy biżuterię i ceramikę użytkową.


niedziela, 22 listopada, godz. 11.00
PARAUSZEK I PRZYJACIELE
- zestaw bajek, ok. 40’
reż. Krzysztof Brzozowski, Polska 2013-2014

Polska animacja lalkowa zrealizowana w technice poklatkowej. Tytułowy bohater to mały zajączek, mieszkający wraz z grupą przyjaciół w krainie zwanej Naszym Lasem. Kompanami Parauszka są: Zajączka Usia, Sroka Madzia, Łoś Łopatek, Bóbr Klepek, Wiewiórka Kitka, Wilk Waldek, Lis Fredek i Miś Benek. Losy dziewiątki bohaterów obserwuje wszechwiedząca, mądra Sowa Uhu, która komentuje wydarzenia z punktu widzenia dorosłego. Każdy z odcinków w przystępny dla dzieci sposób porusza takie problemy jak szacunek, przyjaźń, tolerancja, odwaga, wytrwałość czy mądrość. Dzięki perypetiom zwierzątek dziecięcy widzowie uczą się dobrego wychowania, zasad życia społecznego, działania w grupie, odpowiedzialności i wiary we własne siły. Parauszek i przyjaciele to powrót do mądrej dydaktyki, podanej w sposób dostosowany do współczesnych realiów.

Odcinki: KLUCZ | KONCERT | SAMOLOT | LEKARSTWO

Warsztaty artystyczne Sztukolotnia to oryginalne zajęcia dla dzieci inspirowane wybranymi zagadnieniami zaczerpniętymi z kultury. Eksperymentując, maluchy dokonują ważnych odkryć, rozwijają wyobraźnię oraz poznają świat sztuki i techniki. Podczas warsztatów każde dziecko będzie mogło stworzyć dla siebie dodatkową parę uszu inspirowaną postaciami z bajki Parauszek i przyjaciele. Zajęcia poprowadzi Joanna Zbela - z wykształcenia pedagog, animatorka kultury. W zespole Sztukolotni od 2013 roku. Współpracuje też z Muzeum Etnograficznym, Cricoteką i Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, gdzie prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci i młodzieży.


niedziela, 29 listopada, godz. 11.00
REKSIO
- zestaw bajek, ok. 40’
reż. Lechosław Marszałek, Józef Ćwiertnia, Halina Filek-Marszałek Ryszard Lepióra, Polska 1975-1988

Pupil kilku pokoleń dzieci, jeden z najbardziej znanych i lubianych ekranowych piesków. Ten mały, łaciaty, ciekawy świata mieszkaniec wiejskiego podwórka zyskał sympatię dzieci i dorosłych, bawiąc ich do łez. W prezentowanych odcinkach Reksio poznaje świat muzyki. Spotyka muzykujących kompanów - świerszcza i drozda, a także sam próbuje sił w śpiewie i komponowaniu.

Odcinki: REKSIO I ŚWIERSZCZ | REKSIO KOMPOZYTOR | REKSIO ŚPIEWAK | REKSIO I DROZD

Warsztaty bębniarskie poprowadzi Mateusz Sarapata, uczeń rewelacyjnego perkusisty Marka „Smoka” Rajsa (Krakowska Szkoła Jazzu i Muzyki Rozrywkowej), członek zespołu Hatbreakers oraz Wataha Drums. Dzieci będą poznawać instrumenty (conga, djembe, dun duny, bongosy, cajon, bum bum rurki itp.), ich historię oraz dźwięki, jakie można z nich wydobyć, a także uczyć się zasad rytmiki i wspólnie muzykować.


sobota (!), 5 grudnia, godz. 11.00
REKSIOWE MIKOŁAJKI z Famigą
REKSIO
- zestaw bajek, ok. 40’
reż. Józef Ćwiertnia, Romuald Kłys, Polska 1979-1987

Seria przygód małego, łaciatego pieska, mieszkańca wiejskiego podwórka. W prezentowanych odcinkach Reksio wraz z współmieszkańcami podwórka przygotowuje się do zimy.

Odcinki: REKSIOWA JESIEŃ | REKSIOWA ZIMA | REKSIO ŁYŻWIARZ | REKSIO I BOCIAN

Reksiowe Mikołajki z Famigą. Wszyscy znamy niezwykłego psa Reksia, który jak każdy z nas chce dobrze przygotować się do zimy. Razem pomożemy Reksiowi w zimowych porządkach, a jego przygody będą inspiracją do wspólnej zabawy. Po zabawach zapraszamy na spotkanie ze św. Mikołajem, który na pewno wynagrodzi nasze starania.


niedziela, 6 grudnia, godz. 11.00 
BARANKI W NIEMYM KINIE I - HISTORIA KINA
(16. Festiwal Filmu Niemego - wydarzenie towarzyszące)
BOLEK I LOLEK - MALI FILMOWCY
reż. Józef Byrdy, Polska 1976, 9’
Bolek i Lolek urządzają w szopie małe atelier. Do zabawy dołącza Tola. Nieprzewidziane wcześniej zdarzenia psują ustalone wcześniej sceny, a stary wentylator robi potworne zamieszanie i chłopcy zmuszeni są zrezygnować z filmowania.

Czym jest camera obscura? Jak działa? Jak poruszyć Ptaszka w Klatce i jak stworzyć krótką animację używając gramofonu? Poznamy sposoby wprawiania obrazów w ruch i proste metody, którymi do dziś posługują się twórcy. Skonstruujemy optyczne urządzenia wykorzystywane przez pionierów kina (camera obscura, zeotrop, animacja poklatkowa).

Warsztaty artystyczne Sztukolotnia to oryginalne zajęcia dla dzieci inspirowane wybranymi problemami zaczerpniętymi z kultury. Eksperymentując, maluchy dokonują ważnych odkryć, rozwijają wyobraźnię i poznają świat sztuki i techniki. Zajęcia poprowadzą: Justyna Sławik i Justyna Mazur.


niedziela, 6 grudnia, godz. 12.15 (!)
BARANKI W NIEMYM KINIE II - MUZYKA
(16. Festiwal Filmu Niemego - wydarzenie towarzyszące)
PODRÓŻ NA KSIĘŻYC | LE VOYAGE DANS LA LUNE
reż. Georges Méliès, Francja 1902, 14’
- muzyka na żywo: SALK

Klasyka kina niemego. Film opowiada o podróży grupy uczonych na Księżyc. Zostają oni wystrzeleni z ogromnej armaty, trafiając dokładnie w oko ziemskiego satelity.

W czasach kina niemego muzyka do filmów wykonywana była na żywo, podczas projekcji - przez taperów bądź zespoły, czy orkiestry. Najmłodsi widzowie będą mogli poznać atmosferę kin tamtych lat. Obejrzą oryginalny film niemy Podróż na Księżyc z towarzyszeniem muzyki na żywo. Na zakończenie, dzieci wraz z zaproszonymi muzykami spróbują przygotować i wykonać akompaniament do krótkiego fragmentu filmu.

O muzykach:

SALK, czyli Selkie & Lighthouse Keepers, to krakowskie trio, które w swoich osobistych piosenkach łączy minimalistyczne dźwięki fortepianu i gitary basowej z dużą dawką przestrzennej elektroniki. Nazwa zespołu powstała z inspiracji filmową baśnią Song of the Sea (Sekrety morza), co może też tłumaczyć, dlaczego ich muzyka jest nieco odrealniona i przepełniona pewną formą dziecięcej szczerości.

W składzie:
Marcela Rybska - wokal, instrumenty klawiszowe
Michał Sarapata - bas, syntezator
Mateusz Sarapata - elektronika, efekty dźwiękowe

Wydarzenie pod patronatem Instytutu Francuskiego.




niedziela, 13 grudnia, godz. 11.00
BARANKI W ROSJI
(Sputnik nad Krakowem. 9. Festiwal Filmów Rosyjskich - wydarzenie towarzyszące)
MAŁPKI - zestaw bajek
reż. Leonid Szwarcman, Maja Miroszkina, Rosja 1983–1997, 40’

Klasyka rosyjskiej animacji według scenariusza znanego pisarza dziecięcego Grigorija Ostera. Przygody piątki małpek, które żyją ze swoją mamą w zoo, są wesołe, energiczne, ciekawskie i lubią figle. Ich życie to jedna wielka zabawa - daj się w nią wciągnąć!

Warsztaty Sztukolotnia to oryginalne zajęcia dla dzieci inspirowane wybranymi problemami zaczerpniętymi z kultury. Eksperymentując, maluchy dokonują ważnych odkryć, rozwijają wyobraźnię i poznają świat sztuki i techniki. Tym razem zabawy inspirowane kulturą rosyjską poprowadzi Justyna Mazur.


niedziela, 20 grudnia, godz. 11.00
PRZYGODY MYSZKI
- zestaw bajek
reż. Eugeniusz Kotowski, Polska 1976–1983, 40’

Dzielna Myszka mieszkająca w pięknym domku w lesie przeżywa liczne perypetie. Spotyka niebezpieczną łasicę, godzi zwaśnionych sąsiadów, samodzielnie wyrusza nad morze własnym samochodem.

Odcinki: MYSZKA NA WYCIECZCE | WYPRAWA DO LASU | IMIENINY CIOCI | MYSZKA I SAMOCHÓD

Warsztaty bębniarskie poprowadzi Mateusz Sarapata, uczeń rewelacyjnego perkusisty Marka „Smoka” Rajsa (Krakowska Szkoła Jazzu i Muzyki Rozrywkowej), członek zespołu Hatbreakers oraz Wataha Drums. Dzieci będą poznawać instrumenty (conga, djembe, dun duny, bongosy, cajon, bum bum rurki itp.), ich historię oraz dźwięki, jakie można z nich wydobyć, a także uczyć się zasad rytmiki i wspólnie muzykować.



KINO POD BARANAMI - MIEJSCE PRZYJAZNE MALUCHOM




Kino Pod Baranami dziewięciokrotnie zostało uhonorowane tytułem
Miejsca Przyjaznego Maluchom!

W tym roku Kino otrzymało też tytuł Miejsca Najbardziej Przyjaznego Maluchom wśród krakowskich kin z racji jubileuszowej, dziesiątej edycji akcji.

Jest to dla nas zaszczytne wyróżnienie, a zarazem gwarancja dla Państwa pociech, że są dla nas tak samo ważni jak dorośli widzowie!



PARTNERZY CYKLU

                     

          


CYKL POLECAJĄ:

CzasDzieci.pl           

Qlturka.pl    Mali Turyści   MiastoDzieci.pl       

Bookmark and Share

archiwum